.eeland Duur gebouw voor twee uren in de week Den Dekker uit dienst rtarteÏÏST 'Niet de hele dag spelletjes spelen' m Borsele neemt cruiseterminal onder de loep 30 I Zaterdag 16 februari 2008 PZC In toekomst wellicht ook andere gebruikers kerk 's-Heerenhoek. www.vicvaar.nl Directeur Zeelandhallen legt taken neer wegens verschillen van inzicht. Vogels spotten langs het Veerse Meer Inzamelactie voor hulporganisatie Dorcas Celstraf voor diefstal van buxusplanten Julianaschool blinkt uit in denksporten Anemoon opent nieuwe kringloopwinkel bij de Stenen Brug in Goes. door Harmen van der Werf 'S-HEERENHOEK - Wat zou 's-Hee- renhoek zijn zonder de machtige rooms-katholieke kerk, gewijd aan de heilige Willibrordus? 's-Heeren- hoek zou 's-Heerenhoek niet meer zijn. Voorlopig ziet het er ook niet naar uit dat 's-Heerenhoek zijn ba ken zal verliezen, maar niemand durft al te ver in de toekomst te kij ken. Ook vice-voorzitter Ton Oost hoek van het plaatselijke parochie bestuur niet. „Voor twee uren in de week is het gewoon een duur gebouw." De gemeente Borsele houdt dins dagavond in de raadsboerderij aan de Stenevate in Heinkenszand een informatiebijeenkomst over de toe komst van de beeldbepalende kerk gebouwen in de vijftien dorpsker nen. 'Van oudsher vormen ze het hart van de samenleving', staat in de uitnodiging, die is gericht aan vertegenwoordigers van de kerken in Borsele. De woordjes 'van ouds her' spreken boekdelen. Veel kerk gebouwen zijn inmiddels te groot voor de kerkgenootschappen die er gebruik van maken. Menig kerk bestuur heeft moeite de touwtjes aan elkaar te knopen. In 's-Heerenhoek valt dat nog wel mee. De Willibrordus-parochie is er tot nu toe in geslaagd goed voor haar kerk te zorgen. De toren is een paar jaar geleden helemaal ge restaureerd. „Ons gebouw staat er spie en span bij", stelt parochiebe stuurder Oosthoek met een gerust hart vast, „en er is een enthousias te vrijwilligersgroep die nu bezig is de sacristieën in de kerk op te knappen." Oosthoek maakt zich voor de dag van morgen nog geen zorgen. Hij vraagt zich wel hardop af hoe het overmorgen zal zijn. „De kerk zat dertig jaar geleden tijdens elke mis praktisch vol. Met speciale dien sten, zoals met carnaval, is het nog vol, maar bij gewone missen zijn tegenwoordig 120 a 140 van de vier honderd zitplaatsen bezet. Dat aan tal kan ook gemakkelijk in De Jeugdhoeve, het verenigingsge bouw direct naast onze kerk." Hoe moet het verder? De in 1873 ingewijde kerk van 's-Heerenhoek is een rijksmonument en zal dus niet zomaar verdwijnen. Oosthoek ziet voor de kerk een multifunctio nele toekomst weggelegd. „Een dis co past er niet in, maar er zijn on dertussen genoeg voorbeelden van medegebruik van kerken door be drijfjes die niets afdoen aan de ker kelijke sfeer. Ik weet niet of ik dat nog zal meemaken. De tijd is er nu zeker niet rijp voor. Het is fi nancieel geen vetpot, maar we sla gen er nog in de begroting dicht te krijgen." Borsele houdt dinsdag een bij- eenkomst over de toekomst van kerkgebouwen in de gemeente. Rooms-katholiek 's-Heerenhoek kan het nog (wel) bolwerken. NIEUWDORP - De gemeente Borsele gaat onderzoeken welke gevolgen de komst van cruiseschepen naar de Bijleveldhaven in Vlissingen- Oost heeft. „Wij staan in principe positief tegenover het initiatief', stelt wethouder Jan Zandee (SGP- CU, milieu), „maar we willen over deze nieuwe activiteit een welover wogen beslissing nemen." Het onderzoek richt zich onder meer op de