Springruiters strijden op ZK Buizer zet voet aan wal in Panama f Chayenne Wiskerke gaat op voor derde titel op rij in klasse ZZ. judoka in het blauw niet in het voordeel Stam sluit seizoen af met derde plaats Luis Aragones leidt Spaanse ploeg op EK Emotioneel verlies tennisser Kuerten Einde seizoen voor schaatster Klassen Ook badmintonsters winnen tweede duel Korfbalzendeling uit Rilland geeft cursus in Midden-Amerika. B PZC Donderdag 14 februari 2008 45 door Lucien Roelandt HEIKANT - De springruiters strijden zaterdag in Heikant om de Zeeuw se titels, met daaraan verbonden tickets voor deelname aan het NK. Sinds enkele jaren domineert Chayenne Wiskerke (18) de strijd op het hoogste niveau, de klasse ZZ. In Heikant verdedigt ze haar ti tel met VDL Rocksina. Bovendien heeft de amazone uit Kruiningen met VDL Oraya en VDL Mirage nog twee belangrijke ijzers in het vuur. De Zuid-Bevelandse vertrekt van wege haar studie eind augustus naar Zwitserland. Zij zal ongetwij feld alles uit de kast halen om voor de derde keer op rij de in- doortitel in de wacht te slepen. Het valt echter te betwijfelen of Sandy den Exter bereid is daaraan mee te werken. De routinier uit Kortgene zou met Passodoble het (voorlopige) afscheidsfeestje wel eens kunnen verhinderen. Carolein van de Plasse is met Del ta Mossel's Upgrader favoriete in de klasse Z. De 21-jarige amazone uit Yerseke werd met de Heart- breaker-zoon kampioen in achter eenvolgens de klasses L en M. Mocht het met de hengst niet luk ken, dan heeft zij met Delta Mos sel's Utah Beach nog een belangrij ke troef in handen. Met Monique van Sabben (Lavita), Annemieke Maaskant (Rivera) en Michelle Evertse (Uzelma) is de concurren tie in deze klasse groot. In de sterk bezette klasse M tippen de kenners Ingrid Jakobsen met Utah als favoriet. De combinatie uit Meliskerke bewees afgelopen zaterdag in een sterk bezette wed strijd in Stal de Kroo dat ze er klaar voor is. Bert Verseput en de voor eigen publiek rijdende Ellen Briquet moeten hier als gevaarlijke outsider worden gezien. In de klasse L nemen de routiniers Deborah Benschop, Albert Ver- mue, Ilyo de Loos en Marcelle de Kam het op tegen aanstormende jeugd. Anniek van der Linden, Ma- rit en Kim Huige en Shannen Strij- donk moeten in staat worden ge acht de strijd in het voordeel van de jeugd te beslissen. In Heikant maken Zeeuwse springruiters hun opwachting voor het Zeeuws indoorkam pioenschap. Er worden ook tick ets voor het NK verdeeld. LONDEN - De kleur van een judo- pak heeft geen invloed op de uit slag van de wedstrijd. Dat blijkt uit een Brits onderzoek dat giste ren is gepresenteerd. De weten schappers weerleggen de conclusie van een eerdere studie dat de judo ka in het blauw in het voordeel is. Blauw zou intimiderend zijn voor de tegenstander, terwijl de judoka in het wit meer opvalt en diens be wegingen beter te volgen zijn. De wetenschappers van de universi teit van Glasgow zijn het daar niet mee eens. Zij onderzochten onge veer 500 finalepartijen van interna tionale toernooien tussen 1996 en 2005. De winnaar droeg even veel keer wit als blauw. HASSELT - Baanwielrenner Danny Stam heeft een teleurstellend zes daagseseizoen afgesloten met de derde plaats in Hasselt. Stam reed de laatste zesdaagse met gelegen heidspartner Marco Villa. Zijn vas te koppelgenoot Robert Slippens miste ook Hasselt door een zitvlak blessure. Stam won deze winter één zes daagse. Dat was in Rotterdam waar Slippens na één avond af haakte en de Duitser Leif Lampa ter een succesvol vervanger bleek. Met de Italiaan Villa haalde Stam in Hasselt de derde plaats. De zege was voor de Zwitsers Bruno Risi en Franco Marvulli. MADRID - De nationale voetbal ploeg van Spanje staat komende zomer tijdens het EK in Oosten rijk en Zwitserland gewoon onder leiding van bondscoach Luis Arago nes. De Spaanse voetbalbond meldde gisteren dat de trainer pas na de Europese eindronde plaats maakt voor een opvolger. Angel Maria Villar, voorzitter van de Spaanse voetbalbond, maakte een einde aan speculaties over een vervroegd afscheid van Aragones. De bondscoach van Spanje krijgt veel kritiek. Veel Spanjaarden snap pen niet dat Aragones geen ge bruik maakt van Raul, nog steeds één van de sterspelers van kam pioen Real Madrid. RIO DE JANEIRO - De Braziliaanse tennisser Gustavo Kuerten heeft een pijnlijke nederlaag geleden in het toernooi van Costa do Sauipe. De voormalig nummer één van de wereld, bezig aan zijn af- scheidstournee, verloor in de eer ste ronde van de Argentijn Carlos Berloq: 5-7 1-6. Kuerten, drievoudig winnaar van Roland Garros, heeft sinds hij acht jaar geleden voor het laatst de nummer één-positie op de wereld ranglijst bezette last van heuppro blemen. Hij besloot onlangs dat het toernooi in Parijs later dit jaar het eindpunt in zijn loopbaan zal zijn. BERLIJN - Voor schaatsster Cindy Klassen is het seizoen voorbij. De olympisch kampioene op de 1500 meter kampt volgens de Canadese schaatsbond met zware kniepro blemen. Daardoor kan ze niet deel nemen aan de wereldbekerfinale in Heerenveen en de wereldkampi oenschappen afstanden