wonen,4 H Droge schaduw De elfenbloem ziet er teer uit, maar is zo taai als een legerlaars r,s> Het interieur wordt aaibaar. Met schapenvachtjes in de stoel, koeienhuiden op de vloer en (nep)bonten kussens op de bank. Ook de hertenkop heeft de huiskamer heroverd. Waar komt die rage vandaan, vraagt Corine van Zuthem zich af. „Zo'n hertenkop symboliseert de hang naar huiselijkheid." wonen@wegener.nl PZC |n1024-3650509 Zaterdag 16 februari 2008 Het is de schrik van iedere tuinier: droge schaduw. Tuinieren op zand is moeilijk, tuinieren op klei is zwaar, en tuinieren in zon of schaduw vraagt voor beide gevallen een heel verschillende benadering. Maar over al valt wel een mouw aan te passen. Maar écht lastig is het tuinieren in droge schaduw. Wie het over droge schaduw heeft, bedoelt meestal de door- wortelde grond onder struiken of bomen. Maar ook de scha duw onder een overhangend balkon of een overhangende dakrand kan knap lastig zijn om te beplanten. Voor de mees te situaties heb je keus uit honderden, zo niet duizenden planten, maar in grond die én droog én schaduwrijk is, zijn de mogelijkheden op de vingers van twee handen te tellen. Meestal vind je droge schaduw onder een berk of onder een sierkers. Maar dat zijn bomen die hun blad verliezen en daar valt in ieder geval in de bladerloze periode nog wel wat te improviseren met bolgewassen die een 'omgekeerde groeicy- clus' hebben. Die groeien en bloeien in de herfst en de win ter in plaats van in de lente en de zomer. Voorbeelden: de tuincyclamen Cyclamen coum en Cyclamen hederifolium en ook de sneeuwklokjes, die in ons verande rende klimaat allang geen lenteboden meer zijn, maar win- terherauten. De Italiaanse aronskelk heeft een winter lang mooi gemarmerd blad en de Algerijnse iris, Iris unguicularis, bloeit 's winters af en aan, zolang het niet vriest. Maar onder naaldbomen, of onder groenblijvende loofbomen zoals hulst en laurierkers, is het ook 's winters droog. En toch: zelfs daar is hoop. Een on verwoestbare plant is een wolfsmelksoort: Euphor bia amygdaloides ssp. robbiae. Een lange naam, maar de moeite van het onthouden waard. De plant is genoemd naar een Engelse dame, mrs. Robb, die de plant onder haar hoed zou hebben meegesmokkeld vanuit Turkije. Het lijkt erop dat zij destijds de enige plant heeft uitgegraven, want hij is nooit meer in het wild gevonden. De Euphorbia met de lan ge naam staat nu al in knop. Een knop die, zoals dat bij veel wolfsmelksoorten het geval is, aan het uiteinde gebogen is als een bisschopsstaf. De plant maakt grachtengroene rozet ten die 's winters groen blijven, en bloeit in het vroege voor jaar met geelgroene bloemen. Een tweede kandidaat voor droge schaduw is een ooievaars- bek, Geranium macrorrhizum. Dit is een bodembedekker die niet helemaal overtuigend wintergroen is, maar die 's win ters ook niet onder de grond verdwijnt. De haveloze periode duurt maar een paar wintermaanden en verreweg het groot ste deel van het jaar heeft de plant aantrekkelijk zacht be haard blad, dat bij kneuzing penetrant, maar niet onaange naam ruikt. Geranium macrorrhizum is er in verschillende kleuren: wit, roze en fel paarsrood. In de schaduw licht wit het meest op. De Epimedium, die om zijn fragiele akelei-achtige bloem pjes soms elfenbloem wordt ge noemd, ziet er teer uit, maar dat is bedrieglijk. De plant is in wer kelijkheid zo taai als een leger laars en lijkt er eer in te scheppen om daar te groeien waar niets an ders gedijt. Er bestaan tientallen soorten, maar wie snel een flink stuk grond bedekt wil hebben, moet op zoek naar de variëteit 'Frohnleiten', met mooi gemar merd blad en heldergele bloemen in het voorjaar. Al schrijvende schieten me steeds meer planten voor droge scha duw te binnen. Misschien heb ben we de vingers van drie han den nodig, in plaats van twee. Een echte liefhebber van droge schaduw is de stinkende lis, Iris foetidissima, een plant die zijn naam nauwelijks