Buitenland Gebrekkige uitrusting Brits leger 'walgelijk' Motief schutter onbekend Chinese ex-partijbonzen snikken in stadsarchief Politiek gesteggel om verlenging afluisterwet in Verenigde Staten Groeiende kritiek op slecht materieel van troepen in Afghanistan. Peking stelt wegens corruptie veroordeelde kopstukken tentoon. Antiwapenlobby hoopt op strengere wapenwet na verkiezingen in VS. PZC Zaterdag 16 februari 2008 I 1 1 WASHINGTON - De kans op een ter reuraanslag in de Verenigde Staten is toegenomen, doordat het Con gres vooralsnog weigert een afluis terwet te verlengen. De Ameri kaanse president George Bush heeft dit gisteren gezegd. De leden van het Congres, die aan een reces van twaalf dagen zijn be gonnen, moeten zich bij terug komst snel over de kwestie bui gen, waarschuwde Bush. In dit verkiezingsjaar is de kwestie, die in feite gaat over de controle op de spionagediensten, extra bela den. De meeste Amerikanen heb ben meer vertrouwen in de Repu blikeinen dan in de Democraten als het gaat om het garanderen van de nationale veiligheid. Bush speelt hierop in door de Democra ten af te schilderen als 'soft on ter ror', omdat ze beleidswijzigingen die na de aanslagen van li septem ber 2001 zijn doorgevoerd, zouden willen terugdraaien. Na de aanslagen kreeg Washing ton veel meer bevoegdheden om telefoongesprekken en e-mails te onderscheppen die vanuit het bui tenland komen en over Ameri kaans grondgebied voeren. Veel van het wereldwijde tele foon- en emailverkeer loopt via ka bels die in de Verenigde Staten lig gen. LONDEN - Het is onvergeeflijk dat het Britse leger zijn militairen naar Afghanistan stuurt zonder adequate uitrusting. Dat heeft de Britse lijkschouwer Andrew Walker gisteren gezegd. Hij maakte de opmerking naar aan leiding van de dood van soldaat Ja mes Philippson, die in 2006 in het zuiden van Afghanistan door Tali- ban-rebellen in de slaap werd ge schoten. Kameraden van Philippson zeiden dat zij gebrek hadden aan allerlei materieel. Zo beschikten zij niet over nachtkijkers en granaatlan- ceerders. Een Britse militair zei te walgen van het gebrek aan wapen tuig; de Taliban-rebellen zouden door onze correspondent Remko Tanis SHANGHAI - Snikkend kijkt Wong Chengming in de camera. „Ik was bang", stamelt hij, „Ik had een huis gekocht, maar de kosten wer den steeds hoger. Ik dacht dat ik het niet meer kon betalen." Hij slaat zijn ogen neer. „Dus heb ik geld aangenomen." Ruim 30 mil joen euro, tenminste, dat staat in het doodsvonnis dat een recht bank vorig jaar over Wong uit sprak. Als directeur van het elektri citeitsbedrijf van Shanghai zou hij betrokken zijn geweest bij het grootste Chinese corruptieschan daal ooit. De videobekentenis van Wong (59) is te zien op de tentoonstel ling 'De schadelijke hebberigheid', in het stadsarchief van Shanghai. Deze grootste en rijkste stad van China was in 2006 in de greep van het schandaal rond stadsbestuur ders en directeuren van overheids bedrijven, die bijna een miljard eu ro achterover zouden hebben ge drukt. De politiefoto's van wat ooit de over betere wapens hebben be schikt. Walker concludeerde dat de militairen niet werden versla gen door de Taliban, maar door hun gebrekkige uitrusting. Het Britse leger is er al verscheide ne malen van beschuldigd dat het zijn mensen onvoldoende uitrust. Een parlementscommissie waar schuwde vorige maand dat het op treden en het moreel van de mili tairen te lijden hebben onder de oorlogen in Irak en Afghanistan. De druk wordt het leger bijna te veel, zei de commissie. De strijd krachten halen volgens de commis sie de door henzelf gestelde doe len voor de aanschaf van materieel niet. Een denktank, de Royal United Services Institute, zei gisteren dat de Britse strijdkrachten al tien jaar te weinig geld krijgen en te vaak worden ingezet. door onze correspondent Frank Hendrickx WASHINGTON - De autoriteiten in DeBalk, Illinois, tasten vooralsnog in het duister over de motieven van de schutter die donderdag vijf studenten doodschoot en daarna zelfmoord pleegde. Volgens politie chef Donald Grady is er geen brief gevonden waarin de 27-jarige da der aangeeft waarom hij overging tot de schietpartij of waarom hij juist deze studenten uitkoos. Duidelijk is wel dat de dader medi cijnen gebruikte, maar daar enkele weken geleden mee was gestopt. De man, die eerder studeerde aan de Northern Illinois University waar de schietpartij plaatshad, heeft nooit te boek gestaan als pro bleemgeval. „Hij was een uitmun tend student met wie medestuden ten en docenten geen problemen hadden", aldus Grady. De gebeurtenissen hebben op nieuw de discussie over wapenbe zit doen losbarsten. De antiwapen lobby heeft goede hoop dat er na de verkiezingen nu wél