"t land Jacob Catsweg dicht voor automobilisten Het gaat al jaren niet goed met Kanaalzone LPV duldt van Intégis geen uitstel Hofaanklager volgt politierechter in eis tegen Vlissinger: werkstraf 22 I Dinsdag 12 februari 2008 PZC Haven van Terneuzen doet het slechter dan de haven van Vlissingen. Waterschap wil weg bij Grijpskerke veiliger maken voor fietsers. Brand op schip van Rijkswaterstaat Theatervoorstelling in Ritthems dorpshuis Open dag bij Zeeuwse computervereniging Inbrekers bezoeken twee woningen in Goes Dief met spijt meldt zichzelf bij de politie Filmbeelden en lezing Tweede Wereldoorlog Advocaat acht zijn cliënt geestelijk niet in staat om te werken. Fractie wil van college helderheid over verschijnen rapport. W KlqPSliBs, De cokesfabriek in Sluiskil in 1983, toen deze nog volop in bedrijf was. In 1999 sloot de fabriek de poorten. foto Camile Schelstraete door Conny van Cremberghe TERNEUZEN - De haven van Terneu zen boert in tegenstelling tot Vlis singen de laatste paar jaar slecht. De overslag stagneert, de finan ciële rek is er uit. De industriële bedrijvigheid is ook niet meer wat het was. Cargill in Sas van Gent worstelt met hoge tarweprijzen, de Glasfabriek moet delen van zijn terrein verpatsen aan gemeente en havenschap Zee land Seaports om zijn toekomst veilig te stellen. Yara moderni seert, maar kondigt tegelijkertijd aan dat de werkgelegenheid met too arbeidsplaatsen zal teruglo pen. Het aantal industriële arbeids plaatsen in de Kanaalzone is het voorbije decennium teruggelopen van 9032 tot een kleine 7600 en vooralsnog ziet het er niet naar uit dat dit verval in de komende jaren gecompenseerd zal worden. Kijken we terug over de laatste 100 jaar, dan is de economische terug val niet zo opmerkelijk. Gepiekt werd er tussen 1905 en 1929 toen veel Franse en Belgische entrepre neurs kansen zagen. Die werden ingegeven door de Eerste Wereld oorlog (cokesfabriek, textielindus trie) en goedkope vestigingsfacto ren (goedkope grond en arbeid). De crisisjaren vormden het eerste diepe dal. Na de Tweede Wereld oorlog trokken veel jongeren de grens over om tot diep in Wallo nië te werken. Pas toen Dow Che mical hier was neergestreken, en CPC (Cargill) en de l'Azote (Yara) te maken kregen met groeistuipen, kwam de industrialisatie op stoom. De kanaalverbreding en het regionale stimuleringsbeleid van de rijksoverheid (Philips naar Terneuzen) droeg daaraan bij. De klad kwam er snel weer in. In '70 werd het rijksstimuleringsbe- leid opgeschort en drie jaar later sloeg de oliecrisis toe. Halverwege de jaren '80 was het dipje voorbij, maar niet voor lang. Sas van Gent verloor in 1989 zijn suikerfabrie ken en niet veel later was het defi nitief gebeurd met de Cokesfa briek in Sluiskil en werd de pro ductie van spaarlampen door Phi lips grotendeels overgeheveld van Terneuzen naar Polen. De laatste 15 jaar zijn alleen de komst van Outokumpu, het Fins staalverede- lingsbedrijf, en het alcoholfabriek je van Nedalco lichtpuntjes. Overheden, havenpartijen en be langenorganisaties aan weerszij den van de grens confereren mor gen in Terneuzen en op het Ka naal Gent-Terneuzen over de toe komst. Inzet is het opzetten van projecten die het vestigingsklimaat voor bedrijven moeten verbeteren. Op hoop van zegen. Het gaat niet goed met de Ka- naalzone Gent-Terneuzen. Mor gen wordt met een conferentie een aanzet gegeven tot een we deropstanding. