s Beste scenario komt uit voor Kramer Judoka's schitteren in Parijs Ireen Wüst voelt zich het slachtoffer van trage ijspiste op WK in Berlijn Alleskunner verovert oppermachtig tweede wereldtitel op rij. Mark Huizinga gaat voor de vierde keer naar de Spelen. Gerard Kemkers woest op ijsmeesters: de hele week was het ijs snel. PZC Maandag 11 februari 2008 29 door Johan Stobbe BERLIJN - Sven Kramer denkt in sce nario's. Voor grote toernooien schieten alle scenario's door zijn hoofd. Zelfs slechte, waarbij hij in de achtervolging moet. Aan één scenario had de 21-jarige Fries in aanloop naar het WK all round in Berlijn niet gedacht. Dat waarbij het toernooi al na de eer ste afstand was beslist. En juist dat scenario kwam dit weekeinde in het Sportforum Hohenschönhau- sen uit. Voor de tweede keer op rij werd Kramer wereldkampioen. Het handgebaar was veelzeggend. Direct na zijn 500 meter wist Sven Kramer zaterdagmiddag in Berlijn dat het goed zat. De schade op de grootste concurrent Shani Davis bleef beperkt tot 37 honderdsten van een seconde en op die andere favoriet Enrico Fabris pakte hij zelfs een halve tel. Hoe saaier, hoe beter, zei Sven Kramer in aanloop naar het WK allround. En saai werd het. Na de openingsafstand was het alleen nog wachten op de huldiging. Kramer, die op de 10 kilometer niet het achterste van zijn tong liet zien, vond het woord straatlengte niet passen. „De cijfers zeggen van wel, maar ik denk dat het verschil best meevalt." Zelfs een alleskun ner als Kramer voelt zich af en toe onzeker. De druk die de buiten wacht op hem legt is enorm. „De verwachtingen zijn hoog, maar die heb ik zelf neergelegd. Ie dereen verwachtte dat ik mijn titel zou prolongeren, maar dat moet je nog wel even waarmaken. Ik was gespannen. Pas donderdag voelde ik de topvorm. Normaal is die er al een paar dagen eerder." Op het ijs was daar niets van te zien. Kramer sloeg al op de eerste afstand zijn slag. Hij wilde de schade op de Amerikaan Davis beperken tot een halve seconde, maar het wer den niet eens viertienden. Op de 5 kilometer had de wereldkampioen het zwaar, maar hij won in stijl. Het mooiste scenario voor dag één was al binnen: Sven Kramer ging als klassementsleider de nacht in. Dat maakte hem ontspannen. Aan alles was het te zien. Om half tien vertrok Kramer gisterochtend op de racefiets vanuit het hotel rich ting de baan voor een laatste trai ning. Met twee handen los van het Sven Kramer wint in Berlijn zijn tweede wereldtitel op rij. Hij is de zevende Nederlander die dat kunststukje uithaalt. Alleen Ard Schenk deed nog beter. stuur, verwikkeld in een geani meerd telefoongesprek fietste hij weg. Toen hij een paar uur later op de 1500 meter in het spoor van Davis meekon, was titelprolonga- tie helemaal zeker. Kramer is daarmee de zevende Ne derlander die twee (of meer) keer op rij wereldkampioen wordt. Jaap Eden (1895/96) was de eerste, daar na volgden Kees Verkerk (1966/67), Hein Vergeer (1985/86), Rintje Ritsma (1995/96) en Ids Postma (1997/98). Ard Schenk slaagde er als enige Ne derlander zelfs in drie keer op rij wereldkampioen te worden. Hij stond in 1970, 1971 en 1972 op de hoogste trede van het erepodium. Dat kunststukje haalden alleen hij, Oscar Mathisen, Hjalmar Ander sen en Eric Heiden ooit uit. Maar dat Kramer de vijfde schaat ser wordt die drie wereldtitels op rij pakt, lijkt logisch. PARIJS - Op één van de meest pres tigieuze toernooien van de wereld hebben de judoka's Ruben Hou- kes (-60 kg), Dex Elmont (-66 kg) en Mark Huizinga (-90 kg) hun klasse getoond. Houkes veroverde bij de Super World Cup de bronzen medaille en stelde olympisch deelname defi nitief veilig. Huizinga is eveneens zeker