Café De Biet Nieuwbouwplannen Zeeuwland veroorzaken onrust in Ellemeet dingen van nu' Open avond Vanavond Singer-songwriter Bas de Haan brengt zijn eigen bluesrepertoire. Zoeken naar tijdelijke oplossing voor de bewoners is moeizaam. Klus transferium nadert uitvoering Infoavond over reuma in ziekenhuis Dirksland Bejaarde man gewond bij overvalpoging 18.00 - 21.00 uur S PZC Woensdag 13 februari 2008 23 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Hij houdt van simpel en direct taalgebruik. Voor hem lie ver geen diepzinnige, poëtische metaforen. „Als je de tekst vanaf een A4'tje leest, moet je het me teen kunnen begrijpen. Daar streef ik naar als ik een liedje schrijf', zegt singer-songwriter Bas de Haan (42) uit Amsterdam. Ter gelegenheid van Valentijnsdag brengt hij morgen een optreden in café De Gekroonde Suikerbiet in Zierikzee. „Ik ga daar mijn beste beentje voorzetten. Niet dat ik een speci fiek Valentijnsprogramma heb, maar de liefde speelt altijd al een belangrijke rol in mijn repertoire", zegt De Haan. Bij het zingen van zijn liedjes begeleidt hij zichzelf op de gitaar. Bluespioniers als Ro bert Johnson, Son House en Mud dy Waters hebben zijn zang en gi taarspel zeer beïnvloed, maar hij wil zich niet volledig spiegelen aan die grootheden. „Ik vind dat je aan je repertoire een eigen invulling moet geven, passend bij de tijd waarin je leeft en bij je eigen ach tergrond." De vonk sloeg rond zijn vijftiende over toen hij de vriend van zijn broer een liedje van Bob Dylan Bluesman Bas de Haan Bas de Haan trekt als eenmans- groep door het land. Niets blijft hem daarbij be spaard: drassige velden, wanke le theekistjes, gammele boot jes en wapperende tentzeilen. Hij bracht inmiddels vier cd's uit: Al Rights Reserved (2000), Amsterdam Country Blues (2003), Passion And Pain 2005 en Meer dan Dat (2007). Zijn optreden donderdag in Ca fé De Gekroonde Suikerbiet in Zierikzee begint om 20.00 uur. De bluesman treedt op in het kader van de viering van het 135-jarig bestaan van dit café. hoorde zingen en spelen. „Dat wil ik ook", wist De Haan en hij be sloot gitaarles te nemen. Drie jaar later, na het afronden van de mid delbare school, koesterde hij die droom nog steeds. Een jaar studie Muziekwetenschappen en een jaar Conservatorium in Utrecht lever den hem echter te veel teleurstel ling op. Maar ook het besef: „Blues leer je niet via een opleiding. Die moet je zelf zien uit te pielen." Dat heeft De Haan gedaan. Hij weet in middels dat een goed blueslied voor iedereen herkenbaar is. „Geen mens is hetzelfde, maar lief desverdriet, eenzaamheid, geldge brek of domme pech zijn van alle tijden." Enkele keren per jaar trekt hij zich even terug om teksten te schrij ven. De meeste tijd echter is hij uit- 'Blues leer je niet via een opleiding. Die moet je zelf zien uit te pielen' voerend zanger/gitarist en regel neef van zijn eigen management. „In dat opzicht ben ik een indivi dualist, vooral uit praktische over wegingen. Ik speel ook best graag eens mee in een band." De Haan schrijft zowel in het Ne derlands als in het Engels en zingt met eigen inbreng ook covers. De nadruk ligt op universele thema's niet op engagement. „Ik heb wel een mening over veel dingen, maar die verweef ik soms in de tek sten tussen de liedjes door." Het contact met 'De Biet' verliep via John Muis uit Ouwerkerk. „We ontmoetten elkaar tijdens een bluesfestivalletje in Amsterdam waar hij optrad met zijn groep Cat fish. We hebben adressen uitgewis seld." De Haan trad eerder op in Zeeland. Zo herinnert hij zich nog een drassig veld in Colijnsplaat tij dens Peerock 2004 en een optre den in Lamswaarde. Maar Zierik zee wordt voor hem de eerste keer. Elke speelplek trekt hem aan of het nou een kleine kroeg of een festivalterrein is. „Niet de plek maar publiek en ikzelf zijn bepa lend voor een geslaagd optreden." zelf ouder word wel steeds volwas senen" Voorlopig richt ze zich fulltime op het schrijverschap. „Het is op dit moment niet te combineren met een studie. Schrijver zijn betekent namelijk niet meer alleen schrij ven, maar ook dit soort middagen, signeersessies en presentaties. Ik 'Het is natuurlijk nooit zeker dat een leuke schrijver ook een goede prater is.' vind dat heel leuk om te doen en probeer alles te doen wat op mijn pad komt. Als ik zit te schrijven ben ik alleen, en op dit soort mo menten kan ik mijn lezers ontmoe ten. Dat is toch waar je het uitein delijk voor doet." De lezers die ze gaat ontmoeten, L zijn bijvoorbeeld Soraya De La K Croix (14) en Melanie Verrijzer B (14), leerlingen van het Ostrea Ly ceum. Hun klas gaat morgen in ge sprek met Maren. „Ze schrijft over dingen van nu", zegt Melanie, „ze gebruikt sms'jes en mailtjes in haar verhalen. Bij de bespreking in de klas merk je dat vooral de meisjes veel herkennen. De