waarmaakt en die met veel fantasie bij kneuzing misschien een beetje naar carbol ruikt. Iris foetidissima bloeit flets vleeskleurig, maar maakt dit in het najaar goed met knaloranje zaden. Iris foetidissima, stinkende lis. foto Romke van de Kaa Allemaal beestjes Moose, vanaf 190 euro. (www.vlaemsch.be) Ze viel als een blok voor zijn reebruine ogen. „Ik dacht meteen: 'Oh wat leuk, die is van mij!"' Nelly Carter (50) uit Lichtenvoorde vqnd het kleine, geprepareerde hertenkopje in een kringloopwinkel. „Ik geloof dat-ie anderhalve euro kostte. Ik heb 'm meteen uit het schap gegrist." Sinds een jaar prijkt het opgezette beest aan de muur op een promi nente plek in het trapportaal. „Ik heb wel eens gedacht: 'Hoe komt het toch dat ik dit leuk vind?' Ik hou erg van designmeubelen en had altijd een strakke inrichting. Maar de laatste jaren voeg ik alle maal truttige dingetjes aan mijn in terieur toe. Kleedjes over de bank, bloemetjesstoffen en andere oubollige voorwerpen; dingetjes die ik een paar jaar geleden nog verafschuwde. Ik denk dat het een behoefte is aan spullen die iets ge zelligs, iets kneuterigs uitstralen." Nelly Carter is niet de enige die een hertenkop aan de muur heeft. Ook in de woonbladen figureert het beest in allerlei gedaanten als trendy accessoire. Was de klassie ke jachttrofee jarenlang not done, tegenwoordig is een sierlijk gewei weer welkom in het interieur. Zelfs de kinderkamer ontkomt niet aan een pluche Bambi aan de muur. „Die rage past in de retro- trend van dit moment", zegt Fie- tje Bruijn, styliste bij maandblad VT Wonen. „In tegenstelling tot vroeger zie je nu echter veel meer varianten op de klassieke jachttro fee. Hertenkoppen van hout, ren dieren van aardewerk of elanden van plastic. In kaarsvorm, kap- Ichaak of als knutselpakket. In ituurlijke kleuren of juist een beetje kitsch: knalroze, of zilver- goudkleurig. We hebben die hele strakke en verantwoorde pe riode met veel wit achter ons gela ten. Het mag nu weer wat per soonlijker, kleurrijker en minder serieus. De hertenkop is een gim mick, een knipoog in het interb eur." Volgens de styliste heeft het ook te maken met de huidige ecot- rend. „In veel interieurs zie je mo menteel een hang naar natuurlij ke materialen. Dat zal wel iets te maken hebben met het milieube wustzijn dat sinds de film van Al Gore (An Inconvenient Truth, red.) weer is toegenomen." Het verklaart volgens Bruijn de ve le bloem- en bladmotieven op stoffen en de bostaferelen op be hang. „Mensen zijn op zoek naar eerlijkheid en puurheid en, als reactie op de globalisering, naar een eigen traditie. Daarom zie je veel folklore, breiwerk, borduurpa tronen en koekoeksklokken. Het is een hang naar huiselijkheid. Men sen willen een veilig nest, ver weg van de boze buitenwereld. Die her tenkoppen passen daar in." „In de ecotrend spelen dieren een hoofdrol", zegt Bruijn. „Want be halve hertenkoppen en geweien zie je ook meer koeienhuiden op de vloer en schapenwollen vacht jes op de bank. Vooral die vloerkle den gaan op dit moment hard." Een bouwmarkt adverteerde on langs met berenvachten. De klant kon kiezen uit 'ijsbeer, zwarte beer en bruine beer'. Van honderd procent acryl, welteverstaan. Het 'Aspen-gevoel', noemt de styliste dat ook wel. Op de laatste editie van de Woonbeurs richtte ze het VT Wonen-huis volgens die trend Prijzen Een prijsindicatie geven van een echte hertenkop of echt gewei is lastig. Afhankelijk van de staat en wijze waarop het dier geprepareerd is, varieert de prijs van enkele tientallen tot honderden euro's. Op rom melmarkten en in kringloop winkels kun je 'koopjes' vin den. Afhankelijk van de kwaliteit en afmeting lopen prijzen van ech te koeien- en andere dierenhui den ook sterk uiteen. Op www.moomoo.nl vind je echte huiden voor 225 euro. Schapen vacht Ludde van Ikea kost 39,95 euro. Imitatiehuiden en -vachten zijn veelal (iets) goedkoper.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 112