R 1 it ft fii ft i a It #1 111 ECi I Id I lU Rechtbank kraakt Utrechts verbod op samenscholing WITHIN TEMPTATION Onderwijs bedreigd Leerkrachten kritisch m IN CONCERT Geen bewijzen voor een bedreiging van de openbare orde. Docenten zijn bang dat directies veranderingen zullen doordrukken. Astronaut Kuipers is reserve voor ISS-missie Zomervakantie schuift dit jaar op naar mei Gerechtshoven straffen lager dan rechtbanken Ex-hoofdverdachte van moorden Nomads dood Acht tieners verdacht van mishandeling Site cbsinuwbuurt.nl plat door populariteit 4 I Donderdag 14 februari 2008 PZC door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - De rechtbank in Utrecht heeft gisteren een streep gezet door het samenscholingsver bod zoals dat geldt in de Utrechtse wijk Kanaleneiland-Noord. De zaak was aangespannen door zeven jongeren die in oktober aan gehouden waren, omdat zij het sa menscholingsverbod in de wijk overtreden zouden hebben. Zij ma ken deel uit van een groep van tachtig probleemjongeren die voor overlast zorgen. Om de rust in de wijk terug te laten keren, legde de gemeente vorig jaar de hele groep een samenscholingsverbod op. Wanneer de jongeren zich in een groep van vijf of meer op straat vertonen, legt justitie volgens dit verbod een boete op. De recht- De rechtbank in Utrecht heeft het samenscholingsverbod in een Utrechtse wijk onderuit ge haald. De gemeente is met het verbod te ver doorgeslagen. donderdag 13 november 2008 20.00 u. stadsschouwburg middelburg START KAARTVERKOOP VANDAAG VANAF 11.00 u. KAARTEN a 39,50 ALLEEN TELEFONISCH TE RESERVEREN tel. 0900 3300033 (MAXIMAAL 4 KAARTEN PER RESERVERING) bank oordeelt nu dat Utrecht daar mee te ver doorslaat. Alleen in een groep op straat staan is niet straf baar. Omdat er geen bewijs was dat er ook sprake was van een drei ging voor de openbare orde, sprak de rechtbank alle verdachten vrij. De gemeente, het Openbaar Minis terie en de politie betwisten de uit leg van de rechtbank. Volgens hen gaat er wel een dreiging van deze jongeren uit wanneer zij zich in een groep ophouden. Het OM gaat daarom in hoger beroep. De Utrechtse burgemeester Aleid Wolfsen bespreekt de kwestie met de ministers van Binnenlandse Za ken en Justitie. Hij wil weten of de wet uitgebreid kan worden, opdat overlastgevende jongeren straks wel kunnen worden aangepakt. Volgens strafrechtdeskundige Ybo Buruma kan de uitspraak grote ge volgen hebben voor samenscho lingverboden zoals die op tal van plaatsen van kracht zijn. „Hangjon geren lijken soms wel als poten tiële terroristen behandeld te wor den. In plaats van te praten, wordt er meteen het strafrecht bij ge haald. Blijkbaar trapt deze rechter nu op de rem." Voorzitter Jeroen Dijssel- bloem van de commissie onderwijsvernieuwin gen is glashelder: de overheid heeft grote risico's geno men met kwetsbare leerlingen. Dat is de meest pijnlijke conclusie van het rapport Tijd voor onder wijs. Het beeld dat het PvdA-Kamerlid daarna schetst, is nóg pijnlijker: in de bureaula's van de toenmalige Aanbevelingen De belangrijkste aanbevelingen uit het rapport Tijd voor on derwijs van de Commissie Par lementair Onderzoek Onder wijsvernieuwingen: De overheid is verantwoorde lijk voor de inhoud van het on derwijs. Scholen bepalen zelf hoe zij lesgeven. t- Een verplichte begin- en eind toets voor leerlingen op de ba sisschool. Leerlingen in het voortgezet onderwijs moeten voortaan zo wel voor het schoolexamen als voor het eindexamen een voldoende halen. Meer erkenning voor leerlin gen die moeite hebben met le ren, maar wel goed zijn in prak tijkvakken. Zij moeten een spe ciaal vakdiploma krijgen. Een toets voor onderwijsver nieuwingen. Voor de invoering van een nieuwe methode moet wetenschappelijk worden onderzocht of deze geschikt is voor leerlingen. Nieuwe normen voor het aan tal verplichte lesuren. Scholen behouden hun autonomie. Wel moet het geld voor zorgleerlin- gen worden 'geoormerkt'. Kwaliteit van leraaropleidin gen moet worden verbeterd. verantwoordelijke bewindslieden Wallage en Netelenbos lagen rap porten waarin stond dat zwakke leerlingen de dupe zouden wor den van bijvoorbeeld de invoering van de basisvorming. Maar alle tips om dat te voorkomen, werden keihard genegeerd. En zo ging het ook bij de invoe ring van het vmbo: opnieuw werd er te weinig rekening gehouden met achterstandsleerlingen. Alle bewindslieden op Onderwijs - van Wim Deetman tot en met Maria van der Hoeven - hadden last van tunnelvisie. De vernieu wingen moesten er per se komen. Er lag een regeerakkoord en dat moest worden uitgevoerd. Docen ten, ouders en leerlingen werden onvoldoende gehoord in de 'onder- wijspolder'. Met de waslijst aan aanbevelingen probeert de commissie-Dijssel- bloem de scoringsdrift van politici in te dammen. Zo komt er een toets voor onderwijsvernieuwin gen. Voordat een nieuwe methode wordt ingevoerd, moet weten schappelijk worden onderzocht of deze geschikt is voor leerlingen. Bovendien mag de politiek zich niet meer bemoeien met de leraar in zijn klaslokaal. Die bepaalt zelf hoe hij lesgeeft; de overheid gaat over de inhoud. De vraag rijst of deze maatregelen voldoende zijn om de dadendrang van politici te beteugelen. De prak tijk wijst nu al uit dat ook de huidi ge bewindslieden adviezen naar de prullenbak verwijzen. Zo kraakt de Raad van State, het hoog ste adviesorgaan van de regering, het plan voor gratis schoolboeken. 