Het huishouden is eigenlijk een bedrijfje Zorg waterkering heeft voorrang op bouwactiviteiten Middelburg^BetC^ OlitsMtillg Infrastructuur moet gelijke tred houden met havenplannen. ZES VRAGEN OVER 30 Woensdag 13 februari 2008 PZC door Marcel Modde Voeren scholen een goed beleid of wordt dat geld slecht gebruikt? „Wat ik jammer vind, is dat de Aob geen uitsplitsing heeft gemaakt tus sen bijzonder onderwijs, dus de christelijke scholen, en openbaar onder wijs. De christelijke scholen krijgen van oudsher ook inkomsten uit lega ten en andere giften. Ik zou wel eens willen weten hoe hun reserves er voor staan; welk deel van het ministerie komt en wat van derden." Zal best, maar samen zijn jullie toch mooi rijker dan altijd gedacht „Dat wordt gesteld, maar als ik naar ons zelf kijk, dan klopt dat niet. We zijn gezond, verder het houdt ook niet over. Als stichting van vijftien ba sisscholen vormt de meerjarenplanning voor onderhoud een hele be langrijke post. Daar moet je dus voor sparen. Waar we, specifiek op Schouwen-Duiveland, ook rekening mee moeten houden, is een steeds ouder wordend personeelsbestand. Dus moet er ook een voorziening zijn voor die mensen die eerder met werk willen stoppen." Dan doet Obase dus iets verkeerd „Ik denk het juist niet! Je moet zorgen voor voldoende weerstand om op de lange termijn te kunnen overleven. Verder is ons beleid er heel sterk op gericht dat het geld dat binnenkomt, ook gebruikt wordt voor het onderwijs. Daar is het namelijk voor bedoeld. Niet om op te gaan zitten. Ik ken wel scholen die dat doen. Ook in Zeeland." Hoeveel geld heeft Obase „We hebben een omzet van zo'n tien miljoen euro per jaar. Daarvan be staat 85 procent uit personele lasten." En de rest, toch altijd nog een slordige 1,5 miljoen, gaat op aan onderwijs? „In feite wel. Met uitzondering van de noodzakelijke voorzieningen waarvan ik er net al een paar noemde. We houden niets over. Je zou voor de gein die 2,4 miljard eens moeten middelen over alle basisscho len in Nederland en het aantal leerlingen en dan kijken op hoeveel we per leerling in Schouwen-Duiveland uitkomen. Stel dat daaruit blijkt dat wij in werkelijkheid armer zijn, dan is het aardig uit te zoeken wie dan wél die rijke scholen zijn. En is dat dan openbaar onderwijs of zijn het de christelijke scholen? En waar komt dat geld dan precies vandaan? Ik vind het trouwens vreemd dat de Aob dit onderzoek zo doet. Wanneer ik leerkracht zou zijn, zou ik mijn lidmaatschap opzeggen. Je geeft het ministerie een instrument in handen om in de discussie over hogere sa larissen te zeggen: jullie hebben kennelijk geld genoeg, betaal die nieu we cao maar uit eigen zak. Dan moeten de goeden onder de kwaden lij den." Suggesties? „Schoolbesturen het geld dat niet wordt gebruikt, weer laten inleveren en dan herverdelen over scholen die het minder hebben. Dat zou ik nou een goed voorstel vinden." Je huis zou de plek moeten zijn waar je na een dag hard werken kunt uitrusten. Maar soms slaat juist thuis de stress bikkelhard toe. Omdat er nog zoveel gedaan moet worden. door Lilian Dominicus Gelukkig. We hoeven ons huis helemaal niet spie en span te hebben. Ons laten opjutten door tv-programma's als Hoe schoon is jouw huis, is ook allemaal niet nodig. „Als je huishouden maar niet de laagste prioriteit op je lijstje wordt", aldus Wilma Die- leman. De Middelburgse geeft cur sussen Hoe organiseer ik mijn huis houden? Voor mensen die zich op gejaagd voelen door de veelheid aan taken "in het huishouden, ge frustreerd raken bij terugkerende stressmomenten en die de berg aan achterstallige werkzaamheden in huis langzaam zien groeien. Het huishouden, bron van erger nis of noodzakelijk kwaad voor ve len. Een enkeling ziet het als hob by. Maar iedereen heeft er mee te maken. „Daarom zijn de cursussen die ik geef bedoeld voor iedereen die een huishouden heeft of eraan deelneemt: man of vrouw, hoog- of laagopgeleid", zegt Dieleman. „Ik probeer het huishouden weer inzichtelijk te maken voor men sen. Ik laat ze opschrijven wat er in huis gedaan moet worden. Zo worden de taken weer zichtbaar. Dat geeft al bij een heleboel men sen veel minder stress." Maar ondanks haar beroep ziet Dieleman het huishouden niet als een heilig doel. „Mensen denken soms dat mijn woning altijd hele maal aan kant is, puur omdat ik de ze cursus geef Zo is het niet. Het huishouden is iets wat er bij hoort. Het gaat meer om bewust wording. Misschien kom je erach ter dat je veel te precies bent. Dat het soms makkelijker kan. Als je weinig tijd hebt, moet je geen inge wikkelde dingen doen. Ze ziet dat mensen hun huishou den niet altijd van een afstand meer kunnen bekijken. „We ste ken nu veel tijd