j Familie Oudere vrouwen vaker en langer depressief Zelfbeeld autisten niet in hersenen verankerd Bedroefde mensen geven meer geld uit Persoonlijkheid ligt al op jonge leeftijd vast - PZC Vrijdag 15 februari 2008 1 9 kunt je eigen prestaties vergelijken met de gemiddelde scores. Neurocampus is sinds oktober in de lucht en dijde in enkele maan den uit tot Nederlands grootste 'universiteit', met 35.000 ingeschre ven 'studenten': 70 procent is vrouw, hoofdzakelijk tussen 40 en 60 jaar. Vooropleiding hoefje niet te hebben, collegegeld betalen is er niet bij. Het online braintrainen is gratis, dankzij sponsoring van ad verteerders. Net als op de universi teit zijn er trimesters, elke drie maanden wordt de oefenstof to taal vernieuwd. Je doet quasi tenta mens en examens en kunt zoge naamd van bachelor en master op klimmen tot PhD, de hoogste aca demische graad, vergelijkbaar met doctor. Sommige bollebozen blin ken uit in studiedrift, zo bleek al: „Sommige deelnemers zijn twee nachten tekeer gegaan. Ze hebben in 43 uur hun 'PhD' behaald." www.neurocampus.nl Coed tegen dementie? Onderzoekers beschikken over aanwijzingen dat ouderen die geestelijk (en lichamelijk) actief zijn, minder vaak Alzheimer krij gen dan leeftijdgenoten die het brein zelden beproeven. Zo was er een Amerikaans onder zoek onder 700 mensen van circa 80 jaar, waarbij dit effect bleek. Degenen die geregeld puzzelden, schaakten, de krant lazen en de bibliotheek bezoch ten, hadden 2,6 keer minder kans op Alzheimer dan zij die dat niet of nauwelijks deden. Duits onderzoek bij 'Alzheimer -muizen' die in saaie kooien za ten óf in kooien met spelletjes en afleiding, toonde aan dat het beschermend effect van veel prikkels in hersenweefsel zichtbaar is. Hersenen van 'leu ke' muizen hadden minder fy sieke Alzheimer-kenmerken. Oudere vrouwen hebben meer kans depressief te worden en te blijven dan oudere mannen, blijkt uit een onderzoek van de Yale Uni versiteit. Aan de studie deden 754 senioren mee van gemiddeld 78,4 jaar. Een op de vijf mensen in de ze leeftijdsgroep vertoont tekenen van depressie. Vrouwen bleken va ker en langduriger depressief dan mannen. De onderzoekers vinden dat opmerkelijk, omdat vrouwen vaker antidepressiva krijgen voor geschreven. (Archives of General Psychiatry) Intelligente autisten hebben meer problemen met het definiëren van hun eigen persoonlijkheid dan met het reageren op anderen. Dat staat in het Amerikaanse tijd schrift Neuron. Het onvermogen een eigen 'ik' af te bakenen, maakt het moeilijk de wereld te begrij pen, aldus de onderzoekers. Tij dens een computerspelletje wer den de hersenen van mensen met en zonder autisme gemeten. Bij de autisten was het 'ik'-deel van de hersenen opmerkelijk weinig ac tief. (Science Daily) Werkende moeders t- De arbeidsparticipatie van vrou wen moet omhoog, zeggen kabi net, vakbonden en werkgeversorga nisaties. Dat is van belang voor de economie en om de vergrijzing op te vangen. De gemiddelde werkweek van vrouwen is 25 uur; van mannen is dat 37 uur. In 2005 werkte 5 procent van de Nederlandse moeders fulltime; bijna driekwart werkte in deeltijd, een kwart werkte niet. Hoogopgeleide vrouwen blijven bijna allemaal (94 procent) werken als ze een kind krijgen. Ongeveer de helft mindert, vaak tijdelijk, in arbeidsuren. De arbeidsdeelname van Neder landse vrouwen is met 66 procent één van de hoogste van Europa. Uit een rapport van Unicef blijkt dat van de 21 rijkste landen ter we reld, Nederlandse kinderen het gelukkigst zijn. Bron: Leve de burgertrut. woordelijkheden buitenshuis heb ben, zodat ze andere kwaliteiten dan het moederschap aanspreken en inzicht krijgen in wat de maat schappij van kinderen verlangt." Toch mis ik de vaders in je boek. Zij kunnen toch netzo goed hun kinde