Crucell ziet af van Outlander is herexamen voor NedCar Centrale stijgt *wt nkT**-! niet 7 procent WcSt Nljl"VcICClll Vacatures nog op recordpeil Vooral internetwinkels zien omzet stijgen Buffers slinken bij pensioenfondsen Bos verwacht lagere economische groei Europese Commissie doet invallen bij Intel Productie terreinwagen Mitsubishi blaast fabriek nieuw leven in. Biotechnologiebedrij f staakt ontwikkeling omdat markt inzakt. Eerste NH90-helikopter maakt testvlucht rn mill Tfréritflffr littfffllfmttiiirtTm 12 Woensdag 13 februari 2008 PZC PAPENDRECHT - De eerste NH90, de NNLN01, die mando, landdde gisteren tijdens een testvlucht Stork Fokker maakt de staart, de deuren en het bestemd is voor het Nederlandse Helikopter Com- op het terrein van Stork Fokker in Papendrecht. landingsgestel. foto Rick Nederstigt/ANP VOORBURG - De omzet van de Ne derlandse detailhandel is in 2007 opnieuw gestegen. De toename bedroeg 3,7 procent, zo meldde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gisteren. De grootste omzetstijging werd ge boekt door internetverkopers. In 2006 boekten Nederlandse de tailhandelaren een omzetstijging van 5,3 procent. In de jaren 2003, 2004 en 2005 was er sprake van een daling van de omzet. AMSTELVEEN - Nederlandse pen sioenfondsen lijden onder de ren te- en beursmalaise. De buffers van één op de vijf fond sen liggen nu onder de grens van toezichthouder De Nederlandsche Bank, meldt consultant Mercer, die de dekkingsgraad volgt bij 94 van de 700 fondsen. Die dekkingsgraad geeft aan in hoeverre de pensioenfondsen kun nen voldoen aan toekomstige ver plichtingen. ABP (ambtenaren) en PGGM (zorg) worden niet gevolgd door Mercer. DEN HAAG - Minister Bos (Financi ën) voorziet dit jaar 'een iets lagere groei' van de economie dan waar het kabinet eerder vanuit ging. Dat zei hij gisteren in een gesprek met RTL 7. Aanvankelijk is een groei van 2,5 procent voorspeld, maar het Cen traal Planbureau stelde die eind vo rig jaar een kwart procent naar be neden bij. Bos wees erop dat de groei welis waar naar verwachting lager zal uitvallen maar nog wel altijd 'ste vig' is. MUNCHEN - De Europese Commis sie heeft invallen gedaan bij kanto ren van chipfabrikant Intel in München. De grootste halfgeleiderproducent ter wereld wordt verdacht van mis bruik van zijn dominante markt positie. Intel bevestigde gisteren de huis zoekingen. Het Amerikaanse con cern gaf aan volledig mee te zullen werken met het onderzoek. De in vallen volgen op een klacht van ri vaal Advanced Micro Devices (AMD). Volgens dat bedrijf neemt Intel een monopoliepositie in op de chipmarkt. MARKT GOES Aardappelen: frites geschikt 8,00-9,00: ex- port7,75-9,00 Uien Zaaiuien 30 grof droog uit de schuur: 8,25-8,75: zaaiuien 60 grof droog uit de schuur 8,75-9,00; zaaiuien klasse 1 droog uit de schuur 9,50-10,00 Granen, zaden en peulvruchten (prijzen per ton) tarwe maal: 242; tarwe voer 225; brouw- gerst 270; voergerst 215; blauw maanzaad 2.950; karwijzaad 1.300; kapucijners 650 p.t.; bruine bonen 650-700. Fourage (per ton uit de schuur) veldbeemd 65-75; roodzwenk 70-80; Engels raaigras goe de kwaliteit 90-100; tarwestro grote pakken 110-130; kleine pakken 120-145; Gerstestro grote pakken 95-110; kleine pakken 115-125. DOKKUM - De Dokkumer Vlaggen Centrale (DVC) boekte vorig jaar een nettowinst na belastingen van 678.000 euro. Dat maakte het be drijf gisteren bekend. Dit is een stijging van 7 procent ten opzichte van 2006. Ook de omzet steeg met 7 procent. DVC is met ruim een miljoen vlag gen per jaar een van de grootste spelers op de wereldmarkt. In Ne derland is DVC marktleider op het gebied van bedrukken van doeken en leveren van masten. Het bedrijf heeft al de eerste bestel lingen binnen voor het produce ren van de Nederlandse vlag. Ver moedelijk heeft dit te maken met het Europees Kampioenschap Voetbal in Oostenrijk. De vorig jaar geopende vestigin gen in Amsterdam en Utrecht ope reren volgens plan. Komend jaar komt er een in Rotterdam. SITTARD - De onderdelen van de Outlander, de luxe terreinwagen van Mitsubishi, komen per schip uit Japan en worden bij NedCar in Born, de enige grote personenauto fabriek van Nederland, in elkaar gezet. Carel Bouckaert (49), verantwoor delijk voor de productie, wijst op een vel