Binnenland Brussel hekelt discriminatie van moslims Onderzoek oppotten geld door basisscholen Moslimschool moet dokken 4 Woensdag 13 februari 2008 PZC Islamofobie zou ergere vormen aannemen volgens commissie. Onderwijsbond wil meer investeringen in leermateriaal. Patiënt overlijdt na foute bloedtransfusie Moerdijkbrug vanaf dit najaar scheurloos Spelling en rekenen op eerste dag Cito-toets Ceitengeboortegolf DEN HAAG - De islamofobie in Ne derland is sinds 2000 dramatisch toegenomen. Het debat over de in tegratie van minderheden leidt vooral tot polarisatie en de schei ding van groepen. Van nuances is geen sprake meer, Nederlanders zien het als hun recht anderen be wust te beledigen. Die harde kritiek levert de Europe se Commissie tegen Racisme en In tolerantie (Ecri). De commissie werd in 1993 door de leiders van al le Europese landen ingesteld. Zowel politici als de media in Ne derland zijn volgens het Ecri veel rauwer geworden in hun benade ring van minderheden. Daarbij wordt vrijheid van meningsuiting als 'onbeperkte vrijheid' gezien. In het minderhedendebat worden vooral culturele verschillen bena drukt. Dat zorgt in de ogen van de Ecri voor polarisatie, die een dia loog tussen meerderheid en min derheid frustreert. „Vergeten wordt dat een succesvolle integra tie van twee kanten moet komen, dus ook van de Nederlandse bevol king zelf" De Ecri wijst erop dat de Nederlandse regering soms wet geving voorstelt die in strijd is met internationale normen. Ook al worden die wetten niet ingevoerd, WU De islamofobie is dramatisch toegenomen. Het debat over de integratie van minderheden zou vooral leiden tot polarisatie en de scheiding van groepen. het voorstel alleen al leidt tot dis criminatie. De Ecri hekelt het op treden van de Partij voor de Vrij heid, die in haar ogen een racis tisch en xenofobisch debat voert, met name tegen moslims. En de gevestigde partijen doen daar vrij wel niets tegen, aldus de Ecri. Wat moslims betreft signaleert de commissie dat met name Marokka nen en Turken worden gestigmati seerd door zowel politiek als me dia. Zij zijn de voornaamste slacht offers van het aangescherpte veilig heidsbeleid. Politici doen net of er 'golven' van moslims Nederland binnenstromen, waardoor het noodzaak is de grenzen te sluiten. De islam wordt neergezet als 'sub cultuur' en moslims als mensen die 'achterlijke' waarden hanteren die niet in overeenstemming zijn met de democratie. Tegen racis tische uitspraken van politici je gens moslims wordt niet opgetre den, aldus de commissie. Als voorbeelden van discriminatie noemt Ecri de eis dat moslims hun dubbele nationaliteit opgeven als zij bepaalde functies willen, en het verbod op het in het openbaar dragen van boerka's of nikaabs. Er is volgens de Ecri helemaal geen verband tussen nationaliteit en lo yaliteit jegens de Staat. Ook Neder landse internetsites verspreiden veel islamofobisch materiaal. De commissie roept de Nederland se regering onder meer op harder op te treden tegen antisemitisme. Zo dient in het onderwijs meer aandacht te worden besteed aan de Holocaust. Er zijn ook meer maatregelen nodig tegen rechtsex tremisme. door Annemieke Kooper DEN HAAG - De overheid onder zoekt hoe rijk basisscholen zijn. Dat kondigt staatssecretaris Sharon Dijksma van Onderwijs aan. Zij reageert daarmee op het bericht van de Algemene Onder wijsbond (AOb) dat basisscholen veel geld oppotten. Volgens de AOb hadden basisscho len en scholen in het speciaal on derwijs in 2006 samen 2,4 miljard euro aan eigen vermogen in kas. Zij zijn daarmee de welvarendste instellingen in het onderwijs. Volgens de bond moet een school over reserves beschikken om on voorziene kosten als het in dienst nemen van een extra docent te kunnen dekken. Maar een groot aantal instellingen spaart volgens NIJMEGEN - Een patiënte van het Nijmeegse UMC St Radboud Zie kenhuis is vorige week overleden na een verkeerde bloedtransfusie. Dat heeft het ziekenhuis gisteren gezegd. De vrouw kreeg