'Er lag een regeerakkoord en dat moest worden uitgevoerd' Maar staatssecretaris Van Bijster- veld is niet te vermurwen; een Ka mermeerderheid evenmin. Datzelfde geldt voor het conflict over de urennorm. Scholen, docen ten en leerlingen roepen al lang dat die 1040 lesuren onhaalbaar zijn, maar de politiek houdt er halsstarrig aan vast. Of Den Haag na het rapport van de commissie-Dijsselbloem wél af rekent met bestuurlijke arrogantie, blijft twijfelachtig. Het is te hopen dat al te ambitieuze ministers en staatssecretarissen van Onderwijs voortaan meer tegengas van de Ka mer krijgen. DEN HAAG - Leraren zijn kritisch over de aanbevelingen van de com missie-Dijsselbloem. De commissie concludeert dat de overheid de afgelopen twintig jaar onverantwoorde risico's in het on derwijs heeft genomen. De docen ten zijn bang dat na de politiek nu schooldirecteuren onderwijsver nieuwingen zullen doordrukken. Bovendien vinden onderwijsorga nisaties dat er veel meer geld no dig is om de kwaliteit te verbete ren. Gisteren presenteerde PvdA-Ka- merlid Jeroen Dijsselbloem het eindrapport van de Commissie NOORDWIJK - Astronaut André Kui pers traint als reserve voor een mis sie van zes maanden naar het In ternationale Ruimtestation (ISS) in 2009. De ruimtevaarder van de Europese ruimtevaartorganisatie ESA kan in dien nodig invallen voor zijn Bel gische collega Frank de Winne. Die verblijft volgens planning van af mei 2009 zes maanden aan boord van het ISS. Kuipers verbleef in 2004 tien da gen aan boord van het om de aar de draaiende ruimtelaboratorium. DEN HAAG - Nederlanders vieren hun zomervakantie dit jaar mas saal in mei. Het aantal boekingen voor typische zomerbestemmin- gen ligt in de meivakantie tiental len procenten hoger dan vorig jaar. Gezinnen willen zo het dure hoogseizoen ontlopen, denken touroperators, die spreken van 'een verschuiving, geen extra va kanties'. Vooral huishoudens met kinderen willen dit jaar profiteren van de gunstige periode waarin de meivakantie valt. Veel scholen zijn dan dit jaar twee weken vrij. DEN HAAG - Bij zware zaken (ge weld en andere vormen van crimi naliteit) blijkt het voor verdachten vaak te lonen om in hoger beroep te gaan. Gemiddeld vallen de straf fen die de gerechtshoven in hoger beroep opleggen 16 procent lager uit dan de straf waartoe de recht bank een verdachte in eerste aan leg heeft veroordeeld. Als justitie in hoger beroep gaat, stijgen de straffen gemiddeld juist met 10 procent. Verdachten gaan echter veel vaker in hoger beroep dan het Openbaar Ministerie. MAASTRICHT - De oud-hoofdver- dachte van de moord op drie le den van de Limburgse afdeling van de Hells Angels, Jack Schu- mans, is dinsdag dood in een wo ning in Geleen gevonden. Het Openbaar Ministerie gaat er niet vanuit dat de man door een mis drijf is omgekomen. Op het lichaam van Schumans zijn geen sporen van geweld gevonden. Liet is vandaag precies vier jaar ge leden dat de lichamen van de drie leden van de Nomads in Oirsbeek werden gevonden. "toch zou ik hier Kiooir wtUeu woruEsi HOOFDDORP - Vier jongens tussen de 12 en 14 jaar en vier meisjes van 12 tot 15 jaar uit Hoofddorp zijn aangehouden voor mishandeling van een 12-jarige jongen uit die plaats. Van de mishandelingen zijn filmpjes gemaakt die op inter net zijn geplaatst. Volgens de poli tie hebben de jongens het slachtof fer in januari mishandeld in een woning en namen de meisjes hem begin deze maand te grazen. Zijn fiets werd in hét water gegooid. De meisjes hebben de jongen gebe ten, geslagen en geschopt. VOORBURG - De dinsdag gelanceer de internetsite van het Centraal Bureau voor de Statistiek, cbsinuw- buurt.nl, is gisteren geruime tijd niet bereikbaar geweest. Het grote aantal bezoekers was daar de oor zaak van. Dinsdagavond waren er al driedui zend bezoekers die gemiddeld vijf minuten per persoon op de site ke ken. Daar had het CBS niet op ge rekend. De capaciteit van de server is in middels vergroot zodat meer be zoekers verwerkt kunnen worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4