en energie in een carrière, terwijl we op het gebied van het gezinsleven veel minder in vesteren. Je mag het zorgen voor je huishouden rustig als een echt be drijfje zien", verklaart Dieleman. Maar wel een bedrijfje dat hele maal je eigen levensstijl en inzich ten weerspiegelt. „Het is moeilijk je eigen werkgever te zijn en de ta ken uit te voeren die je jezelf geeft. Het perfecte huishouden bestaat niet. Iedereen heeft een eigen stijl. Het gaat erom dat je een vorm zoekt die jou aanspreekt. Er kwam op een keer een alleenstaande man van mijn leeftijd naar de cur sus. Die zei: 'Ik poets mijn huis maar een keer in de twee weken. Altijd precies op de dag voordat mijn moeder komt. Dat is niet goed zeker, hè?' Maar waarom zou dat niet goed zijn? Als je maar ook stilstaat bij de consequenties. Stel dat er onverwacht bezoek komt, voel je je dan gemakkelijk als ze bij jou naar de wc gaan?" Er wordt veel gelachen tijdens de cursus, verzekert Dieleman. „Som mige dingen zijn zó herkenbaar. Daar kun je alleen maar mee la chen. Maar ik heb ook tranen ge zien. Mensen die te lang hebben gewacht om hulp te vragen. In de Randstad, waar ik mijn opleiding hebben gevolgd, bestaat veel min der gêne. Die roepen gewoon: 'mensen, ik heb effe hulp nodig, komen jullie?' In Zeeland ligt de drempel veel hoger. Mensen scha men zich hier eerder. Wat dat be treft is er echt veel leed." De cursus Hoe organiseer ik mijn huishouden? begint op woensdag 12 maart, van 9.30 tot 11.30 uur in het ROC-gebouw in de Zusterstraat in Goes. Vier lessen van elk twee uur. Inschrijven: www.volksuniversi- teitzeeland.nl of 0118-634800. door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Het waterschap mag langs de zeeweringen een vrije zo ne reserveren voor toekomstige dijkversterkingen. In die zoge noemde keurzone mogen niet zo maar bouwactiviteiten worden uit gevoerd. De rechtbank in Middelburg be paalde dat in een procedure die door Dow Benelux, Valuepark Ter- neuzen, Oiltanking Temeuzen en Zeeland Seaports was aange- spanen. De bedrijven vonden dat ze door reservering van de strook grond - door waterschap Zeeuws- Vlaanderen - beperkt worden in hun bedrijfsvoering. Een beroep daartegen bij de pro vincie werd afgewezen, waarna de partijen naar de rechtbank stap ten. Die geeft waterschap en de pro vincie gelijk. De zorg voor de wa terkering heeft voorrang. Daar hoort ook bij dat dijken moeten kunnen meegroeien met zwaar dere eisen, mede als gevolg van de klimaatverandering (en daar door extra verhoging van de zee spiegel). Volgens de rechter is aanwezig heid van de keurzone geen in breuk op de eigendomsrechten van de industriepercelen. Het be lang om nieuwe bouwwerken in de zeewerende zone te voorko men, noemt de rechtbank een wa terstaatkundig belang, waaraan groot gewicht mag worden toege kend. Overigens kan het water schap altijd een ontheffing verle nen. Het dagelijks provinciebestuur is blij met de uitspraak (die nog kan worden aangevochten bij de Raad van State), omdat er daar mee duidelijkheid wordt verschaft over het belang van de kustveilig- heid. Wilma Dieleman in haar eigen keuken: „Het perfecte huishouden bestaat niet. ledereen heeft een eigen stijl. Het gaat erom dat je een vorm zoekt die jou aanspreekt." foto Lex de Meester MDDELBURG - De politie heeft gis teren een Vlissinger aangehou den in de Lange Delft in Middel burg. De 54-jarige man fietste daar rond vier uur in voetgangersgebied, ne geerde opmerkingen van surveille rende agenten en probeerde ge woon door te fietsen. Daarom kreeg hij een bon. Vervolgens be gon de man de beide agenten te beledigen, waarop hij werd aange houden en mee moest naar het po litiebureau. door Wout Bareman ZEEBRUGGE - Het economisch be lang van de Zeeuwse havens en van die van Gent en Zeebrugge kan probleemloos verder groeien als de achterlandverbindingen in orde zijn. Als de groei gepaard gaat met een drastische verbete ring van de infrastructuur, hoeft ook niet gevreesd te wor den voor al te grote concurrentie van opkomende economieën el ders. Volgens de Scheldemondraad (het platform voor de grensover schrijdende samenwerking tus sen Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland) verdient vooral de ontsluiting van de havens in de grensstreek extra aandacht. De raad acht het van belang dat het wegtransport van en naar de havens wordt geleid langs de Naam: Ewald de Keijzer Leeftijd: 41 jaar Woonplaats: Zierikzee Beroep: Algemeen directeur Openbaar Basison derwijs Schouwen-Duiveland (Obase) Basisscholen in Nederland potten hun geld massaal op. Volgens de onderwijsbond Aob hadden ze in 2006 samen 2,4 miljard euro in kas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 56