Economie Economie maakt groeispurt Nutreco: wereld kan niet zonder genetisch gemanipuleerde soja 'Economie VS groeit later weer' Randstad ligt op koers met inlijving van concurrent Vedior Groei 'banners' internet vlakt af Hof EU moet beslissen over naam Bavaria Bedrijf wil gas winnen in Brabantse Veen Inflatie Zimbabwe ruim 66.000 procent Consument shopt voor 4 miljard op internet Nederland dankt groei vooral aan toenemende export. Voedselproducent behaalt recordomzet van vier miljard euro. Uitzendconcern ziet nettowinst stijgen tot 400 miljoen euro. Van Bommel opent schoenenwinkel in Antwerpen PZC Vrijdag 15 februari 2008 35 ANTWERPEN - Een schoenenwinkel met de allure van een galerie om het Nederlandse merk Van Bommel ook internationaal op de kaart te zetten. Aan de Huidevet- terstraat in Antwerpen is gisteren de eerste flagshipsto- re van Van Bommel schoenen geopend. In Nederland komt er vooralsnog niet één. Met de verkoop van meer dan 415.000 duizend paar per jaar vinden de twee lei dinggevende broers Floris en Reynier van Bommel het tijd worden om ook het buitenland op te zoeken. Na België is Duitsland het tweede land waar het familiebe drijf internationaal naam wil gaan maken. foto Bart van Leuven/ANP KARLSRUHE - Het Europees ge rechtshof moet uitsluitsel geven over de vraag of het biermerk Ba varia onder die naam in de Duitse deelstaat Beieren verkocht mag worden. Dat heeft het gerechtshof in Karlsruhe besloten. Beierse bier brouwers hadden Bavaria voor de rechter gesleept omdat 'Bayeri- sches Bier' een beschermde streek naam is. Bavaria hetekent Beieren in het Latijn en Engels, dus mag het Nederlandse biermerk zich vol gens hen niet zo noemen. VEEN - Northern Petroleum Neder land (NPN) wil gas winnen in het Brabantse Veen (gemeente Aal burg). Directeur Birger Polkamp heeft dat gisteren gezegd. Als het bedrijf zijn zin krijgt start de pro ductie eind 2008. In de bodem van Veen zit op 2 kilometer diepte maximaal 1 miljard kubieke meter gas. Kleine gasvelden als deze zijn in heel Nederland te vinden en staan in geen vergelijking met de gasbel in Slochteren (2500 miljard kubieke meter). HARARE - De inflatie in Zimbabwe is in december uitgekomen op meer dan 66.000 procent op jaar basis, een record. Dat maakte het Zimbabwaanse bureau voor statis tiek bekend. De inflatie bedroeg in november ruit^ ,26.000 procent. Maatregelen van president Robert Mugabe om het land uit de econo mische crisis te halen, hebben geen effect. De werkloosheid is to renhoog terwijl essentiële levens behoeften voor gewone mensen onbetaalbaar zijn geworden. EDE - Nederlandse consumenten hebben vorig jaar naar verwach ting voor bijna 4 miljard euro aan producten en diensten via inter net gekocht. Dit meldde de brancheorganisatie Thuiswin- kel.org. In 2006 werd nog ruim 2,8 miljard euro online besteed. Thuiswinkel.org stelt dat het ver trouwen van consumenten in het betalen via internet langzaam stijgt. De organisatie pleit voor maatregelen die het vertrouwen in betalen op internet verbeteren. DEN HAAG - De economie is het af gelopen jaar met 3,5 procent ge groeid. Vooral het laatste kwartaal was Nederland goed op dreef en kwam de groei uit op maar liefst 4,4 procent. Sinds 2000 heeft het land niet zo goed gedraaid. Dat heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisterochtend be kendgemaakt. Nederland heeft weinig last gehad van de dure euro. De groeispurt van afgelopen jaar is vooral te dan ken aan de toegenomen export. Daarnaast hebben de bouw en de commerciële dienstverlening, zo als uitzendbranche en adviesbu reaus, een forse bijdrage geleverd aan de stijging van ons nationale inkomen. Winkeliers hebben in 2007 goed geboerd, omdat de kooplust niet was te stillen. De consument gaf af gelopen jaar 2,1 procent meer uit dan in 2006. Hij heeft daar ook nog eens fors meer goederen voor kunnen kopen, omdat de prijzen in dat jaar nauwelijks zijn geste gen. De inflatie bleef steken op 1,9 procent. De Nederlander moet in 2008 ech ter genoegen nemen met minder. In januari is de inflatie alweer aan- AMSTERDAM - De enorme groei van de wereldbevolking nood zaakt tot het gebruik van diermeel in diervoeders en van genetisch ge modificeerde sojaolie voor de pro ductie van visvoer. Dat zei be stuursvoorzitter Wout Dekker van voedselproducent Nutreco giste ren bij de presentatie van de jaarcij fers. Dekker memoreerde dat er in 2050 negen miljard monden moe ten worden gevoed, bijna ander half keer zoveel als de huidige 6,6 miljard. Diermeel voor varkens en koeien, en gemanipuleerde soja in plaats van visolie en vismeel voor de viskwekerij, Taatjgeer ruimte 'om menselijke monden te voe- getrokken tot 2 procent. Kleding is duurder geworden en de premies voor de ziektekostenverzekering zijn gestegen. Na de topjaren 2006 en 2007 met