sport Sport ge Id als ontwikkelingshulp Eindspurt brengt Jan-Jaap Bolier op podium Vier keer goud voor veteranen Nederland geeft in vier jaar 16 miljoen voor projecten in tien landen. Krajicek komt zonder te spelen in top dertig Baghdatis toch weer welkom in Ahoy' Experiment in natoer pakt voor 27-jarige Tholenaar goed uit. Ook Ierland valt voor een Italiaanse bondscoach *36 Dinsdag 12 februari 2008 PZC door Wilko Voordouw DEN HAAG - In december, op het dieptepunt van de stammenstrijd in Kenia, wilde atlete Lornah Kip lagat een veldloop in haar Keniaan- se woonplaats Iten houden. Maar dat leek niet door te kunnen gaan. De strijders hadden wegblokkades opgeworpen. „Haal die blokkades weg en loop mee", riep ze de strij ders toe. De roadblocks verdwe nen, de wedstrijd ging door en er was weer even wat harmonie in de omgeving van Iten. Het is niet voor niets dat minister Koenders van ontwikkelingssa menwerking en staatssecretaris Bussemaker de hulp van Kiplagat hebben ingeroepen. De atlete wordt ambassadeur van het pro gramma rond sport en ontwikke lingssamenwerking. Kiplagat zelf bezit intussen veel expertise op dat gebied. In het Keniaanse Iten heeft ze een trainingscentrum op gezet voor - met name - jonge atle tes. Talentvolle hardloopsters krij gen daar de gelegenheid om te rij pen - en tegelijkertijd een oplei ding te volgen. Via haar Founda tion plant ze nu om een school op te zetten, omdat de belangstelling voor het trainingscentrum zo groot is. Sport kan een brug slaan in con flictgebieden. Dat stellen de be windslieden bij de presentatie van hun beleidsbrief 'Een kans voor open doel, de kracht van sport in ontwikkelingssamenwerking'. Voor de periode van vier jaar wordt 16 miljoen euro beschikbaar gesteld om in tien ontwikkelings landen sportprojecten te organise ren. Het gaat om landen als Kenia, Zimbabwe, Guatemala Suriname en Zuid-Afrika. „Natuurlijk is in ontwikkelingslan den de eerste behoefte voedsel, NV Atlete Lornah Kiplagat wordt am- bassadeur van een nieuw pro gramma rond sport en ontwikke lingssamenwerking. Daarvoor is 16 miljoen euro beschikbaar. drinken, gezondheid en veilig heid", aldus Koenders. „Maar sport kan een motor zijn voor ont wikkeling. Mensen willen brood, maar ook spelen", aldus de be windsman, net terug uit Kenia. Daar zag hij dat in een tenten kamp voor zo'n 13.000 vluchtelin gen voor het etnische geweld een voetbalcompetitie werd georgani seerd. Voor atlete Lornah Kiplagat bete kent het ambassadeursschap dat ze zich na de Olympische Spelen voor het project gaat inzetten. „Eerst ga ik voor goud in Peking. De komende maanden staan hele maal in dat teken. Daarna wil ik mijn ervaring graag voor dit doel gebruiken." RIJSWIJK - Tennisster Michaëlla Krajicek staat voor het eerst in haar carrière in de top dertig van de wereldranglijst. De achttienja rige speelster steeg in de gisteren gepubliceerde lijst van de vrouwen bond WTA van de 32e naar de der tigste plaats. Krajicek bereikte haar hoogste po sitie ooit zonder te tennissen. De Almeerse herstelt momenteel van een polsblessure. ROTTERDAM - De derde en laatste wildcard voor het ABN Amro World Tennis Tournament in Rot terdam is vergeven aan Marcos Bag hdatis, de nummer zeventien van de wereldranglijst. De Cyprioot zorgde vorig jaar nog voor ophef door, ondanks een toe zegging, niet in Ahoy' te verschij nen. Hij meldde zich de vrijdag voor aanvang van het toernooi af met een blessure, maar speelde een dag later gewoon de finale in Marseille. SITTARD - Tijden het NK indoorat- letiek in Sittard hebben de Zeeuw se veteranen vier gouden medail les veroverd. Hermien Roggeband (Delta Sport) won de 60 meter bij de masters D45 in 8,51 seconden en dat was 0,03 seconde sneller dan in de serie waarin ze tweede werd. Jan Kees Mol (Dynamica) pakte goud op het hoogspringen bij de masters H45 door over een hoogte van 1 meter