Iedereen wil wel Scheldekwartier nu officieel van start Eigenaar van Hotel Westduin ziet commerciële kansen voor weiland 'Dit wordt het beste stukje Walstraat' Gift Godshuizen Binnenkort komt er een informatiebij eenkomst voor alle Vlissingers. Gemeente Veere wil bestemming van stuk grond niet wijzigen. Middelburgse kinderboerderij krijgt keurmerk. Negen nieuwe panden al verkocht, voor laatste vier is ook interesse. w door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De ontwikkeling van het Scheldekwartier in Vlissingen is gisteren officieel begonnen. De projectontwikkelaar, de stede- bouwkundige, architecten, de wet houder en de betrokken ambtena ren kwamen in de Timmerfabriek bijeen om de start van het project te vieren. Het eerste gebied dat ontwikkeld wordt, ligt rond Het Dok en heeft de naam Bestevaêr gekregen. Er ko men 112 stadswoningen met tui nen en appartementen. Ook ko men er in het gebied zes commer ciële ruimten. Het deelplan wordt gemaakt door projectontwikkelaar AM Zeeland, dat kantoor houdt in Terneuzen. Voor stedebouwkundige Mariet Schoenmakers is dit een extra bij zondere dag. Schoenmakers werkt voor AM, maar komt ook uit Vlis singen. „Ik ben geboren in Middel burg en ben daarna naar Vlissin gen verhuisd. Daar heb ik tot mijn achttiende gewoond. Ik ben nu aan het terugkomen. Ik woon er gedeeltelijk weer. Mijn hart ligt echt bij Vlissingen. Dat maakt dit project en deze dag voor mij zo speciaal. Ook veel architecten in ons team komen uit Vlissingen. Ie dereen is daarom vandaag ook zo opgetogen. We gaan er écht iets moois van maken." De afgelopen maanden heeft het architectenteam een schetsplan ge maakt. „Dat gaan we de komende tijd samen verder uitwerken", zegt Schoenmakers. „Ook hebben we vandaag de planning doorgespro ken en afgesproken dat er een in formatiebijeenkomst komt voor al le inwoners." Wie al een paar teke ningen van het plan Bestevaêr wil zien, kan een kijkje nemen in de Walstraat-Zuid. Daar heeft Schoen makers in de etalage bij haar wo ning schetsen weggezet. NV Projectontwikkelaar AM uit Nieu- wegein, stedebouwkundige Ma- riet Schoenmakers uit Vlissingen, de architecten en de gemeente namen gisteren de aftrap. Grote Kade 40/42 GOES Segeersstraat 66/68 MIDDELBURG MIDDELBURG - De Stichting de Godshuizen schenkt 53.731 euro aan een flink aantal Walcherse pro jecten voor gezondheidszorg. Het geld gaat naar Radio Walcheren, Werkt voor Ouderen, Ziekenhuis Walcheren, Gered Gereedschap, Vrienden van Pitteperk, het Gast huis, gezinsvervangend tehuis De Spaier, Stichting Lentekind, de Ithakaschool, Adesse, activiteiten centrum De Onderneming en de Stichting ter ondersteuning van de Zeeuwse Muzikanten. door Dewi Gigengack DISHOEK - Een 'leuk weilandje' ter grootte van nog geen half voetbal veld, tussen het Vebenabos en camping Dishoek. Daar kan je mooie dingen mee doen, denkt Eef Izeboud, eigenaar van het stuk grond en mede-eigenaar van het iets verderop gelegen Hotel West duin. Een survivalbaan voor hotel gasten. Of een cafetaria met terras. „Maak er desnoods een parkeer plaats van. Daar is hier een chro nisch tekort aan. Gooi het vol met asfalt, zet er lijntjes en een betaal automaat op. De gemeente een beetje en ik een beetje. Dat is een win-winsituatie." De gemeente Veere denkt hier an ders over. Voor de tweede keer in drie jaar tijd wees ze een verzoek van Izeboud om de bestemming van het perceel te wijzigen, af Het stuk grond van 2670 vierkante me ter heeft de bestemming natuurge bied. 