Zeeland Boer begint zagerkwekerij havenbedrijf O Beau's vader ontkent Verval kan mooi zijn beschuldigingen 'Joyriding' in een baggerboot Andreas Meulenberg pioniert op kleine schaal bij Oudelande. Duane Ballin reageert voor het eerst in strijd om dochter. Open dag bij Zeeuwse computervereniging Informatiemiddag over infarcten en beroertes Vrouw bestraft voor verzonnen verkrachting Rondomtrom treedt op in theater De Mythe Goese fotografen tonen beelden van afgetakelde gebouwen. SPZC Dinsdag 12 februari 2008 25 door Harmen van der Werf OUDELANDE - Hij noemt zichzelf een pionier, Andreas Meulenberg uit Oudelande. In Borsele is hij dat zeker. Meulenberg is de eerste Bor- selse landbouwer die werk maakt van aquacultuur, het kweken van zagers. De schaal is overigens nog bescheiden. Meulenberg heeft di rect naast zijn bedrijf een waterbas sin aangelegd van duizend vierkan te meter. Zijn financiële polsstok was niet langer en, stelt hij heel praktisch, 'je moet toch eerst zien of het wat wordt'. BRISBANE - Duane Ballin, vader van de 8-jarige Beau uit Yerseke, blijft erbij dat zijn ex-vrouw Mar- go Boone hun dochter onrechtma tig heeft meegenomen naar Neder land. „Als de Hoge Raad beslist dat Beau niet terug hoeft, zal ik haar waarschijnlijk niet meer zien totdat ze oud genoeg is om haar ei gen keuzes te maken." Beau is al tien maanden inzet van een juridi sche strijd tussen Ballin en Boone. De Australiër, die in Brisbane woont, reageerde gisteren voor het eerst op de situatie. Volgens hem heeft Boone hun dochter in april vorig jaar buiten zijn medeweten meegenomen naar Nederland. Hoewel er een omgangsregeling was getroffen, zegt Ballin dat Boone hem vanaf de scheiding in 2005 niet of nauwelijks toestond om contact met Beau te hebben. „Zelfs na de rechtbankzitting in Middelburg, waar ik speciaal voor 'S-CRAVENPOLDER - De Zeeuwse af deling van de Hobby Computer Club (HCC) viert zaterdag haar 25-jarig jubileum met een open dag. Belangstellenden zijn welkom in het dorpshuis van 's-Gravenpol- der. Aan bod komen onder meer digitale fotografie, genealogie en het vliegsimulatiespel Flight Simu lator. De open dag begint om 10.00 uur. GOES - In verzorgingstehuis Ter Valcke in Goes is zaterdag een in- formatiebijeenkomst over beroer- i tes en herseninfarcten. Bij het 1 CVA-trefpunt - CVA is de medi sche term voor een beroerte - kan iedereen terecht met vragen over beroertes. Het trefpunt is een sa menwerking van CVA-patiënten- vereniging Samen Verder, de Stro ke Service Oosterschelderegio en Ter Valcke. Aanvang 14.30 uur. Meulenbergs bedrijf staat op een ideale plek voor aquacultuur, aan de Vijfzoodijk in de Zuidpolder, op steenworp afstand van de Wes- terschelde. Hij hoeft niet al te ver te slepen met water. Met behulp van tankwagens is het aangevoerd. „Al met al waren we daar nog een dag mee bezig." Meulenberg had liever water uit de Oosterschelde. „Dat is zuiverder, maar het gaat tot nu toe prima met Westerschelde- water. Het ziet er in elk geval hel der uit." De waterkwaliteit goed controle ren is het belangrijkste wat er is in de aquacultuur, heeft Meulenberg meegekregen van 'een kennis' die hem op het idee bracht een zager kwekerij te beginnen. Als er zagers naar Nederland was gekomen, hield ze dat af, terwijl ze in de rechtszaal tegen de rechter zei dat het prima was dat ik Beau zou zien." De beschuldiging van zijn ex-vrouw dat hij haar en Beau zou hebben geïntimideerd, ontkent Ballin ten stelligste. „Dat heb ik nooit gedaan en dat is ook onder zocht. Als daar twijfel over zou zijn, zou ik geen baan hebben ge kregen bij de Australische Federale Politie, want daarvoor word je van top tot teen doorgelicht." In tegenstelling tot wat Boone be weert, zegt Ballin dat het volko men veilig is voor Beau om terug te komen naar Australië en dat hij voor zijn dochter kan en wil zor gen. „Ik heb een bad- en slaapka mer voor haar gereserveerd in mijn appartement." De Hoge Raad beslist over een halfjaar. Duane Ballin, vader van de 8-jari- ge Beau uit Yerseke, ontkent