Zeeland Domburg al 50 eeuwen bewoond Vrouw ten einde raad vanwege problemen Heropening bioscoop Mooi verval van oude gebouwen in foto-expositie Feest bij kinderclub Happy Kids DE RODE PILAREN Vondst bijlpunt wijst naar vroege cultuur op verdwenen strandwal. Voorwaardelijke celstraf van twee weken voor verzinnen verkrachting. keuze in trouwpakken! STEÜTEL Melatomatine Forte: 3 halen 2 betalen! Drogisterij Kruiderij Melatomatine Pure: 3 halen 2 betalen! ft W PZC Dinsdag 12 februari 2008 23 door Henk Postma WESTKAPELLE - Het is heel goed mogelijk dat de Walcherse kust al meer dan 5000 jaar geleden be woond was. De vondst van een bij zondere steen op het strand bij Domburg wijst daar op. Volgens de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek gaat het om een fragment van een bijl uit de zogenaamde Michels bergcultuur (4000 tot 3000 jaar voor Christus). Mensen uit die cul tuur zouden hebben gewoond op de strandwal voor Domburg, die later door de zee werd opgeslokt. Net als eeuwen daarna ook met de Nehalennia-tempels gebeurde. De Domburgse strandcabine-ex ploitant Cornelis Willem Vreeke zegt de bijlpunt al in 1986 te heb ben gevonden. Hij raapte de steen op aan de voet van een paalhoofd ter hoogte van de Hoge Hill, nadat de zee daar het zand had wegge schuurd. Vreeke bewaarde de vondst jarenlang in zijn schuurtje. Tot hij in 1992, op Monumenten dag, naar een archeoloog stapte met de vraag: „Is dit wat?" De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek conclu deerde dat het om een 60 tot 50 eeuwen oude 'Fels-Rundbeil' ging. Vreeke kreeg het verzoek de bijl punt af te staan aan het provin ciaal depot voor bodemvondsten. Maar dat vond hij niet zo'n goed idee. „Ik dacht: laat maar even rus tig liggen. Misschien komt er nog wel eens een betere bestemming voor." Die is nu gevonden. Sinds gisteren is de bijlpunt te bezichti gen in museum Het Polderhuis in Westkapelle. Daar zijn ze er bijzon der trots op. „We kunnen nu een heel stuk die per de geschiedenis in", zegt mu seummedewerkster Ada van Hoof „Toen we het museum openden, begon de geschiedenis bij de Ro meinen. Daarna kregen we strand vondsten uit de Ijzertijd. Met de bijlpunt kunnen we de geschiede nis pas echt vervroegen. We kun nen nu iets laten zien wat het ver haal van de strandwallen vertelt. „We kunnen nu een heel stuk dieper de geschiedenis in." Van Hoof hield er aanvankelijk re kening mee dat de bijlpunt pas vrij recent, tijdens de ophogingen van het strand, bij Domburg te recht is gekomen. Maar navraag bij het waterschap leerde haar dat in 1992, ten tijde van de vondst, nog geen zandsuppleties hadden plaats gevonden. „Voor die tijd zijn wel HULST - De kans bestaat dat bio scoop De Koning van Engeland de deuren weer opent. Met één zaal weliswaar én tijde lijk, tot de bouw van een nieuw vermaakscomplex in de omgeving van de Houtmarkt van start gaat. Coördinator Jan van Puyvelde van stichting Den Dullaert zegt dat het contact met projectontwikkelaar Karei Rietbergen nog vers is, maar bevestigt dat er met Rietbergen te grote brokken steen aangevoerd, zowel uit België als uit Duitsland. Maar het is niet aannemelijk dat zo'n kleine steen daar tussen kan hebben gezeten." Dat meer dan 50 eeuwen terug al mensen op de strandwal hebben gewoond, was al zo goed als zeker. De Rijksdienst voor het Oudheid kundig Bodemonderzoek had dat zelf ook al vastgesteld. Uit die tijd is bij Domburg ook al eens een vuurstenen 'krabber' gevonden, die gebruikt moet zijn voor het af schrapen van huiden. De