Gomes geniet van de Nederlandse warmte 40 Vrijdag 15 februari 2008 PZC Al bijna vier jaar lang is hij de enige voetballer van PSV die voor elke wedstrijd uitbundig wordt toegejuicht. Heurelho da Silva Gomes is in Eindhoven zonder twijfel de meest geliefde speler van zijn tijd. Meer nog dan zijn prestaties spreekt zijn persoonlijkheid tot de verbeelding. door Frans van den Nieuwenhof Gomes moet eens diep nadenken. Hij neemt nog een bekertje koffie, vult dat met drie zakjes suiker en twee zakjes melk. De spraakwaterval stokt even als het bijna onvertaalbare woord 'sauda- de' valt. Het is die mengeling van weemoed en gelukzaligheid, ge voed met verdriet over een mooi leven dat voorbij is. „Oef', zegt Gomes. „Dat gevoel is het aller-, allermoeilijkste van mijn bestaan hier. Op sommige momenten mis ik het contact met mijn vrienden en familie enorm. De grapjes, de gesprekken, de warmte. Ik sta elke dag met Brazi lië in contact. Elke dag. Via inter net, via de telefoon. Mijn vrouw belt nog vaker naar huis. Dat maakt het leven hier erg duur, ha- ha." Zijn privéleven speelt zich voorna melijk af tussen vier muren. „Ik ben een echte familieman, ik houd ervan om thuis te zijn. Na de training ga ik altijd direct naar huis. Een beetje slapen. Maar dat is moeilijk met de kids. Het eerste wat Flavio zegt is: kom pap, we gaan voetballen! Flavio wil altijd, altijd, altijd spelen. Zoveel energie als hij heeft, heb ik niet." Flavio Henrique is ruim 2,5 jaar nu, Luiz Félipe elf maanden. Bei den werden geboren toen Gomes al in Eindhoven woonde. „We heb ben ervoor gekozen de bevalling beide keren in Belo Horizonte te doen. Dat was praktischer, de hele familie was daar om mijn vrouw te ondersteunen." Gomes ontbrak bij de geboorte van de oudste. Hij moest werken. „Daar had ik het heel moeilijk mee. Het is je eerste 'Mijn grote doel in het leven is een voorbeeld te zijn voor mijn kinderen' kind, je droomt ervan erbij te zijn en je ziet hem pas na vijftien da gen. Gelukkig was ik er de tweede keer wel bij. Mijn kinderen vervul len mijn leven. Er is geen club in Europa zo groot dat die het belang van mijn kinderen ondergeschikt kan maken. Als zij hier gelukkig zijn, is het heel erg moeilijk om dat op te geven." Of hij ooit vertrekt bij PSV, is on gewis. „Ik heb als jonge doelman een weg uitgestippeld. Ik wilde prof worden. Dat lukte bij Cruzei ro. Daar wilde ik titels halen en dan naar een internationale club. Ook om titels te halen. Dat is en blijft voor mij het belangrijkste cri terium. Als dat bij PSV kan, prima, Maar duidelijk is d?Uk niet alleen voor mezelf leef Ik leef voor het geluk van mijn gezin. Mijn grote doel, mijn grote wens in het leven is een voorbeeld te zijn voor mijn kinderen. Of dat lukt, weet je pas als ze volwassen zijn." Dat de twee in Nederland op groeien, bevalt Gomes uitstekend. „De cultuur hier is zeer, zeer goed voor kinderen. Het leven is van een hoge kwaliteit. Dat is een be langrijke bagage en zorgt voor een versnelling van hun groeiproces. Ik zie het alleen maar als positief dat ze hier opgroeien." „Hier heb ik de garantie dat ze in veiligheid leven. Hier kunnen ze ongestoord op straat spelen. Als ze de deur uitgaan, ontmoeten ze an dere kindertjes. In Brazilië zouden we daar veel voorzichtiger in zijn." Het grootste verschil met Brazilië noemt hij het verantwoordelijk heidsbesef bij de mensen. „Dat is fundamenteel voor een goede op voeding. De mensen komen afspra ken na, hebben gevoel voor organi satie en regelmaat." „Daar staat tegenover dat wij het vermogen hebben om het leven te nemen zoals het is. Mensen zijn te vreden met wat ze hebben, den ken niet aan wat ze niet hebben. Ze willen er het beste van maken. Daardoor gaan ze met een glim lach door het leven. Ik houd van de vrolijkheid van mijn land, ik heb veel respect voor Nederland. Samen zouden Brazilië en Neder land het perfecte land vormen." „Mijn vader en moeder benadruk ten altijd hetgeen we gekrégen. heb ben. Niet wat we tekoEt^waq>pp,;. Iedereen krijgt wat hij verdient, wat hem toekomt. Daar ben ik hei lig van overtuigd. Als je goed doet, staat