'Truckers teisteren Hoofdplaat' Carnavalsfeest krijgt nog een zonnig staartje in Kloosterzande en Ossenisse Voor het eerst in jaren minder grauwe ganzen Scheldedag over zeehonden en Perkpolder Verkeersoverlast voor veel dorpsbewoners inmiddels onhoudbaar. Veel publiek bij leutmarkt en kleurige optocht. Oorzaak is toename van vossen in krekengebied Clinge/Nieuw-Namen. Knotten voor steenuil en ovenkoeken ZPZC Maandag 11 februari 2008 1 5- Op de carnavalsmarkt in Kloosterzande was veel belangstelling voor de wagens. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten HOOFDPLAAT - Voor het actiecomi té De Maat is Vol in Hoofdplaat is de maat nu echt vol. Drie jaar gele den al is de ernstige verkeersover last in het dorp aangekaart bij de gemeente Sluis. Er is in die tijd echter niets gebeurd. Sterker nog, de verkeersoverlast is alleen maar toegenomen, stelt het comité in een brandbrief aan de gemeente raad. De brief is ondertekend door tach tig dorpsbewoners die de situatie meer dan beu zijn. Vooral het vrachtverkeer maakt buitensporig veel gebruik van de route door Hoofdplaat na de aanleg van de, volgens truckers zeer moeilijk haal bare, rotonde bij Parkzicht, staat in de brief De route door Hoofdplaat dient volgens het comité ook als sluiproute om te ontkomen aan de snelheidscontroles op de N6i. Zware vrachtwagens, tractoren en personenauto's denderen volgens het comité dagelijks vele honder den keren door het dorp, zich Het actiecomité De Maat is Vol dringt aan op maatregelen om eindelijk verlost te worden van de ernstige verkeersoverlast in Hoofdplaat. niets aantrekkend van de dertig ki lometerlimiet. 'De Zuid-, Oost- en Westlangewegen worden be schouwd als zijnde racebanen, waarbij in het dorp nauwelijks gas wordt teruggenomen. Als extra toegift denderen sinds maandag 7 januari afgeladen tractoren met grond van het aan te leggen na tuurgebied nabij Nummer Een, vanaf de vroege morgenuren tot in de late namiddag door het dorp' En volgens het comité is het einde van die overlast nog lang niet in zicht. De bewoners doen 's nachts geen oog meer dicht. Naast trillingsover- last zijn de truckers genoodzaakt verschillende keren voor- en ach teruit te rijden omdat de bocht op het kruispunt niet in één keer ge nomen kan worden. De politie doet volgens het comité niets, om dat controles niets opleveren. 'De veiligheid, leef- en woongenot van de inwoners van Hoofdplaat vindt de politie dus niet opwegen tegen de opbrengst.' In een brief van het dagelijks ge meentebestuur van 2006 staat dat de problematiek bekend is, maar dat de situatie in het dorp aanzien lijk zal verbeteren na het gereed ko men van de herinrichting van de N61. Het comité dringt nu aan op een oplossing, omdat de herinrich ting van de N61 nog op zich laat wachten en de overlast van het veel te zware en te snelle verkeer onhoudbaar is geworden. door Edy de Witte OSSENISSE - Met een carnavals markt in Kloosterzande en een af sluitende optocht in Ossenisse kreeg carnaval dit weekend nog een leutig zomers staartje. Dertien praalwagens stonden zaterdagmid dag als blikvanger op het erf van de familie Vereecken aan de Lange Nieuwstraat in Kloosterzande. Bij de vierde editie van de carna valsmarkt, een initiatief van wa- door Frank van Cooten KLOOSTERZANDE - Natuurbescher mingsvereniging de Steltkluut te kent dit jaar voor de jaarlijkse Scheldedag. De editie van dit jaar is op zaterdag 26 april. Van oor sprong is het de dag waarop de on dertekenaars van het Verdrag van Saeftinghe elkaar ontmoeten op een mooie plek langs de rivier. Er is een informatief ochtendpro gramma en 's middags een rond vaart op de Westerschelde langs in teressante plekken met kans op het waarnemen van zeehonden. Met de Stad Terneuzen wordt tij dens laag water langs verschillen de platencomplexen gevaren. De Scheldedag start om 9.00 uur in Hotel van Leuven in Klooster zande. Adri Paauwe geeft dan in formatie over het Plan Perkpolder, Patrick Meire vertelt