spectrum i Mysteries PZC Zaterdag 16 februari 2008 i I i STANDPLAATS door Olivier van Beemen Volgens oud gebruik hebben Fran sen de hele maand januari de tijd om elkaar gelukkig nieuwjaar te wensen. Vooral president Nico las Sarkozy had het er druk mee: een nieuwjaarswens aan het parlement, minis ters, het leger en oud-strijders, ambtena ren, pers, religieuze autoriteiten, ambassa depersoneel, noem maar op. Telkens las hij ook een toespraak voor. En keer op keer deed het journaal trouw verslag. De leuke kant van het ritueel is dat het mij als journalist de gelegenheid geeft eens een kijkje te nemen, en een borrel te drinken, in de 'paleizen van de Republiek', de Pa- rijse machtscentra. Het Elysée van Sarkozy en de Quai d'Orsay van minister van Buitenlandse Zaken Bernard Kouch- ner, waren zo vriendelijk mij uit te nodigen. Dus ging ik op 8 januari in mijn mooiste pak naar het Elysée, waar de president niet alleen woont en werkt, maa1 waar hij onlangs ook trouwde. Na een uitgebreide veiligheidscontro le liep ik door een haag van camera's It over de kiezelstenen van de binnen plaats van het presidentiële paleis. De persontvangst was in de feestzaal. Het bleek al redelijk vol in de zaal, die pijn aan mijn ogen deed van al het klatergoud. Engeltjes staarden me vanaf het plafond aan. Ik dacht een aardig plekje te vinden op een van de lege stoelen niet ver van het podium, maar die bleken bestemd voor de ministers die op het laatste moment waren uitgenodigd. Onver wacht kwam een droom uit. Ik stond op nog geen meter afstand van de oogver blindend mooie staatssecretaris van Men senrechten Rama Yade (31). Ik durfde haar niet aan te spreken, maar sloeg mijzelf na derhand voor mijn hoofd dat ik haar niet simpelweg een 'gelukkig 2008' had ge wenst. Daarvoor was ik hier. Gelukkig kwam de herkansing twee we ken later, op haar eigen ministerie van Bui tenlandse Zaken, bijgenaamd Quai d'Orsay. Daar stonden de beste wensen van haar en minister Kouchner op het pro gramma. Helaas. Yade liet verstek gaan. Ze had het te druk. De journalisten moesten het dus met Kouchner alleen doen, die ge lukkig in topvorm was. Het ging er een stuk informeler aan toe dan bij Sarkozy. Tijdens een inleidend praatje door een grijs figuur van een persclub deelde de po pulaire oprichter van Artsen zonder Gren zen handkusjes uit aan vrouwelijke journa listen en hij ging af en toe met zijn bril door zijn haardos. Hij zag er goed uit, lach te charmant en kon met zijn 68 jaar best doorgaan voor een veertiger. Zijn speech- schrijver zal zich hebben afgevraagd of hij niet van baan moet veranderen, want de minister negeerde diens toespraak volle dig. Na de speech, waarin de linkse Kouch ner zichzelf schertsend 'de schildknaap van de rechtse Sarkozy' noemde, was het tijd voor champagne. Een deel van de Fran se pers stortte zich op de minister. In meer dere rijen stonden de journalisten druk no terend om de minister heen. Dit zijn dus de Franse wandelgangen. Eén journaliste mocht zelfs mee naar een apart vertrek om de minister nog iets verder aan de tand te voelen. Of kreeg ze een persoonlijke nieuwjaarswens? De paleizen van de Repu bliek mogen dan af en toe de deuren ope nen, ze herbergen ook talloze mysteries. Lourdes is een Al 150 jaar putten miljoenen mensen in het Zuici-Franse plaatsje Lourdes kracht uit de Mariaverschijning aan Bernadette. „Of het waar is of niet, het is ongelooflijk dat één meisje dit alles voor elkaar heeft gekregen." door Twan van Lierop foto AFP T erwijl de bus met bedevaart gangers Lourdes binnenrijdt, neemt reisleidster Wil Groen de microfoon ter hand om een bekend Marialied aan te hef fen. Te Lourd' op de bergen verscheen in een grot vol glans en vol luister de Moeder van God Spontaan volgt in koor het refrein: Ave, ave, ave, Maria! Ave, ave, ave, Maria! „Dit lied zullen we nog veel gaan zingen deze week", voorspelt Wil Groen. Een groep van 65 pelgrims is met de VNB Nationale Bedevaarten uit Den Bosch naar Lourdes afgereisd om daar de eerste Maria verschijning te gedenken, 150 jaar geleden. Iedereen heeft zijn persoonlijke redenen om naar de grot te gaan, waar de 14-jarige molenaarsdochter Bernadette Soubirous op 11 februari 1858 de mysterieuze 'dame in het wit' aanschouwde. 'Nieuwe kracht opdoen', 'voor Maria', 'weer verder kun nen in het leven', zijn enkele verklaringen die leden van het reisgezelschap geven tij dens de bijeenkomst 'Wat zoek ik in Lour des?', een van de onderdelen van het jubi leumprogramma. Voor oud-Boxtelaar Jos Steeman heeft de reis naar Lourdes speciale betekenis. In i960 ging hij als 20-jarige militair naar Suri name, waarna hij besloot daar te blijven. Twee jaar geleden kwam hij uit Paramari bo over voor zijn eerste bedevaart naar Lourdes. „Ik heb Maria toen om hulp ge vraagd voor privéproblemen", vertelt hij. „Nu gaat het gelukkig weer goed en ben ik hier teruggekomen om Maria te bedan ken." Jeanne Maes (56), bejaardenverzorgster uit Goirle, is al vanaf 1995 bijna jaarlijks te gast in Lourdes, maar beleeft de bedevaart nu van een heel andere kant. Voor het eerst hoeft ze niet als vrijwilligster voor zieke en gehandicapte deelnemers te zorgen, maar kan ze haar eigen gang gaan, samen met drie vriendinnen die ze tijdens het werk in Lourdes heeft ontmoet. Ondanks die luxe hebben ze na drie dagen nog geen kans ge zien de grot te bezoeken. „Het is er veel te druk", zeggen ze. Ondertussen hebben ze wel een Neder landse viering bijgewoond in een van de vele kerken in het stadje, en de jubileum route gevolgd die onder meer langs het ge boortehuis van Bernadette en de parochie kerk van Lourdes leidt. In het cachot, de krotwoning waarin het gezin Soubirous en kele jaren in bittere armoede leefde, vraagt Wil Groen stilte voor een gebed, eindi gend met een weesgegroet. Gebeden wordt er ook door andere Lour- desgangers: Kroaten, Duitsers, Japanners, Zo'n 7C.00G pelgrims namen afgelopen maandag deel aan een internationale mis in Lourdes. De plechtigheid werd gehouden vanwege het feit dat 150 jaar geleden de maagd Maria aan Bernadette Soubirous verscheen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 142