stel lig de beschuldiging van zijn ex-vrouw dat hij haar en Beau zou hebben geïntimideerd. MIDDELBURG - De Middelburgse po litierechter heeft gisteren een vrouw uit Vlissingen veroordeeld tot een voorwaardelijke celstraf van twee weken wegens het doen van een valse aangifte. De Vlissing- se meldde de politie januari vorig jaar verkracht te zijn aan de Julianalaan in Vlissingen, in de na bijheid van het ziekenhuis. De vrouw bleek de verkrachting te hebben verzonnen. GOES - Leerlingen van de Roosen- daalse slagwerkschool Rondom- trom treden zondag op in het thea ter De Mythe in Goes. Het accent ligt tijdens het optreden op de djembé, een West-Afrikaanse handtrommel. Het concert in Goes is onderdeel van een theatertour naar aanlei ding van het 12,5-jarig bestaan van de slagwerkschool en begint om 14.30 uur. in het bassin zitten, voert hij elke dag controles uit. „Als ik het niet te druk heb met andere dingen." Aquacultuur is Meulenbergs derde tak, naast akkerbouw - de belang rijkste - en schapenhouderij. Waar om hij met aquacultuur is begon nen? „Je moet iets te beleven heb ben. Anders wordt het zo saai. We hebben trouwens altijd een ge mengd bedrijf gehad." Meulenberg heeft de investering zelf gedaan. Zijn kwekerij is geen 'filiaal' van het grote zeeaasbedrijf jjsjs.1 De landbouw moet meer doen dan alleen traditionele gewassen verbouwen. De Borselse boer Andreas Meulenberg zet de eer ste stap in de aquacultuur. GOES - De experimentele fotogra fen André loosse en Dajo Brink man houden vanaf vrijdag een ex positie in Goes. De twee Goesena- ren zijn zogenoemde 'urban explo rers', ze maken foto's van natuur lijk verval in oude gebouwen zoals industriehallen en voormalige zie kenhuizen en legerkazernes. Topsy Baits in de Wilhelminapol- der bij het Goese Sas, zoals kweke rijen aan de Katseveerweg bij Kats en de Muidenweg bij Wolphaarts- dijk. „Ik heb een mannetje dat de zagers voor mij vermarkt", vertelt Meulenberg. „Alles gaat als zeeaas voor sportvissers naar sportviswin kels, tot in België." Vraag genoeg. „Ik kan de productie gemakkelijk kwijt. Of dat zo blijft, zal de tijd le ren. Het is nu nog hobbymatig." Zijn bassin is leeg. Pas als het echt warmer wordt, in april, gaan er za gers in. Aan uitbreiden denkt Meu lenberg nog niet. Hij wil eerst erva ring opdoen. „Zagers kweken is heel anders dan tarwe of aardappe len verbouwen. Het vraagt veel meer aandacht." De expositie duurt van 15 februari tot 15 maart en is in cultureel cen trum 't Beest en de voormalige Van Strien garage in Goes. In 't Beest zijn de foto's dagelijks te zien tijdens de normale openings tijden. In de oude garage aan de Van de Spiegelstraat zijn de foto's donderdag-, vrijdag- en zaterdag avond te bewonderen op twee gro te schermen. Ze zijn ook dagelijks te bezichtigen op de showroomra- men van het pand. De entree van de tentoonstelling is gratis. VLISSINGEN-OOST - Niets staat de vestiging van het nieuwe havenbe drijf Sea Invest/Zuidnatie aan de Scaldiahaven in Vlissingen-Oost nog in de weg. De Vlaamse haven combinatie wil daar containers en 'projectladingen' overslaan, maar had de dorpsraad en bewoners van Nieuwdorp tegen zich. Die klaagden over de gebrekkige com municatie en onduidelijkheden over de plannen. Bovendien von den sommige inwoners dat ze niet voldoende werden gecompen seerd voor het aanbrengen van ge luidsisolatie aan hun woning. Na overleg zijn alle bezwaren nu uit de wereld. MIDDELBURG - Onbekenden heb ben afgelopen weekeinde een tochtje gemaakt met een bagger boot van waterschap Zeeuwse Ei landen. Die lag in Middelburg aan de Vlissingsesingel. Aan die en een andere boot werden vernielingen aangericht. Verder werden een hangslot, een brandblusser, een contactsleutel en een verbanddoos gestolen. Van een van de boten is de koppe ling kapot. Verder is een schip be smeurd met ontlasting en is er olie in het water geloosd. De schade be draagt duizenden euro's. PbU terug aten laat twee leden aan het woord Annebeth Evertz, statenlid [PvdA] Koos Meulenberg- op 't