ren opvoeden? „Natuurlijk. Er bestaan vast fantas tische huismannen. Maar ik vind het onzin mannen te dwingen uren in te leveren als er kinderen komen. In de praktijk werken de meeste vaders toch fulltime en heeft het gros van de moeders een deeltijdbaan. En vrouwen doen nog altijd het grootste deel van de opvoeding en het huishouden, zo gaat het er in de meeste gezinnen nu eenmaal aan toe. „Laat die ouders onderling zélf af spraken maken over taakverdeling. Ik denk ook, al is het een beetje ta boe dat hardop te zeggen, dat man nen en vrouwen anders in elkaar zitten. )e kunt moederinstinct niet ontkennen. Een vrouw is niet in de wieg gelegd om het als hoogste doel te beschouwen het glazen pla fond te slechten. Waarom zouden ze niet bewust mogen kiezen voor het instinct om voor anderen te zorgen? Niet voor niets knappen heel veel vrouwen af op het ge stresste tweeverdienersmodel Fleur Jurgens. Leve de burgertrut. uitg. Meulenhoff, 12,90 euro. foto EPA Mensen die droevig gestemd en op zichzelf gericht zijn, zijn ge neigd meer geld uit te geven voor een bepaald product dan mensen die niet droevig zijn. Dit meldde C. Cryder van de Carnegie Mellon University tijdens een congres van de Society for Personality and So cial Psychology in Albuquerque, op grond van een test die hij uit voerde onder 33 personen. Na het zien van een droevige film waren zij bereid viermaal zoveel te beta len voor een flesje water dan na het zien van een emotioneel neu trale film. Kinderen die weinig van hun emo ties laten blijken, zijn op volwas sen leeftijd verlegener dan gemid deld. Kinderen die hun emoties juist sterk tonen, zijn op volwas sen leeftijd gemiddeld vaker agres sief van aard. Het lijkt er dus op dat iemands persoonlijkheid al op jonge leeftijd vastligt, concludeert J. Dennissen (Humboldt-Univer- sitat, Berlijn) in het vakblad Jour nal of Personality. Hij doet dat op grond van gegeveqs van 103 perso nen die hij vanaf 3-jarige leeftijd negentien jaar lang volgde. zijn, zie je dat ze in veel gevallen weer meer uren gaan draaien en alsnog flink carrière maken." Met dit boek wordt de klok vijftig jaar teruggedraaid, luidde de kritiek op een internetforum. „Ik wil niet terug naar de spruitjes lucht of het huisvrouwenbestaan verheerlijken. En ook niet dat vrouwen massaal thuis gaan zit ten. Het is belangrijk dat moeders bepaalde maatschappelijke verant- Zonde van al die hoogopgeleide vrou wen, zegt powerfeministe Heieen Mees. „Ik vind dat powerfeministen er ouderwetse ideeën op nahouden. Alsof alleen arbeid een vrouw vrij kan maken. Het zijn ook over het algemeen vrouwen die zelf nog geen kinderen hebben. Dan denk ik: je weet niet eens waar je het over hebt! Het gaat mij om keuze vrijheid. Om dat zelfbeschikkings recht begon het feminisme toch ooit? Bovendien: vaak minderen die vrouwen maar tijdelijk in ar beidsuren. Als de kinderen groter werken in deeltijd. Ze maken de keuze tijdelijk niet volledig finan cieel onafhankelijk te zijn en zet ten met liefde hun carrière op een laag pitje. Dat is maar goed ook, zij zorgen wél voor de volgende gene ratie. Dat is één van de meest waar- .devolle en verantwoordelijke ta ken in een mensenleven." Neurocampus Parijs rijden ook een goede hersen- training is. Mensen met een uitda gende baan worden genoeg geprik keld. Maar anderen vragen zich misschien af: ben ik wel genoeg geestejijk qqtfef?" Neurocampus.is als website inge richt ais universitair complex. Na aanmelding klik je op een van de gebouwen, bijvoorbeeld de 'Taalfa- culteit'. Deuren zwaaien open en binnen de kortste keren ben je al bezig met breinbrekende taaloefe ningen of wat dies meer zij. Hoe sneller de taak correct •uitgevoerd is, hoe hoger je punt. Leuk: jeJ

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 19