Diiiieniana Gazprom dreigt kraan te sluiten Erdogan: niet te veel aanpassen Obama drukt Clinton in het defensief McCain wint ternauwernood Washington 'Gasoorlog' tussen Rusland en Oekraïne laait weer op. Premier Turkije spreekt Turken toe in Duits voetbalstadion. Grote schade bij brand in marktwijk Londen PZC Maandag 11 februari 2008 7 door onze correspondent Remco Reiding MOSKOU - De Oekraïense presi dent Viktor Joesjtsjenko wacht morgen in Moskou allesbehalve een warm welkom. Het Russische staatsgasbedrijf Gazprom dreigt om klokslag tien uur in de och tend de gaskraan naar Oekraïne dicht te draaien. Rusland en Oekraïne zijn op- De drie ruime zeges van Ba- rack Obama beloven weinig goeds voor Hillary Clinton. Er dreigen nog meer nederla gen voor haar. Hillary Clinton maakte zater dag op een bijeenkomst van de Democratische par tij in Virginia geen woord vuil aan haar zware nederlagen. Geen felici taties voor rivaal Barack Obama, geen troostende woorden voor haar aanhang in Nebraska, Was hington en Louisiana. De nederlagen waren volkomen in gecalculeerd, is de boodschap in het Clintonkamp. Clinton spaart haar energie en geld voor de voor verkiezingen in maart in Texas en Ohio. Alles verloopt volgens plan. De voormalige first lady zal die on verschillige houding nog even moeten volhouden. De kansen bij nieuw verwikkeld in een ernstig conflict over gasleveranties. Vlak voor het bezoek van Joesjtsjenko aan collega Vladimir Poetin is de druk flink op de ketel gezet. Ook de Europese Unie kijkt bezorgd naar de opleving van de 'gasoor log'. Begin 2006 liet het Kremlin al eens de gaskraan dichtdraaien, na dat Oekraïne weigerde een veel ho gere prijs te betalen. Leveranties stokten in heel Europa. Een hevige discussie ontvlamde over de ener gieveiligheid van de EU, de be trouwbaarheid van Rusland en de door Frank Hendrickx de drie voorverkiezingen morgen staan ook slecht. Staten als Virgi nia en Maryland en de hoofdstad Washington DC hebben een rela tief grote zwarte gemeenschap, die voor zeker 80 procent op Obama stemt. Er wonen veel welvarende, progressieve kiezers die massaal voor 'Obamania' vallen. Obama heeft nu al achttien van de achtentwintig staten gewonnen; Hillary slechts negen. Obama heeft meer gedelegeerden in de voorverkiezingen vergaard dan Clinton: 918 versus 885. Hillary heeft alleen nog een lichte voor sprong dankzij de steun van zoge noemde 'super gedelegeerden', par- noodzaak van diversificatie van le veranciers. Het 'gaswapen' werd gezien als een poging van Rusland om het pro-westerse regime te ondermij nen dat na de oranjerevolutie van eind 2004 aan de macht was geko men. Maar de clans rond Joesjtsjenko en premier Joelia Timosjenko vlogen Rusland wil dat Oekraïne meer betaalt voor gas, net als in de 'gasoorlog' van 2006. Rusland zegt dat Europa dit keer geen hinder zal ondervinden. Barack Obama zit in een overwin ningsroes. foto AP tijcoryfeeën die mogen stemmen op de conventie: 223 versus 131 voor Obama. In de overwegend blanke staten Nebraska en Washington kreeg Obama 68 procent van de stem men, terwijl Clinton bleef steken op iets meer dan 30 procent. In elkaar ook zonder de Russen al in de haren. Na eindeloos politiek getouwtrek keerde Timosjenko in december te rug als premier. Zij wil de kaarten opnieuw schudden en eist een her ziening van het contract over gasle veranties. Enkele weken voor haar aantreden waren er afspraken gemaakt over een prijs van 180 dollar per dui zend kubieke meter voor een mix van Russisch en goedkoper Turk- meens gas. Maar vanwege een te kort aan gas uit Centraal-Azië krijgt Oekraïne momenteel alleen Louisiana won Obama met 57 pro cent tegen 36 procent. Een