Zeeland Bezwaar tegen hinder Maasvlakte II blijft Apollo duikt in historie Een mannenwereld ja, Griend krijgt drijvend huis Vrouwenruimtes in alle kazernes Serooskerke viert toch nog carnaval PülVELTfiNPS Positief verhaal van Havenbedrijf maakt weinig indruk. Muziekvereniging brengt avondvullend programma. 'Dan gaat er zo'n stoot adrenaline door je heen' 22 Dinsdag 12 februari 2008 PZC door Melita Lanting ZIERIKZEE - „De aanleg van de Tweede Maasvlakte is nog geen ge lopen race." Wethouder Ad Verse- put is zeker van plan om de bezwa ren van de gemeente tegen het be stemmingsplan Tweede Maasvlak te nog eens opnieuw in te breng en. Hij toont zich dan ook niet echt onder de indruk van het ver haal van de woordvoerder van het Havenbedrijf Rotterdam dat Schouwen-Duiveland vrijwel ner gens last van zal hebben. Gisteravond werden raad en pu bliek bijgepraat over het bestem mingsplan Tweede Maasvlakte. Dat is het bestemmingsplan dat de daadwerkelijke aanleg van het in dustriegebied mogelijk moet ma ken. Paul van Eijk van het Haven bedrijf Rotterdam probeert met een uiterst positief verhaal de in druk te wekken dat er voor Schou wen-Duiveland (bijna letterlijk) geen enkel vuiltje aan de lucht is. „Geluidhinder?. Er is geen meet baar effect op Schouwen-Duive land. Toename van het vrachtver keer over de dammenroute? De A15 wordt zo aantrekkelijk ge maakt dat de vrachtwagens niet over de dammenroute gaan en de wagens die daar wel rijden hebben een schone motor." Van Eijk weerlegt vrijwel alle be zwaren die de gemeente tot nu toe heeft geuit. „Maar dat wordt op geen enkele manier gestaafd" zegt raadslid Henk Cooman. „Wat zijn de juridische kaders. Welke rappor ten gaat hem om? Ik heb niets ge zien." Alleen op het punt van lichthin der moet Van Eijk toegeven dat Schouwen-Duiveland daar mee te maken krijgt. Probleem hierbij is echter dat hiervoor geen wettelijke kaders zijn. Maatregelen tegen lichthinder worden alleen geregeld via een convenant met natuurorga nisaties. „En heeft het juridisch dan wel zin om bezwaar aan te te kenen", vraagt Wout van den Berg zich af Het college besluit vandaag over het in te dienen bezwaarschrift. 1*5 De gemeente vreest verkeers- overlast en geluid- en lichthinder van de Tweede Maasvlakte. Het Havenbedrijf Rotterdam denkt dat het allemaal wel meevalt. BROUWERSHAVEN - De Brouwse muziekvereniging Apollo brengt zaterdag 16 februari onder de titel 'Het roer is om' een avondvullend programma. Met tekst, beeld en muziek. Thema van de uitvoering is de geschiedenis van Brouwersha ven. De grote zaal van het Brouwse Tonnenmagazijn wordt ter gele genheid van het muzikale festijn zodanig aangekleed dat de bezoe kers zich in oud-Brouwershaven wanen, terwijl de muziek vanaf een boot speelt. Op een groot scherm zijn beelden te zien van Brouwershaven zoals het was. Pas sende muziek van blokfluitgroep, brassband en/of slagwerkgroep wisselen de beelden af De muzika le bijdragen variëren van het door H. Willemstein gemaakte Slag bij Brouwershaven tot klassiekers als Pi rates of the Caribbean en Malle Bab- be. Het concert wordt in stijl afge sloten met Het roer is om (Yellow Submarine). Om de avond nog interessanter te maken treden De Jochies aan. De muziek bij het bal na wordt ver zorgd door het Riverside Trio. De jaaruitvoering van Apollo begint om 19.30 uur. De brandweer op Schouwen-Duiveland zoekt vrijwilligers. Dat kunnen ook vrouwen zijn. Hoewel de deuren van de kazernes al jaren open staan, loopt het