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Waterschap Zeeuw se Eilanden wil de Jacob Catsweg bij Grijpskerke afsluiten voor auto verkeer. Alleen automobilisten die er echt moeten zijn, mogen er straks nog door. Morgen houdt het waterschap een inloopavond in het dorpshuis van Grijpskerke om te horen wat omwonenden van het plan vinden. De weg, die evenwijdig loopt aan de doorgaande route tussen Grijps kerke en Middelburg, is eigenlijk te krap voor fietsers én automobi listen samen. Vorig jaar heeft het schap geprobeerd om de maxi mumsnelheid te verlagen tot der tig kilometer per uur. Dat was geen succes en daarom zijn de bor den weer weggehaald. Wim Bartels van Dorpsbelangen en Toerisme Veere (DTV) pleit al jaren voor het afsluiten van de Catsweg. Eerst als lid van de dorps raad en anderhalfjaar geleden nog als gemeenteraadslid. In augustus 2006 raakte een meisje er zwaarge wond toen ze werd aangereden door een auto met aanhanger. Hij is blij dat het waterschap nu echt maatregelen neemt. „Het is een mooi fietsweggetje. Eigenlijk is het de oude route van Middel burg naar Domburg. Er zijn men sen die snel de Jacob Catsweg ne men als ze een trekker zien rijden. En dan moet je wel hard doorrij den, anders zit je er weer achter. Het zijn trouwens vaak de dorpe lingen zelf die dat doen." Het waterschap wil weten of er be zwaren zijn tegen het afsluiten Waterschap Zeeuwse Eilanden wil de Jacob Catsweg bij Grijps kerke afsluiten voor doorgaand autoverkeer. De weg moet veili ger worden voor fietsers. van de Catsweg. „Er zitten daar na tuurlijk ook agrarische bedrijven, daar moeten we rekening mee houden", zegt woordvoerster Da- niëlle Steijn. Het is niet voor het eerst dat het waterschap wegen afsluit. Een aan tal plattelandswegen tussen Mid delburg, Koudekerke en Grijpsker ke is al een aantal jaren dicht voor doorgaand verkeer. „Dat heeft in het begin veel reacties opgele verd", vertelt Steijn. „Maar daar gaat het nu goed." Het aantal auto mobilisten op bijvoorbeeld de Mei- nersweg is sterk gedaald. Het waterschap onderzoekt nog op welke manier het sluipverkeer rond Koudekerke kan worden aan gepakt. Sinds de rondweg open is, eind 2004, is het veel drukker ge worden op de Breeweg en de Noordweg. Ook op de Zwaanweg is niet rustiger geworden. In juni moet duidelijk zijn met welke maatregelen het sluipverkeer kan worden tegengegaan. VLISSINGEN - Op een patrouillevaar tuig van Rijkswaterstaat is giste rochtend rond negen uur brand uitgebroken. Het schip lag aan de Koningsweg in Vlissingen. Er is niemand gewond geraakt. De brand woedde in de machine kamer van het schip. Waarschijn lijk is de brand ontstaan in de elek trische installatie. Er was veel rook ontwikkeling. De brandweer kon het vuur eenvoudig blussen. RITTHEM - Het dorpshuis van Rit- them krijgt morgenmiddag theater gezelschap Split over de vloer. Die komt een voorstelling spelen over twee verliefde pinguins, die dol zijn op diepzeeduiken en verse vis en samen een kleintje verwachten. Kunnen ze het ei warm houden? De middag, die is bedoeld voor kinderen vanaf acht jaar, begint om 15.00 uur. Entree: drie euro. 'S-GRAVENPOLDER - De Zeeuwse af deling van de Hobby Computer Club (HCC) viert zaterdag haar 25-jarig jubileum met een open dag- Belangstellenden zijn welkom in het dorpshuis van 's-Gravenpol- der. Aan bod komen onder meer digitale fotografie, genealogie en het vliegsimulatiespel Flight Simu lator. De open dag begint om 10.00 uur. GOES - Twee woningen aan de Goe- se Trumanlaan zijn gisternacht tus sen een en negen uur bezocht door inbrekers. Die konden bin nen komen via een klein raampje. Uit één woning is een televisie, geld en computerapparatuur mee genomen, uit de andere woning al leen een geldbedrag. Buurtonder zoek door de politie heeft nog niets opgeleverd. VLISSINGEN - Een dief met gewe tenswroeging heeft zich gisteroch tend vroeg gemeld op het politie bureau in Vlissingen. Hij vertelde daar dat hij de dag er voor in