Buitenland Spanning loopt op in Kosovo In Pakistan dreigt Balkanoorlog in het groot BenZeker nl De goedkoopste hypotheek van Nederland? Bosch Car Service 1 O I Zaterdag 16 februari 2008 PZC Regering van Servische provincie roept morgen onafhankelijkheid uit. BOSCH Service Blauwtong Nederland naar Noord-lerland Arrestaties voor vervalsen creditcards Rellen na plaatsen van spotprent Mohammed Veel oud zeer tussen Punjabi's, Ballochi's, Sindhi's en Pathanen. PRISTINA - De spanningen in de Servische provincie Kosovo zijn toegenomen, nadat de regering van deze regio, die sinds 1999 on der bestuur staat van de Verenigde Naties, gisteren had aangekondigd zich morgen onafhankelijk te ver klaren. Een woordvoerder van de Kos- ovaarse premier Hashim Thaci zei dat de provincie morgen om 17.00 uur zelfstandig wordt. Thaci zelf echter weigerde een datum te noe men. Niettemin is Kosovo er klaar voor. In de straten van de hoofd stad Pristina zijn posters opgehan gen met de oproep de onafhanke lijkheid met 'waardigheid' te vie ren. Thaci riep op de rechten van de 120.000 Serviërs die nog in de door etnische Albenezen overheer- De provincie Kosovo zegt zich morgen onafhankelijk te verkla ren van Servië. Hiermee zijn de spanningen in het etnisch verdeelde gebied opgelopen. ste Kosovo leven, te respecteren. Dit om geweld te voorkomen. Sinds de Navo-bombardementen van 1999, die een einde maakten aan de gewelddadige acties van het toenmalige Joegoslavische leger te gen de Albanezen, zijn 220.000 Serviërs gevlucht. De Serviërs in Kosovo zijn tegen onafhankelijk heid en reageerden gisteren met de aankondiging een eigen parle ment te willen oprichten. De Ser vische regering in Belgrado zou pa rallelle instituties in Kosovo willen oprichten voor de Servische min derheid als de provincie de onaf hankelijkheid uitroept. De Servische president Boris Ta- dic, die gisteren werd ingezworen voor zijn tweede termijn als staats hoofd, zei er alles aan te doen om ervoor te zorgen dat de provincie Servisch blijft. „Ik zal Kosovo nooit opgeven als integraal onder deel van Servië", zei Tadic. De Europese Unie zal een van de eersten zijn om Kosovo te erken nen. De EU zal een donorconferen tie houden om geld in te zamelen voor de twee miljoen Kosovaren. pagina 14 en 15: schaakstuk op de Balkan Een Albanese Kosovaar neemt in Pristina een voorschot op de onafhankelijkheid van de provincie met een grote poster met harten 'Voor Kosovo' in de talen van de Europese Unie. foto Ceorgi Licovski/EPA Autocenter Snoodijk Drieschouwen-Zui'd 18 C 0115 - 56 20 45 Autobedrijf de Muynck Qulstenburg 8 <*0113 - 35 08 63 Bosch Car Service Goes Dirk Drorikersweg 15 C 0113 - 27 36 65 Autobedrijf Kluyfhout Karreveld 4 C 0118 - 55 19 91 Auto Service Van Liere bv Voltaweg 33 C 0118 - 62 76 80 Autocentrum Terneuzen Handelspoort 2 C 0115 - 64 92 80 VROUWENPOLDER Veersedam Auto Vrouwenpolderseweg 75 C 0118 - 59 15 24 Compleet. goed, betaalbaar AXEL BORSSELE GOES KOUDEKERKE MIDDELBURG TERNEUZEN LONDEN - In Noord-lerland is voor het eerst de dierenziekte blauw tong geconstateerd en wel in een koe die werd geïmporteerd uit Ne derland. Het dier is donderdag ge slacht en de rest van de kudde run deren op de getroffen boerderij wordt streng in de gaten gehou den. Boerenorganisaties hebben opge roepen tot een vrijwillige import- stop uit getroffen gebieden. MADRID - In Spanje en zes andere Europese landen, waaronder Ne derland en België, zijn 125 mensen opgepakt die betrokken zouden zijn geweest bij het vervalsen van creditcards en identiteitskaarten. In Spanje werden 99 arrestaties verricht, in Nederland elf en in Bel gië vier. De meeste verdachten zijn Roemenen, zo meldde het Spaanse ministerie van Binnen landse Zaken gisteren. KOPENHAGEN - De Deense politie heeft in de nacht van donderdag op vrijdag zeker zes jongeren opge pakt. Zij zouden auto's in brand hebben gestoken en met stenen naar de politie hebben gegooid. De meeste van de 21 autobranden hadden plaats in wijken met veel immigranten. Deense