Je moet de natuur ni laten verwilderen /oor natuurwerk 1 w-.~r' /ry-jf É'v' NAMEN Pyramides In West-Zeeuws-Vlaanderen ligt, ruwweg tussen Biervliet en het Belgische Watervliet, de boerderij 'Pyramide'. Dichtbij de boerderij ligt het buurtschap met dezelfde naam, genoemd naar de hoe ve. De eigenaar van de kleine boerderij heeft vele jaren lang het boeren gecombineerd met het drijven van een popu lair café. De hoeve heet 'De Pyramide', en de kroeg heette 'In de Pyramide'. De schrijf wijze van de Pyramides (met een Y-grec) wijst op Franse herkomst. Dat klopt ook, want vóór het woonhuis an nex café was een merkwaar dig piramidevormig bouwsel opgericht. Dit ter herinnering aan de slag bij Austerlitz - een van de 'grote' veldslagen van Napoleon. De keizer was, na zijn veldtocht tegen Egyp te, zeer gefascineerd geraakt door de oude Egyptische pira mides en juichte bouwsels in die stijl toe. Zeker als ze van zijn glorie getuigden. Tussen Middelburg en Vlissin- gen is ook een boerderij die 'de Piramide-Hoeve' heet. Maar daar is iets heel anders aan de hand. Aan het einde van de Tweede Wereldoorlog zetten de Duitsers een aantal tankversperringen rond de boerderij neer in de vorm van kleine piramides. Ze heb ben nog heel lang na de oor log daar getuigd van de bezet ting. De bewoners van de hoe ve hebben er ten langen leste hun boerderij maar naar ge noemd. Ongewild en ongewe ten hebben de bewoners van beide hoeves een historische toets aangeslagen. Eeuwen lang hebben graanpakhuizen in oude steden vaak de naam 'piramide' gedragen. Waar om? Omdat volgens het Bij belverhaal Jozef, in Egypte toen hij onderkoning was, ve le graanpakhuizen liet bou wen. Tijdens de jaren van overvloed aan graan (de ze ven vette jaren) was er een hongersnood voorspeld (de zeven magere jaren). Onze voorouders die de Bijbel la zen en omstreeks de 16e en 17e eeuw Egypte verkenden, dachten dat de piramides die graanpakhuizen van Jozef wa ren. Pas een paar eeuwen la ter is ontdekt dat de pirami des koningsgraven waren. Gerard Smallegange i-fiiAi, -V- Toen Jos de Regt uit 's-Heer Arends- kerke stopte met zijn werk als elek- tromonteur en met de vut ging, wilde hij vrijwilligerswerk gaan doen. „Ik wist niet precies waar. Ik heb eerst fruit geplukt en ik zei tegen de eige naar van de boomgaard: ik wil ook wel bomen knotten. Hij had wel zo'n 70 knot- bomen staan en daar ben ik aan begon nen. Dat beviel toch niet zo. Ik was in m'n eentje en had geen begeleiding. Daar ben ik mee gestopt." Tijdens een excursie naar weidevogels werd De Regt (66) twee jaar geleden ge strikt voor vrijwilligerswerk bij Natuur monumenten. Dat bevalt beter, al is het de ene keer leuker dan de andere. Nu zijn ploeg voldoende is ingewerkt om meer zelfstandig het lied van de arbeid te zingen, mist hij de begeleiding een beet je. Vooral omdat de vaste medewerkers veel weten te vertellen over de planten en dieren die in een gebied te zien zijn. Dat hij zich inzet voor Natuurmonumen ten is toeval. „Ik zou het waarschijnlijk inzet van vrijwilligers voor promo tieactiviteiten, administratief werk en (technische) klussen. Hannewijk vertelt dat het vrijwilli gerswerk bij Natuurmonumenten een 'speerpunt' is. „Vroeger deden we heel veel zeifin de buiten dienst. Maaien, knotten, noem maar op. We zijn meer in gaan zet ten op vrijwilligers. Zo kun je men sen dichter bij de natuur brengen en zorgen voor meer draagvlak. En het levert ook wat op. Je spaart geld uit, waarmee je andere nutti ge dingen kunt doen. Overigens moet je ook een stukje investeren, voor gereedschap, vervoer, cursus sen. We hebben een busje aange schaft, zodat er minder met auto's gereden hoeft te worden. We heb ben een cursus bosmaaien gehou den en er komt een cursus motor kettingzaag." Bij de beheereenheid Schelde zijn ongeveer 40 vrijwilligers actief Eén groep verricht eenmaal in de 14 dagen beheerwerk, een andere groep inventariseert de flora en fauna in de natuurterreinen. Ande re mensen doen voorlichtings- werk. Ze staan op markten en eve nementen in de kraam van Na tuurmonumenten. Er zijn twee ad ministratieve vrijwilligers en een technische man die allerlei klusjes opknapt. En niet te vergeten een groep gidsen die excursies begelei den. Afgezien van een reiskostenvergoe ding is het allemaal liefdewerk. Jaarlijks is er een vrijwilligersdag, met informatie over de ontwikke ling van de terreinen en een excur sie. Hannewijk en zijn collega's hebben de vrijwilligers zoveel mo gelijk persoonlijk benaderd. „Je bouwt het langzaam op. We heb ben ook wat vacatures via vrijwilli- gershuizen weggezet en je moet het ook hebben van mond tot mondreclame." Hij denkt dat er een flink aantal mensen rondloopt dat graag vrij- Jos de Regt foto Willem Mieras gers. „Er valt genoeg te doen", weet Hannewijk. „En we krijgen aan de zuidkust van Schouwen met plan Tureluur flink wat werk erbij." Meer informatie: www.ivn.nl/zeeland of 0113-211675 ook wel bij een andere organisatie kun nen vinden." Hij doet meer vrijwilligers werk. Hij is lid van de roofvogelwerk groep Bevelanden en helpt met het plaat sen van nestkasten voor steenuilen. En niet te vergeten het jaarlijkse wieler weekeinde in zijn woondorp. De Regt vindt het best be langrijk dat de natuur een beetje wordt on derhouden. „Je moet het niet laten verwilderen." Dat hij zich inzet als vrijwilli ger, wil niet zeggen dat hij het overal mee eens is. Zo noemt De Regt de omvang van het plan Tureluur op Schouwen overdreven groot. En van ontpoldering moet hij niks hebben. „Daar ben ik tegen. Zo'n eiland voor de kust, daar zie ik wel wat in." willigerswerk wil doen, maar door de organisaties niet bereikt wordt. „Ook met de vergrijzing is er vol doende potentieel en veel mensen willen lekker buiten bezig zijn. Bo vendien is er sociaal contact." Onlangs was Hannewijk op be zoek bij de Vlaamse zusterorganisa tie Natuurpunt. „Daar zijn ze heel ver met vrijwilligerswerk. Er zijn groepen die een bepaald gebied he lemaal beheren, inventariseren en soms zelfs gronden aankopen. Dat gaat verder dan bij ons." Maar ook Natuurmonumenten zet in op uit breiding van het aantal vrijwüli- Het knotten van wilgen bij Wolphaartsdijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 63