Zeeland 'Die beestjes blijven liever thuis' Plevieren krijgen een eigen strandje DE RODE PILAREN Mooi verval van oude gebouwen in foto-expositie Inbrekers bezoeken woningen Drogisterij Kruiderij www.derodepilaren.ni Nieuwe broedplaats voor vogels in de buurt van Anna Jacobapolder. Melatomatine Forte: 3 halen 2 betalen! W jn 53,85 voor 35,90! Rinie Jacobse uit Krabbendijke heeft vier wereldtitels op zak. keuze in trouwpakken! Melatomatine Pure: 3 halen 2 betalen! STEÜTEL BPZC Dinsdag 12 februari 2008 23 door Rob Paardekam ANNA JACOBAPOLDER - Goed en slecht nieuws voor de bontbekple- vier. Het beestje moet binnenkort zijn broedplaats bij Bruinisse verla ten, maar dat wordt goedgemaakt met een strandje in de buurt van Anna Jacobapolder. De bontbekplevieren hebben nu nog een broedplaats op de dijk bij de Bruinissepolder op Schou- wen-Duiveland, maar daar wordt hun rust binnenkort verstoord als het waterschap en Rijkswaterstaat de steenbekleding op de dijk gaan versterken. Op basis van de natuur beschermingswet zijn ze verplicht een vervangende broedplaats aan te leggen. Die komt er in de vorm van een strandje bij het oude haventje van Sluis bij Anna Jacobapolder. Het wordt gemaakt van zand, schelpen en kokkels en ligt 2,40 meter bo ven NAP, waardoor het bij een normale springvloed niet onder water komt te staan. Een rand van stortsteen beschermt het strandje aan de waterkant, zodat de nesten geen gevaar lopen. Verder wordt rondom het strandje een afraste ring geplaatst, zodat andere dieren en mensen de rust van de bontbek plevieren niet kunnen verstoren. De aanleg van het strandje kost het waterschap elfduizend euro. Door hergebruik van materialen als basalt en zand worden de kos ten laag gehouden. GOES - De experimentele fotogra fen André Joosse en Dajo Brink man houden vanaf vrijdag een ex positie in Goes van hun werken. De twee Goesenaren zijn zoge naamde 'urban explorers', ze ma ken foto's van natuurlijk verval in oude gebouwen zoals industriehal len en voormalige ziekenhuizen en legerkazernes. De expositie duurt van 15 februari tot 15 maart en is in cultureel cen trum 't Beest en de voormalige Van Strien garage in Goes. In 't Beest zijn de foto's dagelijks te zien tijdens de normale openings tijden. In de oude garage aan de Van de Spiegelstraat zijn de foto's donderdag-, vrijdag- en zaterdag avond te bewonderen op twee gro te schermen. Ze zijn ook dagelijks te bezichtigen op de showroomra- men van het pand. De entree van de tentoonstelling is gratis. GOES - T\vee woningen aan de Goe- se Trumanlaan zijn gisternacht be zocht door inbrekers. Uit de ene woning is een tv, geld en compu terapparatuur meegenomen, uit de andere een geldbedrag. IHfl? kKDZ- Nü 180 tabletten s€ 17,95 per stuk Rinie Jacobse uit Krabbendijke met één van zijn wereldkampioenen. foto Willem Mieras door Mieke van der Jagt KRABBENDIJKE - Ze gaan volgend jaar niet naar Italië. Deelname aan de wereldvogeltentoonstelling heeft voor Nel en Rinie Jacobse uit Krabbendijke geen zin meer. Het hoogst haalbare hebben ze deze maand bereikt in het Belgische Hasselt: vier wereldtitels en een zil veren medaille. „Waar ik altijd naar gestreefd heb, behoren tot de wereldtop, heb ik nu voor elkaar. We gaan rustig door met vogeltjes kweken, maar we vallen ze niet meer lastig met reisjes. Als het erop aan komt blij ven die beestjes, net als wij, liever thuis." Rinie Jacobse sleepte al heel wat meer prijzen weg in de loop der ja ren, maar zo bont als laatst had hij het nog nooit gemaakt. Wereld kampioen stam Lincoln Porter én individueel, hetzelfde laken een pak bij de Agapornis Ficheri en in die categorie nog eens tweede bij de stam. Dat betekent dat in Hasselt vier kleine Australische papegaaien, Lincoln Porters, op alle fronten het beste scoorden. Niemand, be halve Rinie en Nel, kan het ver schil zien tussen de vier. Het is daarom ook niet verwonderlijk dat ook de individuele prijs naar een van de vier vogels ging. Op de zelfde manier wonnen ze dubbel wereldgoud met de Agaporniden, Zuid-Afrikaanse parkieten in de wildkleur zoals ze door de natuur ontwikkeld zijn. Een tweede stam van vier parkietjes zorgde voor zil ver. Op de vraag hoe je zoiets voor el kaar krijgt, is het antwoord tame- 'Je doet zoiets om je eigen grenzen te verleggen, niet die van een ander' lijk simpel. Rinie: „Je moet natuur lijk een goed oog ontwikkelen voor de eigenschappen van de vo gels waarmee je kweekt. In de loop der jaren leer je van de keur meester en van sommige collega kwekers. En daarnaast is het be langrijk dat die vogels het enorm naar hun zin hebben. Ze houden niet van vieze hokken, hebben graag vers water, houden van vrij heid, net als een mens, en het zijn echte gewoontebeesten. Een dier dat het naar zijn zin heeft, ziet er vanzelf goed uit: vrolijk, alert, ac tief en goed verzorgd. Dat maakt je hobby, zelfs als je nooit een ten toonstelling bezoekt, ook veel leu ker." Van zijn klinkende winst in Has selt gaat Rinie Jacobse zeker niet naast zijn schoenen lopen. „De vo gels die ik aan andere kwekers ver koop, worden ook niet duurder. Je doet zoiets per slot om je eigen grenzen te verleggen, niet die van een ander." Onze nieuwe collectie is binnen. Nü 500+200 x 3 is 2100 tabletten van 38,85 VOOr 25,90! normale prijs 12,95 per stuk STAVENISSE - De toeristische wan del- en fietsroute bij Stavenisse is de komende maanden beperkt toe gankelijk. Projectbureau Zeewerin gen werkt tot en met 15 oktober aan de dijkverzwaringen. Vanaf 1 maart wordt de oude steen bekleding in de Oud Kempenshof- stede- en Margarethapolder ver vangen door nieuwe blokken. Na de werkzaamheden is de zeewe ring bestand tegen een storm die statistisch gezien eens in de vier duizend jaar voorkomt. Het traject van 3,3 kilometer loopt van de Rij kebuurtweg tot de keersluis in het havenkanaal van Stavenisse. „We nemen het deel bij de campings als eerste onder handen", meldt A. McGovern. „Dat is dan voor het hoogseizoen klaar." Om de buurt zo veel mogelijk te ontlasten, wordt de oude dijkbekleding voor een deel over het water afgevoerd. Goes, Lange Kerkstraat, 1e etage, 0113 - 27 00 25 www.steutelgoes.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 47