daar iets tegenover." De afgelopen jaren hebben hem daarvan nog meer bewust ge maakt, zegt Gomes. „Vooral door de manier waarop ik hier ontvan gen ben en nog steeds bejegend word. Dat heeft mijn blik in die zin enorm verruimd, dat je altijd moet proberen 'een goed mens' te zijn. Dan krijg je veel terug." Zijn leven in Nederland vat hij sa men als een 'onbetaalbare erva ring'. „Dit is zo'n geweldige verrij- 'ledereen krijgt wat hij verdient, wat hem toekomt. Daar ben ik van overtuigd' king, zó bijzonder dat ik daar de rest van mijn leven op kan teren. De omgeving heeft mij enorm ge holpen me te ontwikkelen. Het geeft me een geweldige kracht, zonder dat ik me afhankelijk voel van de buitenwereld." Hij herkent die hang naar warmte en erkenning bij andere Zuid-Ame rikanen van PSV. Want een keer zijde is er ook. „Als wij die warm te niet om ons heen voelen, dan kunnen we ook helemaal blokke ren." Steeds als hij over voetbal praat, wat we niet zouden doen, heeft hij het over 'mijn werk'. Zelfs toen zijn vader overleed, mocht zijn werk er niet onder lij den. „Ik was net vier dagen terug uit Bra?i|ië'tqën ik hoorde dat hij was bezweken aan een hartaanval. Het was 1 juli 2006, ik zal die dag nooit vergeten. Dat heeft me ont zettend aangegrepen. Maar ja, je moet soms de meest emotionele dingen in het leven opzij zetten om er tóch als prof te staan. An ders kun je niet verder." De dood van zijn vader houdt hem nog steeds bezig. „Constant zelfs. Ik begrijp het, ik accepteer dat het gebeurt, maar ik kan het niet plaatsen. Wel heeft het me het besef gebracht, dat je nóg be wuster in het leven moet staan. Ik ben niet alleen bij PSV om te wer ken, ik ben hier om te leven. Ik wil de taal leren, praten met men sen, deel uitmaken van het be staan hier. Ik ben geen type dat hier geld wil verdienen, maar met zijn ziel in Brazilië leeft. Als ik op De Herdgang binnenkom, voel ik me thuis. Als ik in Brazilië ben en ik ga naar Nederland, dan ga ik naar huis. Het is niet andersom. Hier is mijn werk, mijn leven. Bra zilië is vakantie voor mij. Pas na mijn voetbalcarrière is Brazilië weer mijn huis." Hij is er de man niet naar om elke vrije week het vliegtuig naar Rio de Janeiro te nemen. „Ik ga liever een paar dagen naar Parijs of Lon den of Griekenland. Of een week endje Amsterdam. Dat vind ik ook een heerlijke stad. Lekker een ont bijtje halen in de Jordaan of een leuk restaurantje bezoeken." Ook Eindhoven heeft Gomes ge noeg te bieden. „Vertier zoek ik dichtbij. Ik ben geen -jongen die van alles pn^grpppmt,,i)c bep e,ep heel gewone, eenvoudige persoon die het leuk heeft als hij gezellig met vrienden wat kan eten. Ik heb geen rare wensen. Ik leef het leven zoals het is. Als je rare capriolen uithaalt, maak je het voor jezelf zwaarder dan het is." Nu al is Eindhoven een herinne ring voor het leven. „Vanwege het grote wederzijdse respect. Je bent zoals de supporters je zien. Een product van de supporters. Zon der hen ben je niks. Ja, een goede voetballer, maar er is geen referen tie. Als wij al een status hebben, is dat omdat de fans ons die status 'Amsterdam vind ik ook een heerlijke stad. Lekker een ontbijtje halen in de Jordaan' geven. Het enige wat zij mij vra gen is een handtekening of een fo to. Ik kan het voor mezelf niet ver oorloven om mensen te negeren die een hele dag op De Herdgang verblijven of daar een vakantiedag voor opnemen. Zeker als het om kinderen gaat. Kinderogen zijn mijn zwakke punt." Over zijn eigen kinderen raakt hij niet uitgepraat. „Daar haal ik mijn grootste plezier uit. Het allermooi ste is om naar ze te kijken als ze slapen. Als Flavio tegen me aan ligt, kan ik zomaar twintig minu ten lang denken', wat is dit puur. Mooi! Mooi! Mooi! Dit is liefde in zijn optima forma. Liefde voor zo'n klein dingetje, dat zo afhanke lijk >s van, je. pan wil je alles geven om hem gelukkig te maken." rv 4 B Wtfi ft mm Heurelho da Silva Gomes met zijn vrouw Flavia en zoontjes Flavio Henrique (rechts) en Luiz Félipe in de tuin van hun huis in Oirschot. foto Irene Wouters/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 76