jongens vinden er meestal niks aan, het zijn echte meidenboe- ken." „Ze schrijft over dingen die ze zelf meemaakt. Het lijkt op ons eigen leven", vult Soraya aan, die door het leesproject voor het eerst in aanraking kwam met de boeken van Maren. „Ze zijn gewoon leuk. Ik heb in twee weken drie boeken van haar gelezen! Verder lees ik ei genlijk nooit." Of dat nu veran dert, weet ze niet. „Misschien wel. Ik ben wel benieuwd naar de ande re boeken van Maren Stoffels." Behalve Maren komen ook Marjan van Abeelen, Elle van den Bo- gaart, Dirk Bracke, Theo Engelen, Wilma Geldof en Rob Ruggenberg naar Goes. door Esme Soesman ELLEMEET - Het plan van woning corporatie Zeeuwland om veertien woningen in Ellemeet te slopen en nieuwe te bouwen, zorgt voor onrust. Nog onbekend is waar de bewoners van de betreffende hui zen tussentijds naartoe kunnen. Zeeuwland treedt met de huur ders persoonlijk in gesprek. „Verschrikkelijk", lucht Coby de Jonge haar hart over de sloopplan- nen. Ze woont een dikke veertig jaar in de Burgemeester de Bruijn- straat. „Mijn kinderen zijn hier ge boren. Mijn man is hier overleden. Ik wil hier niet weg, dit is mijn do mein. Bovendien: er mankeert niks aan deze huizen." Woningcor poratie Zeeuwland is op dat punt een andere mening toegedaan. De panden dienen aangepast te wor den aan de eisen van de moderne tijd. Over de noodzaak daarvan zijn de meningen echter verdeeld. De woningen zijn geliefd, groot ge noeg en goed geïsoleerd, somt De Jonge op. „Steek dat geld toch in krotten in de Randstad waar het echt nodig is." Anderen geven aan dat er dingen voor verbetering vat baar zijn, zoals bijvoorbeeld de kleine douche. De corporatie heeft zich met de plannen de woede op de hals ge haald van een dorpeling die in een anonieme brief aan de krant on der meer rept van het ongevraagd 'op een camping moeten gaan wo nen' tijdens de bouwactiviteiten. Zeeuwland en de dorpsraad zou den over de hoofden van bewo ners beslissingen nemen. Geen sprake van, reageren Colinda de Feiter (dorpsraad) en Antoine de Ceuster (Zeeuwland). De be trokkenen zijn vorig jaar al per brief en met een bijeenkomst inge licht. Binnenkort wordt met de be trokkenen persoonlijk gepraat, waarna de plannen - aldus De Ceuster - pas definitief vorm krij gen. Wel wordt al voorzichtig nage dacht over oplossingen. De bouw van wisselwoningen op een alter natieve plek mag niet van de ge meente, heeft De Feiter begrepen. Zoekend naar een redelijk alterna tief („Wij vinden dit ook niet leuk") is onder meer het idee geop perd, gebruik te maken van een bungalowpark. „Omdat mensen hebben aangegeven liever niet van Ellemeet weg te willen." Dat kan ook problematisch zijn, reageert Diana Kostense van de Kuijerdamseweg. Haar kinderen maken gebruik van oppas (groot ouders) en school in Ellemeet. Even verkassen is dan geen optie. I** Bewoners 'sloopwoningen' in Elle- meet maken zich zorgen over de nieuwbouwplannen van Zeeuw land. De woningcorporatie gaat binnenkort met hen in gesprek. Coby de Jonge wil haar huis ('mijn domein') absoluut niet kwijt foto Dirk-Jan Cjeltema RENESSE - De vergunningen zijn net binnen. Eind volgende week wordt de klus aanbesteed. Voor het hoogseizoen moet het transfe riumgebouw in Renesse pico bello zijn. Het pandje op het megapar- keerterrein wordt (grotendeels in tern) verbouwd, waarna VW Ren esse zich er permanent vestigt. Voorheen was er alleen een zomer- kantoor. Taxi Centrale Renesse is de tweede gebruiker van het pand. DIRKSLAND - De Reumapatiënten vereniging Goeree Overflakkee houdt maandag een voorlichtings avond in het ziekenhuis in Dirks land. Die is ook voor niet-leden gratis te bezoeken. Reumatoloog M. Walravens houdt een praatje met als thema 'Reumaziekten tref fen niet alleen de gewrichten'. De bijeenkomst in het personeels- restaurant begint om 19.45 uur. TERNEUZEN - Een 84-jarige bewo ner van de Terneuzense Dokweg is maandagavond laat gemoles teerd bij een overvalpoging. De overvaller belde bij de man aan. Toen die de voordeur opendeed, duwde de belager de deur verder open. De overvaller sloeg de bejaarde man in het gezicht. De man viel en kreeg nog enkele schoppen en slagen van de overvaller. De verlate carnavalsviering in Seroosker- ke, voor de gelegenheid Geitegat gehe ten, vindt plaats op vrijdag 15 februari. In de krant van gisteren werd abusievelijk vermeld dat het feest op zaterdag zou zijn. Serooskerke viert pas vrijdag (kin- der-)carnaval, omdat op de datum waar op elders in het land werd gefeest, Serooskerke de watersnoodramp her dacht. Vrijdagavond begint het feest om 18.00 uur in het dorpshuis. Breda 's Hertogenbosch Tilburg Maak kennis met al onze opleidingen en Associate degrees. ontdek 't bij avans hogeschool uivuiu.auans.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 27