nog steeds geen storm. door Esme Soesman De brandwerende pak ken en dito schoenen staan in een lange rij opgesteld. Klaar om bij een uitruk meteen in te springen. Op een stickertje halverwege de rij prijkt de naam Mariska Burema. Ze is de enige meid tussen de 25 brandweerlieden tellende blus- groep Zierikzee. Daar zitten prak tisch gezien wel wat haken en ogen aan. „Maar niets om voor te rug te deinzen." Binnenkort zit Burema (22) er twee jaar bij. Tot nu toe heeft ze het zonder vrouwensanitair in de kazerne moeten stellen. Voor Bure ma is dat hooguit een minpuntje. „Maar zeker geen belemmering en ook dat komt binnenkort goed." Gezocht: vrijwilligers! De negen blusgroepen van Schouwen-Duiveland hebben samen zo'n 160 vrijwilligers aan het werk. Onder wie drie vrouwen. Naast Zierikzee is Scharendij- ke bekend met dames. Hier zijn twee vrouwen aan de bak. De Schouwen-Duivelandse brandweer zoekt actief naar nieuwe leden. Er zijn zo'n 20 vacatures te vervullen. Alleen Oosterland is op dit moment compleet. Vrouwen zijn welkom. Wellicht zelfs méér dan, met het oog op beschikbaarheid overdag. Als vrouw in een mannenbolwerk is ze sowieso alleen in praktisch opzicht tegen verschillen aangelo pen. „Zoals handschoenen. De kleinste mannenmaat was voor mij nog te groot. Maar dat zijn alle maal dingen die zijn op te lossen." De Zierikzeese groeide in Brou wershaven groot als dochter van een brandweerman. De actie, de spanning. De sirenes die je in heel de smalstad hoorde als er wat loos was. Het als kind mogen blussen tijdens open dagen van de kazer ne. Burema vond het allemaal machtig mooi. „Daarom ben ik zo brandweerminded. Mijn vader heeft me aangestoken. Je doet het met het hele gezin. Dag en nacht. Op elk moment, ook ongelegen, kun je worden opgeroepen." Boven dien: „Je betekent iets voor de sa- rikzeese brandweer. Het tikken van die mail was de grootste stap („ik heb de stoute schoenen aange trokken"). Er volgde een gesprek. „Ze waren er heel eerlijk in. We gooien het in de groep werd ge zegd. Het is toch een mannenwe reld." Haar brandweercollega's gingen ak koord. Er volgde een test en een medisch onderzoek. En toen...toen kon Burema simpel weg beginnen. Ze heeft zich sinds dien geen dag buitenstaander ge voeld. „Je bent gewoon één van de mannen. Ze houden zich echt niet voor me in. Dat zou wat zijn zeg, als ze zich aan mij zouden aanpas sen. Mijn standpunt is vanaf het begin af aan ook geweest dat ik al les doe wat zij doen." Voor galant gedrag is in de praktijk geen tijd, menleving. Het is toch anders dan vrijwilliger bij een voetbalclub zijn." De liefde voor hulpverlening zit diep. Burema studeerde veilig heidskunde aan de Rotterdamse hogeschool Inholland, liep stage bij de Veiligheidsregio Zeeland en is op dit moment medewerker van de afdeling bestuurszaken van de gemeente Middelharnis. Niets mooiers dan het 'veilig stellen van de samenleving', al rilt ze zelf van die mooie woorden. „Maar dat je met rampenplannen onveilige si tuaties kunt voorkomen, dat vind ik fantastisch", erkent ze grif Toen ze twee jaar geleden naar Zie rikzee verhuisde om met vriend Pieter te gaan samenwonen, meld de ze zich spontaan aan bij de Zie- schetst de brandweerdame. „Je gaat met zes, zeven man naar een uitruk. Daar moet gewoon ieder een aan het werk." Ook in emotio neel opzicht doen vrouwen in de ogen van Burema niet onder voor de andere sekse. „Mochten vrou wen emotioneler reageren, dan toch pas achteraf Als je er staat, dan