Onderzoek vuile instrumenten Kijkers ruilen voetbal in voor Nederland i OM neemt zakenman onder vuur FEM ME Ayaan als Fran^aise laat Kamer koud Inspectie gaat na of er een verband is tussen diverse incidenten. Commerciële zenders verliezen bij eredivisie 1,2 miljoen mensen. Alleen Groenlinks en D66 maken zich zorgen om imagoschade. Justitie blijft bij eis van twintig jaar cel tegen Guus Kouwenhoven. iiiiiffiwmif, OPHEFFINGSUITVERKOOP Nieuwe Hollandse Waterlinie herrijst als groene singel van forten PZC Dinsdag 12 februari 2008 5 BUNNIK - Minister Verburg (foto) staat bij Fort Rijnauwen bij Utrecht. Daar tekenden zij, minis ter Plasterk en staatssecretaris Huizinga gisteren met bestuurders van vijf provincies het Pact van Rijnauwen. In dit convenant staan afspraken om het Nationaal Landschap Hollandse Waterlinie op te knappen. Met de plannen is een bedrag van 150 miljoen euro gemoeid. De Nieuwe Hollandse Waterlinie is een verdedigingslinie die werd aan gelegd tussen 1815 en 1940. Zij loopt van Mui den tot aan de Biesbosch. De Waterlinie bestaat uit 46 forten, vijf vestingssteden, kazematten en sluizen. Na de Tweede Wereldoorlog verloor de li nie haar functie en raakte zij in verval. foto Erik van 't Woud/ANP HARDERWIJK - De Inspectie voor de Gezondheidszorg stelt een on derzoek in naar de recente inciden ten met onderzoeksinstrumenten die niet volgens de regels zijn gerei nigd. Zij gaat na of er verband tus sen de gevallen bestaat. Gisteren werd bekend dat Zieken- door Marleen Bakker DEN HAAG - Nederland t heeft het meest geprofiteerd van de uittocht van kijkers die eerder op zondag avond naar de voetbalsamenvattin gen op tv keken. Sinds de eredivi sierechten drie jaar geleden naar commerciële zenders gingen (eerst Talpa, nu RTL) zijn er 1,2 miljoen kijkers verdwenen. Meer dan de helft van hen, ruim zeshonderdduizend kijkers, kijkt zondagavond tussen zeven en acht uur liever naar Nederland 1 dan naar het voetbal op de commer ciële zenders. Dat blijkt uit onderzoek van kijkcij ferexpert René van Dammen, van MediaOnderzoek en -Advies (van de NPO). huis St Jansdal in Harderwijk vier honderd patiënten heeft opgeroe pen voor bloedonderzoek, nadat bekend was geworden dat een on derzoeksinstrument niet volgens de regels was gereinigd. Enkele tientallen patiënten hebben zich al bij het ziekenhuis gemeld. De inspectie onderzoekt ook of soortgelijke incidenten vroeger ook voorkwamen, zonder te zijn gemeld. In overleg met de inspectie heeft De 'overlopers' zijn vooral man nen en vrouwen tussen de 35 en 50 jaar en kinderen van zes tot twintig. Van Dammen zocht uit welke pro gramma's de weggelopen kijkers nu op zondagavond zien. Hij verge leek daarvoor de afgelopen vier na jaren met elkaar. De helft van de afvallige voetbalkijkers stemt nu af op Nederland 1, zo blijkt. In 2004 zond Studio Sport de sa menvattingen uit op Nederland 2. Toen behaalden programma's als Close-up en Liefde in het Land op Nederland 1 tussen zeven en acht uur 315.000 kijkers. Het jaar erna keken 490.000 men sen naar de herhalingen van Spoorloos. De laatste twee jaar scoort de Vlaamse ziekenhuisserie Spoed goed. In het najaar van 2006 trok het gemiddeld 835.000 kijkers en afgelopen najaar zelfs 995.000. het ziekenhuis in de Gelderse stad besloten het bloed te testen op hiv en hepatitis B en C. Deskundigen achten het risico op besmetting bij zonder klein, aldus het ziekenhuis. Vorige week riep het Rijnland Zie kenhuis in Leiderdorp ruim drie- In Harderwijk zijn vierhonderd patiënten opgeroepen voor bloedonderzoek. Een uroloog had de scoop waarmee hij onder zocht, niet goed schoongemaakt. DEN HAAG - „Het is haar eigen keu ze." Opvallend eensgezind luidde gisteren het oordeel van veel