bloed toegediend dat was bestemd voor een andere patiënt. Een verpleegkundige hing de zak met bloed per abuis bij de vrouw. Collega's ontdekten de fout al snel, omdat het plotseling slechter ging met de vrouw, die al ernstig ziek was. Een woordvoerder van het zieken huis sprak van een 'groot drama' voor de familie van de vrouw, de betrokken verpleegkundige en het ziekenhuis. Volgens onderzoeken gaat bij één op de vijftienduizend bloedtransfusies iets fout. de bond te veel. Dat geld moet worden gebruikt voor onderwijsin- vesteringen, aldus de AOB. Volgens Dijksma kan dat reserve- geld niet zomaar worden uitgege ven. Het eigen geld van een school wordt volgens de staatssecretaris voor een groot deel al gebruikt om computers en leermethoden af te betalen. Daarnaast moeten scho len sparen om deze materialen te kunnen vervangen en hebben ze reserves nodig om financiële risi co's op te vangen. Scholen hebben minder te besteden dan het AOb doet geloven, aldus Dijksma. De cijfers van het AOb geven een vertekend beeld, meent ook de Bond Katholiek Primair Onder wijs. Tot anderhalf jaar geleden kregen scholen uit allerlei over- heidspotjes geld. Omdat zij nooit zeker wisten waar zij precies recht op hadden, konden zij hun inkom sten niet goed inschatten. pagina 30: zes vragen MOERDIJK - Als het werk aan de Moerdijkbrug komend najaar klaar is, is de brug verzekerd van een verder staalscheurloos bestaan. Dat zei Rijkswaterstaat gisteren. De brug kampt met ongeveer 55 stukken staal waar scheuren in zit ten. Die worden gerepareerd. Daar na wordt het asfaltwegdek vervan gen door een wegdek van extra sterk beton, waardoor het brug- staal niet meer kan scheuren. Voorheen was het wegdek van as falt. Asfalt is flexibel, waardoor het staal van de brug na verloop van tijd scheuren kreeg door metaal moeheid. De werkzaamheden duren naar verwachting tot komend najaar. Daarna kan de brug weer dertig jaar mee. Tegen die tijd is het be ton versleten. DEN HAAG - De Rotterdamse mid delbare school Ibn Ghaldoun moet ruim 1,2 miljoen euro terug betalen aan het ministerie van On derwijs. Dat heeft het departe ment gisteren bekendgemaakt. Volgens staatssecretaris Marja van Bijsterveldt is het geld onrechtma tig besteed. Eerder deed het minis terie aangifte tegen de school we gens fraude. De financiële misstanden op Ibn Ghaldoun kwamen in 2007 aan het licht. De school heeft onder meer onderwijsgeld gebruikt voor reizen van leerlingen, ouders, per soneel, bestuur en buitenstaanders naar Saudi-Arabië. Verder staan twee mensen op de loonlijst die geen werkzaamheden hebben verricht voor de school. Ook heeft Ibn Ghaldoun in 2003 een aantal touringcars aangeschaft waarmee de school het leerlingen vervoer in eigen beheer uitvoerde. Het is tegen de regels geld van de overheid aan andere zaken dan on derwijs te besteden. ARNHEM - Op de eerste dag van de Cito-toets kregen kinderen in groep acht van de basisschool giste ren vragen over spelling en tekstbe grip en opgaven over rekenen. Op 6300 scholen begonnen gisteren 154.000 leerlingen met de toets. Ongeveer 85 procent van alle leer lingen in groep acht gaan drie da gen aan de slag met de toets. Van daag komen vragen over studie vaardigheden aau ood en het twee de deel rekenen. Op de laatste dag, morgen, staan vragen over woor denschat en begrijpend lezen op het programma. De uitkomst van de Eindtoets Ba sisonderwijs, zoals de test heet, vormt een belangrijke indicatie welk type vervolgonderwijs de kin deren aankunnen. Begin volgende maand zijn de resultaten bekend. wêêmmïmï Pit "Botk moetje gelezen/ heggen EM VIT boek AAOËTje lezbm VALBURG - Een ware geboortegolf bij melkgeitenhouder zijn al tweehonderd geitjes geboren. De geiten zijn voor Erik Timmermans uit Valburg. De veehouder heeft uitbreiding van het bedrijf. De vraag naar geitenmelk naast negentig melkkoeien, vijfhonderd melkgeiten. Er voor Nederland neemt nog steeds toe. foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 4