de Esdoornlaan in Oost-Souburg een man had over vallen. Hij had zijn portemonnee uit zijn handen gegrist. De man verklaarde op het bureau dat hij de diefstal heeft gepleegd onder invloed van drugs. ARNEMUIDEN - Belangstellenden voor alles wat te maken heeft met de Tweede Wereldoorlog, en met name vluchtnavigatie en elektroni sche oorlogvoering, kunnen mor genavond terecht in het restaurant van vliegveld Midden-Zeeland. Daar organiseert de stichting Wings to Victory om 20.00 uur een lezing. Later laat ze nog bijzon dere filmbeelden zien. door Frank de Klerk DEN HAAG - Een 46-jarige psychia trisch patiënt uit Vlissingen ziet zichzelf geestelijk niet in staat om een werkstraf te verrichten. Daar om tekende hij hoger beroep aan tegen zijn veroordeling door de po litierechter in Middelburg. Na mens de Vlissinger voerde zijn ad vocaat J. Wouters gisteren het woord bij het Haagse gerechtshof Zelf was de Vlissinger niet aanwe zig. „Hij kan de reis van Vlissingen naar Den Haag niet aan", zei de ad vocaat. De Vlissinger heeft in 2004 en 2006 twee keer zijn voormalige echtgenote mishandeld. Hij is ook beschuldigd van mishandeling van zijn dochter maar dat ontkende hij. De politierechter veroordeelde hem tot een werkstraf van 80 uur waarvan 30 uur voorwaardelijk. Hofaanklager G. Knobbout vond dat de Vlissinger de handen mocht dichtknijpen met die straf Hij eiste opnieuw dezelfde straf. De advocaat pleitte echter voor een boete. De Vlissinger zou zwaar onder de medicijnen zitten en apathisch zijn. Het probleem zou verergeren omdat de man de pillen wegslikt met alcohol. Daar door zou hij geestelijk niet in staat zijn tot het uitvoeren van een straf waarbij mensen hem werkop drachten geven. Uitspraak volgt over twee weken. door Miriam van den Broek VLISSINGEN - De Lokale Partij Vlis singen is het beu dat het eindrap port van onderzoeksbureau Inté gis keer op keer wordt uitgesteld. De fractie heeft daarover schriftelij ke vragen gesteld aan het college van burgemeester en wethouders. „Het rapport zou in eerste instan tie eind september 2007 worden opgeleverd, dit werd vervolgens november 2007, december 2007, ja nuari 2008, 11 februari en nu wordt oplevering opnieuw uitge steld tot 18 februari", schrijft frac tievoorzitter Mark Weug. „Wij zijn van mening dat de frac tievoorzitters moeten kunnen be schikken over het complete en on gewijzigde rapport zoals dat bij de eerste gelegenheid door Intégis aan het college is aangeleverd." De LPV wil van het college weten op welke termijn de fractievoorzit ters kunnen beschikken over het complete, ongewijzigde rapport. Als dat niet snel blijkt te kunnen, wil de fractie van het college ho ren waarom het rapport nog niet geschikt is om te verstrekken. Ook wil de LPV weten wat het onder zoek en het rapport tot nu toe kos ten. De LPV wil weten op welke ter- mijn de Vlissingse fractievoorzit ters kunnen beschikken over het complete, ongewijzigde rapport van Intégis en wat het kost. Voor de LPV zou het prettig zijn als het Intégis-rapport nog deze maand gepresenteerd wordt. Dan hoeft de partij geen beslissing te nemen over deelname aan een raadsenquête over het Schelde- kwartier. De coalitie (PvdA, WD, POV en LPV) is tegen de raadsenquête, maar de LPV dacht daar aanvanke lijk anders over. Weug heeft een paar weken geleden gezegd dat als het rapport er eind februari nog niet is, de fractie zal nadenken over steun aan de enquête. Volgens Weug is dat niet de aanlei ding voor de schriftelijke vragen. „Wij willen gewoon snel rust in de tent. Het is voor iedereen het beste dat er snel helderheid komt. Dan weet iedereen waar die aan toe is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 24