'Procedures kunnen veel korter' Wollige lammetjes en beschuit met muisjes Onrust bij carnavalsclubs over afbandeling brandschade 13 ZEEUWS-VLAANDEREN 21 17 CDA Sluis hoopt dat mening premier meer vaart brengt in plannen. Schaapskooi trekt honderden bezoekers met lammetjesdagen. Getroffen clubs willen niet betalen voor opruimen asbest. Verfijnde geluiden in Porgy Bess Maandag 11 februari 2008 Politieman popelt om te beginnen aan fietstocht naar Peking Tip? redtern@pzc.nl door Frank van Cooten OOSTBURC - Nu premier Jan Peter Balkenende de besluitvorming over met name infrastructurele projecten wil redden uit de greep van de verstarring, is het zaak voor het Rijk om door te pakken. Dat vindt fractievoorzitter Lia Flik- weert van het CDA in de gemeen te Sluis. „Procedures over belangrijke pro jecten als de N6i, de rondweg Aar denburg, de Euregiotuinen in Oostburg en de ontwikkeling van het platteland zijn traag en strope rig. Natuurlijk moeten inwoners de mogelijkheid blijven houden in te spreken, maar de proceduretijd kan veel korter." Ook zijn er te veel partijen die wil len meepraten over een project, vindt Flikweert. „Zoals bijvoor beeld de plattelandsontwikkeling. Nu willen natuurvereniging 't Duumpje en de gebiedscommissie er ook nog wat van vinden. Dat stagneert de processen. Ik hoop daarom dat de mening van Balken ende niet alleen bij mooie woor den blijft." Extra remmende factor voor West-Zeeuws-Vlaanderen is de aanwijzing van het gebied tot na tionaal landschap. Bouwplannen moeten aan strenge eisen voldoen om het landschap niet te versto ren. Bezwaarmakers, zoals 't Zonder de mogelijkheid tot in- spraak geweld aan te doen, kun nen procedures over belangrijke projecten veel korter. Dat vindt het CDA in de gemeente Sluis. Duumpje tegen de bouw van enke le luxe woningen bij golfdomein De Brugse Vaart in Oostburg, wij zen op het nationaal landschap. Flikweert onderschrijft de stelling van het nationaal landschap als remmende factor voor ontwikke lingen in de streek, maar het biedt ook kansen. Alleen moet een ge meente als Sluis wel meer beleids vrijheid krijgen om adequaat in te spelen op plannen van bijvoor beeld recreatie-ondernemers en landbouwers, meent ze „Nieuwe natuurgebieden bieden kansen voor ondernemers. Zoals een kano route van het Zwin tot aan de Braakman of bed-and-breakfast- voorzieningen in strandpaviljoens. Nu is er weinig beleidsvrijheid om dat veel zaken Europees en provin ciaal vastliggen." Volgens burgemeester Jaap Sala on derstreept de aanwijzing tot natio naal landschap de kwaliteit van de- streek. De wat kritischer beoorde ling van projecten biedt volgens hem de beste kwaliteitsgarantie. Dat Nederland is doorgeschoten in procedures is volgens Sala een logisch gevolg van de toegenomen democratisering. door Frank Cijsel OOSTBURC - Mooi weer en schatti ge lammetjes. En dus trokken hon derden mensen zaterdag en zon dag naar de schaapskooi aan de Mosterdweg tussen Oostburg en Zuidzande voor de jaarlijkse lam metjesdagen. Kinderen keken hun ogen uit en mochten de wollige beestjes aaien, bewonderen of lekker knuffelen. Ook de beschuitjes met muisjes ontbraken niet. Bezoekers konden tegen betaling van vijf euro een lammetje adopteren. Als herinne ring kregen de 'adoptieouders' een certificaat mee, waarop de naam en een foto van het lam vermeld staat. Dit jaar hadden zorgboerderij Jodi uit Nieuwvliet en beeldend kunste naar Edwin de Smet uit Groede een kraampje ingericht waar be zoekers informatie over hun werk kregen. Herders Jan en Natasja Klomp heb ben inmiddels ruim vierhonderd lammetjes mogen verwelkomen. Daarmee ligt het aantal iets lager dan vorig jaar. „We hebben er dit jaar bewust voor gekozen minder ooien op stal te laten. Hierdoor hebben de dieren meer ruimte", legde Natasja Klomp uit. Het was enorm druk gisteren en zaterdag tijdens de lammetjesdagen bij de Zeeuws-Vlaamse schaapskudde. foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten HEIKANT - Onder gedupeerde car navalsverenigingen is onrust en verwarring ontstaan over de finan ciële gevolgen van de brand eind januari in de gemeentelijke carna- valsloods aan de Magdalenastraat in Heikant. Negen van de elf carna valswagens gingen bij deze brand verloren. „Wij zijn bang dat de gemeente Hulst een deel van de schoon maakkosten op de clubs wil verha len", zegt woordvoerder Angelo de Brouwer namens De Bochtverkes. Hij trekt deze conclusie naar aan leiding van een overleg afgelopen vrijdagavond tussen de betrokken carnavalsverenigingen en ambtena ren van de gemeente Hulst. „Tijdens de bijeenkomst kwam de discussie op gang wie dat allemaal gaat betalen. Met name het oprui men van het vrijgekomen asbest heeft veel geld gekost. De gemeen te wil de kosten weliswaar zo laag mogelijk houden, maar we zijn het er niet mee eens dat we moe ten bijspringen. Van wie is het as best immers? Niet van ons. Wij wisten niet eens dat er asbestpla- ten op het dak lagen. De gemeente is eigenaar van de loods. Dus moet de gemeente volgens ons in elk ge val het ruimen van het asbest beta len. We willen daarom eerst de po lisvoorwaarden van de gemeente weten en ook willen we weten wat de opruimprocedure precies heeft gekost." Volgens burgemeester Jan Frans Mulder is het nog veel te vroeg om conclusies over aansprakelijkheid te trekken. „Het ging louter om een inventariserend gesprek. Al leen bedoeld om alles goed op een rij te zetten. We moeten bijvoor beeld antwoord krijgen op de vraag welke verbrande spullen wel of niet gedekt zijn door de verzeke ring." Ook wil de gemeente weten hoe de betrokken verenigingen verze kerd zijn. „Ik kan me voorstellen dat de schoonmaakkosten van het asbest door onze verzekering wor den gedekt. Pas als we antwoor den hebben op deze vragen komt een plan van aanpak. Dan zijn we, denk ik, anderhalve week verder." Volgens De Brouwer zijn de be trokken carnavalsverenigingen ver schillend verzekerd. „Er zijn vereni gingen met een goede verzekering, er zijn er ook met louter een aan sprakelijkheidsverzekering. Maar er zijn ook enkele clubs die zo goed als niet verzekerd zijn. Die kunnen de kosten dus helemaal niet betalen." De gemeente Hulst doet er vol gens Mulder alles aan de verenigin gen te helpen. „We willen ze na tuurlijk niet de nek omdraaien. Wel is er een gezamenlijke verant woordelijkheid in de zoektocht naar een nieuwe bouwruimte. Een nieuwe bouwloods is de toekomst van onze verenigingen", meent de burgemeester. Volgens De Brouwer verstrekt de gemeente woensdag de gevraagde informatie. „We willen alles zwart op wit hebben. Bij dat getouwtrek is niemand gebaat."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2008 | | pagina 51