Butter zet eerste stap naar trilogie Williams en Clerc in een hoofdrol Serviërs missen Djokovic Hilda Kibet grijpt titel op tien kilometer net niet in recordtijd. Favorieten laten zich niet verrassen in eerste ronde van Daviscup. Rugbyspelers excelleren in wedstrijden met Wales en Frankrijk. Jelena Soboleva loopt record op 1500 meter Olympische aspiraties Krotwaar in gedrang Robert Lathouwers in Cent naar WK-limiet Zesde plaats Lafeber bij de Indian Masters Joeri Trofimov naar eindzege Bessèges Zweedse Kallur naar toptijd 60 m horden 30 Maandag 11 februari 2008 PZC door Wilko Voordouw SCHOORL - Michel Butter en Hilde Kibet hebben de Nederlandse titel op de tien kilometer op de weg veroverd. Zowel Butter (22) als de eind vorig jaar tot Nederlandse genaturalis eerde Kibet (26) won de wedstrijd door de duinen tussen Groet en Schoorl met een persoonlijk re cord. Butter noteerde 28 minuten en 48 seconden. Kibet klokte 31 mi nuten en 1 seconde, nét geen Ne derlands record. Bij het ontbijt moest Michel But ter gistermorgen een kleine teleur stelling verwerken. Hij had zich verheugd op een confrontatie met Kamiel Maase, maar Maase zegde af voor het NK wegens een ver koudheid en een lichte achil lespeesblessure. Half maart wil Buter, tijdens de Ci- ty-Pier-City in Den Haag, vormbe houd tonen voor de olympische marathon, zijn belangrijkste doel van dit jaar. „Een wedstrijd met of zonder Kamiel is toch anders", zei Butter na zijn tien kilometer door het in lentekleuren getooide duin gebied. Net terug van een maand trai ningskamp in het Zuid-Afrikaanse Dullstroom schudde Butter direct aan de boom en eigenlijk konden alleen Patrick Stitzinger en de Belg Krijn van Koolwijk volgen. Kus handjes en high-fives gevend fi nishte hij in een prachtig persoon lijk record. De verrassende Limbur ger Stitzinger eindigde als tweede. Voor Butter - de kleine man is de grote rijzende ster in de Neder landse atletiek - is doel nummer één van het nog jonge jaar al ge haald. Hij veroverde vorig jaar drie Nederlandse titels („mijn trilo gie") en hij wil die dit jaar prolon geren. In maart gaat hij voor een tweede Nederlandse crosskam pioenschap. In juli volgt dan nog het NK 5000 meter op de baan. De Nederlandse titel op de tien kilometer gaat naar Michel Butter. Hilde Kibet is snelste bij de vrouwen in een tijd net boven record van Kiplagat. Butter wil zich de komende tijd toeleggen op de baanatletiek, en dan met name de 10.000 meter. Want de ambitieuze atleet heeft het EK atletiek in 2010 in het vi zier. Ook Hilda Kibet moet in staat wor den geacht om in Nederland te gaan heersen. Tot vorig jaar was de taaltoets die bij de inburgering hoort de belangrijkste hindernis. Toen die hobbel was genomen, trok ze naar Kenia om zich voor te bereiden op de voorjaarswedstrij den. In Schoorl pakte ze haar eerste Ne derlandse titel en bijna haar eerste record. De tijd van 31,01 minuten was slechts twee seconden langza mer dan de toptijd van haar achter nicht Lornah Kiplagat. Michel Butter viert zijn overwinning op de tien kilometer, die de aanzet moet zijn naar een nieuwe trilogie. foto Joop Boek/CPD WENEN - De eerste ronde van de Daviscup leverde in de wereld- groep geen verrassingen op. Israël was dichtbij een stunt tegen Zwe den maar verloor uiteindelijk met 3-2. Servië was te gehavend om het Rusland echt lastig te maken. Na dat de grieperige Novak Djokovic zaterdag alsnog en met succes had opgetreden in het dubbelspel, stap te de winnaar van de Australian Open een dag later tegen Nikolai Davidenko toch weer ziek van de baan. Rusland won daarmee de op pa pier lastige partij tegen de Serviërs (met 3-2) en treft nu in de kwartfi nales Tsjechië dat na twee dagen al winnaar was tegen België. Titel verdediger Verenigde Staten was in Wenen oppermachtig tegen Oostenrijk (4-1). Nu wacht een confrontatie met Frankrijk. De Fransen verzekerden zich zater dag ten koste van Roemenië al van een plaats bij de beste acht. Dat zelfde deden Argentinië (winst op Groot-Brittannië) en Spanje (3-0 voor in en tegen Peru). Duitsland en Zweden voegden zich gisteren nog bij dat zestal. Zweden treft in de kwartfinale Ar gentinië dat won van Groot-Brit tannië. De Serviërs zijn in de Daviscup tegen Rusland te zeer gehavend om zich Rusland van het lijf te houden. Novak Djokovic moet zich na één dag ziek afmelden. door Wilko Voordouw DEN HAAG - Twee rugbyspelers heb ben in de tweede ronde van het Zeslandentoernooi geëxcelleerd: Shane Williams voor Wales en Vincent Clerc voor Frankrijk. De eerste scoorde in het Millennium Stadium in Cardiff in de wedstrijd tegen Schotland twee tries. Het werd 30-15 voor Wales. De Fransman Vincent Clerc was een belangrijke architect van de Franse overwinning op Ierland. Hij scoorde drie tries, de eind stand na 80 minuten intens rugby in het Stade de France was 26-21. Williams en Clerc zijn bepaald geen kleerkasten. De vleugeldrie kwarten zijn de 'Kleinduimpjes' van het rugby. Ze staan aan het be gin van de wedstrijd achter de kleerkasten, het achttal voorwaart- sen. De dertigjarige Welshman Shane Williams speelde zaterdag zijn 53ste interland. Hij meet slechts 1.70 meter en weegt als vliegge- wicht op het rugbyveld 80 kilo. Vincent Clerc is in vergelijking een reus. Hij meet 1.78 meter en heeft een gewicht van 88 kilo. MOSKOU - De Russische atlete Jele na Soboleva heeft bij de nationale kampioenschappen in Moskou het wereldrecord indoor op de 1500 meter verbeterd. Met een tijd van 3.58,05 bleef ze onder de oude top tijd die ook van haar was met 3.58,28. Het Russische kwartet met Zinorova, Kotljarova, Savinova en Ignatova scherpte ook het wereld record op de 4x800 meter aan. Ze liepen een tijd van 8.14,53. SCHOORL - Luc Krotwaar liet giste ren in Schoorl de nationale titel strijd over 10 kilometer op de weg aan zich voorbijgaan. De 40-jarige Brabander koos in Noord-Holland voor de halve marathon. Die verliep desastreus. Krotwaar eindigde als vijfde in een zeer mati ge tijd (1.10.15). Krotwaar hoopt zich in april te plaatsen voor de olympische marathon. „Maar het gaat slecht met mijn aspiraties." GENT - Robert Lathouwers heeft bij atletiekwedstrijden in Gent op de 800 meter voldaan aan de li miet voor de strijd om de wereld kampioenschappen indoor in Va lencia. De Nederlandse atleet won tijdens de Vlaamse kampioenschappen de race in Gent in een tijd van 1.48,31. De limiet voor het WK indoor, dat begin maart in Valencia wordt af gewerkt, is 1.48,50. NEW DEHLI - Maarten Lafeber is op een gedeelde zesde plaats geëin digd bij de Indian Masters. De Ne derlandse golfer voltooide zijn laat ste ronde in New Dehli in 72 sla gen en kwam daarmee uit op een totaal van 285 slagen, 3 onder par. De zege ging naar de Indiër S. Chowrasia. Voor eigen publiek had hij een slotronde van 67 sla gen. Hij pakte daardoor met een to taal van 279 de koppositie. BESSEGES - Joeri Trofimov heeft de 38e Ster van Bessèges op zijn naam gebracht. De ruime voor sprong van de Russische wielren ner op de jonge Belg Gianni Meers man en de Fransman Pierrick Fe- drigo kwam gisteren in de vijfde en laatste etappe niet meer in ge vaar. De Sloveen Borut Bozic won de laatste rit in de sprint. Stefan van Dijk finishte in de top tien. KARLSRUHE - De 26-jarige Zweedse atlete Susanna Kallur heeft bij in- doorwedstrijden in Karlsruhe het wereldrecord op de 60 meter hor den verbeterd. De sprintster liep de afstand in 7,68 seconden. De oude toptijd stond al achttien jaar op naam van haar landgenote Loedmilla Engquist. Zij was in fe bruari 1990 een honderdste langza mer. s T

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 66