1 ji 1 4 Zaterdag 16 februari 2008 PZC 1912 1918 1974 1989 1990 '91 '92 '93 '94 '95 Schaakstuk op de Ball De Servische provincie Kosovo verklaart zich waarschijnlijk morgen onafhankelijk. Een actie die tot grote woede in Belgrado en Moskou heeft geleid maar in de meeste westerse hoofdsteden, Washington voorop, wordt toegejuicht. Met name Rusland zint op wraak. Is de Koude Oorlog terug? Of werd die op de Balkan nooit beëindigd? door Carel Coseling foto Darko Bandic/AP Professor Rick Rowden, van de California State University, wist het in maart 1999 al: bij alle commotie rond Kosovo ging het alleen maar om de expan sie van de NAVO als antwoord op het einde van de Koude Oorlog. Destijds trachtte het Westen de Servische leider Slobodan Milose vic ertoe te bewegen de agressie te gen de Albanese meerderheid in Kosovo te staken. Hij bleek daar pas na zware NAVO-bombarde- menten toe bereid. Kosovo kreeg VN-bestuur en een internationale troepenmacht, vooral NAVO-een- heden, ging de vrede bewaken. Moskou stond erbij en keek er naar. In de voormalige Sovjet-Unie heerste politieke en economische chaos. Het leger was in verval. Op het laatste moment zond Moskou nog wel militairen naar het vlieg veld van de Kosovaarse hoofdstad Pristina, maar dat was een laatste stuiptrekking. De relatie tussen de Sovjet-Unie en het Joegoslavië van Josip Broz Tito was al slecht. Na Tito's dood in 1980 verbeterde dat nauwelijks. Bij de uitbraak van de Balkanoorlo gen in 1991 - bijna twee jaar na de val van het communisme - bleef Moskou afzijdig. Het Westen daarentegen was er als de kippen bij om de proclama ties van onafhankelijkheid in Slo venië, Kroatië en Bosnië-Herzeg- ovina te bekrachtigen. Kroatische troepen kregen Amerikaanse steun bij het verdrijven van de Ser vische minderheid. De Bosnische president Izetbegovic ontving eveneens militair materieel uit de VS, ook al claimde hij dat moslims niet samen konden leven met niet-moslims en vochten moedja- hedien uit het Midden-Oosten in zijn leger. Begin 1999 sloot de regering-Clin- ton het Albanese Kosovaarse be vrijdingsleger (U<JK) in de armen. En dat terwijl Washington sinds 1995 wist dat de U(JK betrokken was bij internationale drugshandel en sinds 1997 op de hoogte was van het feit dat de organisatie een rol speelde bij moslimterrorisme. De toenmalige Amerikaanse minis ter Albright van Buitenlandse Za ken zei dat de UCJK omgevormd kon worden tot een politieke orga nisatie waarvan de gevechtseenhe den de basis moesten vormen voor een nieuwe Kosovaarse poli tiemacht. Dat de U<JK door acties in Kosovo een ingrijpen door het Westen wilde uitlokken, kwam de VS goed uit. In het onafhankelijke Kosovo lig gen nu NAVO-eenheden. Begin april zal het westerse bondgenoot schap in de Roemeense hoofdstad Boekarest besluiten Albanië, Kroa tië en Macedonië als nieuwe leden te accepteren. Bulgarije, Roemenië en Slovenië traden al eerder toe. Daarmee is vrijwel de hele Balkan NAVO-lid. Het in oostwaartse richting op schuiven van de NAVO zit Mos kou dwars. Men voelt het als een militaire bedreiging. Daarnaast willen de Russen een strategische bondgenoot houden op de Balkan: Servië. Dat is niet al leen in militair opzicht van belang - een tegenhanger van de NAVO -, maar ook politiek. Want mocht Servië EU-lid worden, dan krijgt Rusland een betrouwbare pion in de Unie. Kosovo is een stuk in een schaak spel om de macht. Servië is niet in staat de ontwikkelingen effectief tegen te gaan. Rusland als veto macht in de VN, heeft daartoe wel mogelijkheden. Het VN-charter ga randeert de soevereiniteit en terri toriale integriteit van elke lidstaat. Ingrijpen in de nationale jurisdic tie van een lidstaat is verboden. In het Kosovo-vredesakkoord uit 1999 en in een VN-resolutie uit juni 1999 is de tekst van het VN-charter overgenomen. In de ogen van Moskou kan Kos ovo derhalve formeel niet onafhan kelijk worden tenzij er een nieuwe VN-uitspraak komt. Westerse steun aan Kosovo vormt een 'des tructief precedent in de internatio nale relaties' waarop een ant woord niet zal uitblijven, aldus Moskou. In de twaalfde eeuw lag Kosovo in het hart van het Servische Rijk. Twee eeuwen later wordt Kosovo onderdeel van het Ottomaanse Rijk. Het christendom wordt vervangen door de islam. In 1912 herwint Servië controle over Kosovo. Na de Eerste Wereldoorlog wordt de regio onderdeel van Joegoslavië. In de jaren erna ontstaan spanningen met het naar meer autonomie strevende Kosovo. Kosovo wordt een autonome status toegekend in de grondwet van Joegoslavië. De provincie krijgt zelfbestuur. Een meisje in de Noord-Kosovaarse stad Mitrovica loopt langs een graffiti-te kening geïnspireerd op het Coca Cola-logo. 'Vrij Kosovo' staat er geschre ven. Dat wordt waarschijnlijk dit weekend al bewaarheid: de Albanese Kos- ovaren zouden morgen eenzijdig de onafhankelijkheid uitroepen. 1993-1997 Etnische spanningen tussen Serviërs en Albanezen. Steeds meer vuurgevech ten tussen beide groepen. Autoriteiten tre Kosovo vecht ir der(UQK)tege en krijgt onder gemeenschap e onderdrukking De Joegoslavische president Slobodan Milosevic ontneemt Kosovo de autonome status. Albanese leiders in Kosovo roepen de onafhankelijkheid uit. Belgrado ontslaat de Kosovaarse regering en 100.000 overheids dienaren. De onrust in de regio neemt toe.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 14