Vandalisme en Vrouwenpolder snakt naar plannen om dorp aantrekkelijker te maken Hulp bij zoektocht naar drietand Ondernemers Hulst slaan handen ineen Bouwverkeer Hof ter Veste toch omgeleid 22 I Woensdag 13 februari 2008 PZC Secretaris dorpsraad plaatst kanttekening bij landgoedplan. Monumentenwacht speurt op daken naar attribuut Neptunus. Weinig aan te merken op Dauwendaele, 't Zand en Stromenwijk. Morres lanceert plannen voor 'life-style village'. w w v sv W door Henk Postma VROUWENPOLDER - De cultuur historie in eer hersteld. Prachtig! Nico Mesu, boer en hofstedecam pinghouder, weet het mooi te brengen. Vrouwenpolder als cen trum van het aristocratisch buiten leven. Maar wat gebeurt er als hij straks echt toestemming krijgt om bij het dorp ten minste één land goed aan te leggen? Aan de ene kant zijn ze in Vrou wenpolder maar wat blij dat er ein delijk eens iemand is die het dorp een nieuwe impuls wil geven. „We zijn nu bijna het lelijkste dorp van Walcheren. Een paar mooie villa's zou niet verkeerd zijn", zegt bestuurslid Jan de Vis ser van de plaatselijke onderne mersvereniging. Maar secretaris Ron Konings van de dorpsraad plaatst daar toch wat kanttekeningen bij. „Mijn angst, en dat is ook de angst van veel toe risten die ik spreek, is dat Walche ren met al dat soort plannen een vlaggetjespromenade wordt." Hij waarschuwt voor een 'Ipe- noord-scenario'. Die buitenplaats bij Oostkapelle zou een educatief milieu- en studiecentrum worden. „Maar kom je dan twee jaar later, dan is het gewoon harde horeca." Zo zou het ook kunnen gaan bij Vrouwenpolder. Mesu belooft een statig buitenhuis, en veel natuur. „Maar aan het eind van het ver haal wordt zoiets altijd weer gekop peld aan bungalows, en is het land schap de dupe. De overheid pro beert dat te voorkomen door voor waarden te stellen, en exploita tie-overeenkomsten te sluiten. Maar als het verkocht wordt, dan gelden die afspraken niet meer." Uitbaatster Joyce van de Vrande van hotel-restaurant De Boekanier is daar zo bang niet voor. „Als er niets gebeurt dan dutten we een beetje in. Ik denk dat Mesu dit wel is toevertrouwd. Voor de hofstede camping heeft hij ook veel meer geïnvesteerd dan strikt noodzake lijk was om er iets moois van te maken." Mesu's landgoederenplan richt In Vrouwenpolder praat een werkgroep over mogelijkheden het dorp aantrekkelijk te maken. Ondernemers vrezen dat daar te veel tijd mee verloren gaat. zich op herstel van de buitenplaats historie bij de westelijke entree van het dorp. Loopt hij daarmee niet een beetje vooruit op de tot standkoming van het dorpsplan Vrouwenpolder 2015, waarvoor de dorpraad afgelopen week een werkgroepje in het leven riep? Valt wel mee, denkt Ron Konings. „Aan de zijlijn zal het wel meespe len. Maar we richten ons puur op het dorp. Hoe we het dorpscen trum gezelliger kunnen maken. Het functioneert nu als pinauto maat. Het mist een hart." Dorpsraad en ondernemersvereni ging brachten daarover, ieder apart, al eens een rapport uit. Het is de bedoeling daar nu, in samen spraak met de bevolking, één ver haal van te maken. Wat Jan de Visser betreft kan dat niet snel genoeg gaan. Want nu is het in Vrouwenpolder een rom meltje. „Alles wat maar tweede hands is, lijkt hier te worden neer gezet. In de kom staat de helft van de winkelpanden leeg." Hij vreest dat opnieuw veel tijd verloren gaat met praten, zonder dat duidelijk is wat van de gemeente kan worden verwacht. Als het aan hem ligt, worden meteen vaklui ingehuurd om een goed plan te maken. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Het mysterie is nog steeds niet opgelost: de drietand van Neptunus op de toren van het Middelburgse stadhuis is spoor loos. De gemeente heeft de hulp van de Monumentenwacht inge roepen. Afgelopen zomer werd ontdekt dat Neptunus alleen nog de steel van de drietand in zijn handen heeft. De rest is verdwe nen. Een speurtocht door ambte naren van de gemeente leverde ver volgens niets op. Het beeld van Neptunus is de windvaan van de toren van het stadhuis op de Markt. Neptunus was de Romeinse god van de zee. Bij de oude Grieken heette hij Po seidon. Neptunus wordt door gaans afgebeeld met een drietand in zijn hand. Als iemand hem kan vinden, dan is het de Monumentenwacht. „Wij klimmen op daken en komen op plaatsen waar andere mensen nooit komen", zegt Tony Veenstra. „We vinden ook wel rare dingen in dakgoten: ballen en ballonne tjes, vooral bij kerken." De Monumentenwacht, onderdeel van Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, inspecteert monumenten in Zeeland. „We kijken op daken, zolders en kelders. Als er pannen scheef liggen, leggen we die recht. We kloppen het lood recht als dat omhoog is gewaaid. Daarna sturen we een rapport naar de eigenaar." Zoeken naar verloren spullen is echter geen dagelijks werk. „Het komt wel eens voor dat we een vlag binnen moeten halen die er gens omheen is gewaaid en vast zit. Andere mensen mogen het dak niet op, vanwege Arboregels." Het vermoeden is dat de drietand ergens in een gootje van het stad huis ligt. „Ik kan me niet voorstel len dat er iemand is die het ding speciaal van de toren is komen op halen", zegt Veenstra. door Dewi Gigengack MIDDELBURG - Goed initiatief hoor van Woongoed, om de Middel burgse wijken leefbaarder te ma ken. Maar het is eigenlijk prima wonen in Dauwendaele, 't Zand en de Stromenwijk, vinden bewo ners. „Deze buurt heeft een slech te naam", erkent Roelie Borgh- stijn, die al 24 jaar in Dauwendae le woont. „Maar als bewoner merk ik daar helemaal niks van." Drie bewoners in de wijken kre gen maandag duizend of tweedui zend euro van Woongoed Middel burg om hun plannen ter verbete ring van de leefbaarheid uit te voe ren. In Dauwendaele komt een kli maatbosje, in de Stromenwijk en 't Zand worden activiteiten georga niseerd voor kinderen en jongeren en op het Nieuwerkerckeplein in 't Zand komen picknickbankjes om het sociale contact tussen de bewoners te bevorderen. „Op zich een goed idee, die bank jes", reageert Toos Wieman. Ze is wijkverpleegkundige in 't Zand, waar ze sinds 23 jaar woont. „Maar het zou mooi zijn als er ook iets komt waar mensen elkaar 's win ters kunnen ontmoeten. Juist dan zijn de avonden lang en zitten oudere alleenstaanden thuis te ver eenzamen." Wat Wieman zelf aan 't Zand zou willen verbeteren? „De wijk is de laatste jaren wel iets verslechterd. In de flats aan de Lauwereyszstraat is vaak herrie en troep. En de be strating in de hele buurt kan beter. De stoepen zijn scheef en dat is las tig voor mensen met een kinder wagen of rollator." Leefbaarheid Ook op de Stromenwijk en Dau wendaele hebben bewoners wei nig aan te merken. Vandalisme of rotzooi, daar zien ze weinig van. Als er verbeterpunten zijn, zijn die van heel andere aard. „Er is hier geen bank, geen post kantoor en geen apotheek", zegt mevrouw Thurmann. Ze woont al meer dan veertig jaar in de Stro menwijk en het is lastig voor haar om ver te moeten lopen. Ook me vrouw Van 't Westeinde uit Dau wendaele mist het oude postkan toor bij haar in de buurt. „Het punt dat er nu is in het winkelcen trum, is te beperkt. Je kan er min der, zeker naar het weekend toe." Een andere voorziening die Dau wendaele leefbaarder zou maken, is volgens Van 't Westeinde een be tere verbinding met de binnen stad. „Ik zou het openbaar vervoer 'Nu maar hopen dat het bosje een positief effect heeft op de buurtbewoners' naar de stad aanpakken. Een gra tis, directe buslijn naar het cen trum, met meer opstapplaatsen. Dat is handig voor ouderen." Het klimaatbosje van walnotenbo- men dat in Dauwendaele komt, vinden mensen een goed initiatief. „Het heeft misschien geen directe invloed