'Bovendien is het verzoek dermate onsamenhangend dat nauwelijks gesproken kan worden van een gemotiveerd verhaal', schrijft Veere in een besluitnota. Dat laatste heeft de gemeente hem helemaal niet uitgelegd, zegt Ize boud. „In de brief die ik kreeg, bijna een jaar nadat ik het verzoek had ingediend, stond alleen dat de kavel natuurgebied is. Maar blijk baar ligt de afwijzing ook aan mijn argumenten. Ze laten nu toch een achterdeurtje open." fJJ Eigenaar Izeboud van Westduin wil het weiland in de buurt van zijn hotel gaan exploiteren, maar de gemeente wil de bestemming natuurgebied niet wijzigen. Dus wil Izeboud één idee hele maal uitwerken. „Die snackbar bij voorbeeld. Ik zal alles beschrijven, tot en met de kroketten aan toe. Maar wat als ik weer een jaar moet wachten op antwoord? Misschien heb ik volgend jaar helemaal geen zin meer in een friettent." Het land, dat zijn vader vijftien jaar geleden kocht, krijgt wat Ize boud betreft een commerciële functie. „Daar ben ik ondernemer voor. Ik zoek altijd naar nieuwe mogelijkheden. Ik heb ooit gepro beerd er een helikopterlandings plaats van te maken. Dat mocht niet. Maar wat je daar ook neerzet, het lóópt. Dus ik geef niet op." Over de huidige bestemming is de hoteleigenaar sceptisch. „Natuurge bied? Dan stel ik me bos voor, en wilde dieren. Het is gewoon een weiland! Als het midden in de dui nen had gelegen, dan had ik het ge snopen. Maar ja, zo'n weilandje..." door Carta van de Merbel MIDDELBURG - Elke dag weer stal len schoonmaken, stront uit de wei halen, twee keer de tweehon derd dieren voeren en controleren, gebouwen en hekken inspecteren en zo nodig repareren, de paden vegen: beheerder Annemarie Kop pelaar van kinderboerderij de Klep perhoeve in Middelburg doet dat nu al vijftien jaar met veel liefde en plezier. Ze wordt daarbij gehol pen door drie vaste parttime me dewerkers en een leger aan vrijwil ligers. Gisteren werden hun in spanningen beloond. De Klepper hoeve kreeg als eerste kinderboer derij in Zeeland een keurmerk van de Stichting Kinderboerderijen Ne derland. Koppelaar: „Dat is echt heel leuk. Ik ben erg blij met de er kenning." Tegelijkertijd met de uitreiking van het keurmerk 's middags be gint het feestje van Sam Krekelaar uit Vlissingen, die op de Klepper- hoeve haar zevende verjaardag viert. Met elf vriendjes en vrien dinnetjes heeft ze op de kinder boerderij haar paardenfeestje. Twee merries worden uit de wei gehaald en door de kinderen ge borsteld. Daarna gaan de zadels er op en mogen de kinderen om de beurt een rondje om de schuur. De twee in de wei achtergebleven ruinen rennen ondertussen uit bundig heen en weer en springen spelend tegen elkaar op. Hun ma nen golven op en neer. Ze voelen zich uitgelaten omdat de merries even weg zijn, zegt Koppelaar. „Soms worden ze als ze zo doen op de vingers getikt door de mer ries." Koppelaar loopt naar de wei aan de andere kant van de weg om even bij de schapen en koeien te kijken. „Het ziet er goed uit. De schapen liggen te rusten, dat doen ze altijd 's middags. De koeien heb ben juist 's ochtends hun rustuur. Die staan nu te wachten op eten." Op de Klepperhoeve verblijven zo'n tweehonderd dieren, ver deeld over negen groepen. „Van varkens tot hamsters." Annemarie Koppelaar (39) volgde het middelbaar agrarisch beroeps onderwijs en vond daarna op de Klepperhoeve de baan van haar le ven. Ze werkt er sinds 1993, eerst als assistent-beheerder, na drie maanden al als beheerder. „De Klepperhoeve is een stichting met een leuk bestuur. Ook de gemeen te werkt goed mee. We hebben vaak stagiaires van het Groen Col lege in Goes - er lopen er nu vijf rond - en we hebben zo'n 25 vrij willigers. Dat zijn vaak kinderen vanaf tien jaar, die minimaal één dagdeel in de week hier komen 'Er is zelfs een wachtlijst voor vrijwilligers. Daarop staan veel paardenmeisjes' werken. De