ga je. Dan gaat er zo'n stoot adrenaline door je heen." Als het aan Burema ligt, melden zich nog meer dames aan. „Het lijkt me fantastisch, meer vrou wen. En ik raad het ze aan. Het is een hele leuke wereld. Je leert veel praktische zaken, die je ook weer thuis kunt gebruiken. En ja, het is een mannenwereld. Maar het is ze ker geen mannenwerk." www.brandweerschouwen-dui- veland.nl ZIERIKZEE - De blusgroepen van Scharendijke, Renesse, Oosterland en Bruinisse hebben al de beschik king over gescheiden sanitaire voorzieningen. De kazernes in Burgh-Haamstede, Brouwersha ven en Zierikzee worden op korte termijn met vrouwenruimtes uit gerust. „De bedoeling is dat eind dit jaar alle brandweerposten zijn aangepakt", meldt brandweercom mandant Dolph te Paske. Dat tra ject van aanpassing is vorig jaar in gezet. Nieuwe kazernes worden standaard van gescheiden kleedka mers voorzien. Klaar om tiental len vrouwen binnen te halen? „Dat kan zeker. Maar los van de re pressieve taak van de brandweer gaat het ook gewoon om openbare gebouwen, waar vrouwen naar het toilet moeten kunnen gaan." SEROOSKERKE - Het Schouwen-Dui- velandse Serooskerke wordt zater dag omgedoopt tot 'Geitegat'. Het dorp staat die dag in het teken van een uitgestelde carnavalsviering. Op de datum van het landelijk car navalsweekeinde werd in Seroos kerke de Watersnoodramp van 1953 herdacht. Vandaar dat beslo ten werd het carnavalsfeest voor de jeugd te verschuiven. Het dorpshuis van Serooskerke staat zaterdag open voor alle kinde ren van Schouwen. Waarbij de or ganisatie aantekent dat het welis waar een kinderfeest is, maar dat ook ouderen van harte welkom zijn. De kinderen worden opgeroe pen zich mooi te verkleden. De mooist verklede jongen en het mooist versierde meisje krijgen de titel Prins en Prinses Carnaval. Het Serooskerkse carnaval - eerst eten en daarna feesten - begint om 18.00 uur. Leuke fauteuil In lime of petrol kleur, met metalen frame. Ook in andere leerkleuren leverbaar. Van 475,- voor 375,- Wilgenstraat 1 Oosterland Tel.: 0111 - 64 12 13 door Melita Lanting OUDDORP - De reddingpost Oud dorp van de KNRM heeft een drij vend botenhuis gekregen. Daarmee is een diepe wens van de reddingsploeg in vervulling ge gaan. Het botenhuis is een tweede handsje. Vroeger heeft het boten huis dienst gedaan in Lauwersoog en afgelopen weekeinde is het door de reddingsboten van Oud dorp en Stellendam naar z'n nieu we plekje gevaren in de insteekha- ven van Ouddorp op het Grevelin- genmeer. Binnenkort wordt dit bo tenhuis de thuisbasis van redding boot 'de Griend'. De boot van het reddingstation Ouddorp is nu nog gestationeerd in een loods aan de rand van het dorp. Zodra het alarm gaat wordt de boot met een trekker naar het water gesleept. Dat kan een actie op het Grevelingenmeer zijn, maar de Griend wordt ook wel ingezet op de Noordzee, als het gaat om een redding dicht onder de kust. Deze manier van werken kost ech ter tijd en is niet ideaal. Daarom krijgt het reddingstation binnen korte tijd de beschikking over een tweede boot. Naast de Griend, die vast op het Grevelingenmeer komt te liggen, komt een nieuwe boot die vooral ingezet kan worden op de Noord zee. Dit schip komt weer op de trailer te staan in de loods. Het botenhuis is door de KNRM zelf bekostigd, de nieuwe redding boot is geschonken door een pri- vé-donateur van de KNRM. Het drijvend botenhuis van de reddingpost van de KNRM in Ouddorp. foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 36