op de leefbaarheid, maar het is een mooi symbool", vindt mevrouw Van 't Westeinde. Me vrouw Borghstijn is het hiermee eens. „Ik juich dit soort acties al leen maar toe. Goed dat Woon goed bezig is om de buurt leefbaar der te maken. Helemaal niks doen is sowieso slecht. En nu maar ho pen dat het bosje een positief ef fect heeft op de buurtbewoners." Woongoed Middelburg wil meer doen aan de leefbaarheid in de wijken. y Tot nu toe steunde de woningcorporatie initiatieven van bewoners, maar Woongoed wil een eigen visie op leefbaarheid gaan ontwikkelen. »- Hiervoor gaat ze vanaf maart in gesprek met wijkcomités, de Stichting Welzijn Middelburg en wijkmanagers. Het moet duidelijk worden welke zaken in welke wijken opgepakt worden. In het najaar moet de leefbaarheidsvisie klaar zijn. door Harold de Puysseleijr HULST - Voor Hulst breekt een his torisch moment aan met het plan om de woonwinkel van Morres uit te bouwen en met nieuwe winkels vast te klinken aan de binnenstad. Waar middenstanders in de bin nenstad zich in het verleden tegen nieuwe ontwikkelingen op het Morresterrein verzetten, is nu de tijd aangebroken om de handen in een te slaan. „We hebben allemaal een dikke buik gehad", zegt algemeen direc teur Paul Morres van het gelijkna mige meubelbedrijf aan de rand van Hulst. „Maar onvermijdelijk komen daarna ook de magere ja ren. We moeten Hulst samen ster ker dan ooit op de kaart zetten." De bomen groeiden in Hulst tot in de hemel met het florerende bank- en sekstoerisme en de sterke positie die Morres met zijn meu belzaak in de Benelux bekleedde. Zowel de bedrijfsstrategen bij Mor res als de ondernemers in de bin nenstad hebben zich achteraf be zien echter te lang gewenteld in die luxe van de niet-aflatende stroom Belgische bezoekers. Het plan om de winkel van Mor res uit te bouwen tot breed thema centrum voor alle spullen in en om het huis, in combinatie met nieuwe winkels in het gebied tus sen de winkel en de binnenstad, moet zorgen voor een ommekeer. Het hele project is mede gebaseerd op de wetenschap dat de woon winkel in Hulst jaarlijks 700.000 bezoekers trekt. Bij Morres leeft dan ook sterk de gedachte 'als het hier regent, druppelt het daar ook en andersom'. Een impressie van een onderdeel van de toekomstige lifestyle village in Hulst. Op het terrein waar voorheen de bouwmarkt Karwei was gevestigd, komen nieuwe winkels en wonin gen langs een wandelpromenade met waterpartijen. Bezoekers van Morres kunnen daar terechtko men via een nieuwe uitgang van de woonwinkel en een thema plein. Gelet op de nieuwe winkels die er in de loop van de komende jaren bijkomen in Hulst, maakt vastgoedmanager Ronald van Vooren van Morres de inschatting dat het plan zo'n driehonderd nieuwe banen op kan leveren. Paul Morres hoopt dat de procedu res en de verdere voorbereidingen van het plan zo spoedig verlopen, dat in april 2009 de eerste paal de grond in kan. Dan viert het fami liebedrijf zijn honderdjarig be staan. MIDDELBURG - Bewoners van de Klarenbeeklaan in Middelburg blij ven toch gevrijwaard van bouwver keer in hun smalle straat. Vracht wagens die naar Hof Ter Veste moeten, worden omgeleid via de President Rooseveltlaan en mogen dan over een tijdelijke weg door het weiland van een boer. Die heeft daarmee ingestemd. Bewoners van de straat beklaag den zich onlangs bij de gemeente, Woongoed en de rechtbank over het bouwverkeer. Daar zouden ze anderhalf jaar last van krijgen. Zo wel Woongoed als de gemeente lie ten toen weten dat er niks anders op zat omdat alternatieven nog slechter en gevaarlijker zouden zijn. „We waren toen al bezig met deze oplossing, maar die was nog niet zeker. Daarom hebben we daar niks over gezegd", reageert wethouder Albert de Vries. „Ik ben blij dat het nu toch is gelukt."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24