Alleen bij SieMatic: uw Individueel Design keuken Oekraïne, van vriend tot vijand SIEMENS Energielabel Beelden Vlissingen 2 Windmolens Natuurspeelplaatsen Anti-kind Peking Rusland is boos over Navo-aspiraties van buurland. LEZERS SCHRIJVEN Brieven richten aan: Lezersredacteur PZC Postbus 31 4460 AA Goes 0113-315660 lezersredacteur@pzc.nl Het energielabel voor huizen moet en zal er komen. Want 'we moe ten voldoen aan de Europese richt lijnen'. Behalve een 'groeiend leger adviseurs' en één notaris zit nie mand op dit wanproduct te wach ten. In de rest van Europa weet men van niets, maar Nederland moet weer als braafste van de klas voorop lopen. Dit is weer net zo'n verhaal als in 20or: op straffe van APK-afkeuring moesten alle auto's per r januari 2002 voorzien zijn van nummerborden met het blau we Europa-embleem (66 gulden) 'want dat is afgesproken in Euro pa'. De andere landen hebben de ze afspraak aan hun laars gelapt, behalve Duitsland (Befehl ist Befehl) en Polen, dat toen nog geen lid was, maar het héél graag wilde worden. Het bontst maken de Belgen het; die rijden nu, ruim zes jaar na de invoeringsdatum, in overgrote meerderheid nog steeds rond met nummerbordjes uit de ja ren vijftig. L. A. d'Hondt Verdilaan 62, Vlissingen Weer is er een beeld bij de ge meente Vlissingen 'verdwenen'. Eerder de raket uit Paauwenburg, en nu de vrouw uit het park West duin. Als je kijkt naar andere kunstwerken in het openbare ge bied valt het gebrek aan beleid ook op. Wie ergert zich niet aan de twee zwaar verroeste palen voor de boulevard? Nee, dan het beeld van Vlissingen, onze Michiel! Even leek het erop dat hij uitgerekend in 2007 van de sokkel moest voor groot onderhoud. Een kwastje verf houdt nu het beeld bijeen, de roest is alweer te zien. Nee zei de wethouder, meteen na Sail de Ruij- ter gaat het beeld weg voor nood zakelijke restauratie. Michiel staat nog steeds op de Boulevard en ik denk, laat maar staan. Want als de gemeente dat beeld gaat opslaan! Oh ja, het is niet van brons maar van gietijzer, dat scheelt. En als het beeld dan weer terugkomt, draai dan ook de sokkel. Dan weten de toeristen ook naar wie ze kijken. Niek Peters R. de Beerenbrouckstraat 20, Vlissingen In het artikel windmolens in de Koegorspolder (PZC 13-02) wordt vermeld dat er ruim 160 schade claims zijn ingediend bij de ge meente Terneuzen. Ik ken de in houd niet van de claims, maar ik raad iedereen aan die minder dan 2 kilometer van de dichtstbijzijnde windturbine gaat wonen een pro forma schadeclaim bij de gemeen te in te dienen tegen het mogelijk optreden van laagfrequent geluid. Dat is vooral 's avonds en 's nachts het geval, met gevaar voor de ge zondheid. Ook de waardedaling van uw woning moet vermeld worden. A. Lafeber Sleedoornlaan 3, Burgh-Haamstede Chris Dekker, SGP-fractievoorzit- ter uit Middelburg, is een vurig voorstander van natuurspeelplaat sen in wijken. (PZC, 09-02). Een absoluut positief idee. Wat is het nut? Vraag je een kind wat hij het leukst vindt, dan staat buiten spe len onbetwist bovenaan. Maar in deze virtuele wereld waarin kinde ren opgroeien, kennen kinderen van deze tijd de straat niet meer als speelterrein. De straat is onveili ger geworden. De straat kennen ze alleen vanaf de achterbank van de auto, die voert hen naar de sport club of andere sociale activiteit. Het is van groot belang dat er in woonwijken deugdelijke natuur speelplaatsen zijn, waarin kinde ren, jeugd en jongeren veilig hun