Huis onder de hamer 37 wonen Een huis kopen of verkopen op een veiling ofwel een openbare verkoop, wat zit daaraan vast? En hoe gaat zo'n veiling in zijn werk? Folly van Dijk zoekt het uit. Wordt een woning via een veiling verkocht, dan verloopt de pro cedure niet via individueel contact zoals bij een gewone (onderhandse) verkoop. Bij verkoop via de veiling draait het om de hoogst geboden prijs. Veilingen hebben regelmatig plaats en worden ruim van tevo ren aangekondigd in de pers en via internet. Vaak organiseren no tariskantoren gezamenlijk een re gionale veiling, waarbij meerdere panden op de zitting onder de ha mer komen. Hoe de veiling ver loopt, hangt deels af van de regio of plaats, maar is in grote lijnen overal hetzelfde. Als de eigenaar van een woning (of ander onroerend goed) niet meer aan zijn financiële verplich tingen kan (of wil) voldoen, kan de bank die de hypotheek heeft verstrekt, een notaris opdracht ge ven het huis te veilen. Deze ge dwongen veiling heet executoria le verkoop en komt verreweg het meest voor. Een vrijwillige veiling heeft plaats in opdracht van de eige naar. Waarom zou een particulier hiervoor kiezen? Patrick Schoots van Huijbregts Notarissen in Den Bosch legt uit dat vrijwillige vei lingverkoop inderdaad weinig voorkomt. „Van de zeventig pan den die vorig jaar via ons in Noordoost-Brabant zijn verkocht, gebeurde dat twee keer via een vrijwillige veiling. Voor die keuze kunnen twee redenen zijn: het gaat om een bijzonder object, bij voorbeeld een molen, waarvan de waarde moeilijk vast te stellen is. Of er is sprake van een groep eigenaren. Erfgenamen bijvoor beeld, die veilen de beste oplos sing vinden." De voorwaarden voor een ge dwongen of vrijwillige verkoop bij veiling zijn verschillend. Die voorwaarden vormen de spelre gels voor de veiling; rechten en plichten van de deelnemers en de juridische consequenties zijn er tot in detail in omschreven. Veilingen zijn openbaar en voor iedereen toegankelijk. Maar het zijn vooral handelaren die bie den. Hun doel: de panden later met winst doorverkopen. Makelaars bieden soms in op dracht van hun cliënt. „Voor parti culieren is de drempel hoog; ei genlijk zijn veilingen publiekson- vriendelijk", zegt Schoots. „Er komt veel bij kijken en er zitten risico's aan. Toch is een particu lier zeker niet kansloos. ]e moet je goed voorbereiden en een beet je lef hebben. Denk alleen niet dat op een veiling huizen weg gaan voor een appel en een ei: de prijzen liggen niet zoveel lager als op de gewone markt." Een koop op een veiling is altijd definitief Er zijn geen ontbinden de voorwaarden en er is geen be denktijd. Bij een executoriale ver koop garandeert de verkoper (hy potheekverstrekker) niét dat er geen lasten (bijvoorbeeld de lijst van Monumentenzorg) of gebre ken (vervuilde grond) aan het huis zijn. Eigen onderzoek is dus van belang, evenals het bestude ren van de veilingvoorwaarden. Ook moet de koper ervoor zor gen dat de financiën en huisves tingsvergunning bij voorbaat in orde zijn. De kosten van kopen op een veiling zijn altijd hoger dan bij een onderhandse koop. Bijkomende kosten zijn onder meer overdrachtsbelasting, omzet belasting, notariskosten en kos ten van het kadaster. Een veiling verloopt van oudsher in twee fasen: de inzet (bij op bod) en de afmijning (bij afslag). PZl Zaterdag 16 februari 2008 Veilingtaai Afslager: veilingmeester. Bod: geboden bedrag. Opbod: bij opbod wordt door telkens hoger bieden een prijs vastgesteld. Afslag: bij afslag noerrd afsia- ger