maatrege len genomen worden. Doug Pen nington, directeur van de antiwa penlobby Brady Campaign, ziet po sitieve signalen in de huidige ver kiezingscampagne. „Het onder werp is al tijdens vier Democrati sche debatten aan de orde geko men. Zowel Barack Obama als Hil lary Clinton is voorstander van veel strengere wetgeving. Ze wil len de verkoop van mitrailleurs verbieden, de verkoop op wapen shows aan banden leggen, een striktere registratie van alle wapen bezitters invoeren en de mini mumleeftijd verhogen tot 21 jaar. Een algeheel verbod is in dit land vooralsnog geen optie, maar dit m De schietpartij op een universi- teit in Illinois leidt na de presi dentsverkiezingen misschien tot een strengere wapenwet, hoopt de Amerikaanse antiwapenlobby. zijn maatregelen die al een groot effect kunnen hebben", aldus Pen nington. Bij de Republikeinen ligt de zaak gecompliceerder, erkent Penning- ton. „John McCain heeft de afgelo pen maanden de National Rifle As sociation (NRA, belangrijkste pro- wapenlobby) naar de mond ge praat. Dat moest hij blijkbaar doen om de Republikeinse nominatie te krijgen, maar in het verleden heeft hij wel strengere wapenwetgeving gesteund. We hebben hoop dat McCain bijdraait als hij president wordt. Het Amerikaanse volk zal daar ook om vragen. Zo'n 60 pro cent van de Amerikanen wil stren gere controle op het wapenbezit." De NRA wijst dat resoluut van de hand. De belangenvereniging van wapenbezitters meent juist dat in cidenten als in Illinois mogelijk zijn, omdat op universiteitscam pussen geen vuurwapens zijn toe gestaan. Als dat wel het geval was geweest, had een bewapende me destudent de schutter uit kunnen schakelen. machtigste mannen, en een vrouw, van Shanghai waren, han gen nu als een soort moderne schandpaal op de bovenste verdie ping van het stadsarchief. De expo sitie, die al 115.000 bezoekers heeft getrokken, moet de Chinezen la ten zien dat de communistische machthebbers de strijd tegen cor ruptie serieus nemen. Met een economische groei die grenzeloos lijkt, is er continu be hoefte aan nieuwe fabrieken, nieu- 'lk dacht dat ik het niet meer kon betalen. Dus heb ik geld aangenomen' we vliegvelden, nieuwe snelwe gen, nieuwe wolkenkrabbers. Voor de bouw daarvan zijn vele handte keningen van ambtenaren en be stuurders nodig. En die blijken te koop. Corruptie wordt inmiddels als één van de grootste binnen landse problemen gezien. Cijfers zijn schaars, maar wat bekend is, blijft indrukwekkend. In 2005 on derzocht de Communistische Par tij bijna 150.000 gevallen, en het jaar daarop zijn zo'n twintigdui zend ambtenaren en bestuurders veroordeeld wegens corruptie. Provincie Zeeland Op 27 februari aanstaande houden de Provincie Zeeland, Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten een informatieavond over het Natura 2000-beheerplan voor de Kop van Schouwen. De informatieavond vindt plaats in het dorpshuis 'De Schutse' in Burgh-Haamstede, Julianastraat 22, vanaf 19.30 uur. Aan de hand van enkele presentaties wordt de werkwijze van het opstellen van het beheerplan toegelicht. De provincie, natuurbeheerders en een gebruiker van het gebied zullen spreken over de natuur en de relatie met recreatie in het gebied. Aansluitend is een informatiemarkt, waar iedereen vragen kan stellen. De Provincie Zeeland is verantwoordelijk voor het opstellen van de beheerplannen voor zeven van de Natura 2000-gebieden in Zeeland: Kop van Schouwen, Manteling van Walcheren, Yerseke en Kapelse Moer, Groote Gat, Canisvliet, Vogelkreek, 't Zwin en Kievittepolder. Voor ieder gebied dient binnen drie jaar na aanwijzing een beheerplan te worden opgesteld. De Provincie Zeeland maakt de beheerplannen zo spoedig mogelijk gereed, om snel duidelijkheid te geven over de mogelijkheden binnen een Natura 2000-gebied. De beheerplannen geven op hoofdlijnen aan welke (beheerslmaatregelen genomen moe ten worden, om te zorgen dat de natuurwaarden van de gebieden op orde komen en beschermd worden. Maar bijvoorbeeld ook voor welke activiteiten of bestaand gebruik in en rond het gebied toekomstig geen vergunning meer nodig is, op grond van de Natuurbeschermingswet 1998. Naast de natuurdoelen en de economische afwegingen, hoort het afwegen van de belangen van betrokkenen ook bij het bestuurlijke proces voor het opstellen van de plannen. Maatschappelijke belangenorganisaties geven hun input via een klankbord groep. Belanghebbenden kunnen hun mening uiten tijdens de informatieavond op 27 februari. Eind 2008 kan op het plan worden ingesproken. Meer informatie over het beheerplan Kop van Schouwen en de informatieavond is te vinden op www.zeeland.nl/natura2000 Directie Ruimte, Milieu en Water

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11