Binnenland Klasgenoten riepen soms 'haha, jij kan niet lezen' Hoes en Opstelten steggelen over Hirsi Ali wil Frans aanpassen klassieke beginselen staatsburger worden Kandidaat-voorzitters WD in Eindhoven voor eerste keer in debat. Franse intellectuelen en politici steunen oud-Kamerlid. 6 Maandag 11 februari 2008 PZC Morgen beginnen tienduizenden leerlingen uit groep 8 van de basisscholen weer aan de jaarlijkse Citotoets. Voor kinderen met dyslexie zijn de teksten aangepast. foto Frouwkje Bijlstra/GPD Morgen begint de jaarlijkse Citotoets. Zenuwslopend voor kinderen, helemaal als ze dyslectisch zijn. Gelukkig kunnen zij nu gebruik maken van hulpmiddelen. Als de school tenminste meewerkt. door Mayke Calis T esse maakte op school te veel I taal- en spelfouten, maar zelf I vond hij dat niet zo erg. Zijn s ouders wel en die bespraken hun zorgen dan ook met de leer krachten. Die wimpelden het weg; het zou vanzelf goed komen met Jesse (12). Niet dus. Een halfjaar geleden werd hij, na flink aandringen van zijn ouders, alsnog getest. Hij bleek dyslexie te hebben. Nu mag hij zijn Citotoets deels met behulp van een cd-rom en koptelefoon maken. De tekst, die anderen zelf moeten lezen, wordt hem voorge lezen. Ook is de toets in grotere let ters gedrukt en mag hij er langer over doen. Sinds een aantal jaar kunnen dyslectische leerlingen bij hun Ci totoets gebruik maken van dit soort hulpmiddelen. Steeds vaker gebeurt dat ook, tot grote vreugde van ouders en leerlingen. Omdat dyslectische leerlingen moeite hebben met lezen en spel len, duurt het begrijpend lezen van een tekst vaak langer. Het helpt wanneer iemand hen voor leest. „Het maakt voor het begrip van een tekst nogal uit of je over een woord als 'niet' heen leest", zegt Marijse Pel, medewerker van het Steunpunt Dyslexie Nederland (SDN) van oudervereniging Ba lans. Ook een vergrote tekst is voor sommige dyslectici makkelij ker te lezen. Wanneer kinderen dergelijke hulp middelen niet hebben, maken ze meer fouten in de Citotoets dan zij op grond van hun intelligentie en kennis zouden moeten maken, zo blijkt. Officieel moeten de kin deren hun school een dyslexiever- klaring overleggen, voordat ze ge bruik kunnen maken van de hulp middelen. Zo'n verklaring kan de school (of, als ze het zelf willen en kunnen betalen: de ouders) laten opstellen door een psycholoog of een schoolbegeleidingsdienst, maar het kost wel wat. Voor dat geld kunnen scholen ook een autis tisch kind of een ADHD'er testen, of de verwarming laten repareren. Volgens Wim Verheijen, psycho loog van de scholenbegeleidings dienst Giralis in Noord-Brabant, worden die testen dan ook niet al tijd gedaan. Dat is niet erg, zolang scholen maar een dyslexiebeleid hebben; als ze er zelf alert op zijn en kinderen al vroeg extra hulp aanbieden. Bijvoorbeeld door een klassikale instructie in een klein, rustig groepje nog eens te herha len, of kinderen de lessen thuis te laten voorbereiden. Én door kinderen de mogelijkheid te bieden extra hulpmiddelen bij de Citotoets te gebruiken. Scholen kunnen die hulpmiddelen ge woon bij het Cito bestellen. Helaas doen niet alle scholen dat. Marijse Pel van het SDN vindt dat kinderen te afhankelijk zijn van de welwillendheid van scholen. „Als de school géén dyslexiebeleid heeft, gebeurt er niets voor dyslec tische leerlingen." Behalve dat ze op kosten wensen te besparen, weten scholen soms domweg niet dat het Cito mogelijk heden tot hulp biedt. In andere ge vallen vinden ze het organisato risch te veel rompslomp. Pel: „Ze moeten computers en kop telefoons hebben, en kinderen met een vergrote versie een extra tafeltje geven. En natuurlijk ook een keer oefenen met zo'n koptele foon. Dat kost allemaal tijd, en ze hebben het al zo druk." De nu 14-jarige Britt maakte mee dat haar school het 'organisato risch lastig' vond haar de extra hulpmiddelen bij de Citotoets te geven. Ze had altijd al moeite het leestempo in de klas bij te hou den. In tegenstelling tot Jesse vond zij dat wel vervelend. Klasgenoten riepen soms 'haha, jij kan niet le zen'. Eind groep drie dacht haar moe der aan dyslexie, maar de school vond een test onnodig. Britt kon volgens de school beter een jaartje over doen. Haar moeder liet haar vervolgens testen bij een particulier bureau en uit de resultaten daarvan bleek dat ze hoogstwaarschijnlijk Woordblindheid Dyslexie ofwel woordblindheid is een neurologische stoornis, die soms erfelijk bepaald is, maar ook kan ontstaan door een lichte hersenbeschadiging, bijvoorbeeld bij de geboorte. Ongeveer 4 procent van de kin deren die jaarlijks op de basis school terechtkomen heeft dyslexie, dat zijn er 7000. Het aantal is al jaren stabiel. Zij hebben meestal moeite met technisch lezen. Zo vin den ze het moeilijk om van let ters en klanken automatisch woorden te maken. Dyslexie gaat nooit helemaal over, maar