Binnenland Voor een stalker is het elke dag Valentijnsdag A-MERKEN SANITAIR TEGEN ABSOLUTE BODEMPRIJZEN Anonieme betuiging van liefde kent ook een duistere kant. BREDA eest van niet één.,, of twee... maar van drie keer voordeel! 3% m ^s-/r> a 2e Ballonprikaktie met extra kortingen van 3 tlm 10%. (bij aankoop van een badkamer van minimaal €2500,-)' Ruime showrooms met de nieuwste collectie! PZC Donderdag 14 februari 2008 door Frouke Tamsma DEN HAAG - Vandaag, op Valentijns dag, ontvangen duizenden Neder landers weer een anonieme liefdes brief of e-mail. De meeste mensen voelen zich gevleid door de aan dacht van een stille aanbidder of aanbidster. Maar de scheidslijn tus sen een onschuldig liefdesbriefje en regelrechte stalking is soms dun. 'Allerliefste Leon, ik ben zo ver liefd op je. Ik hoop dat je dit leest. Jammer genoeg heb je al verke ring. Maar onthoud één ding: I lo ve you! Anoniem.' Deze liefdesver klaring op internet is maar één van de duizenden Valentijnsbood- schappen die jaarlijks worden ver stuurd, per post, sms of e-mail. De meeste aanbedenen voelen zich gevleid door zo'n anonieme liefdesbetuiging. Zij lopen zich da genlang af te vragen van wie die boodschap toch afkomstig was. Van de partner, van die stille colle ga die zo vaak zit te staren of toch van de buurman? Maar niet ieder een wordt blij van een brief zon der afzender. De scheidslijn tussen een onschuldig liefdesbriefje en re gelrechte belaging is soms maar dun, legt forensisch psycholoog en stalkingsdeskundige Eric Blaauw uit. Zijn bedrijf, Blaauw Risico Re- 'Eén op de vijftig slachtoffers komt uiteindelijk door toedoen van zijn stalker om' ductie, helpt slachtoffers van stal king om zich van hun belager te ontdoen. „Het hangt er helemaal van af welk gevoel de ontvanger van de brief erbij heeft. Een leuke Valentijnsboodschap wordt meest al gewaardeerd. Maar sommige ménsen vinden het bedreigend om te worden lastiggevallen, op welke manier dan ook." Dat zijn vaak degenen die eerder slachtoffer waren van stalking. „Voor hen vormen zelfs brieven of een bloemetje al een bedreiging", aldus Blaauw. Anna (29) uit Den Haag zal een anoniem briefje, hoe onschuldig ook, altijd met argwaan bekijken. Het kostte haar in haar studenten- De scheidslijn tussen een onschuldig is soms dun. tijd maanden om van een zeer op dringerige aanbidder af te komen. „Ik ontmoette hem in de trein. We bleken in Leiden lid te zijn van dezelfde studentenvereniging. Best een leuk gesprekje, dacht ik na afloop nog. Maar de volgende dag begon de ellende. Hij belde me bij mijn ouders op. Hij had het nummer in de studentenalmanak opgezocht." Alles deed haar bela ger er vervolgens aan om met An na in contact te komen. Hele avon den reed hij rondjes langs haar stu dentenhuis en belde dan naar de vaste telefoon die bij het raam stond. In de hoop een glimp van haar op te vangen. „Of hij belde aan. Als we dan per ongeluk open deden, liep hij zo naar binnen. Dan trok hij zijn schoenen uit en ging op de bank zitten. Vreselijk gewoon." Het Nederlands Studiecentrum voor Criminaliteit en Rechtshand having (NSCR) doet onderzoek naar stalking. Volgens deskundige Marijke Malsch van het NSCR is stalking op Valentijnsdag niet ex pliciet onderzocht, maar zij kan zich goed voorstellen dat stalkers dan actiever zijn dan anders. „Het is een uitgelezen moment voor een stalker om zijn activiteiten te intensiveren of om met stalken te beginnen." Meestal blijft het ech ter niet bij een dagje overlast. „Kenmerkend van stalken is juist dat het een lange periode aan houdt." Eric Blaauw adviseert mensen die vandaag 'gestalkt' worden, even af te wachten. „Ze doen er wijs aan niet meteen naar de politie te ren- Stappenplan van politie voor slachtoffers - Stap 1 Onderken het probleem. De ervaring leert dat stalkers zeer vast houdend kunnen zijn. Stap 2 Actie ondernemen werkt beter dan negeren. Vroegtijdige actie ver groot de kans van slagen. Stap 3 De bestrijding van