in Naga no. Afgelopen weekeinde ontbrak Klassen ook op de WK allround in Berlijn. Dat was als gevolg van een zwaar ongeluk van haar zus Lisa met de fiets. Lisa Klassen raakte daarbij zwaar gewond. Dit seizoen maakte Cindy Klassen, in 2003 en 2006 wereldkampioene allround, weinig indruk op het ijs. ALMERE - Net als de mannen heb ben gisteren ook de Nederlandse vrouwen hun tweede groepswed strijd bij de Europese landenkam- pioenschappen badminton gewon nen. In Almere kwam Nederland tegen Polen op een niet meer in te lopen voorsprong van 3-0. Ondanks de zege op Turkije (5-0) van dinsdag is Nederland nog niet zeker van de kwartfinales. Portu gal won gisteren van Turkije en gaat bij een zege op Nederland als groepswinnaar door naar de kwart finales. Nederland moet daarom vandaag winnen van de Portugese vrouwen, overigens een goed te klaren klus voor de titelverdediger. door Roeland van Vliet RILLAND - Panama mag dan steeds welvarender worden, op sportge bied is het nog een ontwikkelings land. De Internationale Korfbal Fe deratie heeft daar onlangs lucht van gekregen en zet nu in Mid den-Amerika een nieuw project op. „Er is in Panama een goede voedingsbodem voor korfbal", stelt Rillander Erik Buizer, de 'zen deling' van het IFK die daar eind januari voet aan wal zette. „Als de regering zich achter onze plannen schaart, zie ik het wel goedkomen in dat land." De 59-jarige Buizer, oud-coach van onder meer Tjoba, is werk zaam bij het KNKV, de Nederland se bond. Maar het ontwikkelings werk, voor hem in feite een hob by, verricht hij voor de internatio nale bond, de IKF. Hij heeft daar bij al vele landen in de wereld ge zien. Afrika, Noord-Amerika, Azië... overal is hij geweest om de korfbalsport onder de aandacht te brengen en cursussen te geven. „Ik houd van de sport en houd van mensen. Door korfbal kom ik op plekken en in culturen waar ik an ders misschien nooit was geko men. Ik vind dat heerlijk." Met enig geluk kwam hij in Pana ma terecht. „Het is heel bijzonder verlopen", vertelt Buizer. „De Kore aanse leraar lichamelijke opvoe ding Jay Park kon in zijn land on der de dienstplicht uitkomen door in een ontwikkelingsland aan de slag te gaan. Omdat hij gek is van Rillander Erik Buizer is net terug uit Panama, waar hij meehielp aan het introduceren van de korfbalsport. Hij con stateerde dat er in Panama een goede voedingsbodem voor de sport is. foto Willem Mieras de Maya's en de Inca's koos hij voor Panama. En als project wilde hij korfbal in het land op de kaart zetten, omdat hij enthousiast was geworden van een Nederlandse in troductieles in Zuid-Korea." Park ging als docent aan de slag op de universiteit van Panama City, liet Zuid-Korea allemaal palen, kor ven en ballen verschepen en kreeg zijn meerderen ook om. Buizer: „Het bleek dat men in Panama flink aan sportontwikkeling wil doen. Op een gegeven moment kwam bij de IKF het verzoek bin nen of er misschien niet een keer een Nederlands team die kant op 'Het zou logisch zijn als Spanje verdergaat met waarmee wij begonnen zijn' kon komen voor cursussen en trai ningen. Bij de IKF hebben ze toen gezegd: laten we niet al te hard van stapel lopen." En dus reisde slechts een tweetal af. Erik Buizer vroeg PKC-speelster Lara Boonstoppel (oud-leerlinge van het Goese cios) mee. „Ik hield de grote lijn in de gaten, zij gaf ook een deel van de trainingen en kon natuurlijk oefeningen beter voordoen dan ik." De introductiecursus werd een week lang gegeven aan 22 sportdo- centen. Aanvankelijk waren die erg afwachtend, later werden ze beduidend enthousiaster. „Vanaf deze week gaan die docenten zelfs al het land door om mensen ook in andere districten enthousiast te maken. Op korte termijn willen ze al zover komen, dat ze zich snel kunnen aanmelden als lid bij de IKF." Dat de oer-Hollandse balsport in Panama voet aan de grond lijkt te krijgen, is mooi voor de IKF, dat toe wil naar een ledenaantal van zestig landen. „Daarbij komt dat Panama heel strategisch ligt", weet Buizer, één van de vijf 'Members of Honour van de wereldbond. „In de Verenigde Staten en Canada wordt al gekorfbald en nu zijn Spanje en Portugal ook bezig met het opzetten van projecten in Para guay, Uruguay en Brazilië. Panama ligt daar tussenin en zou dus de ideale locatie zijn voor het Ameri kaans kampioenschap van 2010. Dan kunnen landen zich via dat toernooi meteen al kwalificeren voor het WK van 2011." Of Buizer nog een keer teruggaat naar Panama, weet de Rillander niet. „Het zou logisch zijn als Span je daar verdergaat met waarmee wij nu begonnen zijn. Maar als er nog een keer een verzoek komt, zeg ik geen nee." Door korfbalzendelingen als Bui zer en Boonstoppel is de sport nu wijdverspreid over de wereld. Zelfs in landen als Malawi, Dominicaan se Republiek en Litouwen worden ballen door mandjes gegooid. Buizer: „Alleen in de islamitische landen, dus in het Midden-Oosten en Noord-Afrika, maken we geen enkele kans. Omdat mannen en vrouwen daar niet samen mogen sporten. Maar met zo'n zestig lan den doen we het echt niet ver keerd."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 57