Balkenende laakt corruptie op Sint Maarten Huiver voor verklikken aU, V Australië maakt excuses aan de verloren generaties 10 en 11 HR Dubbelglas Glashandel MELIESTE Premier zet vraagtekens bij snel bereiken van autonomie voor eiland. Bruine borden wijzen op uniek landschap Kinderbescherming haalt baby uit hospitaal enESE Schoolleiders weigeren radicaliserende leerling aan te geven. Overstromingen nationale ramp in Bolivia en 31 Het huishouden is HET WEER: Bewolkt Woensdag 13 februari 2008 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 250e jaargang nr. 37 - los nummer 1,40, zaterdag 2,00 super isolerend! door onze correspondent Trix van Bennekom KRALENDIJK - Premier Jan Peter Bal kenende heeft op Sint Maarten zijn zorgen uitgesproken over de corruptie en criminaliteit op het ei land. Volgens de premier dient de rechtshandhaving snel te verbete ren, anders kan Sint Maarten geen autonoom land worden binnen het koninkrijk. Sint Maarten wil op 15 december dit jaar autonoom worden, maar volgens de premier is 'er nog een lange weg te gaan'. Hij refereerde aan het rapport van het weten schappelijk onderzoekscentrum (WODC) van het ministerie van Justitie over de rechtshandhaving op Sint Maarten. In het vorig jaar oktober versche nen rapport wordt een beeld ge schetst van een eiland dat in de ban is van internationale drugs handel, mensensmokkel en het witwassen van misdaadgeld. Op sporingsautoriteiten komen struc tureel mensen en middelen tekort. Balkenende: „Er is een gelegen heidsstructuur ontstaan die aller lei criminele activiteiten facili- teert." Eerder spraken leden van de Eerste en Tweede Kamer hun verontrusting uit over de situatie op het eiland. Ook vroegen zij zich af of Sint Maarten gezien de falende rechtshandhaving wel in staat is om als een zelfstandig land te functioneren. GOES - Bruine borden langs de rijkswegen zullen de weggebrui kers wijzen op de drie Zeeuwse na tionale landschappen en het natio naal park Oosterschelde. Het is een geschenk van de 125-jari ge ANWB. De borden wijzen op het unieke en aantrekkelijke van de landschap pen. Zij worden in juli geplaatst. Het idee om automobilisten, net als in het buitenland al gebeurt, opmerkzaam te maken op bijzon dere gebieden, leeft al langer. Het duurde echter enige tijd voordat overeenstemming werd bereikt. pagina 2 en 3: borden nodigen uit om de streek beter te leren kennen pagina 3: commentaar HARDERWIJK - Medewerkers van de Raad voor de Kinderbescherming hebben gisteren een drie weken oude baby uit het Sint Jansdalzie- kenhuis in Harderwijk gehaald en bij een pleeggezin ondergebracht. Dat gebeurde omdat het kind vol gens de raad risico's liep als het bij de ouders thuis zou komen. Van daag legt de Kinderbescherming verantwoording af bij de recht bank in Zutphen voor deze actie. Leraar is geen verklikker .Cf V Politie is te vriendelijk bij controles eens 43% oneens Vggj 57% aantal reacties: 448 Zeeland: 2, 3,21 t/m 27, 30 en 31; Binnenland: 4 en 5; Buitenland: 6 en 7; Meningen: 9; Economie: 12 en 13; Beurs: 14; Weer: 18; Strips: 19; Agenda: 28; Cultuur: 29; Sport: 33 t/m 37; Televisie: 38 en 39. door Jan Salden DEN HAAG - Scholen voelen er niets voor docenten en conciërges te trainen in het herkennen van ra dicalisering onder scholieren, zoals het kabinet wil. Schoolleiders wil len hun leerlingen niet 'bespione ren' en 'verklikken'. Dat blijkt uit een rondgang langs scholen in het voortgezet onderwijs. Het trainen van docenten en jon gerenwerkers is onderdeel van het Actieplan tegen radicalisering van het kabinet. Het plan bevat maatre gelen om radicalisering te voorko men en te bestrijden. Behalve het trainen van docenten, moeten scholen aanwijzingen van radicali sering melden bij de Onderwijsin spectie, gemeente of politie. Schoolleiders hebben daar grote moeite mee. Zij hekelen de eenzij dige nadruk op islamitische radica lisering. „Op die manier wordt een hele bevolkingsgroep in de hoek gezet", aldus rector Jan Kweekei van de Melanchthon scholenge meenschap in Rotterdam. Ook de VO-Raad, de koepelorgani satie van het voortgezet onder wijs, is tegen de training. „Scholen hebben een brede signalerende taak. Het kan niet zo zijn dat ze voor ieder thema met een nieuwe cursus worden opgezadeld." Kars Veling, directeur van de lo- han de Witt Scholengroep in Den Haag, is bang dat een radicalise ringstraining het onderling ver trouwen ondermijnt. Andere schoolleiders uiten kritiek op de overheid. „Alsof we zelf niet we ten wanneer het de verkeerde kant op gaat", zegt Louis Steeman, die als interim-rector op diverse scholen werkt. Schoolleiders willen hun leerlin gen niet 'bespioneren' en 'verklik ken', laat staan aangeven wegens radicalisering. Zij hebben huiver voor het plan van het kabinet. Het ministerie van Onderwijs zegt de klachten van de scholen te ken nen, maar wijst er op dat niet iede re school mee hoeft te doen. „Scholen moeten zelf met gemeen ten afspreken wat er nodig is om radicalisering tegen te gaan", aldus een woordvoerder. „Er is niet één recept om dit op te lossen, trai ning kan een onderdeel zijn." Het is 'zeker niet de bedoeling is dat scholen geheime dienstje spelen'. De huiver van scholen om signa len van radicalisering te melden is niet nodig. „De onderwijsinspec tie heeft vertrouwenspersonen die goed met dit soort meldingen we ten om te gaan." pagina 9: geheim agent voor de klas TRINIDAD - Een meisje waadt door het water dat straten in Trinidad blank zet. De Boliviaanse presi dent Evo Morales heeft de overstromingen in zijn land gisteren uitgeroepen tot een nationale ramp. Hierdoor komen meer fondsen beschik baar voor hulpverlening in de crisis, die volgens de regering te maken heeft met het broeikasef fect. Overstromingen in de laaggelegen oostelij ke gebieden van het land hebben sinds novem ber vijftig mensen het leven gekost. Meer dan veertigduizend gezinnen zijn door de ramp ge troffen, aldus de regering. foto Juan Karita/AP www.pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 1