vraag hoe de aanwezig heid van passagiers zich verhoudt tot de andere activiteiten in het ge bied. Ook wordt bekeken welke verkeersstromen de terminal met zich meebrengt. De Bijleveldhaven zal tijdelijk als cruiseterminal wor den gebruikt, tot het mogelijk is in de Buitenhaven nabij Vlissingen cruiseschepen af te meren. Alex Nelis van Zeeland Cruise Port, directeur van de Vlissingse scheepsagentuur STT, verwacht be gin 2009 het eerste cruiseschip. Hoe lang de Bijleveldhaven precies nodig is, is onbekend. Nelis hoopt zo snel mogelijk naar Vlissingen te kunnen, maar 'dat gaat nog wel een paar jaar duren'. klein vaarbewijs marifonie jachtradar praktijkvaren VIC Vaaropleidingen Goes tel. (0113) 27 05 99 06 40 00 59 87 door David Duijnmayer GOES - Chris den Dekker legt per direct zijn taken als directeur van de Zeelandhallen in Goes neer. Zijn dienstverband is beëindigd wegens 'verschillen van inzicht ten aanzien van de interne samen werking en communicatie', laat ex ploitant Libéma weten. Den Dek ker was sinds januari 2005 direc teur van de Zeelandhallen. Den Dekker bevestigt dat zijn ver trek in overleg tot stand is geko men. „Ik had natuurlijk liever de klus geklaard, maar dat ging niet. De resultaten waren uitstekend, daar lag het niet aan." De menings verschillen betroffen volgens Den Dekker het in de toekomst te voe ren beleid. Daarbij ging het onder andere om evenementen die vol gens Den Dekker vanuit maat schappelijk oogpunt thuishoren in de Zeelandhallen, maar die om fi nanciële redenen onder druk zou den komen te staan. Den Dekker is officieel per 1 maart uit dienst, maar legt door een eer der gepland verlof zijn taken per direct neer. Wat hij nu gaat doen, kan Den Dekker nog niet zeggen. „Ik ga volgende week op vakantie. Daarna ga ik me beraden op mijn volgende stap. Maar ik kom beslist terug op de Zeeuwse markt." Theo van der Steen is voorlopig verantwoordelijk voor de bedrijfs voering van de Zeelandhallen. Van der Steen is voormalig directeur van de Brabanthallen in Den Bosch en heeft vanuit Libéma de ontwikkeling en de bouw van de Zeelandhallen begeleid. Directeur van de Zeelandhallen Chris den Dekker vertrekt na ver schillen van inzicht. Theo van der Steen neemt zijn taken ad inte rim waar. OUD-SABBINGE - Stichting Natuur monumenten houdt zaterdag 23 fe bruari een wandeltocht door na tuurgebied de Middelplaten in het Veerse Meer. Onder begeleiding van een gids komen de deelne mers langs talloze vogels en een den. Laarzen en een verrekijker zijn aanbevolen. Aanmelden kan via 0113-644044. De tocht begint om 10.00 uur bij het informatiepa neel aan de Muidenweg. WISSENKERKE - De diaconie van de protestantse gemeente van Wis- senkerke-Geersdijk houdt zaterdag 23 februari een inzamelactie voor hulpverleningsorganisatie Dorcas. De diaconie roept mensen op om kleding, schoenen en speelgoed in een vuilniszak in te leveren bij een van de twee Ontmoetingskerken in de Noord-Bevelandse dorpen. De inzameling begint om 9.30 uur. MIDDELBURG - Een 44-jarige Ter- neuzenaar nam op 31 augustus bij Hotel L'Escaut in Terneuzen enke le buxusplanten mee. Alleen keek een camera mee en zo kon hij la ter bij de sluizen worden aange houden. Gisteren kwam bij de politierech ter in Middelburg het buxusavon- tuur hem conform de eis op een gevangenisstraf van twee weken te staan. 