Economie Bankrekening kost steeds meer geld Beveiliging Schiphol fors duurder tof Sale*Sale*Sale! Klanten zijn fors duurder uit voor rekening met betaalpas. Reizigers draaien op voor extra kosten luchthaven. Swiss Sense ïxu&lfif üiutrJ-iï. Ballast Nedam bouwt elektriciteitscentrale Nederlanders kopen meer muziek en games Handelsoverschot in Nederland hoogste ooit Aantal banen vorig jaar met 200.000 gegroeid PZC Vrijdag 15 februari 2008 39 DEN HAAG - Het hebben van een bankrekening kost de consument steeds meer geld. Volgens de Con sumentenbond zijn de kosten van een gewone betaalrekening met be taalpas de afgelopen jaren explo sief gestegen. Vooral klanten van ABN Amro zijn fors duurder uit. Tussen 2003 en 2008 zijn rekening houders bij deze bank 161 procent meer gaan betalen. De Consumentenbond liet giste ren weten verdere stijging van de tarieven voor het betalingsverkeer onaanvaardbaar te vinden. De bond eist van de grote banken dat de komende vijf jaar de tarieven niet meer stijgen. De klanten van ABN Amro waren vijf jaar geleden 11,50 euro kwijt voor een betaalrekening met bijbe horende pas. Dit jaar betalen ze jaarlijks 30 euro. Bij de Postbank stegen de kosten in dezelfde perio de met 79 procent en bij de Rabo bank met 110 procent. Volgens de Consumentenbond staan de kostenstijgingen in schril contrast met het steeds efficiëntere betaalgedrag van de consument. Er wordt steeds meer gepind, men- Volgens de Consumentenbond zijn de kosten voor een bankreke ning explosief gestegen. De bond vindt verdere stijging van de ta rieven onaanvaardbaar. sen doen veel vaker aan internet- bankieren en de automatische in casso verdringt het gebruik van de papieren overschrijvingskaart. Banken besparen met dit gedrag kosten, maar de consument merkt daar niets van. De Europese Com missie concludeerde vorig jaar dat de vorming van één Europese be taalmarkt de banken en het be drijfsleven een kostenbesparing van miljarden euro's per jaar gaat opleveren. Verdere verhoging van de consumentenkosten is daarom ongewenst, aldus de Consumen tenbond. Overigens stonden Nederlanders in 2007 meer rood op betaalreke ningen dan in 2006. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statis tiek gisteren bekend. Schiphol boekte het afgelopen jaar een winst van 316 miljoen euro. SCHIPHOL - Reizigers draaien op voor de extra kosten die de lucht haven Schiphol maakt voor beveili ging. De verscherpte veiligheids maatregelen kosten het concern vijftien tot twintig miljoen euro extra. Die meerkosten worden la ter doorberekend aan passagiers, zei president-directeur Gerlach Cerfontaine gisteren in een toelich ting op de jaarcijfers. De maatregelen zijn genomen naar aanleiding van een uitzen ding van SBS6 waarin een under coverjournalist met een pasje van iemand anders een nepbom en nepdrugs langs de controle kon smokkelen. Schiphol laat inmid dels twee beveiligers tegelijk de passen controleren. Op last van het ministerie van Justitie moeten nu alle tassen bij binnenkomst worden gecontroleerd, terwijl dat eerder gebeurde bij één op de tien personeelsleden. Voor de extra werkzaamheden moeten honderd nieuwe beveili gers worden aangetrokken, aldus Cerfontaine. Het ministerie schiet de kosten voor, maar per 1 novem ber zullen die worden doorbere kend in de veiligheidsheffing. De ze is nu 10,84 euro voor vertrek kende passagiers. De kans is groot dat het tarief omhooggaat. De luchthaven gaf vorig jaar 204 miljoen euro uit aan beveiliging, terwijl de reizigers 217 miljoen eu ro betaalden. Met de 'winst' zijn te korten uit eerdere jaren gecompen seerd, aldus de Schiphol-directie. Schiphol verwacht dit jaar minder winst door de invoering van de vliegtaks. Het aantal passagiers zal om die reden niet of nauwelijks stijgen, aldus Cerfontaine. Vorig jaar groeide het aantal reizigers nog met 3,8 procent tot 47,8 mil joen. Per 1 juli moeten reizigers 11,25 euro extra betalen voor vluch ten in Europa en 45 euro voor ver dere bestemmingen. De luchthaven boekte afgelopen jaar een winst van 316 miljoen eu ro. Dat is veertig procent minder foto Marcel Antonisse/ANP dan in 2006. Maar afgezien van een belastingmeevaller in dat jaar en waardeveranderingen van vast goed, was er 17,7 procent meer winst. Schiphol verdiende driekwart van het geld met vastgoed, winkels, ho reca en parkeren. Een kwart van de winst kwam uit vliegactivitei- ten, zoals havengelden. bij de grootste boxspring-speciaiist van Nederland Middelburg: Mortiereboulevard 18a, telefoon (0118) 60 65 94 C7. NIEUWEGEIN - Het bouwbedrijf Bal last Nedam heeft opdracht gekre gen om diverse diensten te leveren bij de bouw van een energiecentra le in de Groningse Eemshaven. Met de order is een bedrag ge moeid van 170 miljoen euro. Ballast Nedam heeft de opdracht gekregen van het Japanse Mitsubis hi, dat eerder de opdracht van energiebedrijf Nuon kreeg om de elektriciteitscentrale te bouwen. HILVERSUM - Nederlandse consu menten hebben vorig jaar gemid deld 915 euro uitgegeven aan mu ziek, dvd's en games. Dat is 5 pro cent meer dan in 2006, blijkt uit jaarcijfers van brancheorganisatie van entertainmentindustrie NVPI. De bestedingen zijn de afgelopen jaren verschoven naar vooral com putergames, dvd-boxen en muziek - downloads. Muziekdvd's en cd-sin- gles worden veel minder gekocht. VOORBURG - Het Nederlandse han delsoverschot heeft vorig jaar on danks een rustige decembermaand een record bereikt volgens het CBS. Het handelsoverschot kwam uit op 41,4 miljard euro, het hoog ste ooit gemeten. De waarde van de export bedroeg 347,6 miljard eu ro, 9 procent hoger dan in 2006. De waarde van de invoer nam met 7 procent toe tot 306,2 miljard. VOORBURG - De werkgelegenheid in Nederland is vorig jaar met 2,6 procent gegroeid. Dat komt neer op circa 200.000 banen. Het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft dat gisteren bekendge maakt. De werkloosheid daalde in 2007 met 70.000 tot 314.000. Het aantal openstaande vacatures bereikte in het derde kwartaal van vorig jaar de recordomvang van 236.000. www.pzcadverteren.nl WGGGNGR NieuwsMedia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 75