van Peking, maar liet de strijd om het brons schieten. El mont eindigde wél als derde en kan het olympische ticket nog nau welijks ontgaan. Voor Huizinga wordt het zijn vier de olympische deelname. Bij de vo rige edities verliet hij de tatami met een medaille, in Sydney kroonde de Schiedammer zich in 2000 tot olympisch kampioen. De 34-jarige vechtsporter liet bij zijn laatste partij in Parijs verstek gaan. Huizinga was behoorlijk ver moeid en wist dat zijn Spaanse op ponent David Alarza een stugge te genstander was. „De buit was al binnen", zei de judoka. Voor Houkes kwam de beloning na een zeer zware dag. De rege rend wereldkampioen lag bij zijn openingspartij tegen de Israëliër Yekutil Gal al na tien seconden op zijn rug. De judoka kwam in een wurggreep terecht, waarbij hij zelfs even zijn bewustzijn verloor. Na zijn nederlaag was Houkes af hankelijk van de resultaten van Gal. De Israëliër bereikte de halve eindstrijd, daardoor mocht de Ne derlander naar de herkansingen. Na zeges op de Italiaan Verde, de Belg Bomboir en de Argentijn Al- barrain was hij verzekerd van de zevende plaats, voldoende om olympisch vormbehoud te tonen. Brons was er in het Parijse toer nooi ook voor Dex Elmont in de categorie tot 66 kilogram. Net als Houkes verloor ook hij zijn eerste partij in Parijs. weGeNeRNieuwsMedia door Maarten van Helvoirt BERLIJN - Misschien is het wat ver gezocht, maar waarschijnlijk is het gewoon de bittere waarheid. De stelling in deze: Ireen Wüst is dit weekeinde geen wereldkampioen geworden dankzij de ijsmeesters van Berlijn. „Tijdens de trainingen zijn we op het verkeerde been gezet", foeter de haar coach Gerard Kemkers za terdag. „De hele week hebben we snel ijs gehad en vandaag stonden de machines ineens op een andere stand." Het was ineens werkijs, en dat ligt Wüst niet. „Dan krijg ik relatief weinig terug voor de energie die ik erin stop." In het schema paste bo vendien geen dweilpauze op de drie kilometer en ook daar werd de schaatsster uit Goirle de dupe van. Wüst reed in de slotrit en toonde in zeven rondes een verval van ruim vijf seconden. De Canadese Kristina Groves, vooraf een van haar belangrijkste uitdagers en uit eindelijk derde, klokte twintig mi nuten eerder nagenoeg dezelfde eindtijd (4.06,35 om 4.06,62 voor Wüst), maar had een verval van 1,2 seconde. „Voor mij is het ook een vraagte ken waarom het niet liep", zei Wüst zaterdag quasi-onwetend. Ze wilde geen afbreuk doen aan de puike prestatie van haar ploegge note Paulien van Deutekom, die nog tien minuten voor Groves 4.03,32 reed en daarmee de basis legde voor haar wereldtitel. „Het ligt in ieder geval niet aan jou", waren de zalvende woorden die Wüsts broer Bas even eerder buiten de muren van het Berlijnse Sportforum Hohenschönhausen sprak, toen de titelverdedigster in tranen en woede ronddoolde. Dan ligt het dus aan externe factoren. Tegen het einde van de drie kilo meter (en ook op de vijf kilometer bij de mannen) werd het ijs doffer en dus stroever en raakten de bochten uitgetrapt, zo was de klacht van schaatsers en coaches. Ook de normaliter op de drie kilo meter superieure Martina Sabliko- va kon niet tippen aan de tijd van Van Deutekom. Wüst merkte dat ze al vanaf de eerste meters moest werken, terwijl ze anders altijd ge makkelijk op snelheid komt. Ijsmeester Jochen Keil was niet van plan het boetekleed aan te trekken. „Aan het ijs kan het niet gelegen hebben. Dat was gewoon goed. Dat er zo weinig gedweild werd, wordt ons ook maar opge dragen." Sven Kramer heerste met grote overmacht op het WK en haalde zijn tweede opeenvolgende titel binnen. foto Vincent Jannink/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 65