'S-GRAVENPOLDER - Leerlingen uit groep 7 en 8 van de Koningin Julia naschool in 's-Gravenpolder zijn dit jaar bij zowel het regionale schoolschaaktoernooi als bij het schooldamtoernooi eerste gewor den. De schaakwedstrijd was vori ge week donderdag en het dam men was afgelopen woensdag. De school deed per denksporttoer nooi mee met twee teams. WISSENKERKE - De gemeenteraad van Noord-Beveland wil dat op het voormalige sportveld van Wis- senkerke toch een aantal starters- woningen wordt gebouwd. Het col lege was aanvankelijk niet zo zeker of dat zou kunnen, omdat de 34 nieuw te bouwen huizen aan strenge eisen moeten voldoen op het gebied van energiebesparing en milieuvriendelijkheid. Alleen wie extra investeert in duur zaamheid, kan een subsidie krij gen. Maar de eisen zullen de stich- tingskosten in elk geval omhoog brengen. Een meerderheid van de raad wil echter dat een blok voor starters wordt vrijgehouden. Om dat het plan niet meteen hoeft te worden volgebouwd, bestaat de kans dat dat toch gaat lukken. door Rob Paardekam GOES - Wie voor een luttel bedrag toch iets leuks wil kopen, kan van af volgende maand terecht in een nieuwe kringloopwinkel, aan de Voorstad in Goes. „Neem nou de starters", zegt Eline Bakker. „Die hebben vaak niet veel te besteden. Nou, bij ons kun je voor honderd euro nog veel kopen, hoor." Eline Bakker en haar man runnen sinds ongeveer een jaar 'Anemoon dagbesteding en zorg'. In een wo ning aan de Langeville in Yerseke bieden ze in een huiselijke sfeer dagopvang aan mensen die bijvoor beeld in een depressie zitten en mensen met een geestelijke beper king, zoals het syndroom van down. Dat lijkt misschien een wat vreemde combinatie, maar niets is minder waar, volgens Eline. „Ze vullen elkaar prima aan." Om te voorkomen dat de cliënten de hele dag spelletjes moeten spe len, heeft het echtpaar Bakker op de bovenverdieping van het pand een bed&breakfast ingericht. Daar kunnen ze de handen uit de mou wen steken. Nu komt er een kring loopwinkel bij. „In totaal kunnen we straks zo'n tien mensen opvan gen", schat Eline. „Er is tenslotte van alles te doen. Er kunnen er een paar met de bus mee om spul len op te halen, terwijl anderen hier in huis of in de winkel bezig zijn." Dan gaat het trouwens niet alleen om het verkopen van de spullen, want er zal ook wel eens iets in de verf moeten worden ge zet of een knoopje moeten wor den aangenaaid. En dan komt er ook nog een koffiehoek waar men- 'ln Goes profiteren we van de aanloop naar de winkels in de binnenstad' sen die iets hebben gekocht een bakje kunnen doen. Kortom: er is werk aan de winkel. „Ik denk dat ze het heerlijk gaan vinden om straks 'gezond moe' terug naar huis te gaan", aldus Eline. De kringloopwinkel komt aan de Voorstad 5a, aan de voet van de Stenen Brug. „Een mooie locatie net buiten de binnenstad", vindt Eline, die een lichte voorkeur had voor Goes. „In een dorp trek je over het algemeen alleen klanten aan die gericht naar je toekomen. Nu profiteren we ook van de aan loop naar de winkels in de stad." De kringloopwinkel opent op za terdag 1 maart. Daarna is hij zes da gen per week open, dus ook elke zaterdag. „We moeten nog zien of de cliënten het leuk vinden om op die dag te werken. We gaan dat niet verplichten", zegt Eline, die met alle plezier zelf in de winkel gaat staan. „Tweedehands spullen hebben mij altijd al aangetrokken. Als we voorbij een rommelmarkt rijden, stoppen we altijd." De rooms-katholieke kerk van 's-Heerenhoek staat er spie en span bij, maar is niet meer het middelpunt van het dorpsleven. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36