Cultuur Adviezen genegeerd Vrouwen met sterk karakter Trio Voicst heeft het roer radicaal omgegooid Inleiding Scenografie Kleurrijke schilderijen van Carmen Milhous op expositie in Galerie 45. Rockband heeft tweede album uit en treedt zaterdag op in Goes. 34 Donderdag 14februari 2008 PZC MIDDELBURG - De PvdA-fractie in Provinciale Staten eist opheldering over het opstappen van de volledi ge Raad voor de Cultuur Zeeland. De partij heeft daarover vragen ge steld aan Gedeputeerde Staten. De raad heeft zijn taak neergelegd, omdat zijn positie ter discussie is gesteld en de provincie zijn inhou delijke adviezen negeert. Het 'diep tepunt' is volgens de PvdA de wij ze waarop GS zijn omgesprongen met de adviezen over het Kunsten plan 2009-2012. De Statenfractie maakt zich 'zorgen om deze situa tie en vraagt zich af of er sprake is van een trend bij GS om geluiden vanuit de samenleving systema tisch te negeren'. Dat geldt ook voor de bevindingen van ingeschakelde onderzoeksbu reaus. „Is dit geen verspilling van provinciale gelden en de moeite die adviesorganen in Zeeland doen bij het aanleveren van advie zen aan uw college waar u vervol gens niets mee doet?", zo luidt een van de vragen van de PvdA. VLISSINGEN - Theatervormgever Leo de Nijs geeft op uitnodiging van het Zeeuws Centrum voor het Amateurtheater (ZCA) morgen een inleiding over zijn vak sceno grafie in theater Vestzak'99 in Vlis- singen. De Nijs heeft onder meer bij de theatergroep Hollandia veel erva ring opgedaan met theaterprojec ten op locatie. Hij woont sinds eni ge tijd in Yerseke. Inmiddels ver zorgde hij voor de Zeeuwse thea tergroep Kwark ook de vormge ving voor de voorstelling Leeuwen hart zowel voor de uitvoering in de theaters als op scholen, maar ook voor de specifieke versie voor het Zeeland Nazomerfestival vorig jaar op de binnenplaats van het Abdijcomplex in Middelburg. De inleiding scenografie begint om 20.00 uur. Alle belangstellen den zijn welkom. door Anita Tournois WESTDORPE - Carmen Milhous- Arendt uit Goes exposeerde al eer der in Galerie 45 in Westdorpe. In plaats van haar warme gobelins kleuren nu schilderijen de wan den. Verder hebben de keramische objecten in steengoed en porselein- klei van keramiste Dorothé Vrij dag een plekje gekregen in de sfeer volle ruimte. In de vitrines liggen bijzondere sieraden en objecten van Iris Rijntjes. Het werk van Milhous-Arendt - de kunstenares zelf omschrijft het als 'lyrisch expressionisme' - is geva rieerd. Zowel uit haar kleine wer ken in gemengde techniek, getiteld Intermezzo, als uit haar acrylschil- derijen spreekt een poëtische en spirituele ziel. Net als in haar gobe lins verrijzen of poseren geabstra heerde figuren tegen een kleurrij ke achtergrond. Daar heeft zij ac centen in aangebracht met versie ringen of regelmatig bladgoud in verwerkt, waardoor het geheel my thisch of sprookjesachtig aandoet. De verhalen erachter blijken lang niet altijd zo vrolijk als de uitstra ling van het tafereel doet vermoe den. Het werk See you in heaven gaat bijvoorbeeld over de stervens begeleiding van Milhous-Arendt bij een schoonzus. De kunstenares heeft iets met het vrouwelijke personage. Fabulous Woman is een serie met een ode aan de vrouw. „Het zijn mijn po wer women: krachtige vrouwen die met hun uitstraling voor geborgen heid zorgen, maar daarnaast door hun sterke karakter soms ook angst inboezemen. Wat hen ook overkomt, ze zijn niet klein te krij gen", verklaart Milhous-Arendt, die van Duitse afkomst is en ge trouwd is met een Zeeuw. Een van de vrouwen die in bad pak een kleurrijke kasteeltuin be volkt, blijkt een zelfportret. „In het mausoleum in die tuin ben ik na de oorlog geboren en de schelp staat voor mijn leven hier." Ook in het werk van Dorothé Vrij dag staat de mens centraal. Mense lijke emoties, theater, circus en exo tische figuren vormen inspiratie bronnen. Humor en tragiek liggen dicht bij elkaar. De expositie toont 'Het zijn mijn power women. Wat hun ook overkomt, ze zijn