en werS Fiscus jaagt dit jaar Zo januari gaat, gaat 't jaar 16 I Dinsdag 12 februari 2008 PZC GELDZAKEN door Corné van Zeijl Er is een opmerkelijke oude beurswijsheid die zegt dat het jaar zal verlopen zoals januari verloopt. Het is moei lijk te bedenken waarom deze beurswijsheid zou moe ten gelden. Ik wil de cijfers best geloven, maar snap liever waar om het zo is. Misschien omdat trends zich altijd doorzetten. Maar ik moet toegeven: opvallend is het wel. Ik heb zowel het effect voor Japan, als Europa, Nederland en de Verenigde Sta ten onderzocht. En overal lijkt er een relatie te zijn tussen de koersbewegingen van januari en die van de overige elf maan den. Vreemd, maar waar. Het is natuurlijk wel altijd opletten met dit soort statistieken. Het is leuk dat dit fenomeen gemiddeld werkt, maar zoals wis kundigen zeggen: in een rivier van gemiddeld een meter diep, kun je nog flink verdrinken. Dat geldt ook hier. Om een voor beeld te geven. Januari 1987 was een van de beste januarimaan den in de VS. Toch kwam er een beurscrash en de overige 11 maanden van dat jaar leverden een verlies van 11 procent op. Ook opvallend is dat de koersen in de VS veel minder hard zijn gedaald dan in de rest van de we reld. Zo daalde de AEX in janua ri met liefst 14 procent, terwijl de Amerikaanse S8tP 500 maar 6 procent daalde. Maar in de VS zijn nu net de grootste problemen, zowel met de mogelijke re cessie als met het financiële stelsel. Nu zijn daar wel enkele verklaringen voor, zoals de Amerikaan se dollar. Als de Amerikaanse aandelenkoersen worden omge rekend in gewone euro's, zijn de koersen met nog eens 1 pro cent meer gedaald. Verder heeft de Amerikaanse Centrale Bank de rente flink verlaagd, terwijl de Europese Centrale Bank dit niet heeft gedaan. Lagere rentes zijn meestal goed voor aandelen. Ook het 'Kervieleffect' kan een verklaring zijn. Toen de fraude bij de Franse Société Général werd ontdekt, moesten de onder liggende posities die deze handelaar had, direct worden ver kocht. Dit zorgde voor extra druk op de koersen. Verder zien we dat Amerikanen in dit soort crisissituaties hun geld terug trekken uit het buitenland. Dit zorgt dus voor koersdruk in de landen (waaronder Europa) waar ze verkopen. Als laatste is de weging van financials in de VS wat kleiner dan bij ons. En dat terwijl ING en Aegon, samen goed voor 17 pro cent van de AEX, tot aan hun nek toe in de Amerikaanse hypo theken zitten. Maar al met al blijft het toch verklaringen zoe ken voor een ontwikkeling die erg vreemd is. Ik verwacht dat het koersverschil tussen de VS en Nederland in de komende maanden weer wordt rechtgetrokken. Voorlopig voorspelt het januarifenomeen weinig goeds voor de wereldwijde beurzen. We zullen kijken of deze statistische wijsheden ook voor 2008 opgaan. In een rivier van een meter diep, kun je nog flink verdrinken Corné van Zeijl is fondsbeheerder bij SNS Asset Management. foto CPD fotomontage Gemma Kessels De Belastingdienst kiest elk jaar een thema waarop extra gecontroleerd wordt. Was vorig jaar de bijleenregeling het speerpunt van de inspecteur, dit jaar is dat het door belastingplichtigen opgegeven vermogen. door Rik Elfrink illustratie Aleid Landeweerd Miljoenen Nederlan ders denken over een flink vermogen te beschikken. Dat kan bestaan uit spaar- of beleggingstegoeden, maar ook uit overwaarde op een woning of de tegenwaarde van een auto of boot. Voor de fiscus heeft het begrip 'vermogen' een andere betekenis. In het stelsel van boxen waaruit de aangifte bestaat, krijgt het begrip een plaats toebedeeld in box-3. Het gaat om inkomen uit sparen, beleggen en onroerend goed, uitge zonderd de woning die als hoofd verblijf dient. Auto's, boten, kunst of andere dure inboedel, is uitge zonderd. Het gemiddelde bezit op de peilda ta 1 januari en 31 december van het jaar waarover de aangifte moet worden ingediend, is leidend. Voor deze data is bewust gekozen om een evenwichtig beeld van ie mands bezittingen te krijgen. De hoofdregel die de fiscus han teert, is dat belastingplichtigen ge acht worden jaarlijks een rende ment van 4 procent op hun bezit tingen te behalen. De Belasting dienst mag 30 procent van dat ren dement incasseren, dus in totaal 1,2 procent. Dat mag bij alleen staanden alleen voor iedere euro boven een bezit van 20.015 euro, de zogenaamde drempel. Voor ge huwden ligt dat bedrag twee keer zo hoog. Bij die bedragen mag 2.674 euro worden opgeteld per minderjarig kind over wie ouder lijk gezag wordt uitgeoefend. Men sen van 65 en ouder met weinig in komsten kunnen, afhankelijk van hun inkomen, vaak een extra be drag bij de drempel optellen. Het bedrag dat uiteindelijk aan de fis cus moet worden afgedragen, is de vermogensrendementsheffing. Voor velen is een rendement van 4 procent op het vermogen geen realiteit. Beleggers die hun aande len in waarde zien dalen, klagen vaak dat ze op deze manier 'dub bel worden gepakt'. Op de eerste plaats draaien ze op voor koersver liezen. Daarnaast moeten ze dan nog vermogensrendementsheffing over de totale waarde van hun ef fectenportefeuille betalen. Ook spaarders klagen. Wie een spaarrekening aanhoudt, mag in Nederland de handen dichtknij pen met een rentevergoeding van 4 procent. Kleinere marktpartijen (bijvoorbeeld ASN Bank) bieden op spaargeld al enkele jaren 4 pro cent of meer, maar de vier groot ste banken (Rabobank, ABN Am- ro, ING, Postbank) bij lange na niet. Deze financiële instellingen houden, als het op spaarrente aan komt, de hand op de knip. Neem bijvoorbeeld de Rabobank. De bank met het grootste kanto rennet in Nederland heeft onge veer 35 procent van de Nederland se particuliere spaarmarkt in han den. Desondanks biedt de coöpera tieve bank klanten met een spaar rekening maximaal 3,4 procent ren te. Daarvoor gelden ook nog aller lei lastige voorwaarden. Op de eer ste plaats zijn klanten die zo'n ren te willen, verplicht een internet- spaarrekening af te sluiten. En wie tijdens een kwartaal geld op neemt, is de klos. Het rentepercen tage van 3,4 procent is opgebouwd uit een vaste rente (1,2 procent) en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 16