Buitengebied Het is lekker als je eens naar buiten kunt Gezamenlijk op 30 Dinsdag 12 februari 2008 PZC Kees de Goffau uit Goes belandde drie jaar geleden bij toeval in het groene vrijwilligerswerk. „Er was een open dag bij de werkschuur van Natuurmo numenten aan de Zwaakse Weel. Daar fietste ik langs en nam een kijkje bij een van de kraampjes. Ze vroegen me of ik het leuk zou vinden om vrijwilligerswerk in de natuur te gaan doen. Dat wilde ik wel." Sindsdien is hij één woensdag in de twee we ken actiefin het buitengebied. Voor De Gof fau (49) is het een vrije dag. In het dagelijks le ven werkt hij in de fijnmetaal. „Dat is altijd binnen. Het is wel lekker als je eens naar bui ten kunt." Hoewel lid van Natuurmonumenten, noemt De Goffau zich geen echte natuurliefhebber. „Ik heb niet iets met vogels of planten. Maar ik ben wel graag buiten." Hij maakt deel uit van de vaste woensdag- ploeg die bestaat uit acht tot negen vrijwilli gers. „Een leuke ploeg." In de winter is het hoofdzakelijk bomen knotten; 's zomers vaak gemaaid gras verzamelen, zodat het naar de vuilstortplaats afgevoerd kan worden. „Het is wel zonde dat het niet gebruikt kan worden", zegt De Goffau, doelend op de aanwezigheid van vooral voor paarden giftig Jacobskruis- kruid. Het werk gebeurt vooral op de terreinen van Natuurmonumenten aan het Veerse Meer en in de Zak van Zuid-Beveland. Het knotten van wilgen is voor hem het leukste werk. Geleerd in de praktijk en het geeft voldoening. „Het is een mooi gezicht als je een rij geknotte bomen ziet. Dan kun je zeggen: we hebben wat gedaan." Kees de Goffau Zonder inzet van vrijwilligers zou het rader werk van de samenleving flink haperen. In veel sectoren zijn ze onmisbare smeerolie. Zeker ook in de groene sector. In de natuur zijn vrij willigers niet meer weg te denken en de be heerders doen steeds meer een beroep op ze. Om dat in goede banen te leiden en het elkaar afsnoepen van vrijwilligers te voorkomen, is on langs het Zeeuwse Platform Groene Vrijwilli gers opgericht. komst van het platform. „Je gaat al lemaal voor één doel: de natuur." Hij tekent er wel bij aan dat elke organisatie verantwoordelijk blijft voor de eigen vrijwilligersactivitei- ten. Om vrijwilligers 'vechten' gebeurt trouwens nu al niet, zegt Hanne- wijk. „Op zaterdag hebben wij geen vrijwilligers aan het werk. Als we in contact komen met ie mand die graag op die dag aan de slag wil, dan verwijzen we die door naar een organisatie die dan wel actiefis. Omgekeerd gebeurt hetzelfde." Het platform moet dat allemaal wat meer gaan stroomlij nen. Dat het toch een tikje gevoe lig ligt, blijkt wel uit het feit dat enige jaren kostte voordat een sa menwerkingsovereenkomst kon worden gesloten. Gedeputeerde George van Heukel- om (welzijn) omschrijft de komst van het platform niet voor niets als 'eilandoverstijgend denken.' Hij is blij met het initiatief, dat de provincie met subsidie onder steunt (evenals het VSB-fonds). „Er moet aandacht zijn voor sa menwerking, zonder dat het eige ne van de organisatie verloren hoeft te gaan." Van Heukelom wijst op de komst van de zogenaamde 'maatschappe lijke stage', een vorm van geleid vrijwilligerswerk, om jonge men sen praktijkervaring op te laten doen. Hij vindt dat ook de groene sector daarvoor in aanmerking komt. Het eerste resultaat van de samen werking is zichtbaar in de vorm van de website Natuurwerk Zee land. Een digitale 'ontmoetings plaats' voor zowel vrijwilligers, ver enigingen als professionele organi saties. Met informatie over vraag en aanbod, vacatures, cursussen en activiteiten in het groene vrij willigerswerk voor natuur, milieu en landschap. Het gaat niet alleen om beheer of onderzoek, ook om door Rinus Antonisse Leo D'hoore, coördinator van het consulentschap natuur- en milieueducatie Zeeland, spreekt uit eigen ervaring. Hij is als vrijwilliger ruim 30 jaar actief bij natuurvereniging 't Duumpje in West-Zeeuws-Vlaan- deren. Als zodanig kent D'hoore de eisen die vandaag de dag aan vrijwilligers gesteld worden en de problemen die een organisatie kan ondervinden om te voorzien in be paalde taken en functies. Daarom juicht hij de komst van het Platform Groene Vrij willigers zeer toe. Elf or ganisaties werken daarin samen. Be doeling is kennis en ervaring en vraag en aanbod van vrijwilligers bij elkaar te brengen. Zo kan een meer gezamenlijke aanpak van het vrijwilligerswerk in de groene sec tor ontstaan. Elkaar geen vliegen afvangen, maar elkaar helpen. Natuurmonumenten is één van de deelnemende organisaties. André Hannewijk van beheereenheid Schelde, zorgt voor het vrijwilli gerswerk op het gebied van het be heer en het onderzoek van plan ten en dieren. Hij staat achter de Steenuilen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 62