:ür: Plan voor land art-park wintersluiting Gesloten museumdeur valt slecht jtejvj 25 museum niet BEVELANDEN-THOLEN 33 31 De Wilhelminapolder speelt met idee voor vaste openluchtkunst. VW-informatrices die het fort bewaken, kregen de volle laag. Ufo Vrijdag 15 februari 2008 Kunstenaars vragen aandacht voor situatie van kunstenaars Noodplan voor derde verdieping van Westerschelde Tip? redgoes@pzc.nl door Frank Balkenende WILHELMINADORP - In de Wilhelmi napolder bij Wilhelminadorp komt mogelijk een permanente land art-opstelling. De Koninklijke Maatschap De Wilhelminapolder speelt met dat idee, om in 2009 haar tweehonderd jarig bestaan op te luisteren. „We spelen met deze gedachte", bevestigt directeur Jan Paul van Hoven van de maatschap het plan. „Eén van de maten is ermee bezig. Het idee is echter nog zo pril, dat ik er voorlopig niet meer over kan zeggen." Land art is meer dan een expositie of theater in de open lucht. Het is de bedoeling dat het landschap en de materialen als uitgangspunt worden genomen voor bijvoor beeld een tentoonstelling van beel den en objecten. In Zeeland is de bekendste vorm van land art de 'kathedraal' van Marinus Boezem bij het Topshuis op Neeltje Jans. Met basaltblokken heeft hij daar de plattegrond van de kathedraal van Reims uitgelegd. Als De Wilhelminapolder het voor elkaar krijgt, lijkt het wethou der Sophie van 't Westeinde (WD, cultuur) 'een aanwinst voor Goes'. Zo'n permanent land art-project sluit volgens haar aan bij het Goese streven om een beel denroute te maken en daar ook een folder voor te maken. Bovendien staat in de net uitge brachte cultuurnota dat Goes ij- Het is nog slechts een idee, maar De Wilhelminapolder probeert in haar jubileumjaar 2009 een per manent land art-project in te richten in de polder. vert voor meer culturele pu bliekstrekkers. Zo moet Goes elk jaar één van de locaties van het Zeeland Nazomerfestival zijn. „En voor 2008 en 2009 gaat dat ook wel lukken", zegt Van 't Westein de. Zo speelt in 2009 een ZNF-pro- ductie zich waarschijnlijk af in de Wilhelminapolder, vanwege de verjaardag van de maatschap. Beelden aan Water, het film- en waterfestival dat in 2007 debuteer de en dit jaar drie dagen lang cul tuur aanbiedt, rekent ze daar nog niet onder. „Dat festival moet nog bewijzen of het veel 'vreemd' pu bliek naar Goes kan trekken." GOES - Bijna de gehele Goese ge meenteraad wil dat de beperkte wintersluiting van Historisch Mu seum De Bevelanden in Goes wordt teruggedraaid. „Een mu seum dat bijna nooit open is, is geen museum", vertolkte WD- fractievoorzitter Sjoerd Heijning gisteravond de gevoelens. Wethouder Joost Adriaanse beloof de wens van de meerderheid van de Goese fracties over te brengen aan het museumbestuur. Adriaan se is daarvan voorzitter. Het be stuur bestaat uit vertegenwoordi gers van de gemeenten Goes, Bor- sele, Kapelle en Noord-Beveland. Goes betaalt zestig procent van het streekmuseum, de andere ge meenten samen veertig procent. Het museumbestuur besloot on langs tot de beperkte winterslui ting: het museum is van novem ber tot eind april niet meer zes, maar drie dagen per week open. Adriaanse verklaarde gisteravond dat het bestuur tot deze maatregel heeft besloten, omdat er een te kort over 2007 opdoemde van 65.000 euro. Bovendien zou een deel van dat tekort doorwerken in volgende begrotingen. Het mu seum koos voor bezuinigen, om dat er volgens Adriaanse in het be stuur geen draagvlak is om extra geld in het museum te pompen. De maatregel leidde tot protest van museumvrijwilligers, de Goe se Culturele Raad en bijna alle Goese fracties. De laatste vinden dat er sprake is van 'paniekvoet bal', omdat het museumbestuur