spectrum IO I Enige bescheidenheid is gepast De oudste plaatsen van Zeeland _j- PZC Zaterdag 16 februari 2008 Het moet, die dertiende februari 1208, een bijzondere bijeenkomst zijn geweest. Vermoedelijke plaats van handeling: de Middelburgse Abdij. Een groepje invloedrijke edellieden heeft zich er verzameld: Graaf Willem I van Holland, Hugo van Voorne (burggraaf van Zee land), Egbert van Bentheim (verre familie van Willem I), de Utrechtse edelman Gerard van Horst. door Willem van Dam In dat gezelschap bevindt zich ook ambachtsheer Egidius van Sabbinge. Ze zijn bijeen om een belangrijke overeenkomst te bezegelen; graaf Willem en zijn gemalin Aleid schel den de abt van Middelburg een aanzienlij ke schuld kwijt. Het document waarin dat werd vastgelegd, is altijd bewaard geble ven en bevindt zich nu in het Zeeuws Ar chief. Het is het eerste officiële stuk waarin de naam Sabbinge voorkomt. En het is dit document, waaraan de inwoners van Oud-Sabbinge de zekerheid mogen ontle nen dat hun dorp achthonderd jaar be staat. „Het is", zegt P. A. Henderikx uit Veere, gepensioneerd hoogleraar in de Ne derzettingsgeschiedenis van de Nederlan den in de middeleeuwen, „een ingewik keld stuk. Waarom die schuld werd kwijt gescholden is niet duidelijk." Wat volgens Henderikx wél nagenoeg vaststaat, is dat de ambachtsheer van Sabbinge tijdens die plechtigheid in de Abdij als getuige optrad. De Sabbingers gaan het 800-jarig bestaan van hun dorp uitbundig vieren. De festivi teiten beginnen vandaag met een Bourgon dische maaltijd, waaraan alle dorpelingen - het liefst in middeleeuwse kledij - mogen aanschuiven. In de loop van dit jaar wor den nog diverse andere festiviteiten georga niseerd. Achthonderd jaar Oud-Sabbinge. Ze zijn er, in het nietige dorp op Zuid-Be veland, trots op. Enige bescheidenheid is echter gepast. Er zijn in Zeeland tal van plaatsen waarvan de historie veel verder teruggaat. Aardenburg ontstond vermoede lijk in de achtste eeuw; de geschiedenis van Oostburg, Middelburg, West- en Oost-Souburg, Yerseke, Goes, Zierikzee, Burgh en Haamstede reikt tot in de negen de en tiende eeuw; IJzendijke, Oost- en Westkapelle, Kloetinge en Ouwerkerk ont stonden in de twaalfde eeuw. Was er voor die tijd dan geen sprake van enige bewoning in Zeeland? Zeker wel. 2200 jaar voor Christus moet zich - bij voorbeeld - in de buurt van Haamstede een nederzetting hebben bevonden, waar van de bewoners leefden van landbouw, veeteelt, jacht en visserij. En nóg veel vroe ger moeten er in Zeeland Neanderthalers hebben gebivakkeerd. De zee heeft altijd met Zeeland gespeeld. Aangespoeld slib maakte land en schorren; woest water vrat het land weer weg. Nederzettingen werden gesticht en wegge spoeld. De Romeinen kwamen en gingen, Vikingen verschenen en er werden verster kingen (Middelburg, Domburg, Souburg, Oostburg, Burgh) gebouwd om de plunde raars buiten de deur te houden. Vooral vanuit Vlaanderen trokken veel kloosterlin gen naar Zeeland. Zij stichtten parochies en bouwden kerken. Om hun bezittingen tegen het wispelturige water te bescher men wierpen zij dammen en dijken op. Zo werd het zompige Zeeuwse land stukje bij beetje veiliger en ontstonden er - met na me in de twaalfde en dertiende eeuw - steeds meer dorpen. Een van die dorpen is wat nu Oud-Sabbin ge heet, gelegen op het voormalige eiland Wolphaartsdijk. Dat eiland - destijds om spoeld door de Zuidvliet, de Wijtvliet, het Sloe en de Schenge - werd niet lang na 1100 bedijkt. Behalve Sabbinge vormden zich er dorpjes als Westkerke, Oostkerke en Hongersdijk. Nu zijn er op dat vroegere eiland nog twee dorpskernen: Wolphaarts dijk en Oud-Sabbinge. Achthonderd jaar Oud-Sabbinge. Maar met een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid, zo zegt Henderikx, is het dorp nóg iets ouder. Want blijkt uit oude geschriften niet dat er al rond 1190 een kerk moet hebben gestaan? „Oud-Sabbin ge is zonder meer een dorp van 800-plus." Aardenburg is het oudste stadje van Zeeland. Het dateert van de achtste eeuw. Nóg vroeger moet er een Romeinse vesting (een castellum) zijn geweest. In de middeleeuwen gold Aardenburg als een belangrijke handelsplaats. ©Oostburg ontstond aan het einde van de negende eeuw aan een ringburgwal die was aangelegd om de bevolking tegen plunderende Vikingen te beschermen. Oostburg kreeg in 1237 stadsrechten. ©Ook de geschiedenis van Middelburg begint meer dan duizend jaar geleden. De stad is in het midden van de negende eeuw ontstaan. Rond die tijd bevond zich ook daar een verdedigingswerk tegen Vikingen. Middelburg mag zich sinds 1217 officieel een stad noemen. In dat jaar kreeg Middel burg stadsrechten. Souburg (negende/tiende eeuw) ontstond eveneens rond een ringburgwal. West- Souburg was lange tijd de belangrijkste kern van de twee dorpen die samen Souburg vormen. De heren van Sint- Aldegonde bestierden lange tijd het ambacht West-Souburg. ©Burgh ontstond aan het eind van de negende eeuw ook al rond een verdedigings werk. Het dorp wordt vaak in één adem genoemd met Haamstede, waar omstreeks 1150 het slot Haamstede werd gebouwd. Burgh-Haamstede Slot Haamstede Zierikzee Oud-Sabbinge Middelburg 4) Souburg Goes Yerseke Oostburg Aardenburg castellum Aardenburg ©De naam Zierikzee is ver moedelijk een samentrek king van Zierik en Ee. Zierik, zo wordt aangenomen, was een plaatselijke machthebberen de Ee was een kreek. Die kreek werd Zie- riks Ee genoemd. De oudste sporen van Zierikzees verleden gaan terug naar de tiende eeuw. Zierikzee verwierf in 1248 stadsrechten. ©Yerseke wordt voor het eerst genoemd in een officieel document uit 966. Toen heette het nog Gersika, vermoe delijk afgeleid van 'kreek'. Het dorp werd gesticht op een vroegere kreekrug. ©Goes vierde ruim twee jaar geleden het 600-jarig bestaan. De stad is echter veel ouderen ontstond aan het eind van de tiende eeuw aan een kreek (de korte Gos). Sinds 1405 draagt Goes het predikaat stad.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 140