Hof, statenlid [CDA] Provinciale Staten Provincie Zeeland Het fietsvoetveer tussen Walcheren en Zeeuws- Vlaanderen is regelmatig uit de vaart. Dat irri teert veel Zeeuwen en ze spreken de politiek erop aan. De statenleden Annebeth Evertz (PvdA) en Koos Meulenberg-op 't Hof (CDA) den ken met weemoed terug aan vroeger tijden, toen je nog met de auto de Koningin Beatrix of de Prinses Juliana opreed. We leggen ze daarom de stelling voor: moeten de Provinciale Stoombootdiensten (PSD) terug? In de commis sievergadering van 25 februari en in de vergade ring van Provinciale Staten van 14 maart wordt gesproken over hoe het verder moet met het ver voer over de Westerschelde. De discussie tussen de verschillende partijen is via www.zeeland.nl en Omroep Zeeland televisie rechtstreeks te volgen. Annebeth Evertz (PvdA) "Het is een stelling die een mooi beeld bij me oproept, maar we kunnen niet terug naar een PSD zoals die er was. Ten eerste omdat we een vaste oeververbinding hebben, de Westerschel- detunnel. Ten tweede, er liggen twee nieuwe schepen. Die kun je niet zomaar opdoeken. Wat belangrijk is, is dat er reserveonderdelen en een nieuwe motor op voorraad liggen om te voorko men dat een defect schip te lang uit de vaart ligt. Misschien kun je als provincie een juridische con structie verzinnen met de huurder, in dit geval Veolia, waarmee je zorgt dat die preventief onder houd pleegt aan de boten en dat er reserveonder delen klaarliggen, zodat ze in de vaart blijven. En zo kunnen we uitval tot een minimum beperken. Als provincie moetje daar goede afspraken over maken. Zijn de fietsvoetveren allebei stuk, dan wordt het lastig. Dan zou je gaan neigen naar aanschaf van een derde schip, maar dat ziet onze fractie als een uiterste oplossing. Als we door het nemen van andere maatregelen de veerdienst kunnen optimaliseren is het zonde als er een derde boot ligt. Wel belangrijk vind ik dat de pro vincie verantwoording neemt voor een goede en betrouwbare veerverbinding tussen Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. Dat is onze taak. Daarnaast is het van belang in geval van calami teiten goed en adequaat vervangend busvervoer te regelen. Daar moet gewoon een plan voor klaarliggen. Als je ziet wat de impact is van die drie weken zonder pont, dat heeft echt indruk op me gemaakt. Het is belangrijk dat de reizigers het vertrouwen in de veerdienst terugkrijgen." Koos Meulenberg-op 't Hof (CDA) "Nee, de PSD moet niet terugkomen. Een organi satie als de PSD optuigen om de huidige proble men rondom het fietsvoetveer op te lossen, daar zie ik niets in. Bovendien zijn daar aardig wat kos ten aan verbonden. Ondanks de problemen wil ik er nadrukkelijk op wijzen dat ik het fietsvoetveer een goede verbinding met Zeeuws-Vlaanderen vind. De veerboten zijn speciaal gebouwd voor de verbinding tussen Vlissingen en Breskens. Het punt is dat de boten veel last hebben van kinder ziektes: er is vaak pech met de motoren. Maar het laatste incident, waarbij het veer in dichte mist op de pier voer, daar kan niemand wat aan doen. Misschien hadden ze beter niet uit kunnen varen, dat gebeurde bij de PSD ook wel eens. Waar we als provincie nadrukkelijk wel voor moe ten zorgen is dat er een adequate verbinding is met Zeeuws-Vlaanderen. Verder is het zaak dat we een schip dat uit de vaart ligt snel kunnen repareren, dus dat er onderdelen in voorraad zijn of dat we het schip kunnen vervangen. Niet dat we nu een reserveboot moeten gaan aanschaffen, dat is weggegooid geld. Want hoe dikwijls komt het voor dat er twee boten tegelijk uit de vaart zijn? Nee, we moeten zorgen dat we bij calamitei ten gebruik kunnen maken van een schip van een andere rederij. Dat betekent wel een aanpassing aan de steiger, omdat die boten aan de zijkant aanmeren. Maar dat is altijd goedkoper dan een nieuwe veerboot laten bouwen. Een onderzoek hiernaar lijkt me zinnig." Volg vrijdag de Statenvergadering via www.zeeland.nl of Omroep Zeeland televisie WËÊS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 39