staat als Texas, waar veel kies mannen op het spel staan, her bergt veel latino's, een groep die eerder massaal op Clinton stemde. Adviseurs van Clinton hopen dat die steun stand houdt tot maart, maar ze weten ook dat nederlagen twijfels aanwakkeren bij kiezers. De Republikeinse kandidaat Rudy Giuliani moest dat eerder ervaren toen hij zich helemaal richtte op Florida. De ex-burgemeester van New York lag lang voorop in de peilingen, maar verloor uiteinde lijk kansloos van John McCain. Die leed afgelopen weekeinde twee symbolische nederlagen in Kansas en Louisiana. Mike Hucka- bee, de laatste tegenstander, kreeg met name steun van conservatieve kiezers. Het maakte opnieuw pijn lijk duidelijk dat de meer gematig de McCain, die de kandidatuur zo goed als binnen heeft, op weinig steun kan rekenen uit die hoek. Russisch gas, dat bijna twee keer zo duur is. Gazprom vindt dat het Oekraïense staatsgasbedrijf Nafto- gaz die extra kosten moet betalen. De schuld zou al zijn opgelopen tot anderhalf miljard dollar. Als die niet wordt vereffend, draait Gazprom de kraan dicht. De gasgi- gant heeft Europa beloofd dat het daar geen hinder van zal ondervin den. Oekraïne heeft als troefkaart de toetreding tot de Wereldhan delsorganisatie, eerder deze maand, achter de hand. Het land kan de toetreding van de grote buur bemoeilijken. KEULEN - De Turkse premier Recep Tayyip Erdogan heeft de 1,7 mil joen Turken in Duitsland gisteren opgeroepen zich niet te veel aan te passen aan de Duitse maatschap pij. Tijdens een rede in een sta dion in Keulen verklaarde de rege ringsleider: „Assimilatie is een mis daad tegen de menselijkheid." De toegestroomde 16.000 Turken kwa men niet alleen uit Duitsland maar ook uit Nederland, België en Frankrijk. „Ik begrijp heel goed dat jullie te gen assimilatie zijn. Er kan van jul lie niet verwacht worden dat jullie assimileren", stelde Erdogan. Hij zei dat het goed is om de Duitse taal te leren. „De Turkse taal mag echter niet achterblijven", aldus de premier. Tot enthousiasme van zijn gehoor benadrukte hij het be lang van het in ere houden van de Turkse cultuur. De regeringsleider benadrukte dat Turken in Europa niets van doen hebben met haat, vijandigheid, strijd en geweld. Wel moeten ze volgens hem beter en zelfbewuster hun interessen najagen. „Al meer dan veertig jaar dragen Turken bij aan de economische ontwikkeling in Duitsland." WASHINGTON - De republikeinse presidentskandidaat John McCain heeft zaterdag toch nog een staat gewonnen. Terwijl de zuidelijke staten Kansas en Louisiana naar zijn concurrent Mike Huckabee gingen, kreeg de koploper in de ra ce nipt de meeste stemmers achter zich in het noordwestelijke Was hington. Dat meldde de organisatie van de verkiezingen op het moment dat 87 procent van de stemmen was geteld. McCain stond op 26 pro cent van de stemmen, tegen 24 procent voor Huckabee en 21 pro cent voor het Texaanse congreslid Ron Paul. pagina 11: McCain heeft probleem LONDEN - Op de Camden Market in de Noord-Londense wijk Camden Town is zaterdaga vond een brand uitgebroken die ook omliggende gebouwen in de as heeft gelegd. De pub Hawley Arms, waar beroemdheden als zangeres Amy Wi- nehouse en fotomodel Kate Moss kwamen, ging deels in vlammen op. Ruim honderd brandweer lieden hadden drie uur nodig om de vlammen te bedwingen. Alle winkels en pubs in de overdekte markt werden ontruimd. Er zijn geen doden of ge wonden gevallen en over de oorzaak is niets be kend. De markt is een belangrijke toeristische trekpleister in de Britse hoofdstad. Elk weekein de wordt de markt door meer dan 100.000 men sen bezocht. foto AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 7