papier vol gekleurde balk jes op een tijdbalk. „Op dit mo ment wordt de lijn voor de carros serie gebouwd en getest in Japan. Als alles werkt, wordt de boel inge pakt en naar ons verscheept. Die LEIDEN - Biotechnologiebedrijf Cru cell staakt de ontwikkeling van een vaccin tegen het West Nijl-vi- rus. De markt voor het virus, dat griepachtige verschijnselen veroor zaakt, is de laatste jaren ingezakt. „Er zijn steeds minder gevallen die we met ons vaccin zouden kun nen helpen", zei topman Ronald Bras gisteren in een toelichting op de jaarcijfers van zijn bedrijf De ontwikkeling van een vaccin te gen het West Nijl-virus verkeerde nog in de klinische onderzoeksfa se. Crucell boekte goede testresulta ten, maar andere producten bie den betere perspectieven. Crucell was vorig jaar nog steeds verlieslijdend, hoewel het nettover- tijdbalk is nodig om alles naadloos in elkaar te passen. Serieproductie van auto's is vooral een kwestie van planning." De eerste Mitsubishi Outlander moet begin augustus van de band rollen, iets minder dan een jaar na dat de fabriek in Bom de felbegeer de opdracht in de wacht sleepte. Uitstel accepteert Bouckaert niet. „Ik kan zelfs precies nagaan hoe veel auto's er op de eerste dag wor den gemaakt. De afspraken zijn keihard. Het is niet de bedoeling dat kopers langer dan afgesproken op hun auto moeten wachten." Het Outlander-project is van le vensbelang voor NedCar. De auto- fabriek kreeg de opdracht dankzij de efficiënte manier waarop de lies vierde kwartaal sterk terugliep tot 4,8 miljoen euro. In de laatste drie maanden van 2006 boekte Crucell nog 24,9 miljoen euro ver lies. Crucell voorziet voor 2008 een omzetgroei van 20 procent. De winstmarges worden hoger en de kasstroom zal voor het tweede achtereenvolgende jaar positief uit pakken. De omzet kwam in het laatste kwartaal uit op 75,9 mil joen euro. Daarmee steeg de om zet over heel 2007 zoals in januari aangekondigd ruim 50 procent naar 213,1 miljoen euro. Dat kon doordat het kinderziektenvaccin Quinvaxem op de markt kwam en de verkoop van reisvaccins toe nam. Ook een hogere omzet door acquisities in de tweede helft van 2006 droeg aan de stijging bij. De verkoop van griepvaccins kwam in het vierde kwartaal lager uit dan in 2006. Mitsubishi Colt er is gemaakt. Brengt NedCar het er ook nu goed vanafj dan liggen er wellicht op drachten voor de bouw van ande re modellen in het verschiet. Bouckaert werkt sinds 1984 bij NedCar, en kreeg dus al snel te ma ken met de Japanners. „Ik heb veel 'Als het goed afloopt komen er wellicht opdrachten voor andere modellen' van ze geleerd, vooral hun oog voor detail. Ze concentreren zich niet op de grote lijnen zoals wij in Europa. Dat soort zaken bespreken ze niet tijdens een werkoverleg, VOORBURG - Het aantal vacatures blijft op recordpeil, maar was sta biel in het laatste kwartaal van 2007. Eind december waren er 236.000 vacatures, evenveel als een kwartaal eerder toen het record werd gevestigd, meldde gisteren het Centraal Bureau voor de Statis tiek. September 2003 bereikte het aan tal vacatures met 90.000 een diep tepunt. Sindsdien kwamen er per kwartaal gemiddeld 9000 bij. Eind 2007 was er alleen groei bij de han del en zakelijke dienstverlening. De vraag naar personeel op inter net daalde in januari in alle secto ren, meldde gisteren de Monster Employment Index van Monster- board.nl. De index zakte 17 punten naar 188, het laagste peil sinds maart 2007. Horeca, toerisme en transport en logistiek vertoonden de grootste daling. De index is ge baseerd op circa driehonderd Ne derlandse sites. maar 's avonds aan de bar of bij het eten. 'Nemawashi', heet dat: in formeel overleg zonder agenda. De forse reorganisatie van twee jaar geleden is NedCar niet in de koude kleren gaan zitten. Het sta ken van de productie van de Smart leidde toen tot het ontslag van honderden medewerkers. Bouckaert: „We verloren veel goe de mensen. Maar er zijn ook erva ren krachten gebleven. Daar kun nen we nu op verder bouwen." De productie van de Outlander le vert 450 nieuwe banen op. Ned Car vraagt vooral de oud-mede- werkers om terug te komen. Vol gens Bouckaert hebben al honder den ex-personeelsleden daar posi tief op gereageerd. ..'iifj

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 12