fantasie kunnen ontplooien. Dat is van belang voor de ontwikkeling van hun persoonlijkheid. Natuur speelplaatsen dienen dan ook in verschillende categorieën integraal onderdeel uit te maken van het wonen en de woonomgeving. Ge meenten zouden dat veeleer als een morele plicht moeten zien. W. C Murre Irislaan 16, Vlissingen In de PZC van 08-02 wordt de aan dacht van de lezers gevraagd voor het boek dat de schrijvers De Vries en De Heus het Anti-kind boek hebben genoemd. Kinderen zijn volgens hen vieze egocentrische monstertjes. Toen ik het las, moest ik denken aan wat er wei eens gezegd wordt over een huisge zin waar een hond is die de naam heeft een vreselijk beest te zijn. In de vakantie, in de kennel is het echter een alleraardigst beest. De moraal hiervan is dat daar waar or de en regelmaat is, een huisdier ge hoorzaamt, maar daar waar dit niet zo is, is het ongezeglijk. Dres suur bepaalt de ruimte waarbin nen de hond en de kat kunnen le ven. En zou het ook niet met kin deren zo zijn? Tot hun 5e, 6e jaar hebben ze geen eigen wil. Het kind moet in een veilig ruimte kunnen leven, die wordt allereerst bepaald door een strenge handha ving van het beginsel; wat gisteren kon, kan vandaag ook en wat van daag niet kan, dat kan morgen ook niet. Het kind moet weten waar aan het toe is. Dat is de voorwaar de om een evenwichtig mens te worden. Een kleuter van twee kan niet kiezen. Dat mag daar ook niet toe worden aangespoord. De op voeder moet wel in staat zijn om signalen op te vangen. Heel voor zichtig kan de veilige ruimte dan groter worden. A. P. Cornet Jasmijnstraat 1, Goes. Met belangstelling heb ik de Pe- kingrit van de Zeeuwse politie man (rr-02, PZC) gelezen. Prachtig idee en ook voor een goed doel. Hoewel Rightplay, nooit van ge hoord, maar daar is dan de rit voor, om het duidelijk te maken. Enige opmerkingen: De afgedank te surveillancewagen geschonken door het korps met grote beurt. Die is niet goed genoeg meer, maar kan wel naar Peking rijden. In een tijd dat de beloning van de politie terecht zo in discussie is, komt een verlof van vier maanden wel erg royaal over. Zat beroepen waar dit zelfs niet denkbaar is. Wellicht allemaal goed te verkla ren maar leg het een en ander dan ook even uit. Een gemiste kans van de krant of van de deelne mers. Veel succes, als de rit slaagt is dat een geweldige prestatie. N. van de Wekken Middenstraat 1. Kats PZC Donderdag 14 februari 2008 11 door Carel Goseling KIEV - 'Oekraïne is volledig gecom mitteerd aan de Europese demo cratische waarden, ziet zichzelf als onderdeel van het trans-Atlan tische veiligheidssysteem en is be reid samen met de Navo en diens partners alle bedreigingen van de veiligheid het hoofd te bieden'. De Oekraïnse president Viktor Joesjtsjenko, premier Julia Timosj- enko en parlementsvoorzitter Ar- seni Jatsenjoek, lieten er in hun brief van 17 januari aan Navo-baas Jaap de Hoop Scheffer geen gras over groeien: Oekraïne wil zo snel mogelijk Navo-lid worden. De Na- vo-top van 2 tot 4 april in Boeka rest moet daarvoor het groene licht geven. Het schrijven heeft ertoe geleid dat het Oekraïnse parlement al een maand stilligt. De oppositie blokkeert de zittingen zolang Jat senjoek zich niet van de brief dis tantieert. De oppositie claimt ook dat het staatshoofd en de premier de grondwet schenden. Volgens die grondwet is Oekraïne neutraal, wordt het geen lid van een militair blok en accepteert het geen buitenlandse troepen of ba ses