I I Kosovo dwingt EU tot lelijke spagaat i 'Blijft het rustigWat doet Moskou? Hoe reageert Servië'? Hoe gedragen de Kosovaren zich tegenover de Servische minderheid in het noorden?' Hans de Bruijn KOSOVO Niemand weet wat er na onafhankelijkheid moet gebeuren. PZC Zaterdag 16 februari 2008 1 5 Kosovska IMitrovica, Oostenrijk Hongarije Pristina Roemenië Cnjilane Djakovica Buigarije Prizren Griekenland ALBANIË MACEDONIË eden keihard op tegen Albanezen. In inmiddels het Kosovaarse bevrijdingsle- an de Serviërs. Het bestaat uit Albanezen r meer steun van de VS. De internationale eist van Milosevic dat hij stopt met de l van de Albanezen in Kosovo. Vredesberaad tussen alle betrokken partijen mislukt. De NAVO begint bombardemen ten op Servische doelen. Honderdduizenden Albanezen ontvluchten Kosovo, naar eigen zeggen uit angst voor Servische wraakacties. In juni besluit Milosevic zijn troepen uit Kosovo terug te trekken. Er wordt een internationale troepenmacht gelegerd. Honderdduizenden Serviërs ontvluchten Kosovo. 2000 door onze correspondent Hans de Bruijn Aan sympathie voor het lot van de Albanese Kosova ren heeft het in de wereld nooit ontbroken. Hun verlangen naar onafhankelijkheid heeft sinds de Kosovo-oorlog van negen jaar geleden altijd op begrip van de Amerikanen én de Europese Unie kunnen rekenen. Maar tussen de Kosovaarse droom en de interna tionale daad staan zoals altijd inter nationale verdragen in de weg en praktische bezwaren. De eenzijdig uitgeroepen Kosovaar se onafhankelijkheid zal niet lei den tot een kettingreactie van er kenningen. 'We wachten af, is voorlopig het mantra in Brussel. Ongetwijfeld zullen enkele EU-lan- den (en niet de minste: Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië) in na volging van Washington snel di plomatieke betrekkingen met de nieuw 'staat in oprichting' aankno pen, maar een gezamenlijke erken ning zit er niet in. Daarvoor zijn de angst voor de ge volgen én de verdeeldheid te groot. „We hebben de realiteit te accepteren, maar zullen niets doen wat de instabiliteit kan vergroten", zegt een diplomaat uit een EU-land dat nog niet tot erken ning zal overgaan. „Iedereen is heel voorzichtig." Blijft het rustig? Wat doet Moskou? Hoe reageert Servië? Hoe gedragen de Kosova ren zich tegenover de Servische minderheid in het noorden? Eerst duidelijkheid, dan (wellicht) actie. De verdeeldheid is pijnlijk, zo kort nadat de Europese leiders in Lissa bon hun handtekening hebben ge zet onder het nieuwe EU-verdrag, waarin een gezamenlijk buiten lands beleid juist zo'n prominente plaats inneemt. Bij de eerste de beste test gaat het al meteen mis. Dat is overigens geen verrassing, want de kwestie-Kosovo is als een doos van Pandora: je weet wat er in zit, maar niet wat eruit komt. Daarom is Cyprus zo tegen onaf hankelijkheid voor Kosovo. Het vreest dat de Turken op het noor delijke deel van hun eiland die als aanmoediging zullen zien. Om die zelfde reden aarzelen ook de Grie ken en trapt Spanje (Baskenland, Catalonië) op de rem. En dan is er nog Rusland, dat dreigt afscheidingsbewegingen in de Kaukasus (Abchazië, Zuid-Osse- tië) actief te gaan helpen nu Kos ovo onafhankelijk is. De EU zit in de spagaat dat het te gelijk de Kosovaarse ambities wil honoreren maar ook Servië te vriend wil houden. De Unie ziet een toekomstig EU-lidmaatschap voor Servië en de andere landen van het vroegere Joegoslavië im mers als de beste garantie voor sta biliteit op de Balkan. En de Servi sche stabiliteit staat en valt voorlo pig met wat er in Kosovo gebeurt. De voorzichtigheid is dan ook niet onverstandig. De EU-landen zullen hun reactie met name laten bepalen door de manier waarop de Albanese Kos ovaren zullen omgaan met de Ser vische minderheid. De EU heeft steeds geëist dat de rechten van die 200.000 Serviërs - die zich ze ker niet zullen schikken in de onaf hankelijkheid - beschermd dienen te worden. Als de Albanezen zich tegen de Serviërs keren, zal dat hun erkenning zeker op de lange baan schuiven. Daar komt bij dat de EU al heel snel ook letterlijk middenin het Kosovaarse wespennest zal staan. De Unie stuurt een civiele missie van bijna 2000 mensen, die de taak van de VN overnemen om het bestuurlijk en justitieel appa raat en de politie te helpen en te reorganiseren. Als in Kosovo on rust uitbreekt, staan die tweedui zend er middenin. Daarnaast zor gen 17.000 NAVO-soldaten - van wie velen uit EU-landen - voor de veiligheid in Kosovo. De volkenrechtelijke status van die missie is overigens nog steeds on duidelijk. Er is - door tegenwer king van Moskou - immers geen VN-resolutie. En kan de EU wel in gaan op een verzoek om hulp van de regering van het nieuwe onaf hankelijke Kosovo, als dat 'land' door de meerderheid van de lidsta ten nog niet eens is erkend? De missie gaat door, dat staat vast, maar de EU-ministers van Buiten landse Zaken zullen daar maandag - al is het maar om precedenten te voorkomen - een aanvaardbare draai aan moeten geven. Voor het eerst beraad tussen leiders van Servië en Kosovaarse Albanezen, onder wie de Kosovaarse president Ibrahim Rugova Ahtisaari komt met zijn plan: Kosovo moet onder voorwaarden onafhankelijk worden. De Kosovaarse Albanezen juichen, Servië wijst het plan af. Er komt een nieuwe onderhandelings ronde tussen Servië en de Kosovaarse Albanezen onder leiding van de EU, VS en VN. Ze eindigen in december zonder resultaat. De EU kondigt aan het bestuur over Kosovo te willen overnemen. VN-gezant Martti Ahtisaari begint onderhandelingen met de Servische regering en de Albanese leiders in Kosovo over de toekomst van de provincie. 17 februari Kosovo- Albanezen roepen (waarschijnlijk) de onafhan kelijkheid uit. 2008 De Servische president Tadic bezoekt Kosovo. Haradinaj wordt wegens oorlogsmis daden aangeklaagd door het Joegoslavië- tribunaal en vertrekt naar Den Haag. Etnische onlusten in Mitrovica: negen tien doden. Serviërs boycotten de parlementverkiezin- gen in Kosovo. Premier wordt een ex-UQK- commandant: Ramush Haradinaj. De EU is ver deeld over de erken ning van een onafhankelijk Kosovo. Besluitvorming over een EU-bestuur voor de regio wordt uitgesteld. Rusland waarschuwt de internationale gemeenschap voor erkenning van een onafhankelijk Kosovo. Washington wil daar echter wel zo snel mogelijk toe overgaan. infographic: FdW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 15