media leg den een verband met het opnieuw afdrukken van een spotprent van de profeet Mohammed. door onze correspondent Harald Doornbos ISLAMABAD - Zoals velen voor de bloedige opdeling van Joegoslavië zelden gehoord hadden van Slove nië, Montenegro of Bosnië, zijn ook namen als Punjab, Sindh, Bal- lochistan en Pakthunkwha in de rest van de wereld niet echt be kend. Maar deze vier gebieden, die nu nog gezamenlijk Pakistan vor men, zouden zich binnenkort wei eens kunnen afscheiden, vrezen steeds meer mensen in Pakistan. „Sinds de moord op Benazir Bhut to is het gevaar voor het uiteenval len van Pakistan reëel", zegt een woordvoerder van Bhutto's PPP-partij in Islamabad. Pakistan zou hetzelfde lot kunnen treffen als Joegoslavië in de jaren negen tig. Inclusief geweld, oorlog en et nische zuiveringen. Er zijn veel oude conflicten tussen de vier verschillende deelrepublie ken, die elk een eigen taal spreken, een eigen parlement en een eigen vlag hebben. Bovendien zijn de in woners van verschillende etnische afkomst en bestaan er duizenden verschillende stammen die elkaar vaker tegenwerken dan samenwer ken. Eigenlijk is er in Pakistan slechts één bindende factor: de is lam. Veel van de vijftig miljoen Sind hi's in het zuiden houden het door Punjabi's gedomineerde le ger verantwoordelijk voor de moord op Benazir Bhutto, zelf een Sindhi. Benazirs echtgenoot, Asaf Ali Zardari, noemde de partij van president Musharraf, de PML-Q, onlangs een 'partij van moorde naars'. De PML-QJs een in Punjab gewortelde partij. Volgens velen in Punjab, in centraal Pakistan, zijn duizenden Punjabi's die in Sindh woonden vlak na de moord op Bhutto verdreven door woedende Sindhi's. De Punjabi's brachten de vluchtelingen onder in tentenkam pen. De tien miljoen Ballochi's, in het westen, dreigen te stoppen met het leveren van gas aan de 85 mil joen Punjabi's. Dit omdat Punjab, de dominante provincie binnen Pa kistan, nauwelijks iets voor het gas wil betalen aan Ballochistan. In Ballochistan vecht het Ballo- 'Als de Punjabi's het in hun bol krijgen, worden wij verdreven naar Sindh' chistan Liberation Army al enkele jaren voor de onafhankelijkheid. De twintig miljoen Pathanen, in het noorden, hebben nooit van Pa kistan gehouden. In de nu heersen de chaos zien zij hun kans schoon om de Pakistaanse deur dicht te doen en aansluiting te zoeken bij het aangrenzende Afghanistan, waar ook veel Pathanen wonen. Hun lange reeks van zelfmoordaan- vallen is niet alleen bedoeld als steun in de rug voor Al Q_aida, maar tevens een poging om Paki stan te verzwakken. Balkanisering van Pakistan zou van de Balkanoorlogen weieens kinderspel kunnen maken. Had Joegoslavië voor de opdeling twin tig miljoen inwoners, Pakistan heeft er ruim 160 miljoen. En Paki stan heeft nog meer zaken die Joe goslavië niet kende: duizenden Al Qaida-strijders en atoombommen. Op straat in Pakistan is de angst voor een opdeling voelbaar. „Ik ben een Punjabi", zegt Aman, die woont in Peshawar, de hoofdstad van de Pathanen in het noorden. „Ik ben bang om verdreven te wor den door de Pathanen", zegt hij. „Ze komen er vanwege de chaos in Pakistan steeds openlijker voor uit om uit Pakistan te stappen." In Islamabad, gedomineerd door Punjabi's, heersen dezelfde gevoe lens, maar dan in omgekeerde rich ting. „Ik ben een Sindhi", vertelt Abdul Kazi. „Als de Punjabi's het in hun bol krijgen, worden wij ver dreven naar Sindh." Volgens hem worden nationalistische tenden sen gestimuleerd, omdat Pakistan een mislukte staat is. „Als Pakistan succesvol zou zijn geweest, zou ie dereen erbij willen horen. Maar Pa kistan is een mislukking, met al leen maar geweld, armoede, on rust en Punjabi's die steeds staats grepen plegen om aan de macht te blijven. Natuurlijk willen de niet-Punjabi's steeds liever weg uit Pakistan." De kans dat de buiten wereld met de namen Punjab, Sindh, Ballochistan en Pakthunkw ha te maken krijgt, groeit met de dag. D BenZeker.nl vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 10