strandwallen ontstonden na de Ijstijd, toen de drooggevallen Noordzee weer was volgelopen. De kustlijn verplaatste zich toen naar het westen. Achter de strand wallen en zandruggen ontstonden wadden en schorren. In de 3e tot 9e eeuw na Christus ruimde de zee de strandwallen op. Waarna de mens het natuurlijk proces stop te met de bouw van dijken. praten valt over de mogelijkheid van heropening. Twee zalen in De Koning van Engeland zijn nog ge heel intact. De 150 stoelen staan er nog in, de fümcabine is volledig in gericht en er hangt een filmdoek. Blijkt heropening van een zaal in de oude Koning van Engeland niet haalbaar, dan voert Den Dullaert het oorspronkelijke plan voor het vertonen van films in de grote zaal van het cultureel centrum door. door Emile Calon MIDDEBURC - Een gescheiden vrouw uit Vlissingen die grote pro blemen ondervindt omdat haar ex regelmatig dreigt haar kind mee te nemen zodat de moeder haar nooit meer terugziet. Deze vrouw was vorig jaar januari zo ten einde raad dat ze de politie meldde dat ze in het park aan de Julianalaan nabij ziekenhuis Walcheren in Vlis singen was verkracht. Na die melding sloeg de politie groot alarm. Na enkele dagen bleek dat er geen dader was, en dat de verkrachting verzonnen was. Gisteren stond die vrouw voor de Middelburgse politierech ter wegens het doen van een valse aangifte. Daar vertelde ze over haar problemen en hoe het maar niet lukt een werkbare redelijke re latie op te bouwen met haar ex. Officier van justitie W. Smeenk hield de vrouw voor dat het doen van een valse aangifte niet de ma nier is om zulke problemen op te lossen. Ze rekende ook voor dat de politie alleen al 70.000 euro uit heeft gegeven aan onderzoeken in die zaak. Een bedrag dat echter niet in rekening wordt gebracht bij de vrouw. De vrouw gaf aan te be seffen dat ze iets verkeerds had ge daan, maar dat ze op dat moment geen andere uitweg zag. Smeenk eiste een voorwaardelijke celstraf van twee weken. Politierechter A. Ente vonniste conform. GOES - De experimentele fotogra fen André Joosse en Dajo Brink man houden vanaf vrijdag een ex positie in Goes van hun werken. De twee Goesenaren zijn zoge naamde 'urban explorers', ze ma ken foto's van natuurlijk verval in oude gebouwen zoals industriehal len en voormalige ziekenhuizen en legerkazernes. De expositie duurt van 15 februari tot 15 maart en is in cultureel cen trum 't Beest en de voormalige Van Strien garage in Goes. In 't Beest zijn de foto's dagelijks te zien tijdens de normale openings tijden. In de oude garage aan de Van de Spiegelstraat zijn de foto's donderdag-, vrijdag- en zaterdag avond te bewonderen op twee gro te schermen. Ze zijn ook dagelijks te bezichtigen op de showroomra- men van het pand. De entree van de tentoonstelling is gratis. Onze nieuwe collectie is binnen. Goes, Lange Kerkstraat, le etage, 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl VLISSINGEN - De interkerkelijke het gebouw van Berea aan de Gil- theatergroep Happy Kids geeft deweg 29 in Vlissingen. Het feest morgen een kinderfeest. Dat is in duurt van 14.00 tot 15.30 uur. Nu 180 tabletten van 53,85 VOOr 35,90! normale prijs 17,95 per stuk www.derodepilaren.nl Nu 500+200 x 3 is 2100 tabletten van €38,85 VOOr 25,90! BeS3 normale prijs 12,95 per stuk Nederland 5000 jaar geleden i i strandwallen Nederland heden Domburg Willem Cornelis Vreeke monstert zijn opzienbarende strandvondst: een bijlpunt uit de 50 eeuwen oude Michelsbergcultuur. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 55