niet klein te krijgen' een paar humoristische bustes, zo als Moet dat nou: een beeld van een man met een feestmuts, maar met een gelaatsuitdrukking waar iets heel anders uit spreekt. Als kind was Vrijdag al gefasci neerd door klei. Zij volgt de kunst academie, afdeling keramiek, en specialiseert zich verder middels workshops. Vakmanschap is af te lezen in haar sierlijke ragfijne por seleinen schaaltjes met fraaie goud decoraties, maar ook in de kleur stelling van haar steengoed met schalen, vazen en objecten. De laat ste jaren besteedt zij ook veel aan dacht aan de Japanse stooktech- niek raku. De lichaamsobjecten van land schapsarchitect en beeldend kun stenaar Iris Rijntjes zijn onderdeel van de serie Zilt Stil Leven. De sie raden zijn geïnspireerd door ele menten van de zee. Vormen van zeewier en helmgras voert zij uit in diverse materialen zoals met zand gevulde stof (velours panne, suedine of kunststof), touw en me taal en volgen de contouren van het lichaam. B| Tentoonstelling Carmen Milhous- Arendt, Dorothé Vrijdag en Iris Rijn tjes, t/m 9 maart in Galerie 45, Sin gel 45, Westdorpe. Geopend: do. t/m zo. 13.00-17.00 uur. door Rob Broere GOES - Bands willen over het alge meen niet twee keer dezelfde plaat maken. Maar slechts weinigen gooien het roer zo drastisch om als Voicst dat doet met zijn on langs verschenen tweede album A tale of two devils. De Amsterdam mers treden zaterdag op in Goes. Na debuutplaat u-u (2004) toer den zanger/gitarist Tjeerd Bom hof, drammer Joppe Molenaar en bassist Sven Woodside twee jaar over de wereld. In september 2006 was het genoeg geweest. Het be gon te jeuken, aldus Bomhof „Het werd tijd om weer te creëren." Ideeën waren er genoeg. Bomhof had in de loop der tijd een paar honderd schetsen - zanglijntjes, tekstjes, melodietjes - verzameld op zijn mobiele telefoon, iPod en laptop. Er was nog geen nummer klaar. Maar geïnspireerd ging hij aan het werk. „Als je na een tour thuiskomt, kijk je met een frisse blik naar je eigen vertrouwde om geving. Dan zie je de mooie en de minder mooie kanten daar weer van." Maar er is nog iets dat hem in ho ge mate geïnspireerd heeft. „We kwamen C-mon Kypski en Pete Philly 8l Perquisite tegen. Die gas- 'We wilden vooral een andere plaat maken dan de vorige, met frisse ideeën' ten werken met iedereen samen. Voor het ene nummer komt die langs om mee te doen, een ander schrijft aan „gen ander nummer mee, het is allemaal heel vrij. Dat wilden wij binnen ons rock- en popidioom ook eens proberen." Ook Rutger Hoedemaekers van de elektronica-act About werd bij het schrijf- en opnameproces betrok ken om de energieke gitaarpop van Voicst op te waarderen met samples en geluiden. Producer Peter Katis (Interpol, The Natio nal) bracht in zijn studio in New York alle ideeën en invalshoeken bij elkaar. De Amerikaan stond op hun verlanglijstje omdat hij een meester in het weglaten is.Mole- naar: „We wilden vooral een ande re plaat maken dan de vorige, met frisse ideeën en inspiratie uit ande re hoeken. En dat wilde Katis ook. Hij wilde niet het zoveelste roek- plaatje opnemen." Op de plaat leveren een trompet tist van Beyoncé, de saxofoniste van Gogol Bordello en de pianist van Simon Garfunkel een bijdra ge. Vooral die laatste heeft indruk op hen gemaakt. Molenaar: „Die man is ongelofelijk! Hij luistert even, schudt het uit zijn mouw en het staat. We namen gewoon extra takes op omdat ze zo goed waren." Op het podium krijgt de band ge zelschap van Hoedemaekers en drie blazers. Dat die eerste nauw betrokken is geweest bij de tot standkoming van A tale of two de vils en hen live ondersteunt, bete kent overigens niet dat Voicst er een vierde bandlid bij heeft. Mole naar: „We blijven een trio." Voicst, zaterdag 16 februari in 't Beest in Goes. Aanvang: 21.00 uur. Carmen Milhous-Arendt met zelfportret in acryl. foto Camile Schelstraete Voicst, met (vlnr) Sven Woodside, Tjeerd Bomhof en Joppe Molenaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66