en 65 centime ter te gaan. In de finale 60 meter noteerde hij 8,10 seconden, goed voor de zesde plaats. Glenn Hoffman (Scheldesport) ex celleerde op het verspringen. Hij greep de titel masters H45 met een afstand van 5 meter en 59 centime ter. Hij werd vierde in de finale 60 meter in een tijd van 7,75. Serge Beckers (RKHAV) zorgde voor het vierde Zeeuwse goud door de 60 meter horden te winnen in 9,36. Ronald Rasenberg (Scheldesport) werd zesde op het verspringen en het hoogspringen en miste brons op het hinkstapspringen. Hoffman en Roggeband doen in maart mee aan het WK masters in Frankrijk in de categorie 45 jaar en ouder. DUBLIN - Na Engeland (Fabio Capello) krijgt ook peakkoord bereikt met de Ierse voetbalbond FIA. tenrijkse club werd hij afgelopen seizoen kam- lerland een Italiaanse bondscoach. De 68-jarige De trainer treedt in dienst zodra zijn contract pioen. Giovanni Trapattoni heeft daarover een princi- met Salzburg in mei is afgelopen. Met de Oos- foto Daniel Krug/EPA door Fred Rabout SCHERPENISSE - jan-Jaap Bolier kwam twee jaar geleden op de ne gende plaats de top tien van het ge nerale kampioenschap van Zee- land binnen. Met een vierde plaats viel hij een jaar later maar net bui ten het erepodium, maar in het af gelopen jaar was het wel raak. Toen in De Zaete in Yerseke de prijzen werden verdeeld, stond Bolier op een fraaie tweede plaats. Samen met de gebroeders Van Be- veren uit Nieuw-Namen, die de ge nerale titel pakten, en met de uit tredend generaal Herman Calon uit Slijkplaat, nu goed voor het brons. Als de curve zich zo door zet, wordt hij dit seizoen tot Super- generaal gehuldigd. Jan-Jaap Bolier is pas 27 jaar. In 1999 werd hij op zijn achttiende al kampioen van het Rayon 6, dat van Tholen, Sint-Philipsland en Schouwen-Duiveland. In 2007 pak te hij voor de vijfde keer die rayon- titel. Hij begon op zijn negende met een tortelduifje. Kort daarna start te hij met wedstrijdduiven en werd hij lid van PV De Reisduif in Scherpenisse, waar hij woont aan de Molenweg 25, in de schaduw van de molen die zich hoog boven het vlakke Thoolse landschap ver heft. En de vraag werpt zich op: is dat wellicht het oriëntatiepunt van Boliers renstal? Toch blijft de vice generaal van Zeeland met beide voeten op de Thoolse grond. „Voor mijn gevoel ging het vorig jaar zelfs minder dan in 2006. Pas kort voor het ein- 'Voor mijn gevoel ging het vorig jaar zelfs minder dan in 2006' de van het seizoen kregen we in de gaten dat we meededen voor het podium." Hij spreekt voor zichzelf en voor zijn vader Kees. „Als ik hem niet had, zou het nooit lukken. Hij is de man die me in de verzorging van de duiven veel werk uit han den neemt." Bij de Boliers is het immers de om gekeerde wereld. Vaak gebeurt het in de duivensport dat het melken overgaat van vader op zoon. Bij de Boliers is het andersom: van de zoon naar de vader. Dat pas in de slotfase de jacht op het podium kon worden ingezet, kwam omdat het in het begin van het seizoen wel goed ging, maar niet super. Op Tarbes (vijf van de zes in de prijzen) en Dax (zes van de zeven) begon het plotseling te draaien. De natoer was top. Jan-Jaap: „We hadden de zaak al bij elkaar ge gooid (doffers bij de duivinnen), omdat we er niet veel van ver wachtten. Het was eigenlijk een niet bedoeld experiment, dat uit stekend geslaagd is. Zo goed zelfs dat we erover denken om het dit seizoen meer toe te passen." Het seizoen was eigenlijk te kort. „In het laatste weekend hadden we er in het rayon op het concours vanuit Creil twaalf bij de eerste drieëntwintig in het rayon. Op Or leans zelfs de eerste vier. Dat lever de de podiumplaats in Yerseke op." En dat terwijl er in 2007 'maar' zes tien eerste prijzen in de vereniging werden gehaald tegen achttien in 2006. Het gevoel dat het minder ging was dus niet echt misplaatst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 44