passport control „Het geeft een schijnzekerheid en de maatregelen zullen leiden tot meer ergernis op luchthavens." Han Entzinger, hoogleraar Migratie- en Integratiestudies mm m mm i "mmm, mm, PZC Donderdag 14 februari 2008 13 mmmmm VIJF VRAGEN OVER VINGERAFDRUK EN IRISSCAN Van iedere bezoeker van buiten Europa moeten vingerafdrukken en/of irisscans genomen en opgeslagen worden. Amerikaanse toestanden? door Hans de Bruijn Is het probleem dan zo ernstig? Volgens Brussel zijn er acht miljoen illega le immigranten in de EU, waarvan 6,5 mil joen in het zogeheten Schengengebied, waarbinnen geen grenscontroles meer plaatsvinden. Meer dan de helft is legaal binnengekomen, veelal met een visum, maar werd illegaal omdat zij langer ble ven dan toegestaan. In het Schengenge bied kunnen zij vrij rondreizen, waardoor het zicht op hun verblijfplaats verdwijnt. 0 Wat wil de Commissie daar aan doen? Van iedereen die een visum aanvraagt, moeten 'biometrische gegevens' (vingerafdruk/irisscan) worden vastge legd, alsmede gegevens over beoogde ver blijfsduur en middelen van bestaan. Van wie geen visum nodig heeft, gebeurt dat bij aankomst aan de buitengrens van 'Schengen'. Al die gegevens gaan in een centrale computer. Zodra de maximale be- zoektermijn (meestal drie maanden) voor bij is en het vertrek van de reiziger is nog niet geregistreerd, slaat die computer in al le lidstaten tegelijk alarm. O Is dit alleen vanwege de illegale immigratie, of speelt ook de strijd tegen het terrorisme een rol? De Europese Commissie bezweert dat het alleen gaat om het voorkomen van illega le immigratie. De gegevens uit de centrale computer mogen niet worden gekoppeld aan die van de veiligheidsdiensten. Wie er toch 'misbruik' van maakt, moet wor den gestraft, vindt justitiecommissaris Frattini. Maar bij de aanvraag van visa wordt door de lidstaten wel degelijk ook gekeken of iemand een gevaar voor de vei ligheid kan opleveren. En aan de Schen- gengrens wordt gecontroleerd of iemand niet door justitie wordt gezocht. Wot gebeurt er straks als een ingezetene van de Europese Unie aankomt bij de buitengrens van het Schengengebied, bijvoorbeeld nadat hij op een verre vakantie is geweest? Voor EU-ingezetenen moeten aan de 1792 buitengrensposten (665 vliegvelden, 871 havens en 246 grensovergangen) speciale doorgangspoorten komen, waar zij met hun Europese paspoort soepel doorheen kunnen. Die paspoorten bevatten straks sowieso al de biometrische gegevens. De pas door een apparaat halen of een snelle irisscan en de EU-burger kan - zonder een grensbewaker - doorlopen of-rijden. De Amerikanen registreren vingerafdrukken en maken een foto bij binnenkomst. De EU volgt dus het Amerikaanse voorbeeld? Inderdaad. Washington wil zelfs van alle niet-Amerikaanse reizigers naar de VS ver langen dat zij vóórdat zij hun reis boeken eerst via de computer toestemming vra gen om de VS binnen te mogen. Maar daarop is in Europa al veel kritiek geko men, hoewel het twijfelachtig is of de EU zo'n voorwaarde kan tegenhouden. De Amerikanen stellen zich tot nog toe hard op: wie niet wil, die komt maar niet! Europa lijkt nu ook die kant op te gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 13