Buitenplaats gewone man Een beetje tandsteen van de verwennerij %M0^ PZC Zaterdag 16 februari 2008 A0-' De caravan staat er vanwege de symboliek en de sfeer, foto Dirk-Jan Gjeltema f.ÖiSKS X!f fi MW fs^r£Ei;vï.RWAt.!:ft Klein maar fijn. Zo om schrijft Jolein Meijers van Terra Maris de tentoonstel ling die staat opgesteld in de landschapstuin van het museum voor natuur en landschap bij Domburg. My home is my castle luidt de titel. Met op de achter grond kasteel Westhove is een kleine caravan het middelpunt. door Rinus Antonisse My home is my castle gaat over kaste len en buitenplaatsen. De rijke land eigenaren richtten vroeger hun om geving naar eigen smaak in. De spo ren ervan zijn in de Manteling van Walcheren nog goed terug te vinden, vertelt Jolein Meijers van museum Terra Maris. Het is niet alleen kas teel Westhove dat de aandacht trekt, maar voor al de befaamde buitenplaatsen. Het museum, gevestigd in de oranjerie van Westhove, is er door omgeven. Grote gebou wen, statige lanen, sfeervolle waterpartijen en kronkelige wandelpaden. Berkenbosch, Duin beek, Eikenoord, Randduin en De Vier Hoog ten zijn namen die weinig aan de verbeelding overlaten. Als contrast staat op een podium in de land schapstuin van Terra Maris een kleine caravan. Die staat symbool voor de buitenplaats van de gewone man, legt Meijers uit. „Met een cara van zoek je zelf een mooi, eigen landschap op, of een omgeving om te verblijven, zoals men sen die voor hun caravan een vaste plek kiezen, compleet met tuintje eromheen." De expositie My home is my castle is door Ter ra Maris samen ontwikkeld met haar Vlaamse partner kasteel Wijnendale in Torhout (bezui den Brugge). Daar ligt de nadruk op het schitte rende kasteel, in Terra Maris is de tentoonstel ling meer gericht op de buitenplaatsen. Dank zij de samenwerking gaf de Europese Unie sub sidie. Verwacht geen uitgebreide informatie, waar schuwt Meijers. „Het is een heel simpele opstel ling. De caravan staat er vanwege de symboliek en de sfeer. Rondom is een aantal informatiepa nelen geplaatst. Zie het als een extra elementje in de landschapstuin." Het aardige is dat de be zoeker hetgeen op de panelen wordt verteld, meteen in de omgeving in het echt kan zien. Op de informatiepanelen staat onder meer in vogelvlucht de geschiedenis van kasteel West hove: van vliedberg tot jeugdherberg en hotel. Ook andere buitenplaatsen komen aan bod. Kort wordt uitgelegd hoe een landgoed vroeger in elkaar stak: zelfvoorzienend en veel mensen vonden er werk. De verschillende tuintypes worden belicht: kruidentuin, renaissancetuin, Franse baroktuin en romantische Engelse tuin. Vanuit de caravan klinken twee 'kasteelverha- len'. Over de witte wieven (geesten die in de schemer over het land zweven) en de geschie denis van de bedijking in Zeeland. Meijers merkt op dat de tentoonstelling (die tot eind dit jaar blijft staan) deel uitmaakt van het streven om de landschapstuin van Terra Maris beter beleefbaar te maken. Grote wens is de bouw van een mottekasteel op de al aanwe zige vliedberg. Dat was een houten verdedi gingstoren (later ook wel van steen) die am bachtsheren bouwden op een heuvel (de vlied berg). „Dan heb je in feite de eerste kasteel- vorm, met een koppeling naar de geschiedenis van Zeeland en op de achtergrond Westhove." Openingstijden Terra Maris: tot en met april woensdag tot en met zondag 12.00-17.00 uur; mei tot en met oktober dagelijks 10.00-17.00 uur. Wij volgen in Buitengebied wekelijks het wel en wee van de dieren, hun eigenaren en de dierenartsen in Dierenartsenpraktijk Schouwen-Duiveland door Melita Lanting Pootje mauwt dat het een lieve lust is. Met heldere ogen kijkt het beest naar Jolanda Meerman van het dierenasiel in Zierikzee. 'Mag ik er uit' lijkt het beest te willen zeggen. Ze mag inderdaad even uit haar hok in het quarantaine- verblijf in het asiel, want ze moet nagekeken worden door dierenarts Ingeborg Buitink. Pootje is net geopereerd. Ze is ge vonden in Nieuwerkerk met een helemaal kapot voorpootje. Zo erg kapot dat het niet meer te redden was en daarom is de poot geamputeerd. Het ziet er nu allemaal nog wat akelig uit. De borst is kaalgeschoren en daarop zit een enorm litteken met de hechtdraden er nog in. Pootje herstelt goed van de ope ratie maar helemaal zonder pijn stillers kan nog niet. Toch kan ze al naar haar nieuwe baas toe want het beest is inmiddels her plaatst. Iedere vrijdagochtend gaat een dierenarts naar het asiel om te enten, zieke dieren te be kijken en eventueel kleine ingre pen te doen. „Alleen voor grote operaties halen we ze naar de praktijk", zegt Ingeborg. „Castre ren doen we gewoon hier." Vandaag is de lijst met patiënten voor Ingeborg niet erg lang. Vier katten staan op het lijstje. Niet dat in het asiel zo weinig beesten zitten. Integendeel, want 21 kat ten, vijf honden, drie konijnen en een cavia wachten nog op een nieuwe baas. Het dierenasiel heeft traditioneel veel katten. Dat wordt door een deel veroor zaakt door de vakantie-katten. Dieren die met de baas mee mo gen op vakantie en vervolgens weglopen. De dieren die vandaag op de lijst staan zijn geen verwilderde exemplaren. Neem Paulus en Pet rus. Twee katers die naar het asiel zijn gebracht omdat hun baasje niet langer voor ze kon zorgen. Paulus en Petrus zijn twee vrijwel identieke zwarte reuzen. Het is dat de een 'n scheurtje in het oor heeft maar anders zijn ze lastig uit elkaar te houden. De dieren moeten geënt tegen kattenziekte en nies ziekte en worden even nageke ken op algemene gezondheid. „Een beetje tandsteen van de ver wennerij", zegt Ingeborg als ze Paulus in de bek kijkt. Ze luistert even naar het hart van het dier en ook dat is in orde. Nu nog een prikje en druppels in de neus en het is klaar. Petrus is een beetje kaal op het achterlijf. Dat kan duiden op vlooien, maar dat blijkt het niet te zijn. „Misschien gewoon stresslikken", zegt Inge borg. De broertjes zijn klaar en kunnen terug in hun hok. Nu maar hopen dat ze snel een nier - we baas vinden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19