Zeeland Strandproject in gevaar aangehouden Geen ongewenste kassen in polder Dief met spijt i geeft zich aan SCHOUWEN-DUIVELAND Vrolijke slingers tegen vraatzuchtige ganzen De Zuidhoek gaat elders op zoek naar werklozen en scholieren. Pleite Dinsdag 12 februari 2008 Tip? redzzee@pzc.nl ELKERZEE - Steeds vaker staan wapperende afzetlinten op het weiland. Niet bedoeld om het landschap een vrolijk aanzien te geven, maar wel om de prille gewassen te beschermen tegen vraatzuchtige ganzen. Want een jong en mals sprietje winter tarwe of graszaad vinden de overwinterende dieren niet te ver smaden en dus strijken ze - als ze de kans krijgen - met duizen den tegelijk neer op jong gewas. Dit tot groot verdriet van de boeren. Want die zien niet alleen de oogst in de magen van de ganzen verdwijnen, de dieren trappen met hun poten ook nog eens de grondstructuur kapot. En dus zoekt de boer zijn toe vlucht in vrolijke slingers, in de hoop dat zijn akkers dit jaar worden overgeslagen. foto Dirk-Jan Cjeltema Zeeuwse koks bijten zich vast in thema Friesland Waterschap overdenkt strategie in mogelijk fusieproces S 1 m ëmMM M: ?■-' t-, V.v 1 1 door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Er zijn te weinig werk lozen op Schouwen-Duiveland om het strandproject gaande te houden. Re-integratiebedrijf De Zuidhoek zoekt de gastvrouwen en -heren van het Schouwse strand nu in andere gemeenten en bij scholen. Nog maar anderhalf procent van de beroepsbevolking op Schou wen-Duiveland zoekt werk. Lande lijk is dat zes procent en in de pro vincie is nog 3,3 procent werkloos. Het strandproject zelf - het is ten- VLISSINGEN - Een dief met gewe tenswroeging heeft zich gisteroch- i tend vroeg gemeld op het politie- i bureau in Vlissingen. Hij vertelde daar dat hij de dag er voor in de Esdoornlaan in Oost-Souburg een man had over vallen. Hij had zijn portemonnee uit zijn handen gegrist. De man verklaarde op het bureau dat hij de diefstal heeft gepleegd onder invloed van drugs. slotte een werkervaringsproject - was afgelopen zomer voor drie mensen een mooie opstap naar een betaalde baan. „Het aantal werklozen loopt fors terug. Dat is lucratief voor de gemeente, omdat die minder uitkeringen hoeft te verstrekken. Maar we moeten uit kijken dat het strandproject niet aan zijn eigen succes ten onder gaat," zegt Frans Dieleman, direc teur van De Zuidhoek. Dieleman zocht vorig jaar al kandi daten op Noord-Beveland; voor de ze zomer zoekt hij ook mensen op Goeree-Overflakkee en bij de op leidingen van het ROC en Pontes Pieter Zeeman. Voor de scholen geldt het strandproject als maat schappelijke stage. ZIERIKZEE - Om te voorkomen dat de polder ongewenst met kassen wordt vol gebouwd, heeft de ge meente Schouwen-Duiveland een reparatieherziening glastuinbouw in de maak. Met dat stuk moet de tijd worden overbrugd tot het nieuwe bestemmingsplan buiten gebied af is. Dit plan zat tot voor kort in de inspraak. Aan de hand van de reacties wordt nu het zoge noemde voorontwerp in een ont werp omgezet, licht K. Henderson Met de afname van het aantal po tentiële Schouwen-Duivelandse kandidaten komt ook de financiële dekking door de gemeente in ge vaar. Gemeenten mogen het pro ject immers alleen bekostigen als het de werkgelegenheid bevordert. „Ook deze zomer gaat het strand project door," zegt wethouder Gil les Houtekamer beslist. „Maar de vraag wie dat gaat betalen, is inder daad actueel geworden." Houteka mer gaat binnenkort andere ge meenten vragen of zij willen mee- 1^5 Door de sterke daling van het aantal werkzoekenden komt het strandproject in gevaar. Wethou der Houtekamer vraagt gemeen ten en bedrijven om 'n bijdrage. van de gemeente toe. Zolang dit to taalplan er nog niet is, treedt de re paratieherziening in werking. Eer der is, om de gevreesde 'roze' inva sie het hoofd te bieden, al een par tiële herziening intensieve veehou derij ingevoerd. De glasvariant moet vooral voorkomen dat bedrij ven die nu een kas als neventak hebben, doorgroeien tot volwaardi ge glastuinbouwbedrijven. Een voorlopige inventarisatie laat 24 be drijven zien die glastuinbouw als betalen. Direct of via deelnemen de scholen. En als die niet in de buidel willen tasten? Houtekamer: „Dan zullen we ons moeten bera den. Maar ik wil ook weten wat de recreatiebedrijven over hebben voor het strandproject. Die vraag mag ook wel eens gesteld worden, vind ik." Houtekamer vermoedt dat het wel los zal lopen met de co financiering: „Veel gemeenten heb ben een overschot op deze budget ten. Dat zouden ze anders terug moeten geven aan de minister." Sinds 2005 bewaken werkzoeken den fietsenstallingen bij twee druk ke strandovergangen. Ze zien toe op het schoonhouden van de strandovergang en delen folders en afvalzakjes uit aan badgasten. hoofdtak hebben. Zeven firma's hebben 'glas' als neventak. De eer ste categorie heeft de mogelijkheid (onder voorwaarden) tot maxi maal twee hectare per bedrijf te groeien. In het geval van een ne ventak wordt die groei beperkt tot 2000 vierkante meter. De in een motie vervatte wens van de ge meenteraad om glas meer ruimte te geven, zit daar nog niet in ver werkt. Die strijd moet eerst met de provincie worden gestreden. KERKWERVE - Een 19-jarige man uit de gemeente Schouwen-Duive land zit sinds vrijdag vast in de Middelburgse gevangenis Toren- tijd. Hij werd vrijdagavond in Kerk- werve aangehouden met 25 gram speed en twee verboden messen op zak. Dat maakte de politie pas gisteren bekend. Uit onderzoek bleek vervolgens dat de man ook nog drugs in huis had. Tipredactie@pzc.nl Toen twee Souburgse mevrou wen na het kerstbuffet van de ouderenbond huiswaarts wilden keren, kwamen ze erachter dat hun nieuwe rollators weg waren. Daarvoor in de plaats stonden er twee oude exemplaren. Een verslaggeefster van deze krant wilde navraag doen over die vreemde gang van zaken. Ging het hier om een onschuldi ge vergissing, of bestaat er een lu cratieve handel in gestolen rolla tors? Dat zou wel heel sneu zijn. De secretaris van de ouderen bond kon haar niet verder hel pen. 'Die verdwenen rollators? Dan moet u bij mevrouw Pleijte zijn!'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 35