Klepperhoeve heeft geen gebrek aan vrijwilligers. „Er is zelfs een wachtlijst. Veel paar denmeisjes staan daarop. Die wil len het liefst de hele dag paarden borstelen, maar als ze hier komen werken, moeten ze alles doen." Koppelaar heeft een contract voor 32 uur in de week, 'maar in de praktijk is het meestal meer'. Dat komt ook omdat ze met haar man in de woning naast de kinderboer derij woont. Ze vindt het moeilijk werk en privé te scheiden en daar om gaan ze binnenkort verhuizen. Het woonhuis gaat gebruikt wor den als kantoor. Een hond moet er dan voor gaan zorgen dat er 's avonds en 's nachts geen ongeno de gasten op het terrein komen. Inmiddels zijn de kinderen klaar met hun rondjes op de paarden. Tijd voor pannenkoeken. Ook daar voor zorgen Annemarie Koppelaar en haar medewerkers. Landelijk keurmerk voor de Klepperhoeve in Middelburg De Klepperhoeve heeft als dertigste kinderboerderij in Nederland een keurmerk gekregen van de Stichting Kinderboerderijen Nederland. De Klepperhoeve voldoet volgens de stichting aan de gestelde eisen op het gebied van arbobeleid, dierenwelzijn, veiligheid en hygiëne. De kinderboerderij bestaat sinds 1976. Jaarlijks komen 35.000 bezoekers. De gemeente Middelburg geeft elk jaar een subsidie van 110.000 euro. De gemeente is eigenaar van het pand en betaalt het groot onderhoud. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Langzaam beginnen de 'te koop'-borden te verdwijnen uit de Walstraat-Zuid. En ook die rare terrasschermen aan de over kant zijn weg. Steeds meer winke liers durven te investeren in wat eerst een vervallen straat was. Het wordt nog wat met Vlissingen! Hoe het eerder was? Een puin hoop! Alles dichtgetimmerd. „Het zag er niet uit!" Maar Ben van Rijs wijk kijkt met steeds meer plezier door de ramen van zijn Austra- lië-winkeltje naar buiten. „Ik heb het gevoel dat dit het beste stukje Walstraat wordt. Verderop heb je ook mooie pandjes, maar die zie je niet door die overkapping. Hier wel. Toeristen maken er zelfs fo to's van. Dat had ik nog nooit mee gemaakt." Negen van de dertien panden in de Walstraat-Zuid zijn verkocht. Voor de rest zegt Michel Carol van 'Vroeger gingen mensen winkelen in Middelburg. Nu zijn ze terug.' makelaarskantoor Aerssens 8c Pat eer kandidaten te hebben. Ser Troubach, bijvoorbeeld, die er een nieuwe tattooshop wil starten. Het wat louche café Déja Vu - wel iswaar niet helemaal in Zuid, maar toch - is vervangen door Conny's Place en in het voormalige bon bonwinkeltje op de hoek met het Groenewoud opent Mickey van Luik volgende week een lunchcafé. Ook de oude Concurrent om het hoekje is weg, net als het pand er naast. Carol: „Veel kopers wagen de sprong in het diepe. Ze zien dat hier meer mogelijk is. De gemeen te wil de bestrating ook aanpak ken. Dat nemen we in de gesprek ken mee." Want die winkelcen trumtegels, met kauwgomvlekken en hondendrollen, die kunnen écht niet, zegt Hans de Klerk van De 2e Kamer. „En ik heb nog geen handhavingsteam gezien." Niettemin heeft hij nog geen mo ment spijt gehad dat hij zijn ac countantskantoor inruilde voor de koffiezaak in de Walstraat-Zuid. Ook Elly Hullegie is blij dat ze er Het wijn- en deiicatessenzaakje Vitanova van Elly Hullegie past goed in de nieuwe sfeer die de Walstraat-Zuid uitademt. foto Lex de Meester haar droom, een wijn- en deiicates senzaakje, heeft verwezenlijkt. „Het is mooi wonen hierboven en voor mijn gevoel heb ik de winkel er gewoon gratis bij." En die loopt goed, net als het kof- fiewinkeltje. Walstraat-Zuid wordt niet langer gemeden. De Klerk: „Vroeger gingen mensen winkelen in Middelburg. Nu zijn ze terug."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 32