de financiële situatie van het mu seum laat doorrekenen door ac countant Deloitte. Dat rapport is er pas in april. Bovendien is er twijfel of de bezuinigingsmaatre gel veel geld oplevert, omdat de cv moet draaien om de collectie te be houden. Bovendien kosten vrijwil ligers weinig. Bijna alle Goese raadsfracties wil len het besluit om het streekmu seum 's winters nog maar drie da gen per week open te houden, te ruggedraaid zien. door Mieke van der jagt GOES - „Echt een achterlijk dorp, dat zie je maar weer. Altijd de mond vol over een toeristisch pro duct en het voorzieningenniveau, maar dan hébben ze wat, en dan gooien ze het dicht." Goesenaar Jo- han van den Band is niet de enige die zich druk maakt over het be sluit om het Historisch Museum de Bevelanden in de winter vier dagen per week te sluiten. Plaatsgenote Sandra van den Ee- enbeemd ziet er ook 'een typisch Zeeuwse krenterigheid' in. ik weet niet hoeveel geld naar promotie op beurzen in Duitsland en zo, maar als een toe rist het waagt om te komen, is het museum dicht, de kerk gesloten en de bibliotheek kun je op don derdag ook wel vergeten." Ze moet, evenals Johan, wel eerlijk toegeven dat het lang geleden is dat ze in het museum is geweest. „Dat was, geloof ik, nog voor de verbouwing." Mia Sloots loopt echter vrij regel matig eens binnen. Ze neemt een kleinkind mee of een logeetje dat haar belangstelling voor kleder- dachten en handwerken deelt. „Ik heb ook de indruk dat er steeds meer mensen van buiten, Hollan ders, een dagje Goes doen. Je ziet ze lopen in de stad, met kaartjes. Dan is het wel prettig als het mu seum open is." Dat de indruk van Mia Sloots heel juist is, blijkt wel uit de wederwaardigheden van de WV-medewerksters, die sinds de wintersluiting al een paar keer de 'Als een toerist het waagt om te komen, zijn het museum en de kerk dicht' volle laag kregen van bezoekers die voor een gesloten deur ston den. „Woensdag waren er nog twee dames uit Den Dolder en twee uit Loenen aan de Vecht. Al lemaal met de trein gekomen en onverrichterzake weer naar het sta tion gestapt. Om te winkelen was het gewoon te koud." De VW-informatrices kunnen niet meer doen dan het slechte nieuws brengen en een lijstje van boze bezoekers bijhouden. De vrijwilligsters die de balie en het museumcafeetje verzorgen, zijn ook allerminst blij. Ze kennen hun klanten wel. „Veel mensen die een dag vrij reizen aan Goes be steden. Niet iedereen heeft inter net en je gaat ervan uit dat het mu seum open is." Ook voor zichzelf betreuren ze de wintersluiting. An derhalfjaar geleden zijn ze via een wervingscampagne bij het mu seum gekomen. „Als je maar eens in de drie weken een dienstje kunt draaien, raak je je betrokkenheid bij het museum gemakkelijk kwijt. Gelukkig is nu besloten dat we in april alweer gewoon open gaan." Tip? redactie@pzc.nl Hij is nuchter van aard en ver liest zich niet snel in bizarre fan tasieën. Meer een man van hand aan de ploeg. Hij zet plannen snel om in daden. Zo ook het voornemen de echtelijke slaapka mer te renoveren. Een ingrijpend karwei. Hij en zijn vrouw moe ten de vertrouwde sponde tijde lijk verruilen voor het logeerbed aan de voorkant van hun huis. Minder rustig daar, want aan de overkant verrijst een nieuwe flat. Zo kon het gebeuren dat hij 's ochtends vroeg ruw werd gewekt in het nog wat vreemde bed. Fel halogeenlicht van de bouwkraan streek over zijn gelaat. „Toch een ufo!", riep hij uit bij zijn woeste sprong uit bed. Het WV wordt regelmatig geconfronteerd met toeristen die tevergeefs het Historisch Museum de Bevelanden komen bezoeken. In april gaan de deuren weer vaker open. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53