Cultuur NieuwZout wil brede blik Manifest kunstenaars breed gedragen Perquin weer genomineerd voor poëzieprijs Culturele manifestatie richt zich op allerlei vormen van religie. Trompettist Hargrove opnieuw in Terneuzen Bevelands Symfonie Orkest in Kamperland Zeeuwse fotografie in Bergen op Zoom Artistieke actie van Zeeuws platform levert tientallen reacties op. Voorstelling Theater Split in Terra Maris PZC Vrijdag 15 februari 2008 33 door Rolf Bosboom SEROOSKERKE (W) - NieuwZout, de grootscheepse manifestatie die dit jaar in Zeeland wordt gehouden rond het thema cultuur, wereld beeld en religie, richt zich zeker niet uitsluitend op het christen dom. Het is juist de bedoeling dat allerlei vormen van religie, spiritua liteit en zingeving aan bod komen. Tevens mikt NieuwZout op een zo breed mogelijke doelgroep, waar onder jongeren. De organisatie pareert hiermee de kritiek vanuit Provinciale Staten dat de opzet van de manifestatie te eenzijdig wordt. Uit het voorlopi ge programma, dat gistermiddag - toepasselijk in het zoutdepot in Serooskerke - werd gepresenteerd, moet het tegendeel blijken. „We doen juist ons best op allerlei mo menten andere religies aan bod te laten komen, maar niet op een ge forceerde manier", zegt Charles Linssen, 'ambassadeur' van Nieuw Zout. De provincie heeft het initia tief genomen tot een manifestatie rond cultuur en religie. Later is er 'wereldbeeld' aan toegevoegd, om het thema te verbreden. Voor de uitvoering is de zelfstandige stich ting NieuwZout in het leven geroe pen, met Fieke Smitskamp als voorzitter en Linssen als gangma ker. De stichting heeft zich tot nu toe bewust buiten de schijnwerpers ge houden. Eerst moest het program ma in grote lijnen duidelijk zijn. Linssen verheelde gisteren bij de presentatie niet dat het 'een mooie maar ook zware opdracht' is. „Het is moeilijk binnen een jaar zo'n to taal nieuw concept vanaf nul te ontwikkelen." NieuwZout zet acti viteiten op verspreid over heel Zee land, maar werkt ook samen met andere evenementen, zoals het Jaar van het Religieus Erfgoed, de Four Freedom Awards en de activi teiten in het kader van 400 jaar Na dere Reformatie en 400 jaar tele scoop. Bij zowel de Zeeuwse ope ning als de landelijke slotmanifes tatie (in Zeeland) van het Jaar van het Religieus Erfgoed is Nieuw Zout verantwoordelijk voor de mu ziek. Op 25 mei, de dag na de uit reiking van de Four Freedoms Awards, verzorgt de Britse auteur Karen Armstrong (een van de lau reaten) op uitnodiging van Nieuw Zout een exclusieve lezing in de Nieuwe Kerk in Middelburg. De manifestatie wordt zaterdag 12 april ingeluid met een grootscheep se activteit voor alle belangstellen den in de Grote Kerk en het mu seum in Goes. Het moet een rijk programma worden met discus sies, lezingen, optredens en kun stuitingen. Bezoekers kunnen ook deelnemen aan een multicultureel buffet. 's Avonds is er een debat met pro- 155 Stichting NieuwZout heeft giste- ren het programma gepresen teerd voor de grootscheepse ma nifestatie rond het thema cul tuur, wereldbeeld en religie. minenten. Een rode draad door het jaar heen is een uitgebreid pro gramma rond zeven eeuwen Zeeuwse muziek, samengesteld door Albert Clement, met onder meer een optreden van Camerata Trajectina (23 augustus in Brou wershaven) en diverse concerten van de bekende beiaardier Geert D'hollander. Een ander element dat steeds terugkeert is een reizen de fototentoonstelling met werk van Zeeuwse amateurfotografen die hun visie op religie en spiritua liteit in hun leven en in de samen leving verbeelden. In het najaar komt in De Vleeshal in Middel burg een 'spraakmakende - zo is tenminste het streven - tentoon stelling over de gereformeerde ge meenschap en haar invloed op en betekenis voor de Zeeuwse samen leving. Daarnaast is een project voorzien waarbij tien uiteenlopen de kunstenaars dialogen aangaan met Zeeuwen. Meer informatie over NieuwZout en het programma is te vinden op www.nieuwzout.nl. TERNEUZEN - Roy Hargrove komt opnieuw naar Terneuzen. De be faamde Amerikaanse jazztrompet- tist treedt vrijdag 7 maart (21.00 uur) met zijn kwintet op in Porgy en Bess. Hij is in diezelfde periode in Parijs en zicffkans ook een tus senstop te maken in zijn favoriete jazzclub. Het wordt de dertiende keer dat Hargrove in Porgy en Bess een concert geeft. KAMPERLAND - Het Bevelands Sym fonie Orkest treedt morgen vanaf 20.00 uur op in het Casembroot- huis in Kamperland. Het in 2006 opgerichte orkest, onder leiding van Marcel van Westen, speelt wer ken van Handel, Schubert en Tsjai- kovsky, maar ook voor het eerst de muziek waarop Stichting Dansz op 5 april (De Mythe, Goes) en 6 april (Stadsschouwburg, Middel burg) zal dansen. ik ben er 41 48073 dopr Rolf Bosboom MIDDELBURG - Tientallen Zeeuwse kunstenaars hebben een bijdrage geleverd aan een manifest om aan dacht te vragen voor de vaak moei lijke situatie van kunstenaars. De initiatiefnemers van de actie, vere nigd in het Platform ter Bescher ming van de Bron van de Kunsten, zijn opgetogen over de respons. „Dit is hartstikke gaaf', zegt Lies- beth Labeur, een van de woord voerders van het platform. „Hier uit blijkt dat het leeft en dat het heel breed wordt gedragen." Het platform is eind vorig jaar op gericht om meer aandacht te vra gen voor vooral de inkomensposi tie van kunstenaars. Twee weken geleden is de actie Wij zijn er in gang gezet. Alle geregistreerde kun- Margreet Leijdekker. BERGEN OP ZOOM - Petra Rouwen- dal exposeert de komende tijd haar foto's bij Kunstforum aan de Stationsstraat 44 in Bergen op Zoom. Zij toont vooral bepalende elementen in het Zeeuwse land schap, zoals dijken, dammen, slui zen en bruggen. De Zeeuwse cultuurgedeputeerde Harry van Waveren opent de ten toonstelling morgenmiddag om 15.00 uur. OOSTKAPELLE - Theater Split speelt woensdag 20 februari in Terra Ma- ris in Oostkapelle Vaders en eieren. Deze voorstelling, bestemd voor 'iedereen vanaf acht jaar', wordt ge speeld door Willem Ploum en Rei- na de Groot en is geschreven door Heieen Verburg. Er zijn woensdag twee opvoerin gen: van 11.00 tot 12.00 uur en van 17.00 tot 18.00 uur. Vooraf aanmel den via 0118-582620. ZIERIKZEE - De uit Zeeland afkom stige jonge dichteres Ester Naomi Perquin is een van de vier genomi neerden voor de tweejaarlijkse Jo Peters Poëzieprijs 2008. Perquin is genomineerd voor haar debuut bundel Servetten halfstok (uitg. Van Oorschot). Vorig jaar werd zij daarmee al winnares van de de buutprijs Het Liegend Konijn van het Vlaams-Nederlands Huis de Buren in Brussel en was zij geno mineerd voor de Cees Bud- dingh'-prijs. De overige genomineerden voor de Jo Peters Poëzieprijs zijn: Edwin Fagel (Uw Afwezigheid), Mi- cha Hamel Luchtwortelsen Ruth Lasters (Vouwplannen). Aan de prijs is de opdracht verbonden tot het schrijven van een bibliofiel uit te geven nieuwe bundel van onge veer. acht .gedichten. Ook ligt er vierduizend euro voor de winnaar klaar. De bekendmaking is 19 april. Femke Cerestein Hans Overvliet Anonieme inzending stenaars in Zeeland ontvingen een vierkante, ansichtkaart met alleen de tekst Ik ben er erop. Zij werden uitgenodigd zich hierop artistiek uit te leven en vervolgens de kaart te retourneren. Ondanks het korte tijdsbestek is daarop volop gerea geerd. Halverwege deze week wa ren tussen de vijftig en zestig kaar ten ontvangen - er waren er bijna 180 verstuurd - en nog steeds ko men er inzendingen binnen. De groeiende verzameling kaarten wordt vanaf morgen gedurende ruim twee weken getoond in een expositie in kunstwerkplaats Kip- vis in Middelburg. Deze tentoon stelling is bedoeld als 'alternatief manifest', waarmee de Zeeuwse kunstwereld wil laten zien hoe zij denkt over het huidige kunst- en cultuurbeleid. De actie komt niet op een wille keurig moment. De provincie stelt de komende maanden het Kun stenplan 2009-2012 op, waarin het ik ben er Marlou Pluymaekers. cultuurbeleid en de meerjarige cul tuursubsidies voor de komende vier jaar worden vastgelegd. Het is de bedoeling een deel van de kaar ten uit te delen tijdens het debat dat maandag 3 maart in Goes wordt gehouden over het Kunsten plan. De resterende kaarten wor den daarna op andere manieren over de provincie verspreid. 'Wij willen ook aandacht voor de kunstenaar die elke dag in zijn atelier werkt' De kunstenaars maken zich zor gen over de huidige ontwikkelin gen binnen het kunstbeleid. „De nadruk komt steeds meer te liggen op presentaties en op topkunst", zegt Labeur. „Op zich is dat prach tig, maar het zou mooi zijn als er ook aandacht is voor de kunste naar die elke dag in zijn atelier werkt, want dat is toch de motor waarop de kunst draait." De toenemende marktwerking in de kunst is volgens het platform fu nest. Kunstenaars moeten juist de tijd krijgen zich te ontwikkelen, vinden de initiatiefnemers. Het is hen niet zozeer om geld (subsi dies) te doen. Het platform denkt eerder aan maatregelen zoals een goed atelierbeleid of het instellen van een prijs voor jonge kunste naars. Het platform hoopt vooral op een dialoog, mogelijkheden en meer waardering. „Het zou mooi zijn als in de toekomst in het be leid meer liefde voor de bron van de kunsten is terug te zien." KI De tentoonstelling 'Wij zijn er' wordt morgenmiddag om 16.00 uur geopend in kunstwerkplaats Kipvis (Molenwater 4a, Middelburg) en is daarna te bezoeken tot en met 3 maart (onregelmatige openingstij den). Ollo Feenstra. ■jjCoH neG.OZPc cii Peter Steutel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 69