Onzekerheid troef over hagelkanon 'Spoorlawaai kan minder' Kans op schermen langs A58 bij Rilland m Diner! Hotel JeiMtafflf Scholieren slaags 26 I Vrijdag 15 februari 2008 PZC Ook bij Groeweg in Goes kan wellicht een geluidswal komen. Raad van State staat voor principiële uitspraak. Politie zoekt getuigen van diefstal in Goes Lezing in Tholen over bekering tot islam BoluzBorrelBeurs voor bromfietsliefhebbers Speciaal snaarconcert in Waardse kerk Knapzaktocht van start in voorjaarsvakantie Hotelschool viert jubileum met reünie Aanpassingen aan trein en spoor werpen vruchten af. Locaties geluidsschermen Goes en Rilland geluidsscherm j door Rob Paardekam RILLAND - Rijkswaterstaat Zeeland ziet mogelijkheden voor drie ge luidsschermen langs de A58. Die zouden ter hoogte van de Groe weg in Goes, de Kapucijnenweg in Rilland en het gehucht Stations- buurt moeten komen. Naar aanleiding van klachten van aanwonenden heeft Rijkswater staat al in 2006 onderzoek gedaan naar de geluidsbelasting op ver schillende locaties langs de snel weg in de gemeenten Goes, Borse- le, Kapelle en Reimerswaal. Toen werd uitgegaan van gemiddelden over het hele jaar en was de uit komst dat de overlast op geen en kele plek zo erg was, dat maatrege len noodzakelijk waren. Nu is nieuw onderzoek verricht en daarin is niet gekeken naar het jaargemiddelde, maar naar de zo- merdrukte. De drukste maand - dat is augustus - wordt nu als uit gangspunt genomen. En dan is het geluid wel dusdanig, dat het plaat sen van geluidsschermen een op tie is. Rijkswaterstaat ziet mogelijkhe den voor de Groeweg in Goes (vlakbij het ziekenhuis), de Kapu cijnenweg in Rilland en de nabijge legen Stationsbuurt. „De klachten kwamen van meer plaatsen", zegt Suzan Verheijden van Rijkswater staat. „Bijvoorbeeld ook uit Baars- PZC Donja Odijk dorp en Eversdijk. Daar staan ech ter te weinig woningen die zou den profiteren van de schermen." Dat Rijkswaterstaat de drie loca ties heeft bestempeld als 'kansrijk', wil niet zeggen dat de schermen er ook daadwerkelijk komen. Dat is aan het ministerie van Vrom, dat ze zal moeten betalen. Op basis van de cijfers van Rijks waterstaat kunnen de gemeenten Goes en Reimerswaal subsidie aan vragen. Verheijden durft niet in te schatten hoeveel kans ze maken. Zelfs als Vrom positief is, kan het lang duren voor de schermen er staan. „Je komt dan op een priori teitenlijst voor het hele land te staan", legt ze uit. „Het kan dan nog wel vijf, tien of zelfs twintig jaar duren voor het zover is." Op basis van de huidige regelge ving denkt Rijkswaterstaat dat er op de locaties bij Rilland scher men van vierhonderd meter lang en drie meter hoog moeten ko men. Die bij Goes zou iets kleiner kunnen zijn: 225 meter lang en twee meter hoog. Bij die laatste wordt wel de opmerking gemaakt dat alles kan veranderen als er op de betreffende locatie een nieuwe aansluiting op de A58 komt. Op 27 februari om 19.45 uur is er in Hotel Goes een informatiebij eenkomst over de schermen. Rijkswaterstaat Zeeland conclu- deert na onderzoek dat er ge luidsschermen kunnen komen bij Rilland en Goes. Vrom moet daar nog wel subsidie voor geven. door Harmen van der Werf DEN HAAG - De Raad van State in Den Haag velt binnen zes weken een Salomon's oordeel over het ge bruik van anti-hagelkanonnen in de fruitteelt. Tijdens een rechtszit ting bij de Raad van State over be zwaren tegen de apparaten drong de gemeente Borsele gisteren aan op 'een toekomstbestendige uit spraak'. Gewoonlijk valt uit vragen van Raad van State-leden iets op te maken over 'welke kant het dub