Twee de Kamerfracties over het voorne men van Ayaan Hirsi Ali om de Franse nationaliteit aan te nemen. Een ruime Kamermeerderheid wil het daarbij laten en de kwestie rond haar beveiliging niet op nieuw bespreken. Het voormalig WD-Kamerlid be zocht zondag in Parijs een bijeen komst van bevriende Franse intel honderd patiënten op voor een bloedcontrole, nadat was gebleken dat een naaldgeleider niet goed was schoongemaakt en ontsmet. Het gaat om een geleider die wordt gebruikt bij prostaatpunc ties. In de Van Mesdagkliniek in Gro ningen kwam begin vorige maand aan het licht dat het verkeerd ge bruik van een prikpen tot vijf be smettingen van hepatitis B en C heeft geleid. lectuelen en politici, die de wens uitspraken dat zij Franchise zou worden. Ook kwam haar persoons beveiliging opnieuw aan de orde. De Fransen haalden fel uit naar Nederland, dat niet meer wil op draaien voor de beveiligingskos- ten, omdat Hirsi Ali in de Verenig de Staten woont. Hirsi Ali, die sterk stelling neemt tegen de islam, is sindsdien voort durend op zoek naar geld. Als het helpt om haar veiligheid te garan deren, wil ze de Franse nationali teit aannemen, zei ze, maar liever blijft ze Nederlandse. „Dat is haar goed recht", stelt Kamerlid Sy- brand van Haersma Buma van re- DEN HAAG - Guus Kouwenhoven, de man die volgens justitie oorlogs misdaden heeft gepleegd en verbo den wapenhandel heeft gedreven in Liberia, moet twintig jaar de ge vangenis in. Die eis sprak de aanklager gisteren uit voor het gerechtshof in Den Haag. Het Openbaar Ministerie eis te ook een boete van 450.000 eu ro. Kouwenhoven zou zijn misdaden hebben gepleegd in de periode van 2000 tot en met 2003 tijdens de burgeroorlog in het West-Afri kaanse land. Volgens het Openbaar Ministerie is Kouwenhoven schuldig aan het medeplegen van oorlogsmisdaden en waren de wapens bestemd voor het regime van toenmalig pre sident Charles Taylor. Taylor zelf staat terecht voor het Speciale Hof voor Sierra Leone in Den Haag. De rechtbank in Den Haag veroor deelde de Nederlandse zakenman in het begin van juni 2006 tot acht jaar gevangenisstraf wegens wa penhandel. Hij werd vrijgesproken van het medeplegen van oorlogs misdrijven. Het OM was het daar mee niet eens en ging in hoger be roep. Voor de rechtbank eiste het OM ook twintig jaar gevangenis straf. Kouwenhoven heeft volgens justi tie uit geldzucht gehandeld door zijn zakelijke belangen in het door burgeroorlog verscheurde land vei lig te stellen. „Hij had ook weg kunnen gaan, maar hij koos er be wust voor zakelijk actief te blijven, daardoor koos hij er ook voor zich in de strijd te mengen", aldus het Openbaar Ministerie. IV* De Nederlandse zakenman Guus Kouwenhoven heeft zich schuldig gemaakt aan oorlogs misdaden in Liberia. Dat stelt justitie in hoger beroep. In het fotobijschrift in de PZC van maandag over de vakantie van de koninklijke familie staat een fout. De kinderen die op de foto staan zijn prinses Alexia, dochter van prins Willem-Alexander en prinses Maxima, en Leonore, de dochter van prins Constantijn en prinses Laurentien. geringspartij CDA over een moge lijke naturalisatie. Hij vraagt zich echter af of Frankrijk meer te bie den heeft dan Nederland. Ook Ali's partij steunt de lijn van het kabinet. WD-Kamerlid Laeti- tia Griffith: „Ons standpunt is niet veranderd. Zij wil zelf Frangaise worden." Alleen GroenLinks en D66 vinden de imagoschade voor Nederland groot. Leden van het Europees Parle ment willen een fonds opzetten voor de beveiliging van Ayaan Hirsi Ali. Zij bezoekt donderdag het Europees Parlement om een meerderheid te krijgen voor deze actie. Tot en met 27-2-2008 Femme, Lange Vorststraat 41, Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 5