een jaarlijkse economische groei van 3 en 3,5 procent, vlakt de groei dit jaar af. Het Centraal Planbureau (CPB) heeft de groeiverwachting naar be neden bijgesteld tot 1,75 procent. De lagere groei gaat gepaard met een hogere inflatie. De prijzen stij- I** De economie in Nederland is het afgelopen jaar met 3,5 procent gegroeid. De groei is met name te danken aan de toegenomen export, ondanks de dure euro. gen met 2,5 procent. De afvlakking komt door de gevolgen van de kre dietcrisis in de Verenigde Staten en is tijdelijk. In 2009 trekt de eco nomie weer aan, verwacht het CPB. De economie in de Europese Unie (alle 27 lidstaten) is in 2007 met 2,9 procent gegroeid. De groei in de landen waar betaald wordt met de euro (eurozone) bedroeg 2,7 procent. In 2007 waren dat nog dertien landen, inmiddels vijftien. Dat blijkt uit een eerste schatting van Eurostat, het statistisch bu reau van de Europese Unie. De groei ligt hoger dan die in de VS (2,5 procent) en in Japan (1,8 pro cent). den'. Sinds de BSE-crisis is in Euro pa gebruik van diermeel in dier- voer verboden, in tegenstelling tot de VS. In de VS mag ook gene tisch gemanipuleerde soja worden verbouwd. Door de strenge maat regelen is er volgens Dekker 'twin tig tot dertig miljard euro verloren gegaan'. „Met dat geld had je de armsten der armsten in Afrika kunnen voeden." Nutreco behaalde vorig jaar een re cordomzet van 4 miljard euro, een miljard meer dan in 2006, onder meer dankzij overnamen. De net towinst kwam uit op 113 miljoen, een stijging van 7,6 procent ten op zichte van 2006. I** De enorme groei van de wereld- bevolking noodzaakt tot het ge bruik van diermeel in diervoe ders. Dat zei topman W. Dekker van voedselproducent Nutreco. DEN HAAG - Uitzendconcern Rand stad verwacht niet dat de overna me van concurrent Vedior tot be zwaren van de mededingingsauto riteiten zal leiden. Gesprekken hierover met de Europese Commis sie in Brussel zijn positief verlo pen. Dat maakte Randstad giste ren gelijktijdig met de publicatie van de jaarcijfers bekend. In een persbericht stelt het uit zendconcern dat de geplande over name van Vedior 'op schema' ligt. Randstad zal volgende week alle vereiste documenten naar de Euro pese mededingingsautoriteiten in Brussel en de financiële waak hond AFM sturen. Vedior - een afsplitsing van detail handelsconcern Vendex - is vooral sterk in bemiddeling voor banen in hoge en gespecialiseerde func ties in onder meer ICT, gezond heid en techniek. Randstad wil met Vedior zijn positie op de Euro pese uitzendmarkt verder verster ken en heeft er circa drie miljard euro voor over. Direct na bekendmaking van het bod ontstond speculatie over de mogelijke afstoting van filialen, vooral in Nederland, omdat de combinatie daar te dominant zou worden. Randstad maakt zich geen zorgen om de effecten van de afzwakken de Amerikaanse economie. „2007 was Randstad's beste jaar ooit", al dus bestuursvoorzitter Ben Note- boom in een toelichting op de jaar cijfers. Het uitzendconcern heeft nog weinig last van de vertragende economie, zo blijkt uit de resulta ten. De nettowinst steeg met 18 procent tot bijna 400 miljoen eu ro, terwijl de omzet met 12 pro cent groeide naar 9,2 miljard euro. 1*5 Randstad verwacht geen bezwa- ren van de mededingingsautori teiten bij de overname van con- - 1 current Vedior. Dat maakte het uitzendconcern gisteren bekend. WASHINGTON - De groei van de kwakkelende Amerikaanse econo mie trekt waarschijnlijk later dit jaar weer aan, geholpen door rente verlagingen en een fiscaal hulppak ket. Dat zei de president van het Amerikaanse stelsel van centrale banken (Fed), Ben Bernanke, giste ren in een toespraak tot de banken- commissie van de Amerikaanse Se naat. Volgens Bernanke houdt de Fed de economische situatie in de ga ten en staat de Fed klaar om tijdig op te treden om een recessie in de Verenigde Sraren te voorkomen. Daarmee herhaalde hij zijn uitspra ken bij het rentebesluit van janua ri. Dat kan erop duiden dat de Fed de rente mogelijk verder wil verla gen. De rente is sinds september vorig jaar met 2,25 procentpunt verlaagd tot 3 procent. AMSTERDAM - Adverteerders heb ben vorig jaar 153,8 miljoen euro gespendeerd aan zogenoemde but tons en banners op het internet. Daarmee gaven ze aan deze vorm van reclame ruim 12 procent meer uit dan in 2006, zo blijkt uit onder zoek van de brancheorganisatie In teractive Advertising Bureau Ne derland (IAB). Het IAB constateert dat de groei af vlakt. „Voorheen groeide deze markt jaarlijks nog met 30 tot 40 procent", aldus een woordvoerder. De markt voor reclame bij zoekma chines daarentegen zit in de lift. Reclame bij zoekmachines bestaat eruit dat adverteerders ervoor beta len dat hun bedrijfsnaam hoog scoort na een zoekopdracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 71