Zeeland niet per se jonge vaders Europees onderzoek naar maritiem erfgoed BenZeker nl De goedkoopste autoverzekering van Nederland? Jong Oud Van den Beemt verlaat Arduin PZC Vrijdag 15 februari 2008 I 3 DREISCHOR - 'De bekroning op een nieuwe liefde'. Zo omschrijft Rini de Looze (48 jaar) uit Dreischor zijn jongste spruiten Bas (1 jaar) en Daniëlie (4 jaar). Alles bij elkaar telt het gezin van Rini en echtgenote Gisela de Looze-Kraanen zes kinderen. De oudste is 22, de jongste 1. „Toen Gisela en ik elkaar leerden kennen, hadden we allebei twee kinderen uit het eerste huwelijk. We zijn alletwee dol op kinderen en we vonden het zonde om on ze liefde niet te bekronen. Die wens om samen kinderen te krijgen, kwam echt steeds terug en we hebben van die keuze ook nooit spijt gehad. En onze oudere kinderen helpen nu gewoon bij de verzorging en opvoeding. Het is voor ons echt elke dag buitengewoon genieten met die twee klein tjes. foto Dirk-Jan Gjeltema MIDDELBURG - Gertjan Bommeljé (45) uit Middelburg werd vader toen hij en zijn partner Conny hun dochtertje Zoé (5) in 2004 in China ophaalden. Het heeft vier a vijf jaar gekost om haar in Nederland te krijgen. „Een oli fantsdracht", zo noemt hij de 'zwangerschap'. Gertjan is dol op zijn kindje. „Ik wil overal bij zijn, ga naar elke zwemles en breng haar elke dag naar school. Soms heb ik echt moeite om 's ochtends als ik naar mijn werk ga afscheid van haar te nemen." Het latere vaderschap vormt voor Gertjan geen belemmering. „Ga ik met pensioen, dan studeert ze. Ja, dat wel. Maar we missen geen dingen, we hebben alles al eens gedaan. Ik heb wel spijt dat we niet eerder zijn begonnen met adoptie, want nu moeten we stoppen bij twee kindjes. De procedure is per kind vijf of zes jaar." foto Ruben Oreel MIDDELBURG - Peter Pruijssers was bijna 42 toen zijn eerste kind werd gebo ren. Hij is nu 48, zoon David is 7 en dochter Sarah 5. „Ik heb lang geroepen: 'ik wil geen kinderen en ik ga niet trouwen'." Dat laatste heeft hij ook inder daad niet gedaan, al is hij al wel 21 jaar samen met Mirjam de Jonge. Het eerste overkwam hem wél. „We waren lang druk met werk en reizen en ik riep dus 'ik wil geen kinderen'. Maar op een gegeven moment veranderde dat; toen kwam die kinderwens er wel. Mirjam was 36 toen David werd ge boren. Vader worden is het mooiste wat me overkomen is. We hebben ook leuke kinderen, ze zijn lekker levendig. Vanmiddag gaan we naar McDo nald's. Daar lopen ze al weken om te zeuren. Ze hebben gezien dat daar een nieuw speeltoestel staat; dat willen ze uitproberen." foto Ruben Oreel GOES - Het ondiepe gebied De Ban- jaard voor de Zeeuwse Noordzee kust is aangewezen als Europees onderzoeksgebied. Doel van het zogeheten Machuproject is meer inzicht te krijgen van de geschiede nis van de zone, wat er aan waar devolle archeologische vindplaat sen ligt en welke bedreigingen er zijn voor dit maritieme erfgoed. De Banjaard ligt in het verlengde van de Oosterscheldemonding. Be kend is dat tussen 1822 en 1999 meer dan 300 schepen in de on diepte zijn gezonken. Burgzand op COMMENTAAR Een leuke oudere vader wordt nooit een leuke jonge opa. Op z'n best een leuke stokoude. Dat is het enige nadeeltje van de huidige trend dat steeds meer mannen op latere leeftijd kinderen krijgen. Verder zijn er weinig problemen. Niet in de gezondheid, want er is vrijwel geen genetisch risico. En ook sociaal is er niets mis, want oudere vaders zorgen doorgaans prima voor hun kroost. Het late ouderschap past ook goed bij de steeds hogere gemiddelde leeftijd. Zelfs een relatief oude pa heeft normaal gesproken nog volop tijd voor zijn kind. Het is dus vreemd dat de Raad voor de Volksgezondheid jong ouderschap stimuleert. Want er bestaat geen politiek-correcte doorsnee van de bevolking. Maar er is wel een ouderschap dat de sociaal-economische cultuur volgt. Die blijkt flink te variëren. Voer voor sociologen, maar niet meer dan dat. De actie van de Raad gaat wel op voor vrouwen. Hun biologie geeft een duidelijke grens aan. Dus zolang mannen het maar niet in al te onnatuurlijke leeftijdsverschillen zoeken, is hun voortplanting vanzelf beperkt. Pas als het de gewoonte wordt dat mannen met knikkende knieën naadloos overschakelen van hun kinderwagen naar hun rollator, is het echt tijd voor een alarm. Op zoek naar een stoere skelter? TERNEUZEN - Hij volgde het advies van het Lowland Trio niet op. Dat zang groepje van weleer verkondigde de wijze raad 'Trouw niet voor je veertig bent'. Terneuzenaar Arjo Rouw (42) huwde een paar jaar voor zijn veertig ste, maar werd na dat keerpunt in zijn leven pas vader. „Ik was er eerder gewoon nog niet aan toe. We hebben eerst een aantal verre reizen ge maakt, wat van de wereld gezien. Mijn vrouw is acht jaar jonger, dus was haast ook niet echt nodig." Nu zoon Senne intussen tien maanden is, be kruipt Rouw af en toe het gevoel dat hij wel wat eerder kinderen had willen hebben. Op 31 augustus moet Senne, als de berekeningen uitkomen, een broertje of zusje krijgen. „Ik kijk er nu al naar uit. Prachtig, zo'n klein kind." foto Peter Nicolai Texel is het andere Nederlandse onderzoeksgebied. Het project om vat verder kustzones van 6 andere Europese landen. Hl www.machuproject.eu www.zeelandaanhangwagens.nl 0118-613659 MIDDELBURG - Directeur Piet van den Beemt (62) verlaat instelling voor gehandicaptenzorg Arduin na veertien jaar. „De klus is ge klaard", zegt hij. Met de presenta tie van een zelf ontwikkeld sys teem dat de kwaliteit van bestaan van mensen met een verstandelij ke beperking kan meten, augustus aanstaande tijdens een wereldcon- congres in Zuid-Afrika, vindt Van den Beemt dat de Arduin-visie maatgevend is geworden. Het sys teem is in samenwerking met de Amerikaan prof Schalock en de Universiteit van Leuven ontwik keld uit een wetenschappelijke me thode die voor mensen met een beperking meet hoeveel ondersteu ning zij nodig hebben. Van den Beemt zwaait afin november. vergelijkt en helpt u op weg!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3