kinderen kunnen wel leren er mee om te gaan. In de tweede helft van groep 4 kan dyslexie officieel worden vastgesteld. Bij hoogbegaafde kinderen kan het pas op latere leeftijd duide lijk worden; zij weten het soms lange tijd te verbloemen. Wan neer zij in het voortgezet on derwijs meerdere talen krij gen, vallen ze door de mand. Bij kinderen met niet-Neder- landse ouders is dyslexie soms ook moeilijk vast te stellen. Niet duidelijk is dan of de taalfouten ontstaan door een gebrekkig Nederlands of door dyslexie. In alle gevallen biedt een test uitkomst. dyslexie had. Officieel kan dat pas in groep vier worden vastgesteld. Toen de Citotoets in aantocht was, weigerde de school de extra hulp middelen te bestellen. Pas toen Britts moeder dreigde haar doch ter uit te sluiten van deelname aan de toets, kwam de school over de brug. Op de school van Jesse is wel geoe fend met de koptelefoon, zegt hij. Ook heeft hij al een keer een ver grote versie van de toets in han den gehad. „Ik ga die toets niet doen met die koptelefoon", heeft hij inmiddels besloten. „De tekst wordt echt veel te langzaam voorgelezen, dan kan ik het nog beter zelf lezen." EINDHOVEN - Kandidaat-voorzitter van de WD, Onno Hoes, vindt het onbegrijpelijk dat partijleider Mark Rutte een nieuwe beginsel verklaring voor de WD wil schrij ven. „De klassieke beginselen zijn prima. Het gaat er vooral om hoe ze vertaald worden naar de actuali teit." Hoes' rivaal Ivo Opstelten daaren tegen noemt het plan van Rutte buitengewoon verstandig. Beide kandidaat-voorzitters gingen zaterdag voor het eerst, in Eindho ven, in het openbaar met elkaar in debat. Hoes oogstte met zijn stand punt het meeste applaus van de toehoorders. Naast de kwestie van de WD-be- ginselverklaring waren Opstelten en Hoes het over veel zaken eens. Beiden hebben zich als belangrijk ste doel gesteld de WD er weer bovenop te helpen. Verschillend is wel de manier waarop de heren tot hun kandi daatstelling zijn gekomen, zo bleek tijdens het debat. Hoes vanuit een diepgewortelde en lange zorg over de toekomst van zijn partij. Opstel ten kreeg van diverse WD-afdelin- gen het signaal dat hij zich kandi daat moest stellen. Beiden zijn het er over eens dat de WD na een ellendige periode weer een brede, liberale volkspar tij moet worden met een grote in breng van de achterban. Opstelten durfde daarbij iets concretere doe len te formuleren, zoals een flink groeiend ledental en een beter ge spekte kas. De burgemeester van Rotterdam benadrukte dat hij 'een man van de straat is' en dat hij straks alle tijd heeft om een goed boegbeeld van de partijorganisatie te zijn, om dat hij per 1 januari 2009 zijn ambt neerlegt. Hoes blijft gedeputeerde voor Noord-Brabant en ziet het - vrij willige - voorzitterschap als een 'behoorlijk flinke hobby'. De Bra bander wil vooral een partijvoor zitter van deze generatie zijn. Hoes is met zijn 46 jaar een stuk jonger dan de 64-jarige Opstelten. Beide kandidaten hebben nog drie soortgelijke ledenraadplegingen als die in Eindhoven voor de boeg: in Arnhem, Amsterdam en Utrecht. Eind volgende maand kiezen de le den van de WD wie voorzitter Jan van Zanen opvolgt. Die stapt vervroegd op, onder andere omdat hij niet kon voorkomen dat Mark Rutte en Rita Verdonk en diens aanhangers met elkaar in botsing kwamen. PARIJS - Voormalig Tweede Kamer lid Ayaan Hirsi Ali zou 'zeer ver eerd en dankbaar' zijn als zij Frans staatsburger zou kunnen worden en de kwestie van haar beveiliging voor eens en altijd kan worden op gelost. Dit heeft zij gisteren voor de tv-zender France-2 gezegd. De uit Somalië gevluchte Hirsi Ali is vanwege haar kritiek op de radi cale islam met de dood bedreigd. Ze schreef het scenario van de film Submission, die door Theo van Gogh werd geregisseerd. Ze woont en werkt in de Verenigde Staten, waar ze dag en nacht wordt be waakt. Omdat Nederland de bevei liging niet wil betalen moet ze zelf geld inzamelen om die te kunnen bekostigen. „Ik word nu beveiligd, maar ik moet steeds van de ene plaats naar de andere verhuizen en ik moet donateurs zoeken voor mijn bevei liging", zei zij in het Engels, waar bij haar woorden simultaan wer den vertaald in het Frans. Hirsi Ali zei voor Frankrijk te heb ben gekozen, omdat zij steun en begrip heeft gekregen van Franse intellectuelen en politici. „Sinds oktober verkeer ik in de positie dat mijn eigen regering - de rege ring van Nederland - zegt dat zij niet voor mijn ueveiliging wil op draaien. De Amerikaanse regering zegt 'U bent Nederlands staatsbur ger' en dat zij niet voor de beveili ging van buitenlanders betaalt." De Franse minister voor mensen rechten Rama Yade zei dat Frank rijk vindt dat Ayaan Hirsi Ali bevei ligd moet worden, maar ging niet zo ver om haar het Franse staats burgerschap aan te bieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 6