op zijn grondgebied. Er is één uitzondering: de Russische vloot die actief is in de Zwarte Zee, en die een basis op de Krim heeft. Tenminste tot 2017, als het huur contract afloopt. In Moskou zijn de alarmbellen ook gaan rinkelen. President Poetin noemde het dins dag weliswaar 'onvoorstelbaar' maar toch: mocht Oekraïne Na- vo-lid worden en een Amerikaans antiraketsysteem toelaten, dan zal Rusland zijn raketten op het buur land richten. De VS willen het an tiraketsysteem in Polen en Tsje chië bouwen. Volgens Washington is het gericht tegen Iraanse raket ten die in de toekomst mogelijk via Europa naar Amerika vliegen. De Russen claimen echter dat het systeem tegen hen gericht is. In Po len en Tsjechië bestaat onder de bevolking veel weerstand. Daarbij komt dat de bouw van het sys teem in Oekraïne, strategisch beter is voor de VS. En is het land een maal lid van de Navo, dan is reali- 'Een westers Oekraïne betekent ook westerse controle van de Zwarte Zee' satie van de plannen nog makkelij ker. „Niets wat Oekraïne op dit ter rein doet is gericht tegen een der de land, zeker niet tegen Rusland", liet Joesjtsjenko Poetin weten. Het land ziet het Navo-lidmaatschap ook niet als bescherming tegen een aanval door een onvriendelijk land. Waarom wil Oekraïne dan Na vo-lid worden? Omdat het land denkt zo sneller EU-lid te kunnen worden, een gedachte die vanuit de Navo, EU en met name Was hington krachtig wordt gesteund. Zbigniew Brezinski, veiligheidsad viseur van de Amerikaanse presi dent Carter (1977-1981), gaf on langs in de Süddeutsche Zeitung de reden daarvoor. Als Oekraïne het westerse kamp wordt ingetrok ken heeft Rusland geen andere keuze meer dan zich ook op het Westen te oriënteren. De op nos talgie gebaseerde tsaristische hou ding - Rusland als wereldmacht - moet het dan laten vallen. Een westers Oekraïne betekent echter ook westerse controle van de Zwar te Zee, alsmede de olie- en gast- ransporten vanuit Centraal-Azië naar Europa én vanuit Rusland naar Europa. De Russen van hun kant paaien Oekraïne enerzijds met nauwere fmancieel-economi- sche samenwerking, inclusief het snel regelen van een conflict over achterstallige gasbetalingen, ander zijds wordt er gedreigd. Een Na vo-lidmaatschap betekent het op geven van soevereiniteit, aldus Moskou. Oekraïne zal geen baas meer zijn in eigen huis. Wordt ge confronteerd met enorme militai re uitgaven en zal troepen moeten leveren voor de oorlogen in Irak en Afghanistan. Als wij bij SieMatic uw keuken ont werpen houden we overal rekening mee. Met de stijl van uw huis en uw manier van leven. Maar ook met uw lengte, uw gezinsleden en zelfs met uw huisdieren. Zo bent u zeker van de meest door dacht ontworpen keuken binnen uw budget: Individueel Design van SieMatic. Lees er alles over in het grote SieMatic Keuken- ideeënboek. Cadeau in onze showroom. Van harte welkom. AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pot Woninginrichting) Nieuwendijk 89 Tel. 0115-5640 70 zondag open www.siematic-axel.nl GOES Plieger (ook voor sanitair) Nansenbaan 15 Tel. 0113-246464 www.plieger.nl MIDDELBURG SieMatic Middelburg Grenadierweg 17a (naast de Baderie) Tel. 0118-629522 www.siematicmiddelburg.nl TERNEUZEN BouwCenter L0GUS - De Hoop Kennedylaan 32 Tel. 0115-680612 www.logus-dehoop.nl wij advisieren: De oppositie protesteert in het parlement in Kiev tegen toetreding van Oekraïne tot de Navo. foto EPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 11