beltje oprolt'. Dat bleef gisteren volstrekt onduidelijk. Twee, door Borsele in 2006 ver strekte, milieuvergunningen ston den ter discussie; één voor een ap paraat bij Heinkenszand en één bij Hoedekenskerke. Tegen de eerste is bezwaar gemaakt door stichting Behoud Zak van Zuid-Beveland, te gen de tweede door de familie Beij- aard. In een voorlopige uitspraak koos de Raad van State in augus tus 2007 het zekere voor het onze kere en schorste de vergunningen. Het was voor het Haagse rechtscol lege onduidelijk of de gemeente Borsele op basis van bestaande mi lieuwetgeving een apparaat met zo'n hoge geluidsproductie had mogen vergunnen. Die vraag stond gisteren opnieuw centraal op de rechtszitting. Voor advocaat Martijn Smaling van de familie Beijaard en Tunnis Meijer van Behoud Zak van Zuid-Beve land is het zonneklaar dat de anti- hagelkanonnen niet te vergunnen zijn. Smaling sprak van 'zeer ernsti ge overlast' door de schokgolven die de apparaten produceren om De Raad van State behandelde gisteren twee bezwaren tegen an ti-hagelkanonnen in Borsele. De hamvraag is of het gebruik te vat ten is in een milieuvergunning. hagel in de lucht kapot te maken. Meijer stelde dat de vergunningen -voor in totaal acht kanonnen in Borsele- 'op verkeerde grondsla gen' zijn verleend. „Om individuele bedrijfseconomi sche redenen is het mogelijk een hogere geluidsnorm te hanteren", reageerde ambtenaar Ton Stapels van de gemeente Borsele. „Het ge bruik is daarom ook slechts twaalf dagen per jaar toegestaan." De ac ceptatie in de streek is volgens hem groot. De gemeente registreer de in 2006 dertig klachten, in 2007 tien. Fruittelers willen bovendien de overlast verder beperken door te investeren in een goed detectie systeem voor hagelbuien en in ge luiddempers. Zij moeten dan wel zeker weten dat zij de apparaten kunnen blijven gebruiken. Stapels riep de Raad van State daarom op niet alleen een uitspraak te doen over de oude milieuvergunningen uit 2006, maar ook te kijken naar de toekomst. GOES - De politie is op zoek naar getuigen van een diefstal in Goes. Woensdagmiddag werd op de Westwal een schoudertas met in houd uit een fietstas gestolen. Dat gebeurde tussen één uur en half twee. De politie zoekt naar twee jongens met een blanke huids kleur in de leeftijd 17-18 jaar. Bei den droegen een wit petje. Getui gen worden verzocht te bellen naar 0900-8844. THOLEN - Imam Abdulwahid van Bommel geeft woensdag in Tho len een lezing over zijn motivatie om moslim te worden. De lezing is in het kader van de lezingency clus 'welke inspiratie kunnen we halen uit andere wereldgodsdien sten'. De bijeenkomst is in het kerkgebouw van de Vrijzinnige Ge loofsgemeenschap aan de Oudelan- destraat 11 en begint om 19.30 uur. WEMELDINGE - De Vereniging Bromfiets Oldtimer Liefhebbers Uit Zeeland (Boluz) houdt zondag 24 februari van 13.00 tot 17.00 uur een beurs met borrel in De We ntel in Wemeldinge. Op de beurs zijn brommers, onderdelen en aan verwante zaken te koop en te be zichtigen. ■PB Meer informatie is te vinden op www.boluz.nl WAARDE - Het Guiliani Trio treedt zaterdag op in de Nederlands her vormde kerk van Waarde. Het trio bestaat uit Marina Eckhardt, Caro line van Koeveringe en Ron Leen- dertse. De instrumenten die ze be spelen zijn de mandoline, de man- doloncello en de gitaar. Het komt niet vaak voor dat deze instrumen ten een ensemble vormen. Aan vang 20.00 uur. NISSE - De knapzaktocht, een wan deling van ruim tien kilometer in de omgeving van Nisse, is vanaf maandag 18 februari weer te lo pen. Tot en met de kerstvakantie kunnen