over de toe stand en de toekomst van de Wes terschelde en Marten Hemminga gaat in op het natuurherstel van de Westerschelde. De zeehonden populaties op de Westerschelde ko men aan bod in het verhaal van Jaap Hiele. Na het ochtendprogramma is het om 12.45 uur inschepen op het schip de Stad Terneuzen. Die ligt dan klaar in de haven van Walsoor den. genbouwers de Klepzeikers en Knosseljèrs, lag niet alleen de na druk op de verkoop. „Een onder onsje van veel bouwclubs uit de re gio onder het genot van een hapje en drankje tekent de saamhorig heid", zegt Ralf Boeding van de Klepzeikers. „Als je daarbij nog wat zaken kunt doen, sta je min of meer al weer in de startblokken voor het volgende leutfeest." Het aanbod varieerde van lampen kappen tot kostuums en complete wagens. Ook onderdelen waren te koop. Micha Ouweneel van de Zuipcilinders had al snel een pop op de kop getikt. „Die kun je in je door Frank van Cooten CLINGE - Het aantal grauwe ganzen in het krekengebied rondom Clin- ge en Nieuw-Namen is voor het eerst sinds jaren afgenomen. Waar schijnlijk komt dat door de toena me van het aantal vossen sinds 2006. Gezien de ganzenkadavers met af gebeten kop zitten er sinds lange tijd weer vossen in het Land van de Vos Reynaerde. Huub Bun en Wim Lansman constateerden de afname van de ganzenpopulatie. Hen werd gevraagd om voor Staatsbosbeheer alle broedvogels te inventariseren in het krekenge bied rondom Clinge en Nieuw-Na- men. De resultaten zijn gepubli ceerd in de jongste uitgave van het tijdschrift van natuurvereniging De Steltkluut. Beide onderzoekers kregen alle kre ken in de Kieldrechtpolders toege wezen. Het bleek overigens niet al tijd even gemakkelijk lopen langs de kreekoevers, waar sommige landbouwers het liefst tot zo dicht mogelijk bij de kreken hun akkers willen bewerken. volgende creatie verwerken." Prin ses Margaretha van d'Ossekoppen zag zondagmiddag twintig grote wagens en diverse loopgroepen Os senisse kleuren. Het publiek ge noot onder een stralend zonnetje van de laatste presentatie van de carnavalsverenigingen. Uitslagen: wagens: 1. Toogvèrkes; 2. Knosseljèrs; 3. Fucky Duckies; Groepen 6 en meer1. Coca Cabana's; 2. De Plak kers; 3. Carnaval in de ruimte; Groepen 3 tot en met 5 personen: 1De gooche laars; 2. Zotte aardappelen; 3. Bosse puf fers; Duo's 1. Ridder en jonkvrouw; 2. Met carnaval zijn wij erbij; Enkelingen: 1. Oude vrijster; 2. Zeeuws meisje. De kiekendieven, veldleeuweriken en blauwborstjes zitten er nog vol op. De boompiepers zijn verdwe nen en de wielewaal en tortelduif zijn niet meer zo talrijk als weleer. Ook het aantal steenuilen, toren valken en weidevogels lijkt te zijn gedaald. De tureluur en kluut ko men niet of nauwelijks meer voor. Andere vogels zijn daarvoor in de plaats gekomen, zoals de buizerd, boomvalk en zwarte kraai. Het Dievegat en de Vuilmuil zijn erg aantrekkelijk voor de rietvogels vanwege de hoeveelheid riet bij de kreken. Het aantal bosrietzangers is toegenomen. Enkele grutto's proberen de laatste jaren bij de Vlaamse Kreek weer te broeden op de graszaadakkers langs de kreek. Het aantal kieviten is ten op zichte van vroeger flink gedaald. Om de kreken aantrekkelijker te" maken voor bijvoorbeeld de water snip of roerdomp zien de onder zoekers een uitdaging weggelegd voor Staatsbosbeheer. Dat kan door de natuurwaarden verder te vergroten. IRW De kreken rondom Clinge en Nieuw-Namen behoren tot de mooiste en rijkste vogelgebieden in Zeeuws-Vlaanderen, constate ren onderzoekers. IJZENDIJKE - Leden van de knot- werkgroep van natuurvereniging 't Duumpje knotten afgelopen zater dag een aantal bomen op het ter rein van mede-lid Fred Braun in IJ- zendijke. Regelmatig knotten is be langrijk voor het behoud en de bo men vormen dan een goede plek voor broedvogels en de steenuil. Groede heeft er ook baat bij. Een deel van het hout gaat in de oven van Het Vlaemsche Erfgoed voor de ovenkoeken. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 53