£s5° Inperken bijstand schiet door Man opent vuur op studenten in Illinois TV* i VS jagen op kapotte satelliet Yves Leterme in ziekenhuis Aardschokken bij Griekenland HET WEER: De wereld volgens Idols-deelnemer zeventien Nigel terug op zijn Walcherse boeren Vlissingse school 36 en 37 31 Landelijke Cliëntenraad stelt dat gemeenten aanvragen frustreren. Hoogwerker Veel zon Vrijdag 15 februari 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 39 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Gemeenten gaan steeds vaker over de schreef in hun pogingen het aantal bijstands gerechtigden omlaag te brengen. Zij sluiten prestatiecontracten af met Centra voor Werk en Inko men (CWI) over het aantal aanvra gen dat niet mag resulteren in een uitkering. Bovendien traineren zij aanvragen voor bijstand door tel kens aanvullende eisen te stellen. Dat constateren cliëntenraden en socialezekerheidsadvocaten op grond van klachten van bijstands gerechtigden. Met name de prestatiecontracten die gemeenten hanteren, schieten de cliëntenraden in het verkeerde keelgat. Zo mag in Leiden één op de twee aanvragen niet tot een uitkering leiden. „Hoe kun je nu zon doel nastreven? Als iemand recht heeft op een uitkering, dan hoort hij die ook te krijgen", zegt Else Roete- ring van de Landelijke Cliënten raad (LCR). De quota moeten worden gehaald door aanvragers meteen aan een baan te helpen of aan een andere uitkering (zoals een Wajong-uitke- ring). De cliëntenraden vermoe den dat gemeenten het aantal uit keringen ook drukken door de aan vragen te frustreren. „Vooral het laatste jaar horen wij klachten van mensen die steeds maar weer extra informatie in moeten leveren. Zelfs rekening- ra^ Volgens de cliëntenraden sluiten gemeenten en overheid prestatie contracten af om het aantal te honoreren bijstandsuitkerings aanvragen te drukken. overzichten van tien jaar terug", zegt E. Meijer van de cliëntenraad Leiden. De Haarlemse socialezeker- heidsadvocaat P. Fischer spreekt zelfs van een waar treiterbeleid. „Zolang aanvullende stukken niet zijn ingeleverd, wordt zo'n aan vraag ook niet behandeld. Op die manier worden aanvragen maan denlang aangehouden." Volgens LCR-voorzitter Roetering worden er nu winsten behaald 'over de ruggen van mensen'. Ge meenten krijgen budgetten toege wezen waarvan zij de uitkeringen moeten betalen. Geld dat over blijft, mogen zij vrij besteden aan bijvoorbeeld de aanleg van een zwembad of de bouw van een theater. In 2006 hield 70 procent van alle gemeenten hier geld aan over, blijkt uit onderzoek van de Inspectie voor Werk en Inkomen. In Amsterdam was de winst bij voorbeeld 18 miljoen euro. De komende vier jaar moet het aantal bijstandsuitkeringen met 15 procent dalen. Als het gemeenten lukt het aantal uitkeringen in 2012 met een kwart te verminderen, le vert dat hen een bonus van 940 miljoen euro op. pagina 6 en 7: gemeenten steggelen over elk dubbeltje WASHINGTON - De Verenigde Sta ten zullen een kapotte spionagesa- telliet die begin volgende maand op de aarde dreigt te vallen, met een raket vernietigen. Dat hebben Amerikaanse regeringsfunctiona rissen gisteren gezegd. De Amerikaanse president George Bush heeft tot de eliminatie beslo ten om mensen te beschermen te gen de giftige raketbrandstof van de satelliet. De satelliet moet voordat zij de at mosfeer bereikt, vanaf een Ame rikaans oorlogsschip vernietigd worden door een raket die speciaal voor dat doel is aangepast. Het is de eerste keer dat de Verenigde Sta ten pogen een satelliet te raken met een raket. AARDEBAAN - De Amerikaanse astronaut Rex Walheim werkt aan het Internationaal Ruimtesta tion (ISS) dat in een baan rond de aarde draait. Gedurende enkele ruimtewandelingen wordt het dertien ton zware Europese laboratorium Colum bus aan het ISS bevestigd. In de Columbus-modu le zullen astronauten de komende tien jaar tallo ze wetenschappelijke experimenten doen. foto Nasa/AP BRUSSEL - De Belgische kandidaat premier Yves Leterme heeft een in wendige bloeding gehad van het maagdarmsysteem. Dat is gisteren duidelijk geworden in een ziekenhuis in Leuven. Leter me was woensdag opgenomen na dat hij onwel was geworden. Hij moet de komende dagen in het zie kenhuis blijven. De Vlaamse chris tendemocraat was de grote win naar van de verkiezingen van vo rig jaar juni, maar slaagde er niet in een regering te formeren. CHICAGO - Een gewapende man heeft gisteren het vuur geopend op studenten op de Noordelijke Universiteit van Illinois. De schut ter heeft ongeveer achttien men sen geraakt. Het is onduidelijk hoe ernstig de verwondingen zijn en of er men sen zijn overleden op het college in DeKalb, 100 kilometer ten wes ten van Chicago. De man zou ge wapend zijn geweest met een ge weer en een pistool. Politieman nen hebben de man vastgenomen en zeiden dat hij 'terneergeslagen' was. Ongeveer 140 studenten bevonden zich in een geologieklaslokaal, toen de man het vuur opende, al dus een ooggetuige. Andere getui gen meldden dat bebloede studen ten beschoten waren met grove ha gel. De studenten vluchtten ang stig weg. ATHENE - Onder de zee voor Kala- mata in het zuiden van Grieken land hebben zich gistermiddag twee krachtige aardschokken voor gedaan, die tot in Egypte en Italië werden gevoeld. Scholen werden ontruimd en mensen vluchtten in paniek hun huizen en kantoren uit, maar niemand raakte gewond. De schade bleef beperkt tot bar sten in muren en afgevallen brok ken pleisterwerk. De bevingen hadden een magnitu de van respectievelijk 6,5 en 6,4. Gemeenten draven door bij terugdringen bijstand reageer op www.pzc.nl TOME Stalkers zijn stakkers eens jtneëii 20% aantal reacties: 440 80% Zeeland: 2, 3, 25 t/m 31; Binnen land: 4 t/m 7; Buitenland: 8 en 9; Meningen: 11; Auto: 15 en 17; Weer: 22; Strips: 23; Cultuur: 33; Agenda: 34; Economie: 35 t/m 39; Beurs: 38; Sport: 40 t/m 45; Telev- sie: 46 en 47.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1