een bedrag dat vee* ho ger ligt dan het hoogste bod bij de inzet. Vervolgens daalt de afslager met de bedragen totdat iemand 'mijn' (mijning) roept. Gunnen: de verkoper gaat ak koord met de prijs. Inzet: eerste fase van ae vei ling. Inzetsom: hoogste bod dat bij de inzet wordt uitgebracht. Aan een (vrijwillige) veiling vai een huis gaan meestal kijkdagen vooraf, foto Harmen de Jong/GPD Beide fasen worden na elkaar ge houden, Dat gebeurt in één zit ting. Tijdens de eerste fase wordt geboden vanaf'nul' (er is dus geen bodemprijs) tot het hoogste bod: de inzetsom. De bieder var het hoogste bod is de inzetter. Vervolgens start fase twee: er wordt bij afslag geboden vanaf een prijs die ruim bóven de inzet- prijs is gesteld, totdat een bieder 'mijn' roept (afmijnen). Her dooi de afmijner geboden bedrag is het hoogste bod. Komt er tijdens de tweede fase geen bod boven de inzetsom, dan geldt die als hoogste bod. De afmijner (of inzetter) wordt niet automatisch eigenaar: de op drachtgever moet de hoogste bie der de koop gunnen. Vincit hij het hoogste bod te laag, dan kan hij de koop terugtrekken. Op de site www.veilingnotaris.nl is een kort filmpje te zien over het verloop van een veiling. www.veilingbiljet.nl www.notaris.nl www.veilingnotaris.nl Reageren? redactie.wonen@wegener.nl 2006: bijna 2.000 executoriale veilingen In 2006 (meest recente onderzoekcijfers) zijn bijna twee duizend woningen verkocht via een executoriale veiling voor gemiddeld 33.000 euro onder de reeële marktwaar de. Van de woningen werd 55 procent binnen tien maan den doorverkocht. De meeste veilingen vonden in 2006 plaats in Flevoland, Limburg en Zuid-Holland, de minste in Groningen en Utrecht. Bron: woningmarktcijfers.nl Zelf klussen met hulp van 'digitale vakman' Wie hulp wil bij klussen in huis maar niet direct een (dure) vakman wil inschakelen, kan zijn licht opste ken op tal van websites die klustips verzamelen. Een aardige site is www.wonenonline.nl/doe-het-zelf Daarop staat in begrijpelijke taal hoe je veelvoorkomende klussen in huis aanpakt. Die 'digitale vakman' schenkt onder meer aandacht aan behangen, stukadoren en isoleren. Bij veel klussen wordt aangegeven welk gereedschap nodig is. Ook wordt verwezen (en doorgelinkt) naar kluswijzers van bouwmarkten. Ikea en Leen Bakker in trek bij koop meubilair Ikea, Leen Bakker, Trendhopper en Kwantum. Dat zijn de winkels waar de Nederlander het liefst zijn meubi lair koopt. De belangrijkste reden daarvoor is de vriendelijke prijs, zo blijkt uit onderzoek van USP Marke ting Consultancy. Vooral Ikea is po pulair. De helft van de Nederlanders heeft meubilair van de Zweedse woongigant in huis. Ook het grote assortiment en de kwaliteit van Ikea worden geroemd. Leen Bakker scoort eveneens goed. Zo'n 30 pro cent van de Nederlanders heeft meubilair van dit woonwarenhuis. De Consumentenbond testte presta ties van spaarlampen. foto CPD Goed én slecht nieuws ever ontwikkeling van spaar i mp Spaarlampen gaan langer mee dan vier jaar geleden. Ook zijn ze b«ver bestand tegen aan- er uitschakelen. Bovendien zijn de meest gargbare spaarlampen de afgelopen jaren goedkoper geworden. Dat zijn de be langrijkste conclusies uit een test die de Consumentenbond in het fe bruarinummer van de Consumenten gids presenteert. Minpunten zijl er ook. Zo halen enkele lampen de be loofde brandduur bij lange na niet. Ook is het aantal spaarlampen dat gedimd kan worden, beperkt geble ven tot één merk. redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 115