stalking vergt voortdurende inzet, geduld en in casseringsvermogen. Stap 4 Zorg voor mensen in de omgeving op wie je kunt teruggevallen. Stap 5 Verzamel bewijzen (foto's, opnames van telefoongesprekken, e-mailberichten) die tegen de belager kunnen worden gebruikt. Stap 6 Laat de stalker weten wat de gevolgen zijn als hij niet ophoudt (bij voorbeeld aangifte). Stap 7 Handel hier ook naar. Stap 8 Bel bij het constateren van strafbare feiten (belediging, bedreiging, mishandeling) direct 112. Stap 9 Vraag politie en justitie het Wetboek van Strafvordering toe te pas sen. Stap 10 Herhaal deze stappen zo vaak als nodig is. Alleen volhouden helpt. (Bron: www.politie.nl) liefdesbriefje en regelrechte stalking foto Frouwkje Bijlstra/GPD Wraak op ex-partner Veel mensen grijpen 14 februa ri aan om wraak te nemen op hun ex-partner, bleek deze week uit onderzoek onder drie duizend gebruikers van de vei lingsite Marktplaats. Eén op de drie singles heeft met Valentijn wel eens spullen van zijn of haar ex-partner op een veilingsite te koop aange boden of serieus met die ge dachte gespeeld. nen. Maar als er tussen nu en twee weken herhaaldelijk overlast is, is het tijd voor actie." Volgens Blaauw zijn er vier typen stalkers, oplopend in gevaarlijk heid. Er zijn 'verliefde belagers', ex-part- ners, 'obsessionele waanstalkers' en sadistische stalkers. Voor de laatste groep is het echt oppassen. De sadistische stalker doet er alles aan om zijn slachtoffer in het nauw te drijven. Hij deinst er niet voor terug remmen te saboteren of kortsluiting in huis te veroorza ken. Eén op de vijftig slachtoffers komt uiteindelijk door toedoen van zijn stalker om het leven, zegt Blaauw. Anna had maandenlang last van haar belager. Onbekende num mers op haar mobiele telefoon be antwoordde ze niet meer. „Soms had ik veertig gemiste oproepen." Dan weer deed ze of ze een vriend had. Uiteindelijk bleek consequent negeren de beste oplossing. Anna wil niet met haar echte naam in de krant. „Laatst liep ik die vent na jaren weer tegen het lijf Hij vertelde dat hij me nog steeds fantastisch vond. Ik schrok me rot. Ik moet er niet aan den ken het allemaal nog een keer te moeten doormaken." Gelukkig voor Anna is de 'verlief de belager' weliswaar vasthou dend, maar in de regel ongevaar lijk. Hij zal zijn slachtoffer vrijwel nooit beschadigen, maar valt ie mand wel lastig met ongewenste aandacht, opmerkingen en cadeau tjes. Maar, waarschuwt Eric Blaauw, niet zelden zijn juist ano nieme Valentijnskaarten afkom stig van ex-geliefden. En die kun nen wel agressief worden. „Ze stu ren hun cadeau of kaart bij wijze van 'jubileum'. Zo van: zo lang is het al uit tussen ons. Dat is ook het zieke ervan." februari 10.00-17,pi ERKEND Os, u v. It Stoomcabine/Whirlpool aktie. Spertaculaire aanbiedingenopr"fr. stoomcabines van o,a Ho, Scbavis, Ri-jo, Villeroy 4 Boch. x 'V\ 1 i 3fl Cu*»* IIAUÏHMAH *A4 4A01 AABWflkftfJnn AH L!!H. 3e extra Koningen tot iir/o aangenooen op Bijna alle A-merken, o.a. Grohe, Villeroy Boch en Sphinx keramiek en Hiippe etc. Voorbeeldkorting: Kranen Siii-Dump korting 25S Extra ieverancierskorting IDS Extra Ballonkorting max 10V: Vmfiihihtkjëmlmè JARIG BESTAAN IN BRABANT 85 Badmeubels: o.a.Thebalux, Primabad, Pelipal, Sanijura, Riho, Hagon, Gebo," Banubad, Detremmerie, Sphinx en Villeroy Boch. 80 Douchecabines: o.a. Hüppe, Sphinx, Sealskin, Kermi, Samo, Riho, Novellini, Villeroy Boch en PDP. 90 Baden: o.a. Villeroy Boch, Sphinx, Riho, Hoesch, Ucosan en Wave Design. Sanitair: o.a. Duravit, Ideaal Standaard, Laufen, Keramag en alle series van Villeroy Boch en Sphinx. Kranen: o.a. Hansgrohe, Damixa, Dornbraeht, Borma en alle series van Grohe, Stoomcabines: o.a. Riho, Jacuzzi, Villeroy Boch, Rj-Jo, en Sehavis, Wand- en Vloertegels: o.a. Grespania, Sphinx en Villeroy Boeh. Staat uw merk er niet bij? Vraag er gerust naar... wij kunnen alles leveren! eweg 2S3i 13 582 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7