Zeeland politie beteugelen geweld Weinig extremen op stapavonden Raad voor de Cultuur stapt op Geen ontzag obr*rM1 Rails deuren Krammersluis vervangen y,e.!s Snij- en steekwonden horen tot de reguliere uitgaansongevallen. Gedeputeerde begrijpt niets van onverwacht besluit adviesorgaan. PZC Dinsdag 12 februari 2008 3 In de Nieuwstraat in Terneuzen zijn amokzoekers van tevoren gewaarschuwd over het (financiële) gevolg van strafbaar gedrag. De menukaart hangt ook bij alle horecazaken in het uitgaanscentrum. foto Wim Kooyman door Claudia Sondervan VLISSINGEN - Een afgescheurd oor als in Middelburg is ongewoon, maar de hechtmiddelen komen er regelmatig aan te pas bij de Spoed eisende Eerste Hulp van het zie kenhuis Walcheren in Vlissingen. Het is in weekeinden de drukste SEH van Zeeland, zegt teamleider Peter Robbe. Niet dat er op Wal cheren meer gewonden vallen in het kroegverkeer dan elders in Zee land; het Vlissingse ziekenhuis, midden in de stad, ligt nu een maal dicht bij de cafés. „De drem pel is hier lager. Bij een ziekenhuis in de polder, zoals in Goes en Ter neuzen, lossen mensen een snee eerder zelf op." Af en toe blijven de nachten tus sen vrijdag en zondag rustig. Er kunnen ook vijf mensen aanklop pen met gebroken neuzen, bloe dende snijwonden of gebroken botten door 'uitgaansgeweld'. Drank is een vaste factor, weet Robbe. Soms wordt twee tot drie keer per weekeindenacht iemand binnengebracht die zich een vergif tiging heeft gedronken. Voor het zelfde geld krijgt de afdeling die ex treme dronkaards een heel week einde niet binnen. „Het is heel wis selend," zegt de teamleider. De opening van de huisartsenpost in 2003 temperde de drukte op de SEH in Vlissingen aanmerkelijk, Gemiddeld drie gewonde stappers per nacht bij de drukste SEH van Zeeland vertelt Robbe. Het is de medewer kers van de afdeling welkom om bijkomende redenen: „Vroeger wa ren er meer problemen met om standers. De huisartsenpost weet dat beter te ondervangen. Die laat alleen de gewonde binnen, de rest mag buiten blijven. Mensen die binnenkomen met een bebloede kop moeten voorrang krijgen, zo redeneert een aangeschoten gezel schap vaak. Terwijl het na schoon maken vaak sterk meevalt. Ons sys teem, waarbij mensen een kleurco de krijgen die de urgentie en de verwachte wachttijd aangeeft, houdt opvallend veel agressie af. Al heeft men maar een indicatie hoe lang het duren zal, het is blijk baar genoeg. Maar als op dat mo ment een ambulance iemand bin nenbrengt krijgt die toch echt voorrang." door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Raad voor de Cultuur Zeeland legt zijn taken neer. Het adviesorgaan van de pro vincie voelt zich niet serieus geno men, omdat het provinciebestuur het functioneren van de raad ter discussie stelt en zijn inhoudelijke adviezen lijkt te negeren. Directe aanleiding is de gang van zaken rond het Kunstenplan 2009- 2012, dat in voorbereiding is. De provincie heeft onder meer vastge steld dat zij de rol van de raad nog nader wil bekijken. De raad zelf maakt daaruit op dat zijn positie ter discussie wordt gesteld en me moreert dat in overleg met de pro vincie al een koerswijziging is inge zet. Als aanzet tot het Kunstenplan heeft de raad ook zijn toekomstvi sie op papier gezet. In de recente 'uitgangspuntennotitie' van Gede puteerde Staten is daar niets mee gedaan, tot ergernis van de raad. Gedeputeerde Harry van Waveren (cultuur) is 'erg verrast'. „Ik be grijp er niets van. We staan op het punt met elkaar in discussie te gaan en dan stappen ze eruit..." De visie van de raad zou juist samen met de GS-notitie worden inge bracht in het debat over het Kun stenplan. Ook wijst hij erop dat de raad het laatste jaar volop de ruim te heeft gekregen om zich te profi COMMENTAAR De politie boezemt agressieve burgers te weinig ontzag in. Dat is de enige verklaring voor het groeiende geweld tegen agenten. Alleen al in het afgelopen weekeinde gebruikten drie burgers hun auto als wapen. Twee keer kwamen de agenten goed weg. Maar in Den Bosch werd een politieman meegesleurd toen hij in de deuropening een bekeuring wilde uitschrijven. Behalve in het verkeer gaat het vooral fout als agenten tegenover dronken groepen staan. Op deze manier zal de doorgaans goedmoedige houding van de Nederlandse politiemensen snel veranderen. Je ziet het al voor je: Met de hand op zijn holster gebiedt de agent de automobilist zijn handen uit het raam te steken. Tegenover de dronken massa's staan de mannen met de riotguns. Die kant wil niemand op. Toch kan de politie moeilijk anders dan omzichtiger en als het nodig is ook imponerender gaan werken. Dat hoeft wellicht niet meteen te ontaarden in Amerikaanse toestanden. Het kan beginnen met een betere training, waarin de agenten leren eerst en vooral veilig te werken en dan pas zo gemoedelijk mogelijk. Bij mensen van goede wil zal dit wellicht tot wat onbegrip leiden. Dat is dan jammer. Want uiteindelijk gaat het erom dat zelfs wie in een agressieve bui is, zich wel drie keer bedenkt voor hij het opneemt tegen een agent. leren. Van Waveren wil met het or gaan in gesprek. „Ik wil weten: wat is er nu precies aan de hand?" De raad heeft aangeboden nog wel de drie voorziene debatavonden over het Kunstenplan te organise ren, maar de provincie heeft dat af gewezen. Van Waveren: „Ze zijn al opgestapt, dus dan zou je in discus sie gaan met een aantal privé-per- sonen. Dat kan gewoon niet." Er komt nu maar één debat: maan dag 3 maart in 't Beest in Goes, ge organiseerd door de provincie zelf BRUINISSE - Rijkswaterstaat ver vangt de rail van de roldeuren van de Krammersluizen omdat daarin scheurtjes zijn gesignaleerd. Van dinsdag 12 februari 8.00 uur tot en met donderdag 28 februari 17.00 uur wordt er aan gewerkt. Gedurende deze werkzaamheden is de sluis niet voor de scheepvaart beschikbaar. Tijdens duikinspecties zijn scheu ren in de rails van de roldeuren Krammersluizen aan het licht ge komen. Om te voorkomen dat de deuren vastlopen worden de rails van de buitenhoofden noordsluis (kolk 2) meteen vervangen. De sluizen zijn dan niet voor de hoge vaart be schikbaar. m nader MS - Bij het artikel in de krant van giste ren over de Zeeuwse politieman Anton Hagen, die samen met ne gen anderen een fietstocht naar Pe king onderneemt, werd voor meer informatie verwezen naar de web site www.biketoplay.nl. De juiste schrijfwijze van die web site is echter www.bike2play.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 3