geïnteresseerden de tocht elke doordeweekse dag lopen. Het startpunt is bakkerij-theetuin Jik- kemiene, waar de wandelaars een knapzak met proviand meekrij- i gen. Reserveren bij Jikkemiene via 0113-231772 is noodzakelijk. BERGEN OP ZOOM - De Zoomvliet Hotelschool in Bergen op Zoom bestaat vijf jaar en dat wordt don derdag 13 maart gevierd met een reünie. De afgelopen vijf jaar heb ben zo'n vierhonderd mensen de opleiding afgerond. Onder hen be vinden zich veel Zeeuwen. Oud-studenten die naar de reünie willen komen, kunnen zich mel den via de site www.zoomvliet.nl De griffier van de rechtbank Middelburg kondigt aan: Bij vonnissen van de rechtbank Middelburg van 9 januari 2008 is de vervroegde onteigening uitgespro ken van de percelen, kadastraal bekend, gemeente Middelburg, sec tie N, nummer 1571 en sectie N nummer 1296. De plaatsopneming bedoeld in de beschikkingen van de rechtbank van 1 november 2007 in de zaken de Staat/Manneke c.s. met rolnummer ha rk 07/120 en de Staat/Van Velzen met rolnummer ha rk 07/121, betreffende de namens de Staat der Nederlanden ingediende verzoeken strekkende tot vervroegde opne ming door deskundigen in de zin van artikel 54a Onteigeningswet van de betreffende percelen, zal plaatsvin den op vrijdag 7 maart 2008, vanaf 10.00 uur in het gerechtsgebouw te Middelburg aan de Kousteensedijk 2. Middelburg, 12 februari 2008 F.A.C.M. Maandag-Leussink griffier door Luc Oggel KAPELLE - Maatregelen om spoorla waai tegen te gaan, zoals speciale remblokken in combinatie met raildempers en betonnen dwarslig gers, leiden tot een geluidsreductie van meer dan tien decibel. Dat blijkt uit de resultaten van metin gen die op 21 augustus zijn gedaan bij Kapelle. Spoorwegbeheerder Prorail maakte de uitkomsten van het onderzoek gisteren bekend. De metingen in het kader van het Innovatieprogramma Geluid (IPG) vonden plaats op een gedeelte van het spoor dat is voorzien van rail dempers en betonnen dwarslig gers. Daar werd overheen gereden met een testtrein met speciale rem blokken. In tegenstelling tot de tot nu toe gangbare gietijzeren exem plaren, houden de zogeheten LL-remblokken de wielen glad, waardoor de trein minder geluid produceert tijdens het rijden. De testwagens bleken acht tot tien procent stiller, de raildempers en betonnen dwarsliggers zorgen voor een extra geluidsreductie van respectievelijk twee en drie deci bel. De Belangenvereniging Aanwonen den Spoorlijn (BAS) noemde de inspanningen van Prorail in augus tus al lovenswaardig, maar vroeg zich toen wel af hoe lang het duurt voordat de remblokken over al zijn ingevoerd. Volgens Chiel Rovers van het Kenniscentrum Spoorgeluid Prorail is dat ook nu nog moeilijk te zeggen, omdat het systeem nog niet is vrijgegeven. „Dat hebben wij niet in de hand, het is een Europese aangelegen heid." Tijdens het grote onderhoud van de Zeeuwse spoorlijn, tussen 22 maart en 22 april, worden wel over al betonnen dwarsliggers en rail dempers geplaatst. Overigens is in november ook nog een geluidsscherm geplaatst langs de Stationsstraat in Kapelle, maar daar waren veel aanwonenden niet blij mee. ■Pij Rapporten van metingen: www.inno- vatieprogrammageluid.nl Stationsplein 1 - 4461 HP Goes T (0113) 23 00 85 KLOETINGE - Drie 17-jarige jongens uit Reimerswaal zijn gisteren aan gehouden in verband met een vechtpartij in Kloetinge. Onder het viaduct van de Kuiterswege-, ling kwamen woensdagochtendj twee groepen scholieren met el^ kaar in conflict. Twee 15-jarige jon gens liepen enkele klappen ol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 54